Ostrava

Kenotaf Zikmund Witt

Autor: Svatopluk Kučera, 04.11.2005
Umístění: Ostrava, Těšínská, Slezská Ostrava, na Ústředním hřbitově
Nápis:
ZDE BY ODPOČÍVAL
SENÁTOR
JUDr. ZIKMUND WITT
1875 - 1942
OBĚŤ NACISMU
ZAHYNUL V KOMAROWIE

Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE-8119-31885
Pomník přidal: Svatopluk Kučera

Kenotaf Jindřich Jureček

Autor: Dagmar Titzová, 12.03.2018
Umístění: Ostrava, Těšínská, Ústřední hřbitov Slezská Ostrava
Nápis:
JINDŘICH JUREČEK
*15.9.1898 +3.3.1943
V OSVĚTIMI

Centrální evidence válečných hrobů: není evidován
Souřadnice: N49°49'57.14'' E18°18'36.17'' (střed hřbitova)
Pomník přidal: Milan Lašťovka

Pamětní deska Obětem 1. a 2. světové války

Autor: CEVH MO ČR, 01.01.1111
Umístění: Ostrava, U Hrůbků, hřbitov, na venkovní zdi místního kostela sv. Bartoloměje
Nápis:
PADLÝM A UMUČENÝM V 1. A 2. SVĚTOVÉ VÁLCE
1914 – 1918
BANET FRANTIŠEK, BIENAS PETER, BURNUS STANISLAV, CIHLÁŘ FRANTIŠEK, ČERNÝ ADOLF, ČEPELKA JOSEF, GREGOR KAREL, HALADEJ FRANTIŠEK, HAŠA JAN, HOLAŇ KAREL, HRNČÍŘ JOSEF, HIMLAR JOSEF, JAVORSKÝ FRANTIŠEK, KAŠA FRANTIŠEK, LIPNER JOSEF, KLIMŠA RICHARD, BOHÁČ FRANTIŠEK, RZONDÍK GUSTAV
MAGNAGO ALOIS, MARŠÁLEK FRANTIŠEK, SÝKORA BOHUMIL, SÝKORA ROBERT, ŠKAPA ANTONÍN
1939 – 1945
BRUK JAN, DOSTALÍK JOSEF, DEDEK LEOPOLD, FIALA JOSEF, HURNÍK FRANTIŠEK, JABLONSKÝ FELIX, KOCUR KAREL, KRUČEK FRANTIŠEK, MALIŠKA RUDOLF
KUBALA LADISLAV, KUBEČKA FRANTIŠEK, KYNEL ČESTMÍR, LIPNER LEO, LIPNEROVÁ EVŽENIE, MALÁŘ OLDŘICH, NEČESANÝ FRANTIŠEK, PALIČKA VÁCLAV, ROTHOVÁ HELENA, STOJEK OLDŘICH, STŘÍŽ JOSEF, SÝKORA AUGUSTIN, ŠIMOŇÁK MILOŠ, TICHAVSKÝ JOSEF, TOMAŠÍK FRANTIŠEK, WASIK PAVEL, LIPNEROVÁ ILONA, ROTHOVÁ RITA, FERANCOVÁ LUDMILA
Poznámka:

V roce 2003 byla pamětní deska na náklady Městského obvodu Nová Ves restaurována sochařem Janem Gajdou. (zdroj: CEVH MO ČR)


Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE-8119-7925
Souřadnice: N49°48'51.56'' E18°13'31.16''
Pomník přidal: Ing. František Jedlička

Hrob Obětí války

Autor: Jan Gara, 28.10.2005
Umístění: Ostrava, U Studia, Zábřeh, hřbitov
Nápis:
VÁLEČNÝM
OBĚTEM

Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE-8119-07921
Souřadnice: N49°48'11.57'' E18°14'12.69''
Pomník přidal: Jan Gara

Pomník Obětem 1. a 2. světové války

Autor: Klára a Roman Ujfaluši, 27.05.2008
Umístění: Ostrava, Vřesínská, Poruba
Nápis:
(na bílém kvádru)
NA VĚČNOU
SLÁVU A PAMĚŤ
192 RUDOARMĚJCŮ
4. UKRAJINSKÉHO
FRONTU
MARŠÁLA SSSR
A. I. JEREMENKA,
KTEŘÍ POLOŽILI
SVÉ ŽIVOTY
ZA OSVOBOZENÍ
PORUBY
V DUBNU
ROKU 1945

(na černé žulové krychli)

(přední strana)
28. ŘÍJEN – DEN VZNIKU
SAMOSTATNÉHO ČESKOSLOVENSKA

SVORNOST V OBCI, MÍR VE STÁTĚ
1918 - 1928
DÍK RUDÉ ARMÁDĚ 28.4.1945

TENTO PŮVODNÍ TEXT BYL NA BLUDNÉM KAMENU DO ROKU 1968

(levá strana)
Jména padlých v 1. Světové válce

Bajgar Antonín, Bajgar Čeněk, Bajgar Karel, Balnar Vojtěch, Bárta Jaromír, Bárta Vladislav, Bjalek František, Blokša Ludvík, Blucha Karel, Černík Emil, Gelnar Alois, Hrbáč Antonín, Juchelka Albín, Kočí Alois, Kočí Antonín, Konečný Jan, Legerský František, Magelský Jan, Mika Antonín, Palička František, Palička Josef, Pasník Jindřich, Sladký Josef, Strakoš František, Strakoš Jan, Tesař Antonín, Vajda Jan, Zajíc Alois, Zajíc František.

