Brno

Kenotaf František Smolka

  • + o skupině VPM (BM, Brno, hřbitov Židenice)
Autor: František Mrvka, 11.09.2018
Umístění: Brno, Balbínova, hřbitov Brno - Židenice
Nápis:
FRANTIŠEK SMOLKA
*17.11.1903 +V KONC. TÁB. BUCHENVALDU 1945

Centrální evidence válečných hrobů: není evidován
Pomník přidal: František Mrvka

Pamětní deska Obětem 2. světové války

Autor: Jiří Padevět, 24.01.2017
Umístění: Brno, Barvičova 666/85, Biskupské gymnázium, 3. NP budovy vpravo od hlavního schodiště.
Nápis:
W tym budynku mieścit sie w latach 1943-1945
podobóz KL Auschwitz - Brünn,
w którym przebywalo okolo 250 Polakow - wieźniów politycznych

V této budově byl v letech 1943-1945 umístěn
pobočný osvětimský tábor Brünn,
ve kterém bylo uvězněno asi 250 polských politických vězňů

Towarzystwo Opieki
nad Oświecimiem

2013

Fundacja Pamieci Ofiar
Auschwitz-Birkenau

Centrální evidence válečných hrobů: není evidován
Pomník přidal: Jiří Padevět
Příprava dat: Aleš Zahradníček

Pomník Obětem 2. světové války

Autor: Jura Böhm, 24.06.2010
Umístění: Brno, Bednářova 14, Brno - Horní Heršpice
Nápis:
V DOBĚ POROBY NÁRODA V LETECH 1939-45
OBĚTOVALI ZA NAŠI SVOBODU SVÉ ŽIVOTY:

BERNÁČEK OTAKAR, DUFEK STANISLAV, KOŠULIČ GUSTAV, HORÁK VLADIMÍR, HAVRÁNEK OTTA, MORÁVEK JOSEF, HRDLIČKA JAN, ŘEHÁK VALENTIN, VOMÁČKA DRAHOMÍR, JENÍČEK FRANTIŠEK, KRATOCHVÍL BOHUSLAV

POMNÍK BYL VYBUDOVÁN NÁRODNÍM VÝBOREM K 50. VÝROČÍ VZNIKU ČSR.

Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE6203-39569
Pomník přidal: Jura Böhm
Příprava dat: Vojtěch Stráník

Pamětní deska vojákům Rudé armády

Autor: Ivo Šťastný, 21.09.2005
Umístění: Brno, Beethovenova 3/5, Brno - střed
Nápis:
V TOMTO
DOMĚ
SÍDLILO
VOJENSKÉ VELITELSTVÍ
SOVĚTSKÉ ARMÁDY
PO OSVOBOZENÍ
MĚSTA
BRNA
V ROCE
1945

Centrální evidence válečných hrobů: není evidován
Souřadnice: N49°11'47.46'' E16°36'36.88''
Pomník přidal: Ivo Šťastný

Pamětní deska Obětem 2. světové války

Autor: Ivo Šťastný, 21.09.2005
Umístění: Brno, Beethovenova 4, Brno - střed, vestibul domu
Nápis:
1924 – 1994

PAMÁTCE ROZHLASOVÝCH
PRŮKOPNÍKŮ, KTEŘÍ POLOŽILI
ŽIVOTY ZA SVOBODU

ING. ANTONÍN SLAVÍK
PRVNÍ ŘEDITEL BRNĚNSKÉ
ROZHLASOVÉ STANICE
20. 1. 1893 PRAHA – 27. 10. 1942 BERLÍN – PLÖTZENSEE

KARL QUIDO PETIN
PRVNÍ HLASATEL NĚMECKÉHO
VYSÍLÁNÍ BRNĚNSKÉHO
RADIOJOURNALU
26. 3. 1887 VÍDEŇ – 14. 4. 1940 BUCHENWALD

V ROCE 70. VÝROČÍ ZRODU
BRNĚNSKÉHO ROZHLASU

Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE-6203-37297
Souřadnice: N49°11'46.89'' E16°36'36.07''
Pomník přidal: Ivo Šťastný

Pomník Obětem 1. a 2. světové války

Autor: Petr Válek, 28.03.2010
Umístění: Brno, Bosonožské náměstí, Brno - Bosonohy, zatravněná plocha na náměstí
Nápis:
PAMÁTKA PADLÝM VE VÁLCE SVĚTOVÉ.

