Brno

Hrob vojákům Rudé armády

Autor: Ivo Šťastný, 22.09.2005
Umístění: Brno, Božetěchova, Brno – Královo Pole, parčík u kláštera
Nápis:
В БРАТСКИХ МОГИЛАХ ПОХОРОНЕНО
326 ВОИНОВ КРАСНОЙ АРМИИ, ПОГИБШИХ
В БОЯХ С НЕМЕЦКИМ ФАШИЗМОМ
ПРИ ОСВОБОЖДЕНИИ ГОРОДА БРНО
В 1945 Г.

ВЕЧНАЯ СЛАВА ВОИНАМ КРАСНОЙ АРМИИ
ПОГИБШИМ В БОЯХ ЗА ЧЕСТЬ И НЕЗАВИСИМРОСТЬ
CОВЕТСКОЙ PОДИНЫ И ОСВОБОЖДЕНИЕ
СЛАВЯНСКИХ НАРОДОВ ОТ ФАШИЗМА
1941 – 1945 Г. Г.

VE SPOLEČNÝCH HROBECH JEST POHŘBENO
326 VOJÍNŮ RUDÉ ARMÁDY, PADLÝCH
V BOJÍCH S NĚMECKÝMI OKUPANTY
PŘI OSVOBOZENÍ MĚSTA BRNA V R. 1945.

VĚČNÁ SLÁVA VOJÍNŮM RUDÉ ARMÁDY
PADLÝM V BOJI ZA ČEST A NEZÁVISLOST
SOVĚTSKÉ VLASTI I ZA OSVOBOZENÍ
SLOVANSKÝCH NÁRODŮ OD FAŠISMU
1941 – 1945.

3ДЕСЬ ПОХОРОНЕН
СТ. Л-Т. 3АКАЛИН ДМИТPИЙ MИХАЙЛOВИЧ
1914 Г. PОЖДЕНИЯ – BЛAДИМИPCКOЙ OБЛACТИ
Д. КOНЯEВO

3ДЕСЬ ПОХОРОНЕН СТAPШИЙ ЛEЙТEНAНТ
ПШEЧEНКO AЛEКCAНДP ИВAНOВИЧ
PОЖД. 1912 Г. В CЕЛE MYЗPOВКA
Poznámka:

