Nový Kostelec

Pamětní deska Jan Pígl

Autor: Ing. Jindřich Tejnecký, 27.07.2019
Umístění: Nový Kostelec, čp. 11
Nápis:
SVOBODNÝ DOMOVE VIDINO POSLEDNÍ
ZDE ŽIL HRDINA NÁRODNÍHO ODBOJE
JAN PÍGL
ROLNÍK
NAR. 11.7.1886 ZEMŘEL 8.2.1943
Poznámka:

Souvisí s hrobem v Novém Kostelci (osada Kostelec) a pomníkem v Borotíně.


Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE3112-27032
Pomník přidal: Ing. Jana Tejnecká

Hrob Jan Voleman

Autor: Petr Kudláček, 19.08.2018
Umístění: Nový Kostelec, osada Kostelec, hřbitov u kostela Narození panny Marie
Nápis:
Zde v Pánu odpočívá
četař polní pilot letec
Jan VOLEMAN
z Radkova stár 22r.
Jenž 23.IX.1933 podlehl zraněním,
které utrpěl při havárii
letounu dne 21.IX.1933 v Hradci Králové.

Čest budiž jeho památce!

RODINA
VOLEMANOVA
Poznámka:

Pilot čet. Jan Voleman a pozorovatel por. Jiří Kužel nebo Kůžel (posádka letadla Letov Š-16.43 od 15. letky LP4) zemřeli v důsledku letecké nehody v Hradci Králové. Šlo o srážku ve vzduchu, kdy jim jiné letadlo narazilo do kormidel, ale zdroje se různí, které letadlo to bylo: zda do nich vrazil křídlem druhý Š-16 (jak je psáno v dobových novinách), nebo vrtulí stíhací D-1 (jak uvádí stránky Pomníky letců). Každopádně jejich letadlo s poškozenými kormidly se stalo neovladatelné a havarovalo, kdežto druhý letoun s poškozeným křídlem nebo vrtulí dokázal přistát.
Na místě nehody v Hradci Králové na ul. Letců je pamětní deska, ale s chybně psaným jménem Wolleman - novináři mu v roce 1933 zkomolili jméno, a chyba se dostala i na pomník.

V novinách Pozor ze dne 23.9.1933 je psáno: Havárie letadla v Hradci Králové. Dne 21.t.m. ve 14.40 hod. havaroval letoun Š 16.43 od let. pl. 4 na obvodu města Hradce Králové. Z posádky letounu byl pozorovatel poručík Jiří Kužel, který se pokusil v malé výšce o seskok padákem, ihned mrtev, četař Vollman, který zůstal v letounu, utrpěl těžká zranění. K nehodě došlo při normálním výcviku bitevního roje. Letoun č.2 vpravo od vedoucího dostal se do takové blízkosti vedoucího letounu, že svou horní nosnou plochou narazil na jeho kormidelní ocasní plochy a tím přivodil abnormální polohu, končící vývrtkou.

V Lidových novinách ze dne 22.9.1933 je psáno: Letadlo se zřítilo ve městě. Spadlo do zahrady v Hradci Králové - Pozorovatel mrtev, pilot těžce zraněn. Hradec Králové 21. září. Dnes ve 14.40 hod. letěla nad Pražským Předměstím trojčlenná skupina letounů leteckého pluku č.4, která startovala z hradeckého letiště k cvičnému letu. Nad hotelem Avion zůstalo prostřední letadlo pozadu a letadlo, které letělo po pravé straně, zachytlo je spodkem křídla. Letoun Š-16, řízený pilotem Wollmanem, v němž seděl jako pozorovatel poručík Kužel, se snažil vyrovnat, ale marně, takže spadl do zahrady stavitele Antonína Šlejšky do březového háje, který byl úplně zničen. Letadlo se rozbilo a nedaleko stojící paní Šlejšková jen náhodou nebyla zasažena. Poručík Kužel se pokusil vyskočit s padákem z výše asi 80 m, ale padák se mu nerozevřel a poručík spadl na zem asi šest metrů od letadla mrtev

