a | b | c | č | d | ď | e | f | g | h | ch | i | j | k | l | ł | m | n | o | p | r | ř | s | š | t | u | ú | v | w | z | ž
Autor: archiv František Geisler

kapitán František Josef Geisler

* 25.7.1918 (Hall, Tyroly)
† 18.9.1944 (Pastwiska, Polsko)

Československý důstojník a kapitán v Britské armádě (1942-1944), velitel čety Commandos. Na vlastní žádost se v řadách 2. Čs. samostatné paradesantní brigády zúčastnil Karpatsko-dukelské operace kde 18. září 1944 padl když zachraňoval své zraněné vojáky.


- září 1939, studia na Vysoké škole zemědělské a lesnické v Brně, po jejím zavření nacisty v roce 1939 opustil Československo a spolu s dalšími odešel přes Slovensko, Maďarsko, Srbsko, Řecko, Turecko, Sýrii, Maroko, Alžírsko do Francie.
- 4. 2. 1940, vstoupil ve Francii do Československé armády a prošel výcvikem ve svobodné Francouzské armádě.
- po pádu Francie evakuována do Liverpoolu, jednotka přesunuta do Cholmondeley Park u Manchesteru v Anglii.
- po důstojnickém výcviku povýšen do hodnosti podporučíka a poslán k Čs. brigádě v Leamington Spa, Warwickshire, kde pokračoval ve výcviku.
- v zimě 1941 – 42 absolvoval výcvik u Commandos (6. 4. 1942 – 20. 4. 1942) kurz „no.5 Western Command Assault and battle School Llanberis“ v Severním Walesu. Dále na zámku Commandos u Fort William absolvoval „Western Command Junior Leaders School“ v Stokesay Court, Onibury, Craven Arms Shropshire.
- 23. 4. 1942 přijat do Britské armády.
- do 4. 6. 1942 působil jako instruktor v „Rifle Wing“.
- od 5. 7. 1942 pokračoval ve výcviku a 10. 7. 1942 dokončil „the Assault and Battle School Llanberis course“ s doporučením na vyššího instruktora (higher instructor).
- v hodnosti kapitána Britské armády absolvoval tajné mise ve Francii u Boulogne s 11. regimentem Commandos jako velitel čety (30 mužů
- 22.8.1942 až 19.9.1942 absolvoval SOE výcvikový kurz v Arisaig v severozápadním Skotsku.
-22.8.1942 až 19.9.1942 absolvoval „Course 9 Arisaig (STS25
- 31.10.1942 až 28.11.1942 absolvoval „Course no.11 Arisaig (STS25)“.
- na přelomu roku 1942 a 1943, absolvoval parašutistický výcvik v Ringway Manchester, kde absolvoval 84 seskoků.
- po dokončení parašutistického výcviku byl přiřazen k „Frinton – II Corps District Intelligence School“ kde se připravoval na mise v okupovaném Československu.
- 16. 09. 1943 svatba s Angličankou Joyce Locke
- 10.1043 povýšen na poručíka Československé armády.
- další operace během zimy 1943/1944 až do května 1944
- 1944, uvolněn ze služby, přesto se dobrovolně přihlásil k 2. Čs. parabrigádě formované k nasazení na Východní frontě.
- 15. 7. 1944 odjel vlakem s dalšími důstojníky z brigády do Grenoch, kde se nalodili a 18.7.1944 odjeli konvojem přes Gibraltar do Port Said, odkud po souši a po moři přes Damašek, Basru, Baku, Cernocice a dále až na frontu, která v té době byla na Polských hranicích.
- 18. 9. 1944 zabit v akci, když zachraňoval své zraněné vojáky v bitvě u vesnice Pastwiska v Polsku, 15 kilometrů od Československých hranic.

Vyznamenání:
Československý válečný kříž 1939. (17. 3. 1947)
Československá vojenská medaile Za zásluhy I. stupeň. (17. 3. 1947)
Pamětní medaile Za věrnost a brannost Slovenska v r. 1918-1938. (1947)
Pamětní odznak Za účast v národním boji za osvobození Československa v r. 1939+1945. (1948)
Zlatá hvězda, Řád za svobodu udělená prezidentem ČSR (1949)
Dukelská pamětní medaile (1959)

Zdroje (mimo informací z desek):
https://www.frantisekgeisler.com/

VPM:
kameny zmizelých - Brno, okres Brno - město
kenotaf - Olomouc, okres Olomouc
pamětní deska - Brno, okres Brno - město
pamětní deska - Brno, okres Brno - město
pamětní deska - Vyšný Komárnik, stát Slovenská republika


Vaše komentáře, připomínky, návrhy či doplnění zasílejte prosím na monument@vets.cz.