Kraslice

Hřbitovní, Kpt. Jaroše, nezařazeno

Kenotaf Walther Kohlert

Autor: Miroslav Hudeček, 01.01.2020
Umístění: Kraslice, Hřbitovní, hřbitov
Nápis:
Walther Kohlert
gefallen in Hamburg, geb. 8.4.1910, gest. 28.7.1943
Geliebt, beweint und unvergessen.

Centrální evidence válečných hrobů: není evidován
Souřadnice: N50°19'26'' E12°30'45'' (vstupní brána na městský hřbitov)
Pomník přidal: Miroslav Hudeček

Pomník Obětem 1. světové války/válek 19. století - místo je zrušené

Autor: Arno Glaser, 01.01.1111
Umístění: Kraslice, Kpt. Jaroše
Nápis:
z fotky nečitelné
Poznámka:

Pomník obětem válek 19. století z Kraslicka byl postaven v místě dnešní prázdné plochy u křižovatky na Bublavu. Prakticky nic se z něho nezachovalo, protože byl po roce 1945 zničen. Snad jen část cihlové zídky, na níž bylo kovové oplocení pomníku, dává tušit jeho umístění.
Pomník navrhl a vystavěl chebský sochař Karl Wilfert, a sice ve tvaru 5 metrů vysokého obelisku z červeného mramoru, na jehož vrcholu se nacházela plastika jednohlavého orla z bronzu držícího v pravé noze svinutý prapor. Uprostřed obelisku byl umístěn portrét císaře Františka Josefa I. Obelisk byl umístěn na 1,8 metru vysokém soklu, na němž byla bronzová socha rakouského vojáka s polní výzbrojí, jenž svírá věnec. Na přední straně soklu byl nápis:„Den für das Vaterland gefalennen Kriegern des Gerichtbezirkes Graslitz. Ehre Ihrem Andenken.“ (Bojovníkům kraslického soudního okresu padlým za vlast. Čest jejich památce). Na zadní straně pak byl nápis „Viribus Unitis. Mit Gott für Kaiser und Vaterland. Enthülltundeingeweihtam 14. Juli 1907.“ (Spojenými silami. S bohem za císaře a vlast. Odhaleno a vysvěceno 14. července 1907.) Pomník stál okolo14000 tehdejších rakouských korun.
Jak je patrno, odhalen byl slavnostně 14. července 1907. O den dříve přijel na kraslické horní nádraží kanovník pražské metropolitní kapituly Georg Glosauer, jenž měl pomník vysvětit. Velkou kyticí jej na nádraží přivítala Theresa Kohlertová, dcera městského pokladníka a vedoucího komise pro zřízení pomníku Josefa Kohlerta. Slavnost o den později se však příliš nevyvedla. Na vině bylo počasí, neboť značně pršelo, a tak účast místních obyvatel příliš velká nebyla.
Po roce 1918 doznal pomník změn. Sejmut byl portrét habsburského mocnáře, naopak po stranách pomníku přibyly masivní betonové desky se jmény 554 padlých vojáků z Kraslicka.


Centrální evidence válečných hrobů: není evidován
Souřadnice: N50°19'58.16'' E12°30'10.46''
Pomník přidal: Milan Lašťovka
Doplnění informací: PhDr. Vladimír Bružeňák