V knize Létání a letiště v Hradci Králové, str. 80 až 82 je psáno: Dvě oběti po pádu letounu do zahrady. Tehdejší novinové zprávy o katastrofě, při níž přišli ve čtvrtek 21. září o život dva piloti při nácviku na letecký den v Hradci Králové na strojích D-1 a Letov Š-16, se různí. Uvádíme zprávu, kde se píše, že letoun s poručíkem J. Kůželem a četařem Janem Volemanem se po srážce s jiným letounem asi ve výšce 200 metrů zřítil do zahrady architekta A. Šlejšky vedle hotelu Avion na Pražském předměstí. Pozorovatel poručík Kůžel vyskočil s padákem z letounu. Padák se mu však neotevřel pro malou výšku, dopadl vedle letounu a byl ihned mrtev. Voleman zůstal těžce raněn připoután v sedadle. Převezli jej do Okresní nemocnice v Hradci Králové, kde druhého dne zranění podlehl. Oba letci byli pohřbeni ve svých rodištích.
Další zpráva uváděla variantu, že 21. září 1933 došlo k havárii letadel Letov Š-16.43 Leteckého pluku 4 při skupinovém přeletu do Milovic, kdy o sebe letouny zavadily křídly. Jednomu z pilotů se podařilo zabránit havárii obratným manévrováním. Druhé spadlo do zahrady architekta Šlejšky. Poručík Kužel byl nalezen na pěšině zahrady s padákem napolo otevřeným a četař Voleman vytažen těžce zraněný z trosek letadla, na následky zranění za dva dny v nemocnici zemřel.
Pietní památník nechal postavit na zahradě domu na vlastní náklad majitel architekt Šlejška, a to v podobě nosné plochy křídla, na kterou byla připevněna vrtule z havarovaného stroje a na kamenné desce vyryta slova "Národu srdce - vlasti život". Od roku 1939 také stával na památku obětem malý pomníček na okraji ulice naproti domu č.p. 1003. Při odhalení 27. října 1934 tady pochodovala rota z Leteckého pluku 4 s velitelem podplukovníkem J. Berounským. Za okupace byl památník ze zahrady přemístěn do ulice naproti domu č.p. 1003, za 2. světové války pak krátce na to na příkaz okupantů odstraněn. V současné době tragédii připomíná pamětní deska na domě v ulici Letců.
Další informace o rodině a pohřbu Jana Volemana nám v roce 2011 doplnil Ing. Luboš Petráň z Českých Budějovic: Četař polní pilot letec Jan Voleman se narodil roku 1911 v Radkově u Tábora a pocházel z 13 dětí. Z vyprávění jeho sestry (mojí babičky) si moje matka pamatuje několik podrobností o jeho slavném pohřbu. Četař polní pilot letec Jan Voleman byl pochován do rodinného hrobu na Kostelci. Pohřeb, který se konal se všemi vojenskými poctami, byl zvláštní také tím, že se v průběhu obřadu náhle objevilo na obloze letadlo, které několikrát zakroužilo kolem kostela. Poté pilot provedl nízký průlet a shodil smuteční věnec přímo do otevřeného hrobu.

Další na stránkách Wikipedie; v článku Letecké nehody vojenských strojů České a Československé republiky. https://cs.wikipedia.org/wiki/Leteck%C3%A9_nehody_vojensk%C3%BDch_stroj%C5%AF_%C4%8Cesk%C3%A9_a_%C4%8Ceskoslovensk%C3%A9_republiky
a na stránkách Pomníky letců: http://www.pomnikyletcu.cz/clanky/pomniky-letcu/ceska-republika/ceskoslovenske-letectvo/ceskoslovenske-letectvo-1918---1938/pomniky-leteckych-katastrof/21.9.1933-letov-s-16.43.html


Centrální evidence válečných hrobů: není evidován
Souřadnice: N49°28'55.67'' E14°36'9.63'' (střed hřbitova)
Pomník přidal: Petr Kudláček

Hrob Petr Ivanovič Fomin

Autor: Ing. Jindřich Tejnecký, 27.07.2019
Umístění: Nový Kostelec, osada Kostelec, hřbitov u kostela Narození Panny Marie
Nápis:
GARDOVÝ STARŠINA
PETR IVANOVIČ
FOMIN
*1920 +15.6.1945

NA VĚČNOU PAMÁTKU!

Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE3112-27021
Pomník přidal: Ing. Jana Tejnecká

Hrob Jan Pígl

Autor: Ing. Jindřich Tejnecký, 27.07.2019
Umístění: Nový Kostelec, osada Kostelec, hřbitov u kostela Narození Panny Marie
Nápis:
ZDE ODOČÍVÁ
PÍGL JAN
*12.7.1886 – V MEZNU – 8.2.1943
OBĚTOVAL SVŮJ ŽIVOT
ABY NEZRADIL.
Poznámka:

Souvisí s pamětní deskou v Novém Kostelci a pomníkem v Borotíně.


Centrální evidence válečných hrobů: není evidován
Pomník přidal: Ing. Jana Tejnecká