Těm, kteří se obětovali 1914 - 1919

(pravá strana)
PADLI PŘI OSVOBOZOVACÍCH BOJÍCH V PORUBĚ – VSI
1945

BLAŽEJ VRATISLAV, BUROŇ ANTONÍN, HRUZÍKOVÁ ANNASTAZIE, KARČMAŘ ANTONÍN, KLEMENT ANTONÍN, KUPKA JOSEF, MIKOVÁ ANNASTÁZIE, MIKA FRANTIŠEK, SOBEK ANTONÍN, ŠVIDRNOCH ZDENĚK, VDOVSKÝ ANTONÍN, VÝTISK ALOIS, ZAJÍCOVÁ VLASTA, ZAJÍCOVÁ ŽOFIE, KOZELSKÝ EMANUEL, MANŽELKA ANNA A DCERA EMANUELA, SROKA JOSEF – SLOVENSKÉ NÁRODNOSTI, PĚTIČLENNÁ RODINA JANA ORŠULÍKA Z DOLNÍ LHOTY
OBĚTI GESTAPA:
MALÍK LADISLAV, ŠNAJDER JAN, GERLICH KAREL

(zadní strana)
Porubský bludný balvan byl na zdejší místo přestěhován dne 28.10.1968 v rámci oslav 50 let trvání naší republiky.
Poznámka:

Bludný balvan byl vytažen z malého potoka pod myslivnou na okraji Poruby, kde zůstal při svém putování pravděpodobně ze Skandinávie na jih, jako jeden z největších bludných balvanů ve Slezsku. Bludný balvan byl instalován v roce 1928 před Radnicí v Ostravě-Porubě, 28. října 1968 byl přemístěn v rámci oslav 50 let trvání naší republiky na nynější místo. U památníku se konají 2x ročně pietní akty, a to 30. dubna a 28. října.
(zdroj databáze CEVH MO ČR)


Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE-8119-07935
Souřadnice: N49°49'21.39'' E18°09'10.70''
Pomník přidal: Klára a Roman Ujfaluši
Doplnění informací: Ing. František Jedlička

Pamětní deska Obětem 2. světové války

Autor: Klára a Roman Ujfaluši, 27.05.2008
Umístění: Ostrava, Výstavní, Vítkovice, vstupní chodba do Sokolovny v Českém Domě
Nápis:
SOKOL VÍTKOVICE
PAMÁTCE UMUČENÝCH ČLENŮ
1939 - 1945

BARTEK MILOŠ, BARTKOVÁ MILENA, BUŽEK EVŽEN, DANĚK MIROSLAV, DUŠEK JOSEF, FIŠER ERIK, HAVRLANT JOSEF, JELINEK JOSEF, LONDÝN JOSEF, MÁDR JOSEF, PAUČEK STANISLAV, PEČONKA ANTONÍN, ROTTER MILAN, SOKOLA PAVEL
Poznámka:

Na protější stěně je zarámovaný obraz s fotkami 14 umučených členů. Pod obrazem je vstupenka na akademii ze dne 11.10.1947 a program odhalení pamětní desky ze dne 12.10.1947.
Odhalení pamětní desky
V neděli dne 12.10.1947 o 10. hod. dopol. v Českém domě
POŘAD:
1. Kvarteto lesních rohů
2. Dr. Vojtěch Martínek: Hrdinům a mučedníkům. Přednese Alena Paučková
3. Projev br. Starosty Valentina Brydňáka a odhalení pamětní desky
4. Projevy hostů
5. Státní hymna
Slavnostní pochod krojovaných před pamětní deskou


Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE-8119-07880
Souřadnice: N49°48'43.45'' E18°16'26.70''
Pomník přidal: Klára a Roman Ujfaluši

Pomník Obětem 2. světové války

Autor: Jan Gara, 22.04.2007
Umístění: Ostrava, Závodní, Vítkovice, stadion SSK Vítkovice, na levé straně vstupní brány
Nápis:
V PROSTORÁCH TOHOTO STADIONU
PROBÍHAL VÝCVIK DOBROVOLNÍKŮ
PRO DOPLŇOVÁNÍ OSÁDEK TANKŮ
1.ČS.SAMOSTATNÉ TANKOVÉ BRIGÁDY,
KTERÁ SE PODÍLELA NA OSVOBOZOVÁNÍ OSTRAVY
DNE 30.4.1945
Ostrava nezapomíná .......
30.4.2005

Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE-8119-27469
Souřadnice: N49°48'12.62'' E18°15'16.84''
Pomník přidal: Jan Gara

Pomník Obětem 1. světové války

Autor: Klára a Roman Ujfaluši, 27.05.2008
Umístění: Ostrava, Závodní 78, Vítkovice, hřbitov, sekce VI
Nápis:
1914 - 1918
Poznámka:

Krypta je obdélníkového tvaru o rozměrech 16x7 metrů. Nad kryptou na dvoustupňovém podstavci je umístěno sousoší v životní velikosti: stojící voják rakousko-uherské armády drží v náručí raněného druha. Na podstavci je pod lepočtem 1914-1918 v kovu vyrytý reliéf doutnající miny ve spodní části olemovaný vavřínovými ratolestmi. Dle informací z archivu Vítkovických železáren by mělo být v kryptě uloženo 1538 rakviček ve skupinách podle národnosti zemřelých vojáků. Jména všech zemřelých nám nejsou známa. Podařilo se zjistit jen 450 jmen, která jsou uvedena v přiloženém seznamu. Tyto informace nejsou fyzicky ověřené.
Kryptu nechala v roce 1931 vybudovat Městská rada v Moravské Ostravě po dohodě s Ministerstvem obrany a Zemským vojenským velitelem v Brně. Autorem pomníku je akademický sochař F. Juráň. Při návštěvách italských delegací se konají u krypty pietní akty.
Hodnota památníku 1 800 000,- Kč
Seznam identifikovaných obětí dle portálu CEVH MO ČR:
Angelo AGNELLI 1889 9.3.1918
Salvatore AGNOLLI 1890 6.6.1918
Peter Aizza 1894 8.12.1917
Ivan Albeszil 1915
Ferdinando ALFANO 1884 20.9.1917
Vito ALVANESE 1891 10.3.1918
Salvatore AMODIO 1897 6.9.1918
Battista ANDENI 1885 15.2.1918
Francesco ANDREOTI 1891 14.4.1918
Angelo ANNECHIARICO 1891 17.6.1917
Alfredo ANTONELLI 1888 6.4.1918
Pietro ARERVO 1891 23.6.1917
Matteo ASTURINO 1891 9.5.1917
Alfonzo AVOLEDO 1877 1.3.1918
Giovanni BABINI 1889 26.3.1918
Cosimo BACCA 1888 19.4.1918
Eduardo BACCANI 1881 21.2.1918
Ottavio BAFFO 1887 14.2.1918
Michael Bagoš 1914
Giovanni BAILARDO 1880 13.3.1918
Simone BALESTRIERI 1891 22.8.1916
Josef Banasch 1915
Fausto BARBATO 1895 17.2.1917
Giuseppe BARBERIS 1894 14.3.1918
Joh. Bartegnolli 1885 1.1.1918
Andreas Barzow 1917
Romeo BASTARDI 1886 8.7.1917
Giochimo BATAZZI 1894 19.3.1918
Alexander Batyk 1915
Leonardo BECCIA 1890 30.6.1918
Paolo BELLINI 1895 25.5.1917
Emilio BELLONI 1888 21.3.1918
Mario BELVEDI 1898 1918
Domenico BENEDETTI 1893 17.3.1918
Alesander Bereznik 1914
Luigo Berger 1914
Vasco BERGONCINO 1891 30.12.1917
Giuseppe BERNARDI 1893 2.3.1918
Paolo BERNARDI 1891 7.3.1918
Giacinto BERTOLLO 1881 9.3.1918
Giovanni BERTONCINI 1898 17.3.1918
Beszeda 1914
Marcello BETTI 1888 2.3.1918
Pietro BETTI 1898 15.5.1918
Luigi BIALEI 1891 19.3.1918
Leonardo BIANCO 1898 29.3.1918
Giovanni Bigato 6.4.1918
Francesco BILLIA 1888 23.8.1918
Pietro BIONI 1898 12.5.1918
Iwan Blazijewicz 1916
Gregori Blocha 1916
StanislavBoganuk 1914
Johan Bolek 1916
Giuseppe BOLTRANINI 1884 27.9.1918
Arturo BONANDI 1891 10.3.1918
Alexander BONANONE 1887 5.3.1918
Tiziano Bondarino 1896 5.3.1918
Stefano BONFA 1896 11.11.1916
Giuseppe BONFANTI 1893 2.10.1917
Francesco BONUTO 1894 17.3.1918
Giacomo Bonvecchio 1875 24.1.1916
Pitro BORDETT 1888 21.2.1918
Giuseppe BORELLI 1883 25.3.1918
Carlo BORELLO 1889 14.7.1918
Giuseppe BORIERO 1895 9.3.1918
Antonio BOSSI 1890 15.3.1918
Sesso BRAMANTO 1892 25.10.1918
Francesco BRAMBILLA 1891 29.3.1918
Luigi BRANDOLISIO 1895 9.3.1918
Otto Braun 1916
Antonio Brigatore 9.2.1917
Carmino BROGNA 1884 11.10.1917
Guido BRUNI 1884 3.1.1917
Pietro BRUNO 1895 23.5.1918
Salvatore BRUNO 1892 22.12.1916
Leopoldo BURGAMELLI 1887 16.2.1918
Pietro BURRI 1893 13.2.1918
Leonardo Busarello 16.9.1914
Rotilio BUZZI 1886 23.1.1918
Nazzareno CADENA 1893 29.7.1918
Pitro CANAL 1881 9.6.1918