Bartoněk Frant. nar. 8/9 1885 padl 28/8 1914, Studený Karel nar. 9/4 1889 padl 8/9 1914, Meloun Karel nar. 5/10 1889 padl 10/9 1914, Böhm Karel nar. 4/4 1888 padl 6/10 1914, Suchý Martin nar. 10/10 1889 padl 26/10 1914
Vlček Josef nar. 7/4 1884 padl 30/10 1914, Kozel Frant. nar. 5/3 1883 padl 11/11 1914, Kilian Tomáš nar. 21/11 1896 padl 11/11 1915, Černoušek Vojtěch nar. 23/4 1897 padl 17/6 1916
Edler Josef nar. 10/3 1880 padl 18/6 1916, Procházka Gabriel nar. 24/3 1896 padl 2/10 1916, Gabriel Frant. nar. 5/12 1884 padl 29/10 1916, Konečný Jan nar. 4/9 1882 padl 3/11 1916, Melichar Ladislav nar. 26/6 1874 padl 30/11 1916
Čoupek Rudolf nar. 4/9 1878 padl 25/2 1917, Závodník Frant. nar. 4/10 1878 padl 14/3 1917, Pavlát Jindřich nar. 23/10 1879 padl 10/8 1917, Kuba Josef nar. 6/1 1899 padl 11/8 1917, Homola Čeněk nar. 5/4 1888 padl 4/9 1917
Pavlát Roman nar. 17/2 1878 padl 27/11 1917, Macka Martin nar. 14/8 1885 padl 22/2 1918, Trnka Karel nar. 1/11 1887 padl 18/4 1918, Dočekal Josef nar. 3/1 1884 nez. 17/9 1914, Pazourek Jan nar. 5/6 1881 nez. 21/9 1914
Zavřel Jan nar. 21/8 1886 nez. 1/3 1915, Nesvadba Inocenc nar. 2/2 1879 nez. 4/8 1915, Gabriel Šebestian nar. 17/11 1898 nez. 28/10 1918, Svoboda Julius nar. 6/4 1896 zemř. 9/6 1915, Kuchařík Eduard nar. 3/6 1884 zem. 17/2 1916
Findajs Josef nar. 7/1 1883 zemř. 25/9 1915, Dederle Frant. nar. 2/12 1880 zem. 15/11 1915, Čoupek Rudolf nar. 30/5 1888 zem. 28/2 1916, Buček Štěpán nar. 26/12 1887 zem. 15/9 1916
Jandák Frant. nar. 28/6 1883 zem. 21/3 1917, Putna Jan nar. 3/3 1897 zem. 4/8 1917, Čoupek Josef nar. 23/4 1876 zem. 27/8 1917, Sec Jakub nar. 25/7 1874 zem. 2/10 1917, Leinberger Rud. nar. 2/1 1898 zem. 6/4 1919

1914. 1918.
ODPOČINTE V POKOJI - PO BOJI!

1939. 1945.

STUDENÝ KAREL *16.12.1943 +19.4.1945, ŠOUSTAL ERICH *13.8.1913 +NEZVĚSTNÝ, DIV. GEN. VOJTĚCH BORIS LUŽA *26.3.1891 UH. BROD +2.10.1944 HŘIŠTĚ U PŘIBYSLAVI, ŠOUSTAL ARNOŠT *24.4.1887 +NEZVĚSTNÝ, ŠOUSTAL LEO *18.4.1916 +NEZVĚSTNÝ
STUDENÁ MARIE *28.7.1912 +25.4.1945, STUDENÁ KRISTINA *24.7.1891 +24.4.1945, ŠOUSTALOVÁ JOSEFA *26.5.1893 +NEZVĚSTNÝ, ŠMARDOVÁ ANASTÁZIE *8.4.1896 +26.5.1945, SUCHÁ ANTONIE *15.6.1890 +19.4.1945, SUCHÁ ANTONIE *9.2.1890 +11.6.1945
MĚCHÁČEK RUDOLF *14.9.1887 +25.4.1945, NOVOTNÝ ALOIS *7.6.1892 +3.5.1945, KUBA FRANTIŠEK *25.7.1923 +NEZVĚSTNÝ, KROUPA VLASTISLAV *3.3.1920 +27.4.1944, GABRIEL STANISLAV *29.10.1917 +28.3.1945
POSPÍŠIL ADOLF *28.3.1907 +1945, RAJDL FRANTIŠEK *23.3.1907 +25.4.1945, HOMOLA FRANTIŠEK *4.5.1924 +25.8.1944, BLECHA ALFRED *27.1.1889 +28.4.1945, KUBIC FRANTIŠEK *18.8.1911 +20.11.1942, SOJKA EDUARD *16.5.1921 +26.3.1943

Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE-6203-32492
Pomník přidal: Petr Válek

Pomník vojákům Rudé armády

Autor: Petr Válek, 28.03.2010
Umístění: Brno, Bosonožské náměstí, Brno - Bosonohy, zatravněná plocha na náměstí
Nápis:
NAŠE SVOBODA
STÁLA 28 ŽIVOTŮ.
NEZAPOMENEME.
BOSONOHY
18-25.4.1945

Centrální evidence válečných hrobů: není evidován
Pomník přidal: Petr Válek

Pamětní deska Obětem 1. světové války

Autor: Ivo Šťastný, 21.09.2005
Umístění: Brno, Botanická 1, Brno - Veveří, na přístupové terase ke kostelu

Nápis:
ZBOROV
DOSS´ALTO
DOBRUDŽA
TERRON

Centrální evidence válečných hrobů: není evidován
Souřadnice: N49°12'12.45'' E16°36'12.24''
Pomník přidal: Ivo Šťastný

Hrob vojákům Rudé armády

Autor: Ivo Šťastný, 22.09.2005
Umístění: Brno, Božetěchova, Brno – Královo Pole, parčík u kláštera
Nápis:
В БРАТСКИХ МОГИЛАХ ПОХОРОНЕНО
326 ВОИНОВ КРАСНОЙ АРМИИ, ПОГИБШИХ
В БОЯХ С НЕМЕЦКИМ ФАШИЗМОМ
ПРИ ОСВОБОЖДЕНИИ ГОРОДА БРНО
В 1945 Г.

ВЕЧНАЯ СЛАВА ВОИНАМ КРАСНОЙ АРМИИ
ПОГИБШИМ В БОЯХ ЗА ЧЕСТЬ И НЕЗАВИСИМРОСТЬ
CОВЕТСКОЙ PОДИНЫ И ОСВОБОЖДЕНИЕ
СЛАВЯНСКИХ НАРОДОВ ОТ ФАШИЗМА
1941 – 1945 Г. Г.

VE SPOLEČNÝCH HROBECH JEST POHŘBENO
326 VOJÍNŮ RUDÉ ARMÁDY, PADLÝCH
V BOJÍCH S NĚMECKÝMI OKUPANTY
PŘI OSVOBOZENÍ MĚSTA BRNA V R. 1945.

VĚČNÁ SLÁVA VOJÍNŮM RUDÉ ARMÁDY
PADLÝM V BOJI ZA ČEST A NEZÁVISLOST
SOVĚTSKÉ VLASTI I ZA OSVOBOZENÍ
SLOVANSKÝCH NÁRODŮ OD FAŠISMU
1941 – 1945.

3ДЕСЬ ПОХОРОНЕН
СТ. Л-Т. 3АКАЛИН ДМИТPИЙ MИХАЙЛOВИЧ
1914 Г. PОЖДЕНИЯ – BЛAДИМИPCКOЙ OБЛACТИ
Д. КOНЯEВO

3ДЕСЬ ПОХОРОНЕН СТAPШИЙ ЛEЙТEНAНТ
ПШEЧEНКO AЛEКCAНДP ИВAНOВИЧ
PОЖД. 1912 Г. В CЕЛE MYЗPOВКA
Poznámka:

seznam pohřbených vojáků :
Niklolaj Andrejevič Andrejev vojín 1909 Nekrasovka, Usť-Labninskoj, rajon, Krasnodarskaja oblast 29.04.1945 Padl v boji
Grigorij Afanasjevič Angan vojín 1905 Aleksandrovskovo, Domaněvskij Rajon, Oděská oblast 08.05.1945 Padl v boji
Petr Anikovič Apostolakin vojín 1921 Izmajlovská oblast, suvorovský rajon 03.05.1945 Padl v boji
Grigorij Andrejevič Archipov seržant 1919 Petrovskij rajon, Saratovská oblast 27.04.1945 Padl v boji
Dimitrij Michajlovič Artamonov vojín 1905 Pičerniky, Michajlovský rajon, Moskevská oblast 30.04.1945 Padl v boji
Nikolaj Michajlovič Artiščev vojín 1919 Gavrilovka, Ruzajevský rajon, Akmolinská oblast 02.05.1945 Padl v boji
Ivan Romanovič Avrjamenko vojín 1925 Pašino, Tiligulo-Berezanskoj rajon, Niklolajevskaja oblast 29.04.1945 Padl v boji
Andrej Jefimovič Babij vojín 1914 Šargorodskij rajon, Vinická oblast 02.05.1945 Padl v boji
Ivan Prokopovič Bak vojín 1905 Šargorodský rajon, Vinickaja oblast 02.05.1945 Padl v boji
Ivan Grigorjevič Baldorev 1908 Moskva Padl v boji
Ivan Saveljevič Barančuk vojín 1922 Dubovaja, Litinkyj rajon, Vinická oblast 02.05.1945 Padl v boji
Ivan Filipovič Baškirov vojín 1925 Gorovatka, Prečistěnskyj rajon, Smolenská oblast 01.05.1945 Padl v boji
Ignat Kirillovič Besčasnyj vojín 1896 Starokazackij rajon, Izmajlská oblast 27.04.1945 Padl v boji
Michail Michailovič Bobjak vojín 1926 Bokivcy, Novo-Strelivsskyj rajon, Drogobičskaja oblast 29.04.1945 Padl v boji
Petr Bojarko Krym, Krásný Bazar Padl v boji
Ilja Andrejevič Bojko seržant 1907 Tarnopol ulice Šepticaja 8 29.04.1945 Padl v boji
Nikolaj Michajlovič Bolotov poručík 1914 Nitva, Molotovská oblast 29.04.1945 Padl v boji
Andrej Fedorovič Boltjan vojín 1907 Tirnivka, Tiškovkyj rajon, Kirovogradskaja oblast 30.04.1945 Padl v boji
Viktor Andrejevič Borisov staršina 1900 Vladikavkaz, Severní Osetije 26.04.1945 Padl v boji
Afanasjev Afanasjevič Borodijčuk vojín 1920 Bukskij rajon, Kijevská oblast 30.04.1945 Padl v boji
Aleksandr Ivanovič Borovik vojín 1926 Sosnovskij rajon, Gorkovská oblast 27.04.1945 Padl v boji
Parfentij Aleksejevič Botez vojín 1900 Gruzinsk, Roˇvnjanskoj rajon, Kirovogradskaja oblast 27.04.1945 Padl v boji
Ignat Ivanovič Bučackij seržant 1924 Ulja,,Černjanskij rajon, Oděská oblast 04.05.1945 Padl v boji
Ivan Vasiljevič Bugaj vojín 1900 Klinkovci, Chotinský rajon, Černovická oblast 02.05.1945 Padl v boji
Aleksej Ignatovič Burkovskij vojín 1925 Kaliga, Tulská oblast 29.04.1945 Padl v boji
Aleksej Timofjejevič Čaban vojín 1918 Balanovka, Beršadský rajon, Vinnická oblast 29.04.1945 Padl v boji
Aleksej Aleksejevič Carkov starší seržant 1915 Kurlovský rajon, Ivanovská oblast 07.05.1915 Padl v boji
Michail Gerasimovič Čebanjuk vojín 1911 Vladimirovka, Domaněvský rajon, Oděsská oblast 29.04.1945 Padl v boji
Dmitrij Ivanovič Čegan vojín 1920 Ivaně, Zaleščický rajon, Tarnopolská oblast 19.04.1945 Padl v boji
Nikolaj Semenovič Čepurnoj vojín 1912 Volkodava, Jevsugský rajon, Vorošilovgradská oblast 29.04.1945 Padl v boji
Ivan Andrejevič Čeredničenko mladší seržant 1920 Milajevka, Belovký rajon, Kurská oblast 02.05.1945 Padl v boji
J. Černjankočenko Padl v boji
