Společný výlet členů jednoty ČsOL Český Brod a Spolku pro vojenská pietní místa, o. s. do vojenského muzea v Lešanech

Společný výlet členů jednoty ČsOL Český Brod a Spolku pro vojenská pietní místa, o. s.

do vojenského muzea v Lešanech.

Výlet se uskutečnil v sobotu 18. července. I přes fakt, že termín i vše ostatní bylo známo dlouho dopředu nebyla účast pravda nejvyšší. Nicméně 6,5 respektive 7 lidí taky není až tak málo (Olda, Marta, Martin, Zdeňka, Pepa, Jana a Sofie).
Letošní léto je zvláště bohaté na vyšší teploty, takže jsme začátek akce nastavili na relativně brzkou půl desátou, což se nakonec ukázalo jako moudré. Počasí bylo opravdu až moc příjemné.
Prohlídku muzea jsme zahájili v jednom z novějších hangárů s vystavenými operačně-taktickými raketami (Točka, Scud, atd.). Hangár je sice velký, ale to raketové komplety také, takže jsme si toho zase tolik neprohlédli, neb mašiny jsou sice pěkně udržované, nasvícené, ale taky narvané na sebe.
Následovaly hangáry po jednotlivých obdobích našich dějin a následně před nimi pod přístřešky stojící technika.

Zvláště samohybný minomet Pram připomenul veselou historku jak byl tento prostředek na jednom z oficiálních webů prezentován jako BVP. Odtud vedla odbočka opět do jednoho z novějších hangárů, kde je celkem velkoryse pojaté diorama bitvy z Ostravské operace.

Po krátkém občerstvení, která Pepa využil k ulovení místních „keší“ jsme navštívili zbytek expozice (spojovací vojsko, protiletadlové dělostřelectvo a kanóny Škoda). Ne že by expozice spojařů byla špatná, ale tak nějak si myslím, že to co je zde vystavené, by se dalo doplnit nemalou kupkou mobilních spojovacích prostředků na nějaké ploše. Tanků je tam všude až až, ale spojovací techniky jen pár kousků. Technika REB je prezentována dokonce jen jedním skoro dokonale zastrčeným prostředkem R-330p. Ale lepší než posledně, to tam toho bylo ještě méně.

Opomenul jsem zdůraznit, že v přístřešku pro občerstvení je zajímavá ohrádka, možný výběh pro příznivce proviantní služby se skoro kompletní PK-60.

No a to je z muzea vše, zajímavé dopoledne jsme ukončili obědem v Jílovém. Počasí nás spolehlivě odradilo od druhé plánované části dne, a to návštěvy jednoho zajímavého prostoru. To si necháme na příště až bude o něco více chládku.

A snad i ta účast se trochu vylepší.