Andrea CANALE 1882 27.2.1918
Salvatore CANCELLERI 1886 11.3.1918
Epifanio CAPRANZANO 1894 20.11.1916
Luigi CAPUZZI 1891 29.3.1918
Mauro CARANTA 1884 2.2.1918
Giacomo CARBAGNIA 1887 30.6.1918
Pasquale CARBONE 1892 23.4.1918
Mariani Carmine 12.7.1918
Raffaele CARTA 1895 17.3.1918
Luigi CASTELAZZI 1883 28.4.1918
Corado CASTELLINI 1896 31.3.1918
Lorenzo Lucco CASTELLO 1886 4.3.1918
Amadeo Cataneo 13.2.1918
Angelo CATINA 1896 31.1.1917
Fabriano CATINARI 1884 25.3.1918
Carlo CATOLLI 1884 31.1.1918
Enrico CAVALOTTI 1890 7.3.1918
Clitto CESARETTI 1892 19.3.1918
Giovanni CIASCON 1884 28.3.1918
Vincenzo COLATOSTI 1881 19.2.1918
Francesco COMANDI 1892 5.3.1918
Francesco COMI 1897 19.4.1918
Luigi COMOLLI 1888 24.3.1918
Santo CONCA 13.8.1918
Pavlo CORBARI 1883 27.2.1918
Giuseppe CORDANI 1890 29.4.1918
Carlo COSTA 1898 1.10.1918
Michele COZZA 1892 18.3.1918
Vittardo CUCH 1896 24.3.1918
Giuseppe CULZA 1888 28.3.1918
Antonio CUNA 1886 11.4.1918
Josef Czernicki 1918
Roman Czuganow1916
Giacinto DA RECH 1891 19.11.1916
Angelo DAL BELLO 1887 26.2.1918
Francesco DALLAMONICA 1894 16.8.1917
Eliseo DARINBETTINA 1897 25.9.1917
Luigi DE CRIGNIS 1893 20.7.1918
Giovanni DE RE 1882 31.3.1918
Gino DE VITA 1888 6.7.1918
Giuseppe DECREA 1894 11.2.1917
Francesco DEFEO 1887 4.10.1918
Gaudenzio DEL FRATE 1887 19.3.1918
Filippo DELADDA 1896 13.7.1917
Carlo DELLA ROSA 1888 16.3.1918
Luigi DELZUFFO 1897 20.9.1918
Karl Děmczik, Dr. 1914
Nicola DI SCIULLO 1894 5.6.1918
Francesco DIANA 1894 31.8.1918
Dipora 1918
Giuseppe DONATI 1881 15.3.1918
Francesco DOVENA 1894 29.1.1918
Giuseppe DOVIGNA 1894 28.3.1918
Giuseppe DRIGO 1897 17.10.1916
Gregori Duneszezyn 1917
Provino DURINO 1891 15.3.1918
Franz Dzida 1916
Angelo ELLERO 1891 27.5.1917
Michele EXPOSITO 1895 28.3.1918
Pasquale FALCIONI 1884 8.9.1917
Martino FALFERI 1890 7.3.1918
Emilio FANTI 1895 9.3.1918
Francesco FASSANO 1890 3.6.1918
Adeadato FAVA 1881 29.1.1918
Luigi FAVA 1893 7.3.1918
Domenico FELIANGELO 1891 11.6.1918
Alfonso FELICE 1898 11.10.1918
Giuseppe FERRAREST 1887 22.5.1918
Giovanni FERRI 1893 20.3.1918
Giuseppe FERRINI 1884 14.3.1918
Ferdinando FINELLI 1887 9.9.1917
Johan Fitak 1915
Franz Fiuráčšek 1918
Giuseppe FLAMIA 1898 8.2.1918
Augusto FOCACCI 1895 4.7.1918
Federico FOLLO 1896 25.2.1917
Pavlo FONTANAZZA 1890 11.3.1918
Enrico FORCONI 1898 25.4.1918
Evaristo FORMICA 1892 29.8.1918
Matheo FRANCHI 1893 26.9.1918
Giuseppe FRANZINA 1881 1.1.1918
Umberto FREDIANI 1881 23.5.1918
Josef FROHLICH 1914
Giovanni GALEAZZI 1894 22.5.1918
Jakob GÁLES 1914
Lorenzo GALLI 1886 7.3.1918
Akili GANDINI 1892 12.3.1917
Eugenio GARZON 1889 19.11.1917
Mario GELUSINI 1888 29.8.1916
Augusto GERMANO 1889 28.2.1918
Giovanni GHERARDI 1894 11.5.1918
Anselmo GIACOMBETTI 1895 25.3.1918
Paulo GIANFREDO 1893 26.6.1918
Alfonso GILINI 22.4.1915
Carlo GIOVANNINI 1894 6.11.1917
Attilio GIROMETTA 1898 26.4.1918
Paulo GIUNTA 1896 6.10.1917
August GRANDT 1914
Biagio GRASSI 1896 27.3.1917
Giuseppe GRAZIOLI 1882 15.3.1918
Johann GREGOROVIČ 30.6.1915
Giovanni GRECHI 1895 15.3.1918
Nunzio GRIZZUTO 1887 5.3.1918
GUSZATIN 1918
Gottlib HANTAK 1917
Mugan HANZO 1915
Jofirin HARTER 1914
Niklos HOBIAN 1916
Leopold HOFBAUER 1914
Rudolf HOLAS 1917
Prokop HRANOVICZ 1915
Guglielmo CHIARAVANNI 1895 18.3.1918
Michele CHICHELE 1894 13.1.1918
Sincero CHIOZZI 1892 22.3.1918