seznam pohřbených vojáků :
Niklolaj Andrejevič Andrejev vojín 1909 Nekrasovka, Usť-Labninskoj, rajon, Krasnodarskaja oblast 29.04.1945 Padl v boji
Grigorij Afanasjevič Angan vojín 1905 Aleksandrovskovo, Domaněvskij Rajon, Oděská oblast 08.05.1945 Padl v boji
Petr Anikovič Apostolakin vojín 1921 Izmajlovská oblast, suvorovský rajon 03.05.1945 Padl v boji
Grigorij Andrejevič Archipov seržant 1919 Petrovskij rajon, Saratovská oblast 27.04.1945 Padl v boji
Dimitrij Michajlovič Artamonov vojín 1905 Pičerniky, Michajlovský rajon, Moskevská oblast 30.04.1945 Padl v boji
Nikolaj Michajlovič Artiščev vojín 1919 Gavrilovka, Ruzajevský rajon, Akmolinská oblast 02.05.1945 Padl v boji
Ivan Romanovič Avrjamenko vojín 1925 Pašino, Tiligulo-Berezanskoj rajon, Niklolajevskaja oblast 29.04.1945 Padl v boji
Andrej Jefimovič Babij vojín 1914 Šargorodskij rajon, Vinická oblast 02.05.1945 Padl v boji
Ivan Prokopovič Bak vojín 1905 Šargorodský rajon, Vinickaja oblast 02.05.1945 Padl v boji
Ivan Grigorjevič Baldorev 1908 Moskva Padl v boji
Ivan Saveljevič Barančuk vojín 1922 Dubovaja, Litinkyj rajon, Vinická oblast 02.05.1945 Padl v boji
Ivan Filipovič Baškirov vojín 1925 Gorovatka, Prečistěnskyj rajon, Smolenská oblast 01.05.1945 Padl v boji
Ignat Kirillovič Besčasnyj vojín 1896 Starokazackij rajon, Izmajlská oblast 27.04.1945 Padl v boji
Michail Michailovič Bobjak vojín 1926 Bokivcy, Novo-Strelivsskyj rajon, Drogobičskaja oblast 29.04.1945 Padl v boji
Petr Bojarko Krym, Krásný Bazar Padl v boji
Ilja Andrejevič Bojko seržant 1907 Tarnopol ulice Šepticaja 8 29.04.1945 Padl v boji
Nikolaj Michajlovič Bolotov poručík 1914 Nitva, Molotovská oblast 29.04.1945 Padl v boji
Andrej Fedorovič Boltjan vojín 1907 Tirnivka, Tiškovkyj rajon, Kirovogradskaja oblast 30.04.1945 Padl v boji
Viktor Andrejevič Borisov staršina 1900 Vladikavkaz, Severní Osetije 26.04.1945 Padl v boji
Afanasjev Afanasjevič Borodijčuk vojín 1920 Bukskij rajon, Kijevská oblast 30.04.1945 Padl v boji
Aleksandr Ivanovič Borovik vojín 1926 Sosnovskij rajon, Gorkovská oblast 27.04.1945 Padl v boji
Parfentij Aleksejevič Botez vojín 1900 Gruzinsk, Roˇvnjanskoj rajon, Kirovogradskaja oblast 27.04.1945 Padl v boji
Ignat Ivanovič Bučackij seržant 1924 Ulja,,Černjanskij rajon, Oděská oblast 04.05.1945 Padl v boji
Ivan Vasiljevič Bugaj vojín 1900 Klinkovci, Chotinský rajon, Černovická oblast 02.05.1945 Padl v boji
Aleksej Ignatovič Burkovskij vojín 1925 Kaliga, Tulská oblast 29.04.1945 Padl v boji
Aleksej Timofjejevič Čaban vojín 1918 Balanovka, Beršadský rajon, Vinnická oblast 29.04.1945 Padl v boji
Aleksej Aleksejevič Carkov starší seržant 1915 Kurlovský rajon, Ivanovská oblast 07.05.1915 Padl v boji
Michail Gerasimovič Čebanjuk vojín 1911 Vladimirovka, Domaněvský rajon, Oděsská oblast 29.04.1945 Padl v boji
Dmitrij Ivanovič Čegan vojín 1920 Ivaně, Zaleščický rajon, Tarnopolská oblast 19.04.1945 Padl v boji
