Praha 6
Hrob Wenzel Schipka z Blumenfeldu
Umístění: Praha 6, Keplerova, zeď bastionužádný
Jedná se o hrob rytíře Wenzela Schipky z Blumenfeldu, který zahynul 27. února 1832. Do dnešní doby se celý náhrobek nezachoval. Jeho erb byl vytesaný obráceně, protože byl poslední z rodu. Tento hrob je nesmírně cenná lokalita, protože v něm za 2. světové války zřídil škpt. Václav Morávek mrtvou schránku, přes kterou byl ve spojení se svým zpravodajským kontaktem, Paulem Thümmelem, agentem čs. vojenské zpravodajské služby A-54. Ten bydlel nedaleko odtud, v ulici Na třetí baterii, a mohl ji tedy nenápadně navštěvovat.
Pomník přidal: Ivo Šťastný
Doplnění informací: Jan Kincl
Hrob vojáků Pruské armády
Umístění: Praha 6, Keplerova, park Maxe van der StoelaHier ruhen in Gott
28
Preußische Soldaten.
Roku 1866 byl zřízen společný šachtový hrob pruských dělostřelců zemřelých společně dne 25. srpna 1866 při náhodném výbuchu střeliva (v době okupace Prahy po prohrané bitvě u Hradce Králové).
Náhrobek byl obnoven 2018.
Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE0006-22002
Souřadnice: N50°5'26'' E14°23'16.42''
Pomník přidal: Milan Lašťovka
Hřbitov pražské vojenské posádky - místo je zrušené
Umístění: Praha 6, Keplerova, park Maxe von der Stoelažádný
Starý vojenský hřbitov je položen do suchého příkopu pražského barokního opevnění mezi bastionem X.–sv. Františka Borgii a bastionem XI.–Kamenným, mezi ulicemi Patočkova, Keplerova a Nad Vojenským hřbitovem.
Již v době vzniku hradeb sloužilo místo jako pohřebiště. V roce 1786 byl hřbitov obnoven nařízením císaře Josefa II., že padlí vojáci se musí pohřbívat za branami města. Vojáci dělostřeleckého pluku padlí 25. srpna 1866 jsou pohřbeni do hrobu označeného velkou kamenou hvězdicí. Dále jsou zde pohřbeni i generálové ze sedmileté války. Je zde pohřben slavný český matematik, jenž se zapletl do válečné vřavy: Josef Jüttorer (v roce 1816 vytvořil přesný plán Prahy v měřítku 1:4320 pomocí trigonometrické sítě se zaměřením na chrám sv. Štěpána ve Vídni).
V roce 1906 hřbitov zrušen a odsvěcen, přesto byl i po roce 1918 dlouhou dobu udržován rodinnými příslušníky padlých vojáků. Ve třicátých letech 20. století byla provedena parková úprava se sportovním využitím (např. střelnice). Po 2. světové válce začal zarůstat a byl devastován. Ve velké části hřbitova vznikla zahrádkářská kolonie, ta však ustoupila postupující stavbě tunelu Blanka. V současné době zde probíhá oprava hradeb a všechny pomníky jsou ukryty pod bedněním. V hradbách jsou patrny vstupy do hradeb, jedná se o zazděné protiletecké kryty z 2. světové války. I dnes hradbami protéká potok Brusnice (pramenící v Břevnovském klášteře), na kterém byly v době aktivního obranného systému Mariánských hradeb stavědla. Ta regulovala vodní příkop u Písecké brány, kdy se v době nebezpečí otevřela a zatopila obranný příkop.
(zdroj kniha Květy Závorkové "Průvodce Hradčanami, Střešovicem a Veleslavínem", vydáno Spolkem břevnovských živnostníků v roce 2009, upravil Jan Kincl)
Svého času byl na podstavci umístěný kamenný kvádr s deskou a kamenným křížem, s obrubníkem ve tvaru osmicípé hvězdy, z nichž čtyři protilehlé cípy byly delší. Z původního pomníku se dochovaly jen ruiny obrubníku a zbytek zmíněné základní desky.
Zbytky hřbitova pražské posádky, založeného roku 1786, se nacházejí pod baštou sv. Františka pražského barokního opevnění ve Střešovicích. Od roku 1906 se zde nepohřbívá. Kromě ruin šachtového hrobu pruských dělostřelců připomíná někdejší existenci hřbitova již jen několik nedávno obnovených desek se jmény zemřelých, zasazených do zdi bastionu.
(zdroj portál CEVH MO ČR)
Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE-0006-22002
Souřadnice: N50°05'26.74'' E14°23'16.42''
Pomník přidal: Ivo Šťastný
Doplnění informací: Jan Kincl, Ing. František Jedlička
Pamětní deska Vojtěch Hanzlík
Umístění: Praha 6, Kladenská 76/23, VokoviceZDE PADL ZA VLAST
6.5.1945
VOJTĚCH HANZLÍK
Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE-0006-21808
Pomník přidal: Vladimír Štrupl
Pamětní deska František Burda a Vojtěch Vodička
Umístění: Praha 6, Kladenská 417/7, VokoviceZDE PADLI ZA VLAST
6.5.1945
FRANTIŠEK BURDA
VOJTĚCH VODIČKA
Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE-0006-21807
Pomník přidal: Vladimír Štrupl
Pamětní deska František Batelka
Umístění: Praha 6, Korunovační, na zábradlí nad viaduktem nad Buštěhradskou dráhouZDE PADL V DOBĚ
PRAŽSKÉHO POVSTÁNÍ
FRANTIŠEK BATELKA
ČEST JEHO PAMÁTCE
Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE0006-37392
Pomník přidal: Vladimír Štrupl
Pomník Mistr Jan Hus
Umístění: Praha 6, Kralupská, roh s ulicí ChomutovskáPAMÁTCE
MISTRA JANA HUSA.