Wasilli ILLI 1914
Salvatore INDRIOLA 1891 20.1.1918
Giuseppe INOCENTI 1893 11.12.1916
Hofman IWANKOWICZ 1914
Felice JANICELLI 1892 6.3.1918
Adalberti JANÍK 1914
Franz KAMMEL1915
Johan KARASEK 1915
Jofin KASAILO 1914
Josef KASAMASH 1914
Karl KIRNIG 1914
Ludwig KNAPYS 1916
Andrej KOBELIZEJ 1917
Gainig KOBLITCZEK 1914
KOCIAN 1917
Stefan KOPACZUK 1917
KORDA 1916
Rirul KOVACS 1916
Anton KREJČÍŘ 1915
Wasil KREZUNESTOL 1914
Ivan KUBEJ 1917
Josef KUČA 1917
Patro KUCHOVCSAK 1914
Laurony KUŠ 1916
Giuseppe LABATTE 1896 17.3.1918
Giuseppe LAFANCI 1885 16.6.1918
Paolo LAMANNA 1880 16.4.1918
Josef Lanczy 1914
Giovanbattista LASCIALFARI 1888 21.7.1917
Rocco LAURINI 1892 24.9.1918
Lorenzo LAZARETTI 1890 25.4.1918
Emilio LAZZARINI 1885 11.3.1918
Imre Lenard 1914
Eugenio LEONI 1884 29.4.1915
Giovanni LETTIG 1894 13.2.1918
Angelo LONA 1893 1.12.1914
Chiaffredo LORENZATTI 1890 7.6.1917
Manfred LORINSER 1915
Angelo LOVAT 1886 6.3.1918
Arcangelo LUCERI 1892 21.3.1918
Giovanni LUCCHINI 1880 5.2.1918
Nicola LUCIO 1893 20.5.1918
Martin LUCZKOWSKI 1914
Lazar LUNG 1915
Giovanni LUSSO 1887 27.7.1918
Rmpar MABBAUER 1914
Domenico MADURERI 1897 17.2.1918
Pietro MAGGI 1895David
MAIR 1885 18.2.1915
Johan MALINOWSKY 1916
Vittorio MANCASOLO 1896 29.3.1918
Antonio MANDRIOLI 1891 19.2.1918
MANKA 1915
Ettore MANNINI 1897 27.3.1918
Giuseppe MANOSSO 1891 20.3.1918
Pantalione MANZZI 1884 1.11.1918
Onufrio MARCUSO 1894 3.3.1917
Carmine MARIANE 1894 12.7.1918
Francesco MARIANI 1897 16.8.1918
Michael MAROCZICKI 1917
Ignazio MARRA 1884 2.3.1919
Giacomo MARTINO 1882 17.3.1918
Nikolas MARTYNOWICZ 1916
Arcangelo MARZON 1886 23.2.1918
Felice MARZOTTO 1893 2.9.1917
Giovanni MARZULLI 1892 15.10.1918
Wilhelm MAŘATKA 1916
Giovanni MASALO 1894 5.3.1917
Angelo MASCIODRA 1890 8.10.1918
Lorenzo MASSARELLO 15.10.1918
Cesare MAULI 1881 18.3.1918
Pantchion MAZURUK 1916
Pietro MAZUT 1896 16.2.1918
Domenico MEFFI 189416.6.1918
Chrysipfin MELANICZ 1916
Antonio MENFRINATTO 1896 23.10.1918
Eliseo MENTA 1887 6.3.1918
Angelo MERCURI 1883 22.2.1918
Angelo MERIGHI 19.2.1915
Casiano MERLER 1874 26.11.1914
Cesare MERLER 9.12.1914
Antonio MICHELAZZO 1893 13.8.1917
Andriano MICHELINI 28.1.1915
MIKIDA 1917
Enrico MIOLI 1884 24.7.1918
Giuseppe MISANO 1896 16.4.1918
Umberto MISANO 1879 13.3.1918
Silunpov MOLNAR 1914
Mario MOLTANGO 1897 15.3.1918
Gregorio MONCELLI 1897 10.3.1918
Virginio MORDENTI 1898 22.3.1918
Leone MORONI 1898 2.4.1918
Alois MÜCKE 1915
Pietro MUGNAINI 1897 14.6.1918
Giovanni MUSTACHI 1891 8.9.1918
Janosz NEMETZ 1915
Fracillo NIKOLAC 1914
Umberto NOSSEK 1915
Szinagy NOWAK 1916
Antonio NUGELLI 1888 20.5.1916
Karl OERING 1915
Luigi OLIVO 1892 28.8.1918
Johan ONCZA 1915
Walbert ONDRUŠČAK 1916
Mario ORAZIO 1895 17.3.1918
Raffaele ORRO 1885 25.3.1918
Janos ORUTH 1914
Tranquillo OZZOLA 1894 30.9.1918
PABION 1916
Enrico PAGANI 1891 25.3.1918
Michele PAGANINI 1890 16.7.1918
Antonio PAINI 1891 2.4.1917
Pasquale PALAMARA 1884 4.4.1918
Michael PALOWEJ 1918
Carlo PALTRINIERI 1898 9.9.1918
Luigi PALUMBO 1896 3.12.1916
Virglinia PAMATI 1884 2.3.1918
Abrano PANFAGLIO 1882 12.7.1918
Vigilio PARIS 1893 16.12.1914
Antonio PASSARA 1893 26.1.1918
Simone PASSINELLO 1886 7.3.1918
Umberto PASUT 1894 31.3.1918
Anton PAWLOWSKI 1914
Fiore PELEGRINESCHI 1893 9.3.1918
Ernesto PELLEGRI 1898 24.4.1918
Karl PETER 1915
Wasili PETRACO 1914