Grigorij Iljič Čerpak vojín 1907 Pasečna, Nadvorňanský rajon, Stanislavská oblast 26.04.1945 Padl v boji
G. F. Chalin Charkovská oblast Padl v boji
Alexej Alexejevič Charkov seržant 1915 04.05.1945 Padl v boji
Aleksej Leontjevič Chmalidze vojín 1910 Gremo, Achalčichský rajon, Gruzínská SSR 29.04.1945 Padl v boji
Nikolaj Ivanovič Čikmarev vojín 1926 Kamenka, Dněpropetrovská oblast 28.04.1945 Padl v boji
Petr Michailovič Cimerman vojín 1923 Kupeč-Vola, Velikomostovský rajon, Lvovská oblast 02.05.1945 Padl v boji
S.L. Čretkov Padl v boji
Lavrentij Nikolajevič Curkov vojín 1899 Klin, Moskevská oblast 26.04.1945 Padl v boji
Sergej Petrovič Cvetkov starší seržant 1922 Kolesňa, Nelidovský rajon, Kalininská oblast 01.05.1945 Padl v boji
Ivan Josefovič Czirnok 02.05.1945 Padl v boji
Papik Seněnovič Daniljan vojín 1924 Čajkin, Azerbajdžánská SSR, Chauralský rajon 02.05.1945 Padl v boji
Šašir Arutjunovič Daniljan vojín 1903 Baku, Azerbajdžánská SSR 30.04.1945 Padl v boji
Danin seržant Padl v boji
Aleksanr Andrejevič Daševskij svobodník 1925 Korkino, Čeljabinská oblast 28.04.1945 Padl v boji
Aleksej Safronovič Daviděnko vojín 1926 sovchoz Azov, Záporožská oblast, Kujbiševský rajon 02.05.1945 Padl v boji
Boris Michajlovič Davidovsky starší seržant 1924 Kyjev 30.04.1945 Padl v boji
Andrej Charitonovič Djakov vojín 1904 Serkovo, Ogrejevskaja oblast, Rezinský rajon 26.04.1945 Padl v boji
Aleksej Maksimovič Dmitrijevj starší seržant 1920 Moskevská oblast, chimkinský rajon 30.04.1945 Padl v boji
Jurij Michajlovič Dolinin seržant 1926 Volsk, Saratovská oblast 26.04.1945 Padl v boji
Viktor Nikolajevič Dorofejev vojín 1925 Privilže, Jaroslavská oblast, Rybinskij rajon 29.04.1945 Padl v boji
Afanasij Jegorovič Fedorikov vojín 1911 Dobrinský rajon, Voroněžská oblast 04.05.1945 Padl v boji
Aleksandr Danilovič Fetisov vojín 1900 Ladožská stanice, Krasnodarská oblast 02.05.1945 Padl v boji
Josef Alexander Fomes 1903 Padl v boji
Jakov Iljič Galkin vojín 1895 Zaporožská oblast, Melitopolský rajon 01.05.1945 Padl v boji
Josif Leonovič Gančaruk vojín 1923 Čebaljuka, Vinická oblast, Šargorodský rajon 30.04.1945 Padl v boji
Achmed Gizjatulin vojín 1918 Uzbegorjanskoje, Čeljabinská oblast, Konošanský rajon 30.04.1945 Padl v boji
Fedor Fedorovič Glazun vojín 1916 Kazačij Majdan, Charkovská oblast, Kegičevský rajon 30.04.1945 Padl v boji
Semen Iljič. Gluščenko vojín 1912 Stalingrad 29.04.1945 Padl v boji
Michail Petrovič Gološčapov vojín 1924 Nižněgurovka, Kurská oblast, Sovětský rajon 29.04.1945 Padl v boji
Pantělej Vasiljevič Gorochov vojín 1923 Kamenka, Moldavská SSR, Kamenský rajon 03.05.1945 Padl v boji
Illarin Michailovič Gorovoj vojín 1904 Černigovská oblast, Novo-Basanskáý rajon 26.04.1945 Padl v boji
G. D. Grečiškin 30.04.1945 Padl v boji
Andrej Timofjejevič Grigorovič seržant 1917 Kijevská oblast, Skvirskij rajon 26.04.1945 Padl v boji
Devnis I. Grišenko 1915 Padl v boji
Aleksandr Sevosťjanovič Guraž vojín 1925 Karlovka, Vinická oblast, Mogiljev-Podolský rajon 26.04.1945 Padl v boji
Semen Stěpanovič Gurov vojín 1913 Gavrilovka, Tambovská oblast, 03.05.1945 Padl v boji
Ivan N. Gusminjuk vojín 04.05.1945 Padl v boji
