Bratislava

Kamene zmiznutých Ivan Markovič

 • + o skupině VPM (Kameny zmizelých)
  • Projekt Kameny zmizelých (Stolpersteine)

   Německý termín „Stolperstein“ je složenina ze slov, která znamenají „zakopnout, škobrtnout“ a „kámen“. Volně tedy Stolpersteine lze přeložit jako „Kameny, které Vás přimějí k zastavení“ nebo „Kameny zmizelých“.
   Účel projektu Kameny zmizelých spočívá zejména v uctění a připomenutí památky obětí nacistické genocidy za druhé světové války.
   Zavražděným Židům, Romům, homosexuálům, fyzicky handicapovaným a Svědkům Jehovovým se prostřednictvím kostek s popisky individualizujícími každou z obětí a její osud dostává trvalé památky.
   Kostky jsou umísťovány na ulicích evropských měst na chodníku před domem, v němž nacisty zavražděný člověk naposledy bydlel. Kostky zde tvoří součást dlažby a stávají se ve veřejném prostoru stálou připomínkou zločinu, který byl nacisty a jejich pomahači spáchán.

   V České republice ja tato akce zaštítěna Českou unií židovské mládeže. Více o projektu a dalších kamenech ve světě na http://www.stolpersteine.com/
  • Zobrazit všechna VPM ve skupině
Autor: Ladislav Barabás, 25.09.2017
Umístění: Bratislava, Boženy Němcovej 2, pred vchodom do domu na ulici Boženy Němcovej 2
Nápis:
TU ŽIL
IVAN MARKOVIČ
NAR. 1888
ZATKNUTÝ 1.9.1939
V PRAHE
DEPORTOVANÝ 1939
DO DACHAU
DO BUCHENWALDU
ZAVRAŽDENÝ 1.2.1944
Poznámka:

JUDr. Ivan Markovič (3.6.1888 Myjava - 16.2.1944 Buchenwald) počas I. sv. vojny bol jedným z organizátorov československých légií v Rusku, od roku 1917 bol tajomníkom pobočky Čs. národnej rady v Rusku. Od januára 1918 rokoval so sovietskou vládou. Na jar 1918 odišiel do Paríža, kde pôsobil ako tajomník Československej národnej rady. Od roku 1918 bol poslancom Národného zhromaždenia, v Tusarovej vláde v roku 1920 bol ministrom obrany. V rokoch 1918-39 bol vedúcim predstaviteľom sociálnodemokratickej strany na Slovensku a v rokoch 1921-39 podpredsedom Československej obce legionárskej. V roku 1939 bol zatknutý v Prahe gestapom, bol väznený v koncentračných táboroch Dachau a Buchenwald, kde zahynul začiatkom roku 1944.
Zdroj: Wikipédia


Centrální evidence válečných hrobů: není evidován
Pomník přidal: Ladislav Barabás