Johann PICHLER 1884 5.1.1915
Gioacchino PILUTI 1881 7.2.1918
Salvatore PINNA 1888 22.3.1918
Valentino PINOSA 1894 10.3.1918
Giuseppe PIRINET AKTIS 1895 4.11.1918
Urban PISCZCZYK 1914
Antonio PISETTA 1894 26.1.1916
Pietro PITTALUGA 1891 9.7.1918
Vanda POCZOJ 1918
Andrea POGGI 1895 15.7.1918
Angelo POGGI 1888 24.4.1918
Luigi POLIDORI 1886 4.3.1918
Cataldo POLOMBO 1884 18.4.1918
Omitz POPA 1915
Ernesto PORTA 1896 25.9.1918
Giulio POSATO 189516.2.1918
Vittorio POZZO 1884 17.3.1918
Francesco PRESSICH 7.1.1915
Peter PRETTENHOFER 1918
Angelo PREVOSTI 1887 7.5.1917
Hasein PRILEPILO 1918
Chryzauf PUSJAKOW 1917
Cesare RADAELLI 1893 3.3.1918
Cesar RANZI 26.11.1914
Pietro RECH 1893 6.3.1918
Stefano RECHAGELARI 1893 17.3.1918
Josef REIMER 1917
Gabrielli REMO 26.10.1916
Vincenzo REO 1887 23.7.1917
Eusepio RIDOLFI 1895 3.2.1917
Wolf RIEGER 1916
Antal RICHTER 1914
Antonio ROCCO 1897 5.2.1918
ROH 1914
Giuseppe ROMANDINI 1897 5.3.1918
Teodoro RONDINA 1894 1.5.1917
Giovanni ROSA 1888 9.3.1918
Raimund RÖSNER 1915
Filippo ROSSI 1886 13.5.1918
Pasquale ROSSI 1888 24.4.1918
Hanzel Roučka 1916
Pierino SACCHI 1887 10.3.1918
Alessandro SAINAGHI 1888 1.4.1918
Battista SALVI 1889 7.3.1918
Alois SAMM 1915
Giuseppe SAMPIETRO 1898 25.6.1918
Paolo SANI 1880 25.1.1918
Giordano SANTE 1885 4.4.1917
Francesco SARPI 1882 17.8.1918
Enrico SAVELLI 1897 8.3.1918
Angelo SCARINI 1894 16.3.1918
Pietro SCARPA 13.2.1918
Josef SCIMONCZICZ 1915
Agostino SCOLA 1886 23.2.1918
Mariano SCORTICHNI 1890 13.7.1918
Francesco SERRA 1886 6.7.1918
Andrea SESSAREGO 1892 21.3.1918
Wilhelm SCHENFLER 1916
Josef SCHUSTER 1916
Gaetano SICILIANO 1892 12.2.1917
Mateo SIGH 1890 2.4.1918
Josef SIKORA 1916
Primo SILVAGNI 1888 26.3.1918
Josef SKARIT 1915
Johann SKOLIK 1917
SLADECZEK 1914
Ivan SOKOLUK 1917
Carmine SPACCARELLI 1891 10.10.1918
Giovanni SPINAZZEI 1893 26.7.1918
Johann STEGER 1888 16.11.1914
MichaelSTELMACH 1916
STOGBAUER 1915
Alois STRUMER 1887 13.12.1914
Mathias SUGAR 8.3.1916
Andruas SZABO 1914
Szandor SZEKELY 1915
Johan SZERBITZEL 1918
Josef SZOLÁR 1914
Kalman TALLIAN 1914
Guido TALLURI 1883 14.4.1918
Domenico TARTALIONE 1895 5.3.1918
Alfonso TECILLA 1889 14.12.1914
Rudolf TELIK 1918
Luigi TEODORI 1882 22.2.1917
Georg THURNER 21.9.1914
Ernesto TINTORI 1886 7.3.1918
Josef TISCHLER 1915
Rudolf TOFL 1914
Augusto TOGNOLI 1893 26.9.1918
Lukas TOMA 1915
TOMPA 1914
Camillo di Ariostodemo TONCO 1897 8.3.1918
Enrico TONELLI 1887 17.11.1916
Pavlo TONUS 1898 12.3.1918
Pasquale TRANGILLE 1894 8.11.1918
Mario TRECATE 1896 17.5.1918
Angelo TRIVELLA 1882 16.2.1918
Johan TRUMAUER 1917
Domenico TUCCI 1886 3.6.1918
Ambrosio TURATI 1894 27.3.1918
Pietro TURINA 1892 19.4.1917
Ivan TURSJEV 1916
Georgio UGGAZONI 1890 17.3.1918
Pietro URBELATI 1896 3.4.1918
Vito VALENZANO 1882 25.2.1918
Luigi VALORANI 1890 11.9.1918
Carmelo VAPINA 1896 25.2.1918
Lorenzo VARRONE 1892 29.5.1917
Umberto VESPUCCI 1896 23.4.1918
Giudir VOLPE 1888 29.12.1917
Jenny VON ADALBERT 15.11.1916
Johan VRSINCKY 1916
Rivol WAGNER 1914
Leonti WAJDAŠ 1914
Nikolaus WASYLYK 1917
Johan WEBER 1915
Guido ZAGO 1888 19.3.1918
Guido ZANIBELLA 20.4.1918
Luigi ZANOLLI 1884 14.3.1918
Valentin ZAPRZAL 1914
Ferencz ZELISKA 1914
Adelmo ZELLECHINI 1898 27.4.1918
Johan ZEMBAK 1915
ZINTA 1917
Josef ZOTTER 1915
Franz ŽIVNÝ 1915
(zdroj databáze CEVH MO ČR)


Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE-8119-07964
Souřadnice: N49°47'51.69'' E18°15'45.93''
Pomník přidal: Klára a Roman Ujfaluši
Doplnění informací: Ing. František Jedlička

Pomník Obětem 1. a 2. světové války

Autor: Klára a Roman Ujfaluši, 27.05.2008
Umístění: Ostrava, Závodní 78, Vítkovice, hřbitov, sekce VI
Nápis:
1914 – 1918
1939 – 1945

Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE-8119-07904
Souřadnice: N49°47'52.84'' E18°15'46.53''
Pomník přidal: Klára a Roman Ujfaluši

Pomník Obětem 2. světové války

Autor: CEVH MO ČR, 01.01.1111
Umístění: Ostrava, Závoří, v kostele Navštívení Panny Marie, ve výklenku v obvodové zdi v hlavní lodi kostela
Nápis:
(ze snímků text nečitelný)
(podle CEVH se jedná o oběti z koncentračních táborů a bombardování Ostravska:
Vanda Babiaková 9.3.1917 30.4.1945
Bohuslav Barabáš 21.3.1924 29.8.1944
Zdeňka Barabášová 6.4.1922 29.8.1944
Vladislav Belina 16.8.1924 6.1.1945 Francie
Ferdinand Bialek 28.8.1906 29.8.1944
Pavel Bialek 24.6.1888 29.8.1944
Pavel Bialek 17.3.1895 30.11.1945 Buchenwald
Anděla Bialková 18.4.1899 29.8.1944
Marie Bialková 19.11.1907 29.8.1944
Josef Bichler 11.1.1901 12.11.1943 Vratislav
František Bílek 10.8.1884 29.8.1944
Augustin Bořucký 6.12.1921 duben 1945 Sachsenhausen
Adolf Brak 4.5.1900 29.8.1944
František Brak 28.11.1905 29.8.1944
František Brak 29.1.1929 29.8.1944
Richard Brak 5.3.1908 29.8.1944
Josef Brydniak 24.2.1897 30.1.1942 Mauthausen
Rudolf Březný 16.1.1902 29.8.1942 Ratiboř
Karel Buldra 8.5.1909 29.8.1944
Miroslav Daněk 28.6.1912 19.2.1943 Vratislav
Josef Dolenský 26.2.1897 1.12.1941 Mauthausen
Josef Dostalík 15.6.1895 25.4.1942 Mauthausen
Jaroslava Dvořáková 1.6.1937 29.8.1944
Štěpánka Dvořáková 27.3.1915 29.8.1944
Antonín Fiala 21.3.1906 3.3.1942 Mauthausen
Miladka Fialová 27.8.1924 29.8.1944 Brno
Emil Frič 29.8.1944 29.8.1944
Josef Frič 16.6.1924 29.8.1944
Eduard Gelnar 28.10.1916 13.3.1945 Straubing
Jiří Gula 24.4.1885 29.8.1944
Marie Gulová 4.2.1920 29.8.1944
Jan Halamíček 29.5.1898 1.5.1945
Aloisie Halušková 5.11.1904 29.8.1944
Josef Hanzelka 14.2.1887 6.1.1942 Mauthausen
Alois Havlík 7.3.1905 29.8.1944
Františka Hoňková 9.1.1921 29.8.1944
Josef Hrabkovič 9.4.1934 29.8.1944
Josef Hrabkovič 10.6.1907 29.8.1944
Anežka Hrabkovičová 9.1.1907 29.8.1944
Vladimír Hrbáč 3.11.1892 26.2.1943 Osvětim
František Choleva 12.11.1878 29.8.1944
Jan Choleva 16.5.1897 19.3.1942 Berlín
Julie Cholevová 29.8.1883 29.8.1944
Jan Chrobák 10.1.1901 6.3.1945 Sachsenhausen
Anežka Janáková 12.7.1907 29.8.1944
Jaromír Janečka 4.9.1914 14.7.1942 Mauthausen
Jindřich Javůrek 27.2.1899 6.12.1941 Mauthausen
Václav Jiráček 27.8.1897 12.5.1942 Mauthausen
Alois Jurček 18.12.1898 21.2.1945 Mauthausen
Anna Kačmářová 25.4.1911 29.8.1944
Hynek Kalužný 19.6.1885 30.4.1945
František Káňa 7.9.1914 14.5.1945 Domažlice
Jiří Kaniak 13.8.1918 30.4.1945
Otýlie Kapčová 1.9.1908 29.8.1944
Alois Kasalický Ing. 5.3.1897 19.2.1943 Osvětim
Josef Kašpar 13.3.1906 7.4.1943 Osvětim
Josef Klečka 17.10.1930 29.8.1944
Rudolf Klečka 12.8.1897 29.8.1944
Vlastimil Klečka 27.1.1943 29.8.1944
Františka Klečková 27.2.1894 29.8.1944
Vlasta Klečková 1.1.1922 29.8.1944
Josef Klepek 18.12.1983 30.5.1945
Jan Koblovský 29.8.1877 1.5.1945
Antonín Kočvara 3.6.1871 29.4.1945
Rudolf Kokotek 2.4.1898 30.4.1945
Jindřich Košťál 5.9.1898 25.2.1945 Ratiboř
