a | b | c | č | d | ď | e | f | g | h | ch | i | j | k | l | ł | m | n | o | p | r | ř | s | š | t | u | ú | v | w | z | ž (vše)

F/O Vlastimil Hlaváč

* 29.9.1920 (Hovorany, okres Hodonín)
† 9.10.1953 (Mariánské Lázně)

příslušník 311. bombardovací perutě RAF, navigátor


- vystudoval 3 ročníky vyšší průmyslové školy chemické
- civilním zaměstnáním chemický laborant
- z vlasti odešel 23.3.1940
- 3.6.1940 prezentován u čsl. vojska v Agde a vtělen k letecké skupině
- 24. 6. 1940 odjel z Francie s transportem pplk. Tomana
- 7.7.19+40 přijíždí do anglického Liverpoolu a 24.7. je přijat do RAF V.R. Cosford jako AC2
- 25.1.1941 povýšen na AC1
- 18.3.1941 povýšen na LAC a přemístěn k 4 AONS
- 7.6.1941 přemístěn k čs. depot
- 14.6.1941 přemístěn k 4.B and G:S
- 1.5.1941 povýšen na svobodníka
- 7.6.1941 povýšen na desátníka
- 8.8.1941 povýšen na Sgt.
- 16.8.1941 přemístěn do čs. depot
- 1.11.1941 přemístěn k 311. bombardovací peruti
- 1.12.1941 povýšen na četaře
- 16.12.1941 přemístěn k No. 1429 C.O.T.F
- 18.4.1942 přemístěn k 311. bombardovací peruti
- 1.9.1942 povýšen na T/F/Sgt.
- 28.10.1942 povýšen na rotného
- 6.1.1943 povýšen na P/O
- 18.5.1943 přemístěn do čs. depot
- 13.11.1943 přemístěn k 3 S of GR
- 16.1.1944 přemístěn k čs. depot
- 29.2.1944 přemístěn k 105. O.T.U. for No. 10 Course
- 6.1.1944 povýšen na F/O
- 6.6.1944 přemístěn k 511. peruti
- 2.10.1944 přemístěn k Czechoslovak Air Force, přidělen k 511. peruti
- 7.3.1945 jmenován ppor. letectva v záloze
- 6.7.1945 povýšen na F/Lt.
- návrat do vlasti 24.8.1945
- 12.2.1946 propuštěn z armády a trvale demobilizován
- zemřel 9.10.1953 v Mariánských Lázních


Vyznamenání:
26.101942 Čs. medaile Za chrabrost
29.12.1942 Čs. válečný kříž 1939
22.2.1945 Star 1939 - 1943
19.1.1946 Čs. vojenská medaile Za zásluhy I. stupně

Zdroje (mimo informací z desek):
VUA

VPM:
pamětní deska - Hovorany, okres Hodonín
pomník - Praha 1, okres Praha 1


Vaše komentáře, připomínky, návrhy či doplnění zasílejte prosím na monument@vets.cz.