Dvůr Králové nad Labem

Pamětní deska R. A. Dvorský

Autor: Vladimír Štrupl, 02.07.2010
Umístění: Dvůr Králové nad Labem, Kotkova 941
Nápis:
V TOMTO DOMĚ SE NARODIL
RUDOLF ANTONÍN DVORSKÝ
JEHOŽ ŽIVOT BYL ÚZCE SPJAT
S MODERNÍ ČESKOU TANEČNÍ HUDBOU
1899 - 1966
Poznámka:

S přítelem Pavlem Johnem, radiotelegrafistou Československých Aerolinií, začal krátce po komunistickém převratu zvažovat odchod do zahraničí. Plán útěku počítal s únosem dopravního letounu při zkušebním letu, přistáním na louce u obce Dřevčice, kde se k pilotům měl připojit zbytek skupiny. První pokus v létě 1950 se pro poruchu letadla nezdařil, při druhém pokusu o týden později odletělo letadlo přímo a k setkání s druhou částí skupiny nedošlo.
Podle vzpomínek jeho spoluvězně R. A. Dvorský uváděl, že od záměru opustit republiku upustil, ale byl zatčen na základě udání. Je ovšem pravděpodobné, že jeho zatčení proběhlo na základě informací získaných konfidentem, nasazeným do cely jiného člena skupiny, generála Viléma Stanovského, zatčeného při jiném pokusu o překročení státní hranice.
Zatčen byl 16. září 1953 a na jaře roku 1954 byl obviněn z vlastizrady, odsouzen byl na pět let odnětí svobody. Odvolal se k Nejvyššímu soudu, který jeho odvolání zamítl, ale s přihlédnutím k jeho zdravotnímu stavu snížil trest na tři a půl roku odnětí svobody. Ve vazbě a věznicích (Bartolomějská, Pankrác, ÚNZ Dolní Ročov, Bory) odpykal přibližně polovinu trestu. Propuštěn na svobodu byl 10. května 1956.
(Pramen: https://cs.wikipedia.org/wiki/Rudolf_Anton%C3%ADn_Dvorsk%C3%BD)


Centrální evidence válečných hrobů: není evidován
Pomník přidal: Diana a Vladimír Štruplovi
Příprava dat: Vladimír Štrupl

Hrob Obětí války 1866

Autor: Radomír Roup, 31.05.2008
Umístění: Dvůr Králové nad Labem, Kotkova, styk ulic Kotkova a Libušina
Nápis:
není
Poznámka:

V prodejně stavebnin se nachází již neoznačený hromadný hrob vojáků z Prusko-rakouské války 1866. Vojáci padli při boji o Kohoutův Dvůr. Jedná se o šachtový hrob bez jakéhokoliv označení na povrchu. Existence tohoto hrobu je popsána v Sölnerově kronice. (zdroj autor a databáze CEVH MO ČR)


Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE-5203-37763
Souřadnice: N50°26'9.56'' E15°48'57.88''
Pomník přidal: Radomír Roup