Nikolaj Semenovič Čepurnoj vojín 1912 Volkodava, Jevsugský rajon, Vorošilovgradská oblast 29.04.1945 Padl v boji
Ivan Andrejevič Čeredničenko mladší seržant 1920 Milajevka, Belovký rajon, Kurská oblast 02.05.1945 Padl v boji
J. Černjankočenko Padl v boji
Grigorij Iljič Čerpak vojín 1907 Pasečna, Nadvorňanský rajon, Stanislavská oblast 26.04.1945 Padl v boji
G. F. Chalin Charkovská oblast Padl v boji
Alexej Alexejevič Charkov seržant 1915 04.05.1945 Padl v boji
Aleksej Leontjevič Chmalidze vojín 1910 Gremo, Achalčichský rajon, Gruzínská SSR 29.04.1945 Padl v boji
Nikolaj Ivanovič Čikmarev vojín 1926 Kamenka, Dněpropetrovská oblast 28.04.1945 Padl v boji
Petr Michailovič Cimerman vojín 1923 Kupeč-Vola, Velikomostovský rajon, Lvovská oblast 02.05.1945 Padl v boji
S.L. Čretkov Padl v boji
Lavrentij Nikolajevič Curkov vojín 1899 Klin, Moskevská oblast 26.04.1945 Padl v boji
Sergej Petrovič Cvetkov starší seržant 1922 Kolesňa, Nelidovský rajon, Kalininská oblast 01.05.1945 Padl v boji
Ivan Josefovič Czirnok 02.05.1945 Padl v boji
Papik Seněnovič Daniljan vojín 1924 Čajkin, Azerbajdžánská SSR, Chauralský rajon 02.05.1945 Padl v boji
Šašir Arutjunovič Daniljan vojín 1903 Baku, Azerbajdžánská SSR 30.04.1945 Padl v boji
Danin seržant Padl v boji
Aleksanr Andrejevič Daševskij svobodník 1925 Korkino, Čeljabinská oblast 28.04.1945 Padl v boji
Aleksej Safronovič Daviděnko vojín 1926 sovchoz Azov, Záporožská oblast, Kujbiševský rajon 02.05.1945 Padl v boji
Boris Michajlovič Davidovsky starší seržant 1924 Kyjev 30.04.1945 Padl v boji
Andrej Charitonovič Djakov vojín 1904 Serkovo, Ogrejevskaja oblast, Rezinský rajon 26.04.1945 Padl v boji
Aleksej Maksimovič Dmitrijevj starší seržant 1920 Moskevská oblast, chimkinský rajon 30.04.1945 Padl v boji
Jurij Michajlovič Dolinin seržant 1926 Volsk, Saratovská oblast 26.04.1945 Padl v boji
Viktor Nikolajevič Dorofejev vojín 1925 Privilže, Jaroslavská oblast, Rybinskij rajon 29.04.1945 Padl v boji
Afanasij Jegorovič Fedorikov vojín 1911 Dobrinský rajon, Voroněžská oblast 04.05.1945 Padl v boji
Aleksandr Danilovič Fetisov vojín 1900 Ladožská stanice, Krasnodarská oblast 02.05.1945 Padl v boji
Josef Alexander Fomes 1903 Padl v boji
Jakov Iljič Galkin vojín 1895 Zaporožská oblast, Melitopolský rajon 01.05.1945 Padl v boji
Josif Leonovič Gančaruk vojín 1923 Čebaljuka, Vinická oblast, Šargorodský rajon 30.04.1945 Padl v boji
Achmed Gizjatulin vojín 1918 Uzbegorjanskoje, Čeljabinská oblast, Konošanský rajon 30.04.1945 Padl v boji
Fedor Fedorovič Glazun vojín 1916 Kazačij Majdan, Charkovská oblast, Kegičevský rajon 30.04.1945 Padl v boji
Semen Iljič. Gluščenko vojín 1912 Stalingrad 29.04.1945 Padl v boji
Michail Petrovič Gološčapov vojín 1924 Nižněgurovka, Kurská oblast, Sovětský rajon 29.04.1945 Padl v boji
Pantělej Vasiljevič Gorochov vojín 1923 Kamenka, Moldavská SSR, Kamenský rajon 03.05.1945 Padl v boji
Illarin Michailovič Gorovoj vojín 1904 Černigovská oblast, Novo-Basanskáý rajon 26.04.1945 Padl v boji