1415-1921.
Pomník přidal: Marek Lanzendorf
Lípa svobody
Umístění: Praha 6, Krupkovo náměstí, BubenečNA VĚČNOU PAMĚŤ
VŠEM BOJOVNÍKŮM
KTEŘÍ OBĚTOVALI
SVÉ ŽIVOTY
ZA OSVOBOZENÍ
NAŠEHO NÁRODA
V LETECH
1939-1945
VĚNUJE OBEC
BARÁČNÍKŮ
V BUBENČI
Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE-0006-26446
Souřadnice: N50°06'15.31'' E14°24'27.92''
Pomník přidal: Vladimír Štrupl
Pamětní deska Obětem 2. světové války
Umístění: Praha 6, Kyjevská 509/12, BubenečVĚČNÁ PAMĚŤ
1939 1945
NEHYNOUCÍ PAMÁTCE PŘÍSLUŠNÍKŮ SBORU ČS. ROTMISTRŮ,
KTEŘÍ V NEROVNÉM BOJI S GERMÁNSKÝMI OKUPANTY
SVÉ ŽIVOTY POLOŽILI ZA SVOBODU A LIDSKÁ PRÁVA
SVÉHO NÁRODA NA POPRAVIŠTÍCH, FRONTÁCH,
NEB UMUČENÍM V KONCENTRAČNÍCH TÁBORECH.
ALOIS BÁRTA, JAN BARTOŇ, JAN BENA, BOHUSLAV BENEŠ, ANTONÍN CULEK, ROMAN ČÁREK, JAN ČECH, JAN ČERMÁK, RUDOLF ČERNÍN, VÁCLAV ČERV, JAN DANĚK, FRANTIŠEK DOLÁK, EMIL DOSTÁL, FRANT. GALUZSKA, FERDINAND GROS, HUGO HACKER, JAN HERGER, FRANT. HERMAN, ANTONÍN HORÁK, JAROSLAV HORNÍK, FR. HRACHOVINA, JOSEF HRDINA, KAREL CHYBA, JAN JANOUŠEK, OLDŘICH JELÍNEK, HYNEK JIŘÍČEK, FRANTIŠEK JUPPA, FRANT. KADLEC, FRANT. KASNER, JAN KOLÁŘ, BOHUMIL KONČEL, JAN KOPTÍK, JIŘÍ KORDIÁK
ALOIS KOŘÍNEK, VÁCLAV KOVAŘÍK, JOSEF KRUPAŘ, RUDOLF KŘÍŽEK, JAROSLAV KUČERA, VÁCLAV LÁF, JOS. LAŠŤOVIČKA, FRANTIŠEK LUŇÁK, LAD. MACHÁČEK, FRANTIŠEK MALÍK, VÁCLAV MANDL, JOSEF MAREŠ, ANT. MAZANEC, VOJT. MĚŘIČKA, ANT. MUZIKANT, FRANT. MÜLLER, FRANT. NEMRAVA, FRANT. NEPILÝ, JOSEF NESVADBA, FRANTIŠEK NOVÁK, JAROSLAV NOVÁK, V. NOVOHRADSKÝ, ADOLF NOVOTNÝ, JAN NOVOTNÝ, JOSEF NOVOTNÝ, JAN PACHR, PETR PAVLÍK, KAREL PECKA, FRANT. PETRLA, JOSEF PFEIFER, JAROSLAV PILLER, JAN PISKAČ
VÁCLAV POHAN, LUDVÍK POSPÍŠIL, RUDOLF POSPÍŠIL, JAROSLAV PRIMAS, BED. PŘETRHDÍLO, MATĚJ PUČELÍK, FRANT. RACHAČ, JOSEF ŘÍDKÝ, VILÉM SABELA, ČENĚK SEDLÁČEK, JOSEF SEDLÁČEK, KONST. SELUCKÝ, FR. SLAVÍK S MANŽELKOU, JOSEF SMRČKA, ANT. SOKOLOVSKÝ, JOSEF SRŠEŇ, FRANT. STUCHL, JOSEF STUCHLÝ, BOHUSLAV SUDÍK, EM. SUCHOMEL, KAREL ŠEBESTA, JOSEF ŠILHÁNEK, RUDOLF ŠIROKÝ, JAROSLAV ŠOUREK, JOSEF ŠRÁMEK, JAN ŠTENCL, JOSEF TOBIÁŠ, MATĚJ TŘEŠŇÁK, JOS. VARVAŘOVSKÝ, BOHUMIL VESELÝ, FRANT. VESELÝ, OND. ZAHRADNÍK, V. ZELC S MANŽ. A DĚTMI
PRO BUDOUCÍ VĚKY K UPOMÍNCE,
TĚMTO OBĚTEM Z VDĚČNOSTI,
DAL ZASADIT
SVAZ ČS. ROTMISTRŮ.
Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE-0006-18910
Pomník přidal: Vladimír Štrupl
Pomník Obětem 1. světové války
Umístění: Praha 6, Libocká, před domem 6/43MRTVÝCH BOJOVNÍKŮ
SDRUŽENÉ KORPORACE LIBOCKÉ
Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE-0006-21732
Souřadnice: N50°5'13.94'' E14°19'43.71''
Pomník přidal: Vladimír Štrupl