Ludvík Kovář 7.11.1911 29.8.1944
Jaroslav Kozmík 21.3.1937 29.8.1944
Rudolf Krajíček 10.11.1911 29.8.1944
Alois Krasta 28.5.1909 15.8.1944 Mauthausen
Anna Krčmářová 25.4.1911 29.8.1944
Mařenka Krčmářová 15.8.1944 29.8.1944
Albína Krkošková 19.6.1886 29.8.1944
František Krupička 30.4.1912 29.8.1944
Edvard Kubič 12.10.1905 10.4.1945 Mauthausen
Alois Kučera 23.5.1892 13.1.1945 Mauthausen
Žofie Lacká 18.12.1923 29.8.1945
Jiří Lichota 22.4.1934 30.4.1945
Marie Lysáčková 10.10.1900 29.8.1944
Radmil Matera 14.10.1926 30.4.1945
František Mičan 1.10.1895 2.11.1942 Osvětim
Amálie Němcová 27.9.1878 30.4.1945
Jan Němec 24.7.1901 15.2.1943 Osvětim
Zdeněk Nenička 7.3.1922 2.5.1945
Věra Nováčková 31.5.1924 29.8.1944
Josef Pavliský 13.3.1918 10.7.1943 Mírov
Jarmila Pentroncová 6.5.1937 29.8.1944
Marie Pentroncová 19.6.1911 29.8.1944
Karel Peter 16.10.1905 29.4.1945
František Petruška 18.8.1890 18.2.1943 Osvětim
Jan Petruška 12.11.1893 18.2.1943 Osvětim
Jan Pokorný 5.1.1898 9.11.1940 Mauthausen
Eduard Poruba 22.5.1898 30.4.1945
V. Prusenovský 10.10.1904 2.2.1945 Bergenbelsen
Jakub Ramian 14.7.1897 26.4.1944 Brieg
Anna Randusová 23.10.1910 29.8.1944
Marcela Randusová 28.9.1938 29.8.1944
František Raška 1.3.1886 29.8.1944
Božena Rašková 17.11.1920 29.8.1944
Josefa Reiwarthová 25.3.1888 29.8.1944
Milan Rotter 24.7.1926 24.4.1945 Polský Těšín
Vojtěch Rozsypal 29.12.1917 27.3.1945
Rudolf Ryš 17.3.1897 29.5.1942 Brno
Helenka Sedlářová 9.12.1938 29.8.1944
Jiřina Sedlářová 16.11.1913 29.8.1944
František Sehnalík 10.3.1902 17.7.1942 Mauthausen
Arnošt Sikora 17.12.1895 30.4.1945
Oldřich Sikora 3.5.1921 30.4.1945
Jan Sirek 16.5.1895 10.9.1943 Osvětim
Vladislav Slavík 31.10.1909 27.3.1945
Markéta Strakošová 26.5.1915 29.4.1945
Helena Stuchlá 8.8.1907 29.8.1944
Bohumír Stuchlý 28.10.1912 27.3.1945
Jiří Stuchlý 18.3.1936 29.8.1944
Jindřich Suchan 20.12.1905 16.3.1943Osvětim
Oldřich Suchan 20.8.1919 30.4.1945
Eduard Sýkora 22.10.1889 27.3.1945
Pavel Sýkora 29.8.1944
Anna Šimečková 5.6.1898 29.8.1944
Josef Šindel 26.7.1899 30.4.1945
Věra Škrobánková 10.7.1929 29.8.1944
Karel Šmid 27.1.1882 29.4.1945
Josef Tarnava 27.2.1900 6.4.1943 Wohlau
Antonín Tichopád 8.6.1898 3.3.1945 Hamburk
Ferdinand Tichý 7.3.1898 25.6.1943 Ratiboř
Věra Toufarová 22.11.1903 29.8.1944
Josef Urban 23.9.1894 20.4.1942 Osvětim
Alfréd Urbánek 10.12.1913 29.8.1944
Rudolf Urbánek 21.9.1897 29.8.1944
Ludvík Útrata 19.7.1944 29.8.1944
Ludvika Útratová 8.12.1913 29.8.1944
Anna Valkošová 24.4.1931 29.8.1944
Marie Valkošová 24.2.1912 29.8.1944
František Vašek 30.11.1926 29.8.1944
Jindřich Vašíček 28.7.1884 30.4.1945
František Vičan 16.5.1893 26.12.1942 Wohlau
Václav Vidlička 5.7.1910 29.8.1944
Jaroslav Vichnar 16.2.1910 30.4.1945
Ladislav Vocelka 21.8.1905 29.4.1942 Osvětim
Josef Vojkovský 7.11.1894 23.1.1943 Brieg
Vilém Vojkovský 22.5.1905 24.8.1944 Buchenwald
Anna Volná 19.11.1901 29.8.1944
Vlastimil Volný 5.10.1939 29.8.1944
Josef Vrubel 5.2.1897 29.8.1944
Anna Vrublová 11.7.1895 29.8.1944
Alois Vysocký 29.7.1904 22.2.1943 Osvětim
Augustin Wala 19.7.1893 13.2.1943 Osvětim
Karel Wališevský 1.9.1903 9.8.1942 Mauthausen
Zdeněk Zeithalmel 30.12.1929 19.3.1946)

Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE8119-27365
Souřadnice: N49°48'23.91'' E18°14'26.72''
Pomník přidal: Ing. František Jedlička