a | b | c | č | d | ď | e | f | g | h | ch | i | j | k | l | ł | m | n | o | p | r | ř | s | š | t | u | ú | v | w | z | ž
Autor: archiv vets.cz

Plukovník Václav Korda

* 4.3.1907 (Poděbrady)
† 28.2.1996 (Amityville, USA)

Plukovník Václav Korda, nar. 4.3.1907, Poděbrady, osobní číslo Z; L-226; RAF/62653. Odveden 2.10.1939, Paříž, Francie, četař dsl.
4x Čs. válečný kříž 1939, Čs. medaile za chrabrost před nepřítelem, Čs. medaile za zásluhy I. st., Čs. vojenská pamětní medaile se štítky F – VB, DFC, The 1939 – 1943 Star, Air Crew Europe Star, Defense Medal, War Medal
Kariéra:
1926 – absolvoval Školu pro odborný dorost letectva při VLU v Prostějově
15.6.1927 – přemístěn ke 32. stíhací letce leteckého pluku 1 v Praze
15.9.1929 – přemístěn k let. pl. 4 do Hradce Králové
15.3.1930 – příslušník VLÚS (Vojenský letecký ústav zkušební)
27.3.1931 – odchází do zálohy, dopravní pilot u ČLS
20.6.1939 – přechází hranice do Polska
21.8.1939 – připlouvá s posledním transportem do Francie
21.9.1939 – přijat do Cizinecké legie a později odeslán do Pau v Pyrenejích, do bojů ve Francii nezasáhl
21.6.1940 – evakuován do V. Británie
24.7.1940 – přijat do RAF, zakládající příslušník 311. bombardovací peruti RAF v Honningtonu
10.9.1940 – účastní se prvního nasazení čs. letecké bombardovací jednotky, útočí na Brusel
2.7.1941 – při bombardovacím náletu na Brest zasahuje pumami německý křižník Prinz Eugen (navzdory silné PL palbě, při čtvrtém útoku) – vyznamenán DFC
VIII.1941 – ukončuje bojový turnus bombardovacího pilota 200 hodin
do 3.11.1941 – instruktor 7. BSq. na letounech Short Stirling, pak příslušník Ferry Command v Prestwicku
1942 – přelétává americké letouny do Velké Británie, první čs. pilot, který přeletěl Atlantický oceán bez mezipřistání
21.9.1942 – návrat k 311. čs. bombardovací peruti RAF, velitel operačního výcviku
1.6.1943 – Squadron Leader – velitel operační „B“ letky 311. peruti RAF
3.1.1944 – přidělen k Inspektorátu čs. letectva
19.1.1944 – na stáži u Transport Command v Harrow
14.6.1945 – návrat do vlasti
8.12.1945 – propuštěn do zálohy, nastoupil jako provozní ředitel u ČSA, později pilot
XI.1947 – opouští Československo
1950 – station – managerem u společnosti SABENA v New Yorku
1955 – Allied Aviatoin Service International Corporation – dnes letiště JFK, až do funkce vicepresidenta společnosti
1977 – odchází do pense
1990 – povýšen do hodnosti plukovníka v. v.
28.2.1996 - umírá v Amityville v USA, pohřben v Poděbradech

Zdroje (mimo informací z desek):
Vojenské osobnosti československého odboje 1939 – 1945
http://www.volesky.com/getperson.php?personID=I4&tree=family
http://www.acr.army.cz/historie/seznam-prislusniku-ceskoslovenskeho-letectva-v-raf-1940-1945-494/
http://www.vuapraha.cz/fallensoldierdatabase

VPM:
hrob - Poděbrady, okres Nymburk


Vaše komentáře, připomínky, návrhy či doplnění zasílejte prosím na monument@vets.cz.