G. D. Grečiškin 30.04.1945 Padl v boji
Andrej Timofjejevič Grigorovič seržant 1917 Kijevská oblast, Skvirskij rajon 26.04.1945 Padl v boji
Devnis I. Grišenko 1915 Padl v boji
Aleksandr Sevosťjanovič Guraž vojín 1925 Karlovka, Vinická oblast, Mogiljev-Podolský rajon 26.04.1945 Padl v boji
Semen Stěpanovič Gurov vojín 1913 Gavrilovka, Tambovská oblast, 03.05.1945 Padl v boji
Ivan N. Gusminjuk vojín 04.05.1945 Padl v boji
Konstantin Stěpanovič Iosko vojín 1922 copra, Kleckovoj rajon, Baranovičská oblast 02.05.1945 Padl v boji
Nikolaj Afanasjevič Isajev seržant 1910 Spasska, Chabarovský kraj 28.04.1945 Padl v boji
Nikolaj Vasiljevič Ivan Radista 1924 Ugrišče, Kaliničeská pblast 30.04.1945 Padl v boji
Nikolaj Semenovič Ivanov seržant 1922 Noginskij rajon, Moskevská oblast Nezvěstný v boji
Nikolaj Vasiljevič Ivanov vojín 1924 Irina, Mednovskij rajon, Kalininskaja oblast 01.05.1945 Padl v boji
Andrej Charitonovič Jakov 29.04.1945 Padl v boji
Sanakol Permatovič Jarkulov vojín 1919 Žarkifa, Čirakčinský rajon, Bucharská oblast, Kazašská SSR 30.04.1945 Padl v boji
Jefim Petrovič Jasko vojín 1905 Širjajevký rajon, Oděsská oblast 01.05.1945 Padl v boji
Efim Fr. Jaskov svobodník 1900 Padl v boji
Mofodij Pavlovič Jeftodijev vojín 1926 Spass, Tiraspolskij rajon, Moldavská SSR 30.04.1945 Padl v boji
Žora Šakrovič Jelbakidze vojín 1912 H. Jelbakankare, Karevskij rajon, Tbilisi 30.04.1945 Padl v boji
A. E. Jermolenko 1905 02.05.1945 Padl v boji
Prokofij Jefimovič Jermolenko vojín 1905 Záporožská oblast, Novovasiljevský rajon 02.05.1945 Padl v boji
Appolon Konstantinovič Jevlampijev seržant 1908 Okťabrskoje, Čeljabinská oblast, Ok´TABRSKOJ RAJON 04.05.1945 Padl v boji
Petr Nikitovič Judin vojín 1898 Koreněvka, Krasnodarský kraj 02.05.1945 Padl v boji
Vasilij Aleksandrovič Jukov vojín 1925 Osinský rajon, Molotovská oblast 02.05.1945 Padl v boji
Kabil Padl v boji
Viktor Ivanovič Karandin vojín 1919 Kostromský rajon, Jaroslavská oblast 29.04.1945 Padl v boji
Vladimir Nikolajevič Karčagin starší seržant 1918 Lipovka, Saratovská oblast 28.04.1945 Nezvěstný v boji
Nikifor Antonovič Karjakin vojín 1908 Petrovka Guta, Lisjanský rajon, Kijevská oblast 30.04.1945 Padl v boji
Fedor Fomič Karpenko vojín 1897 Verbka, Čečelnický rajon, Vinická oblast 03.05.1945 Padl v boji
Dmitrij Semenovič Karpuchin desátník 1906 Novoderevěnský rajon, Rjazaňská oblast 28.04.1945 Padl v boji
A. Kazakov Padl v boji
Grigorij Filippovič Klimov vojín 1908 Nabada, Poti, Gruzínská SSR 29.04.1945 Padl v boji
Aleksandr Dmitrovič Kňažičenko vojín 1926 Stalingrad, Vorošilovská oblast 01.05.1945 Padl v boji
Petr Nikolaj Kodin 02.05.1945 Padl v boji
Michail Iljič Komarov vojín 1910 Donskaja Balka, Gofický rajon, Stavropolský rajon 28.04.1945 Padl v boji
Ivan Ivanovič Komjajev vojín 1913 Ašchabad, Turkmenská SSR 04.05.1945 Padl v boji
Vasilij Alik Konov 02.05.1945 Padl v boji
Korandin 30.04.1945 Padl v boji


Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE-6203-13814
Souřadnice: N49°13'38.74'' E16°35'45.24''
Pomník přidal: Ivo Šťastný
Doplnění informací: Ing. František Jedlička, CEVH MO

Pamětní deska Obětem 2. světové války

Autor: Lenka Šimčíková, 15.05.2013
Umístění: Brno, Bratislavská 23/208, Zábrdovice, na domě
Nápis:
HRADSKÝ FRANT.
ZEMŘEL 15.V.1945 VE VĚKU
28 LET PO POCHODU SMRTI
V HALLE a/d SAALE

HRON VÍTĚZSLAV
UMUČEN 17.VII.1944
23 LET V KONCENTRAČNÍM
TÁBOŘE NA MÍROVĚ

ZAMĚSTNANCI FY: BÍLEK, KTEŘÍ ZA OKUPACE ZEMŘELI ZA VLAST
ZEMŘELI, ABY NÁROD ŽIL - ČEST JEJICH PAMÁTCE!

Centrální evidence válečných hrobů: není evidován
Pomník přidal: Lenka Šimčíková

Pamětní deska genocidy Romů

Autor: Jiří Padevět, 30.06.2021
Umístění: Brno, Bratislavská 246, pamětní deska v expozici Muzea romské kultury
Nápis:
VE DVORNÍM TRAKTU
TÉTO BUDOVY BYLI
NÁSILNĚ SOUSTŘEDĚNI
ROMOVÉ Z MORAVY
V POČTU 999 MUŽŮ,
ŽEN A DĚTÍ
A DNE 7. BŘEZNA 1943
TRANSPORTOVÁNI
DO VYHLAZOVACÍHO
CIKÁNSKÉHO TÁBORA
AUSCHWITZ - BIRKENAU
NEMŮŽEME ZAPOMENOUT
NAŠTI BISTERAS!
Poznámka:

Deska byla původně umístěna na budově jatek v Masné ulici, kde byli Romové shromažďováni. Po demolici jatek byla deska přenesena do expozice Muzea romské kultury.


Centrální evidence válečných hrobů: není evidován
Souřadnice: N49°12'2.11'' E16°37'24.15''
Pomník přidal: Jiří Padevět

Kameny zmizelých - Oběti holocaustu

Autor: Lenka Šimčíková, 15.05.2013
Umístění: Brno, Bratislavská 2, Zábrdovice, v chodníku před domem
Nápis:
ZDE BYDLEL
LOUIS ZEISEL
NAR. 1880
DEPORTOVÁN 1942
DO TEREZÍNA
DO IZBICA
ZAVRAŽDĚN

ZDE BYDLELA
LINA ZEISELOVÁ
ROZ. ROTHSCHILDOVÁ
NAR. 1891
DEPORTOVÁNA 1942
DO TEREZÍNA
DO IZBICA
ZAVRAŽDĚNA

ZDE ŽIL
HANS KLAUS
ZEISEL
NAR. 1918
UPRCHL 1939
PŘEŽIL

Centrální evidence válečných hrobů: není evidován
Toto místo je počítáno jako 3 VPM
Pomník přidal: Lenka Šimčíková

Kameny zmizelých - rodina Oppenheimova

Autor: Lenka Šimčíková, 15.05.2013
Umístění: Brno, Bratislavská 246/67, Zábrdovice, v chodníku před domem
Nápis:
ZDE ŽIL
BERTHOLD
OPPENHEIM
NAR. 1878
DEPORTOVÁN 1942
DO TEREZÍNA
ZAVRAŽDĚN
V OSVĚTIMI

ZDE ŽILA
MARGIT OPPENHEIM
NAR. 1934
DEPORTOVÁNA 1942
DO TEREZÍNA
ZAVRAŽDĚNA
V OSVĚTIMI

ZDE ŽILA
MARTHA OPPENHEIM
NAR. 1896
DEPORTOVÁNA 1942
DO TEREZÍNA
ZAVRAŽDĚNA
V OSVĚTIMI

Centrální evidence válečných hrobů: není evidován
Toto místo je počítáno jako 3 VPM
Pomník přidal: Lenka Šimčíková

Kameny zmizelých - rodina Lauferova

Autor: Lenka Šimčíková, 15.05.2013
Umístění: Brno, Bratislavská 250/69, Zábrdovice, v chodníku před domem
Nápis:
ZDE ŽIL
SIGFRIED LAUFER
NAR. 1876
ZAVRAŽDĚN 13.10.1941
V MAUTHAUSENU

ZDE ŽIL
FRANZ LAUFER
NAR. 1903
ZAVRAŽDĚN 1.7.1942
V DACHAU

ZDE ŽILA
HELENE LAUFER
NAR. 1881
DEPORTOVÁNA 1942
DO TEREZÍNA
ZAVRAŽDĚNA
V LUBLINU

ZDE ŽIL
ERWIN LAUFER
NAR. 1905
DEPORTOVÁN 1942
DO TEREZÍNA
ZAVRAŽDĚN 28.3.1945
V DACHAU

ZDE ŽIL
PAUL LAUFER
NAR. 1942
DEPORTOVÁN 1942
DO TEREZÍNA
ZAVRAŽDĚN 1944
V OSVĚTIMI

ZDE ŽILA
THEA LAUFER
NAR. 1902
DEPORTOVÁNA 1942
DO TEREZÍNA
ZAVRAŽDĚNA 1944
V OSVĚTIMI

Centrální evidence válečných hrobů: není evidován
Toto místo je počítáno jako 6 VPM
Pomník přidal: Lenka Šimčíková