Konstantin Stěpanovič Iosko vojín 1922 copra, Kleckovoj rajon, Baranovičská oblast 02.05.1945 Padl v boji
Nikolaj Afanasjevič Isajev seržant 1910 Spasska, Chabarovský kraj 28.04.1945 Padl v boji
Nikolaj Vasiljevič Ivan Radista 1924 Ugrišče, Kaliničeská pblast 30.04.1945 Padl v boji
Nikolaj Semenovič Ivanov seržant 1922 Noginskij rajon, Moskevská oblast Nezvěstný v boji
Nikolaj Vasiljevič Ivanov vojín 1924 Irina, Mednovskij rajon, Kalininskaja oblast 01.05.1945 Padl v boji
Andrej Charitonovič Jakov 29.04.1945 Padl v boji
Sanakol Permatovič Jarkulov vojín 1919 Žarkifa, Čirakčinský rajon, Bucharská oblast, Kazašská SSR 30.04.1945 Padl v boji
Jefim Petrovič Jasko vojín 1905 Širjajevký rajon, Oděsská oblast 01.05.1945 Padl v boji
Efim Fr. Jaskov svobodník 1900 Padl v boji
Mofodij Pavlovič Jeftodijev vojín 1926 Spass, Tiraspolskij rajon, Moldavská SSR 30.04.1945 Padl v boji
Žora Šakrovič Jelbakidze vojín 1912 H. Jelbakankare, Karevskij rajon, Tbilisi 30.04.1945 Padl v boji
A. E. Jermolenko 1905 02.05.1945 Padl v boji
Prokofij Jefimovič Jermolenko vojín 1905 Záporožská oblast, Novovasiljevský rajon 02.05.1945 Padl v boji
Appolon Konstantinovič Jevlampijev seržant 1908 Okťabrskoje, Čeljabinská oblast, Ok´TABRSKOJ RAJON 04.05.1945 Padl v boji
Petr Nikitovič Judin vojín 1898 Koreněvka, Krasnodarský kraj 02.05.1945 Padl v boji
Vasilij Aleksandrovič Jukov vojín 1925 Osinský rajon, Molotovská oblast 02.05.1945 Padl v boji
Kabil Padl v boji
Viktor Ivanovič Karandin vojín 1919 Kostromský rajon, Jaroslavská oblast 29.04.1945 Padl v boji
Vladimir Nikolajevič Karčagin starší seržant 1918 Lipovka, Saratovská oblast 28.04.1945 Nezvěstný v boji
Nikifor Antonovič Karjakin vojín 1908 Petrovka Guta, Lisjanský rajon, Kijevská oblast 30.04.1945 Padl v boji
Fedor Fomič Karpenko vojín 1897 Verbka, Čečelnický rajon, Vinická oblast 03.05.1945 Padl v boji
Dmitrij Semenovič Karpuchin desátník 1906 Novoderevěnský rajon, Rjazaňská oblast 28.04.1945 Padl v boji
A. Kazakov Padl v boji
Grigorij Filippovič Klimov vojín 1908 Nabada, Poti, Gruzínská SSR 29.04.1945 Padl v boji
Aleksandr Dmitrovič Kňažičenko vojín 1926 Stalingrad, Vorošilovská oblast 01.05.1945 Padl v boji
Petr Nikolaj Kodin 02.05.1945 Padl v boji
Michail Iljič Komarov vojín 1910 Donskaja Balka, Gofický rajon, Stavropolský rajon 28.04.1945 Padl v boji
Ivan Ivanovič Komjajev vojín 1913 Ašchabad, Turkmenská SSR 04.05.1945 Padl v boji
Vasilij Alik Konov 02.05.1945 Padl v boji
Korandin 30.04.1945 Padl v boji


Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE-6203-13814
Souřadnice: N49°13'38.74'' E16°35'45.24''
Pomník přidal: Ivo Šťastný
Doplnění informací: Ing. František Jedlička, CEVH MO

Pamětní deska Obětem 2. světové války

Autor: Lenka Šimčíková, 15.05.2013
Umístění: Brno, Bratislavská 23/208, Zábrdovice, na domě
Nápis:
HRADSKÝ FRANT.
ZEMŘEL 15.V.1945 VE VĚKU
28 LET PO POCHODU SMRTI
V HALLE a/d SAALE

HRON VÍTĚZSLAV
UMUČEN 17.VII.1944
23 LET V KONCENTRAČNÍM
TÁBOŘE NA MÍROVĚ

ZAMĚSTNANCI FY: BÍLEK, KTEŘÍ ZA OKUPACE ZEMŘELI ZA VLAST
ZEMŘELI, ABY NÁROD ŽIL - ČEST JEJICH PAMÁTCE!

Centrální evidence válečných hrobů: není evidován
Pomník přidal: Lenka Šimčíková