Hovorany

Pomník odbojové skupině Moravská Rovnost

Autor: Brigita Petrášová, 07.04.2020
Umístění: Hovorany, okraj lesíka Obora asi 2,5 km jihovýchodně od obce Hovorany
Nápis:
NA PAMĚŤ 2. ODBOJE
MORAVSKÉ ROVNOSTI
RUDOARMĚJCŮ
1939 - 1945
Poznámka:

Moravská Rovnost
Ilegální odbojová skupina Komunistické strany Československa, která se tak nazývala od roku 1941. Její činnost byla hlavně zaměřena na výrobu a rozšiřování ilegálních tiskovin, materiální, finanční a morální pomoc rodinám, jejichž otcové byli zatčeni gestapem a vězněni, získávání potravinových lístků, organizování přechodů do zahraničí, ukrývání prchajících zajatců ve vybudovaných krytech , na provádění záškodnické činnosti aj.

V těsné blízkosti památníku se nachází podzemní kryt zvaný "Výšicko":
Byl vykopán na kraji lesa, 4 km severně od Mutěnic a asi 6 km na severozápad od Dubňan. Byl tvořen postupně od roku 1942 do jara roku 1944.
Měl sloužit pro potřeby okresního vedení "Moravské Rovnosti" a v případě ohrožení se v něm mohlo ukrýt až 35 osob. V bunkru byly ukryty zbraně, které dodali odbojáři pod vedením Vladimíra Tomana. Byl umístěn na krji lesa, v místě, kde byla dobrá vyhlídka do okolí. Okolo lesa vedla cesta a v době nebezpečí, v zimě, když gestapo hledalo úkryt, posílali odbojáři z Hovoran své děti sáňkovat na pole, aby zničily případné stopy po ukrývaných osobách.
Nad vstupem do krytu byl umístěn suchý pařez a každý, kdo z krytu odcházel, musel místo vstupu dobře zamaskovat a posypat pepřem, aby i psi ztratili stopu. U vchodu do krytu byly umístěny dynamitové nálože, které by byly v případě vyzrazení použity. Muži uvnitř bunkru byli odhodláni raději ukončit svůj život, než padnout Němcům do zajetí.
Když byl zatčen přední člen "Moravské Rovnosti" Rudolf Bayer a na některé členy byl vydán zatykač, musela se celá skupina na určitou dobu z lesa odstěhovat do skrýší v rodinných domech.
Od roku 1942 do roku 1945 se v podzemním krytu vybudovaném v době okupace ukrývaly tyto osoby:

Ing. Ivan Ivanovič Teter, nadporučík.
Pocházel ze Sevastopolu na Krymu. V době míru zastával funkci poslance Nejvyššího Sovětu. Za obranných bojů byl zajat v Sevastopolu a jako válečný zajatec pracoval v hodonínské cihelně. Při náletu na Hodonín se mu dne 20. listopadu 1944 podařilo uprchnout. Navázal spojení s vedoucím odbojové skupiny Vladimírem Tomanem a ten mu poskytl úkryt v bunkru na "Výšicku", kde se v té době skrývalo již pět osob. Npor. Ivan Ivanovič se stal velitelem bunkru. Po zatčení Rudolfa Bayera byl nucen opustit kryt a bydlel u Jan Dohnálka v Dubňanech. Po osvobození se připojil k Rudé armádě.

MUDr. Vasil Vasilovič Kuzněcov
Pocházel z Leningradu a do zajetí padl u Sevastopolu. Nejprve byl v zajateckém táboře v Mostě, pak pracoval u Kyjova, odkud se mu podařilo uprchnout. Byl postřelen do pravé ruky. Opatřil si i pistoli (není známo jak) a ukrýval se ve stohu slámy za jarohněvickým rybníkem až do 20. prosince 1944. Tam byl kontaktován odbojovými pracovníky, byl ošetřen a ukryt v bunkru na "Výšicku", ve kterém byl velitelem nadporučík Ivan Ivanovič Teter. Po zatčení Rudolfa Bayera byl nucen opustit kryt a bydlel u Miroslava Chludila v Dubňanech. Po osvobození se připojil k Rudé armádě.

Ozbrojená skupina hledaná gestapem:
Antonín Foltýn, horník z Ratíškovic,
František Chludil, horník z Dubňan,
Rudolf Jestřáb, dělník z dolu Albert, bytem z Dubňan,
František Jestřáb z Dubňan
a Jan Harca z Dubňan.
Tito muži vytvořili ozbrojenou skupinu a pod vedením Vladimíra Tomana a Miroslava Chludila prováděli sabotážní akce. Spolehlivým spolupracovníkem této skupiny byl hajný Nožička (bydliště Hovorany č.p. 539 - hájenka). Po zatčení předního člena "Moravské Rovnosti" Rudolfa Bayera byl Nožička vyslýchán gestapem a byla u něj provedena domovní prohlídka. Celá skupina se musela na určitou dobu odstěhovat do domu rodičů bratrů Jestřábových a teprve později se vrátila do krytu. Německými vojáky bylo prohledáváno i okolí "Výšicka", bunkr však nalezen nebyl.

V bunkru nalezlo útočiště dalších 6 osob s odstupným časovým obdobím, ale jména nejsou známa z konspiračních důvodů.

(zdroj a další informace: Irena Ivičičová: Hovorany v Protektorátu Čechy a Morava, vydala Obec Hovorany 2015)
Poslední fotografie - plánek bunkru - též z této knihy.
Video:
https://www.youtube.com/watch?v=QBTra4uVGVQ


Souřadnice: N48°56'31.6'' E17°1'48.4''
Pomník přidal: Brigita Petrášová

Kříž na památku konce války

Autor: František Kučera, 17.04.2021
Umístění: Hovorany, lokalita Větrná
Nápis:
O MILOST,
KTEROU JSI
PROKÁZAL LOTRU
NA KŘÍŽI,
JEŽÍŠI PROSÍME
TEBE

VĚNOVALI MANŽELÉ
JAN A ANTONIE
KOŠULIČOVI
VE VÁLEČNÉM ROCE
1918
Poznámka:

Památný kříž nechali postavit manželé Jan a Antonie Košuličovi na poděkování za návrat manžela, pana Jana Košuliče z 1. světové války.


Souřadnice: N48°57'17.68'' E16°59'36.42'' - přibližná pozice dle adresy
Pomník přidal: František Kučera