Kameny zmizelých – Felix Schlesinger

Autor: Vladimír Šustáček, 22.10.2021
Umístění: Brno, Bratislavská 240/61, Zábrdovice, v dlažbě chodníku před vchodem do domu
Nápis:
ZDE ŽIL
FELIX SCHLESINGER
NAR. 2. 5. 1941
DEPORTOVÁN 31. 3. 1942
DO TEREZÍNA
ZAVRAŽDĚN 7. 8. 1942
V TEREZÍNĚ
Poznámka:

Tento Kámen zmizelého byl odhalen 14.6.2020. Tři kameny položené a odhalené v tento den spojuje společné téma – tři smutná nej. Felix Schlesinger byl nejmladší zaznamenanou obětí holocaustu v Brně (1 rok).
(více informací: Internetová encyklopedie dějin Brna – https://encyklopedie.brna.cz/home-mmb/?acc=profil_objektu&load=1853)


Centrální evidence válečných hrobů: není evidován
Souřadnice: N49°12'0.9'' E16°37'20.1''
Pomník přidal: Vladimír Šustáček

Pomník Obětem 1. a 2. světové války

Autor: Ivo Šťastný, 01.09.2005
Umístění: Brno, Bubeníčkova, Brno - Židenice, parčík
Nápis:
UPOMÍNKA
NEŠŤASTNÝM OBĚTEM VÁLKY
1914 – 1918
PADLÝCH VOJÍNŮ
ZE
ŽIDENIC A JULIÁNOVA
A OBĚTEM
NACISTICKÉ ZLOVŮLE
1939 – 1945

(mramorová deska)
V TĚŽKÝCH DOBÁCH POROBY
POLOŽILI SVÉ ŽIVOTY
V NADĚJI NA LEPŠÍ ZÍTŘEK
TITO ZAMĚSTNANCI MEZ BRNO

POPRAVENI BYLI:
RICHARD HRAZDÍRA, JOSEF ŠMERDA, ADOLF FOJT

V KONCENTRAČNÍCH TÁBORACH ZAHYNULI:
JAN ONDRÁČEK, CYRIL VAVŘÍK

NEZVĚSTNÍ:
VLADIMÍR KREJČÍ, VILÉM SLEZÁK

PŘI NÁLETECH ZABITI:
TOMÁŠ FUKS, LUDVÍK PETRŮ, FERDINAND KOMÁREK, JAN WEINLICH, EMIL HOLOUBEK, BEDŘICH PROCHÁZKA

Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE-6203-38558, CZE6203-38559
Souřadnice: N49°12'3.63'' E16°38'24.23''
Pomník přidal: Ivo Šťastný

Pomník Bedřich Václavek

Autor: Ivo Šťastný, 01.09.2009
Umístění: Brno, Bubeníčkova 2, Brno - Židenice
Nápis:
BEDŘICH
VÁCLAVEK
10.1.1897
5.3.1943
Poznámka:

Dr. Bedřich Václavek (10. ledna 1897 Čáslavice – 5. března 1943 Osvětim) byl český marxistický estetik, literární teoretik a kritik. Jako člen Devětsilu byl stoupenec poetismu. Rozpracoval směr socialistického realismu.
Za okupace se zapojil do protifašistického odboje, byl zatčen, převezen do koncentračního tábora v Osvětimi a 5. března 1943 pravděpodobně usmrcen injekcí.
Podrobnosti viz: http://cs.wikipedia.org/wiki/Bedřich_Václavek


Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE-6203-38560
Pomník přidal: Ivo Šťastný
Doplnění informací: Ing. František Jedlička

Pomník Obětem komunismu

Autor: Ivo Šťastný, 21.09.2005
Umístění: Brno, Burešova 17, Brno - Veveří, parčík před budovou
Nápis:
OBĚTEM TÁBORŮ
NUCENÝCH PRACÍ
1948 - 1952

Centrální evidence válečných hrobů: není evidován
Souřadnice: N49°12'20.00'' E16°36'15.45''
Pomník přidal: Ivo Šťastný