Drnovice

Pomník Obětem 1. světové války

Autor: Zdeněk Surýnek, 16.01.2012
Umístění: Drnovice, hřbitov
Nápis:
PADLÍ V I. SVĚTOVÉ VÁLCE
BEDNÁŘ FRANT., BOROVIČKA ANT., DĚDEK VINCENC, FOJT ANT., GROS JAN, HUBR LEO, JAŠEK ANT.
JURNEČKA ANT., KLON ANT., KLON JOS., KOUTNÝ ALOIS, KOPEČEK JAN, KUDYNEK JOS.,
MACHALA FRANT., MATOUŠ JOS., MIHOLA FRANT., OPLUŠTIL RUD., OPLUŠTIL JOS., PÁLKA BOH.,
PEŠEK JAN, POLÁK JOS., ŘEHŮŘEK JAN, SEDLÁK FRANT., VITOUL JOS., VLACH MET., VŠIANSKÝ JAN
ČEST JEJÍCH PAMÁTCE

Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE6202-43350
Pomník přidal: Zdeněk Surýnek

Hrob Arnošt Mihola

Autor: Petr Kudláček, 15.06.2019
Umístění: Drnovice, hřbitov u kostela Nejsvětější Trojice, hrob č. 87
Nápis:
V nejkrásnějších letech jsem od Vás odešel
ARNOŠT MIHOLA
des. aspirant let. pl. 2
nar. 16.11.1908 zemřel 13.1.1931
Proč ty slzy drazí
nad mým hrobem oko Vaše rosí?
Shledáme se na věčnosti
za to ať z Vás každý Boha prosí.
Poznámka:

Letecký pozorovatel des. asp. Arnošt Mihola od LP2 zemřel 13.1.1931 na následky zranění, utrpěného téhož dne při letecké nehodě v Olomouci – Hejčíně. Pilot svob. Antonín Štěpánek sice zranění přežil, ale jeho následkem trpěl bolestmi hlavy, a 19.5.1931 si vzal život.
V novinách Pozor vyšel 14.1.1931 článek: Olomouc 13. ledna. Dnes o 14. hodině startovalo na olomouckém letišti ke cvičnému letu letadlo A 11-84 (Walter) let. pluku 2 a s posádkou pilotem svobodníkem Antonínem Štěpánkem a pozorovatelem des. aspirantem Arnoštem Miholou. Před 15. hodinou již však bylo leteckému pluku hlášeno, že letadlo A 11-84 u Hejčína havarovalo a roztříštilo se o železniční násyp místní dráhy Olomouc – Kostelec n. H. Z trosek byla s velkou námahou vyproštěna posádka letadla. Svobodník pilot Antonín Štěpánek byl zraněn lehčeji a utrpěl tržné rány na hlavě a mírný otřes mozku, pozorovatel desátník aspirant Arnošt Mihola byl zraněn vážněji a to na hlavě. Oba byli dopraveni do div. nemocnice, kde se zjišťuje, zda neutrpěli vážným pádem také vnitřní zranění. Ve večerních hodinách se dovídáme z div. nemocnice, že oba letci jsou již mimo nebezpečí. Na místo havárie byla ihned vyslána komise v čele s majorem Novákem. U komise se přihlásil jako svědek let. rotmistr Chovanec(1), jehož výpověď má při posudku komise značný význam. Rotmistr Chovanec dlel ve 14.15, kdy k neštěstí došlo, poblíž místa havárie a udal: Viděl v kritickou dobu letadlo ve výši asi 100 m. Motor letadla zřejmě vynechával a pilot se snažil nouzově přistáti na Mayově(2) pozemku blíže trati. Ve výši 50 m se však dostalo letadlo do vývrtky a řítilo se prudce k zemi. Zachytilo o strom a telegrafní dráty, které strhalo, obrátilo se a zarylo se předkem do umrzlého železničního náspu. Letadlo se při dopadu úplně zmáčklo a roztříštilo, takže jest téměř zázrakem, že letci neutrpěli horší zranění.
K tomuto článku:
ad(1) Pilot rtm. Bedřich Chovanec https://www.vets.cz/vpm/13114-hrob-bedrich-chovanec/#13114-hrob-bedrich-chovanec
ad(2) Rodina Mayů vlastnila v Hejčíně lihovar, drožďárnu a cukrovar. Bedřich May a Tereza Mayová byli v roce 1942 deportováni do Terezína a tam zavražděni. Jejich jména jsou na kamenech zmizelých před jejich vilou v Olomouci - Hejčíně, Dolní Hejčínská 28/50.

V Lidových novinách vyšel dne 15.1.1931 článek s chybou ve jménu: Olomouc 14. ledna. Při včerejším leteckém neštěstí v Olomouci těžce zraněný pozorovatel desátník Arnošt Mihula v noci na středu v nemocnici zemřel. Mihulovi byla při neštěstí proražena lebeční kost a vedle toho utrpěl smrtelné zranění vnitřní. Naproti tomu pilot Štěpánek je již úplně mimo nebezpečí.

Další na stránkách Wikipedie; v článku Letecké nehody vojenských strojů České a Československé republiky. https://cs.wikipedia.org/wiki/Leteck%C3%A9_nehody_vojensk%C3%BDch_stroj%C5%AF_%C4%8Cesk%C3%A9_a_%C4%8Ceskoslovensk%C3%A9_republiky


Centrální evidence válečných hrobů: není evidován
Souřadnice: N49°28'16.61'' E16°32'48.7''
Pomník přidal: Petr Kudláček