Bratrušov

Pomník Obětem 2. světové války

Autor: Klára a Roman Ujfaluši, 07.02.2013
Umístění: Bratrušov, Temenická, u cesty na Bratrušov, na tzv. „Bratrušovské střelnici“
Nápis:
VZDEJTE ČEST PAMÁTCE

16 SEVEROMORAVSKÝCH VLASTENCŮ,
KTEŘÍ BYLI 31. BŘEZNA 1945 NA

NÁSPU ZDEJŠÍ STŘELNICE ZÁKEŘNĚ

ZAVRAŽDĚNI GESTAPEM


DUŠEK OLDŘICH z TROUBELIC
JURKA MIROSLAV z DOL. STUDÉNEK
KOVÁŘ BOHUMÍR z DOL. STUDÉNEK
KOVÁŘ FRANTIŠEK z DOL. STUDÉNEK
LANGR FRANTIŠEK z MORAVIČAN
OTEVŘEL RUDOLF z TROUBELIC
POLÁK JAN z TROUBELIC
SPURNÝ JAROSLAV z PÍSKOVA
SPURNÝ OLDŘICH z PÍSKOVA
STRYK ARNOŠT z KRÁLOVÉ
SCHWARZER ADOLF z BLUDOVA
UTĚŠENÝ JOSEF ST. z KRÁLOVÉ
UTĚŠENÝ JOSEF ML. z KRÁLOVÉ
VÍTEK JAN z PÍSKOVA
VÍTEK MIROSLAV z PÍSKOVA
VLČEK ANTONÍN z PÍSKOVA
Poznámka:

Památník byl slavnostně odhalen 9. května 1965. Autorem návrhu byl Ing. Ladislav Doubravský.
Památník je zapsán ve Státním seznamu nemovitých kulturních památek pod rejstříkovým číslem ?? 2190.
16 severomoravských vlastenců bylo popraveno 31. března 1945 na tzv. Bratrušovské střelnici u Šumperka. Těla zavražděných byla 16. ledna 1946 exhumována. 20. ledna se v Šumperku konal za ohromné účasti lidí (údajně 20 tisíc) státní pohřeb. Po rozloučení před radnicí se smuteční průvod vydal dnešními ulicemi Starobranská, Gen. Svobody, Hlavní třída a 17. listopadu k železničnímu nádraží, odkud byly ostatky vlastenců odvezena do jejich domovských obcí.

Přesto, že je na desce napsáno 31.Března 1945 , tak zcela nahoře památníku je datum 30.III.1945.

Informace poskytl a na VPM upozornil historik města Šumperk pan Mgr. Drahomír Polách.

Mezi okresním Městem Šumperkem a jeho „předměstím“, tedy obcí Bratrušov, se nachází někdejší tzv. Bratrušovská střelnice. Toto místo se zapsalo černým písmem mezi smutné kapitoly tehdejší sudetské župy, protože dne 31. března 1945 zde bylo – na příkaz říšského ministra K. H. Franka - popraveno šestnáct severomoravských vlastenců (některé prameny uvádí lakonicky jen 16 Čechů). Na jejich počest byl při vstupu do prostor střelnice postaven památník obětem II. světové války. Tento pomník, jehož podobu návrhl Ing. Ladislav Doubravský, byl slavnostně odhalen 9. května 1965 (pamětní deska se jmény obětí však pochází až z roku 1996) a je zapsán ve Státním seznamu nemovitých kulturních památek.

Těla popravených byla exhumována již 16. ledna 1946 a o čtyři dny později se v Šumperku konal symbolický státní pohřeb, kterého se – údajně – zúčastnilo asi dvacet tisíc lidí. Po smutečním rozloučení před radnicí se pohřební průvod vydal k železničnímu nádraží, odkud byly ostatky jednotlivých obětí odvezeny do jejich domovských obcí (oběti z Troubelic a Pískova byly nakonec převezeny na hřbitov k farnímu kostelu v Hradečné, oběti z Králové ke kostelu v Medlově).

Jistou kuriozitou tohoto pomníku je fakt, že na pamětní desce se jmény obětí (ve věku 21 až 43 let) je uvedeno datum 31. března 1945, zatímco v horní části památníku vidíme datum 30.III.1945. Z pamětní desky je také zřejmé, že Šumperk a Bratrušov byly obcemi německými. I ty odsouzence sem museli Němci dovézt z vesnic, nacházejících se již téměř v rovinách „české“ Hané, např. z Troubelic, Dolních Studének nebo Pískova.

V každém případě měli být zavraždění členy ilegálního Národního sdružení československých vlastenců, které přes velké ztráty pokračovalo v odbojové činnosti až do jara roku 1945. Tehdy byli na základě udání, provokace a nešťastné shody náhod (konkrétně se partyzán Miloš Vítek pokusil ukrást zbraně a střelivo v šumperské opravně vojenských vozidel, byl zajat a při mučení promluvil) mnozí příslušníci tohoto hnutí pozatýkáni a 31. března hromadně zavražděni.
( zdroj http://www.turistika.cz/mista/bratrusov-pamatnik-obetem-ii-svetove-valky-na-bratrusovske-strelnici )


Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE-7111-07109
Souřadnice: N49°59'18.28'' E16°57'47.98''
Pomník přidal: Klára a Roman Ujfaluši
Doplnění informací: Ing. František Jedlička