Hradišťko

Pomník posádce amerického bombardéru B - 17 G 43 - 38701

Autor: archiv Jiří Turyna, 07.02.2015
Umístění: Hradišťko, východně 500 m od obce Hradišťko cca 100 metrů na kraji lesa (na místě dopadu kabiny bombardéru)
Nápis:
bez nápisu
Poznámka:

Nápis na informační tabuli:
Zde dopadly trosky kabiny
amerického bombardéru sestřeleného
nad naším krajem 19. dubna 1945.
Boeing B-17G z 850. Bomb. Sq. serial č. 43 - 38701
FLYING FORTRESS
Posádka:
1. pilot Snyder Paul. A.
2. pilot Stewart Ross. E,
navigator Wilson William
radiooperátor a střelec Stauffer Wayne W.
bombometčík Trojanowski Joseph A.
palubní mechanik Lyle E. Dole
boční střelec Zuendel William G.
spodní střelec Langley George B.
zadní střelec Phillips Richard B.
operátor rušiče radaru Lesh Wilbur L.

Tragický příběh posádek dvou amerických bombardérů B 17 G zavražděných v areálu zámku Konopiště:
Tento příběh se odehrál pár dní před koncem 2. světové války dne 19.4.1945.
Toho dne do středu Čech směřovalo od západních hranic kompaktní uskupení amerických bombardérů, čítající téměř dvě stovky strojů B 17G, známých jako létající pevnosti.
První formace 109 bombardérů přelétla Příbram, Prahu a směřovala na cíl útoku na nádraží v Ústí nad Labem. Druhá formace měla za cíl Karlovy Vary.
První kontakt se stíhači Luftwafe od JG 7 operujících z letiště Ruzyně zaznamenala 490 bombardovací skupina (součást 8 USAAF) nad Příbramí. V boji mezi stíhači z JG 7 a americkými bombardéry došlo v prostoru Příbram – Sedlčany – Benešov, kde byly střelbou vážně poškozeny 4 amer. letouny a sestřeleny 2 německé proudové stíhačky Messerschmitt 262.
Tyto již zmiňované 4 pevnosti a jejich posádky stejně neunikly svému osudu. Zřítily se na různých místech v Čechách. Zde na Sedlčansku a Benešovsku se naplnil osud dvou posádek létajících pevností.
Posádce bombardéru se sériovým číslem 43 – 38078 z 849. squadrony nařídil velitel a zároveň první pilot 1st. Lt . Robert. A. Norvell, aby posádka opustila letoun na padácích a sám s mechanikem seržantem Wendellem S. Snyderem se pokoušeli uhasit hořící druhý motor na levém křídle (číslováno ve směru pohledu k přídi letounu z leva doprava). Během tohoto pokusu o záchranu letadla zjistili, že samohasicí zařízení nepracuje a přesto pokračovali v letu na západ k amer. liniím, ač každou chvíli hrozilo, že letoun vybuchne. Během tohoto marného pokusu zjistili, že oheň neuhasí a tak letoun museli opustit nad Plzní, kde po seskoku byli vzati do zajetí (naštěstí příslušníky Luftwafe). R. A. Norvell měl velmi vážně zraněnou pravou nohu od střepiny šrapnelu a tak byl hospitalizován ve voj. lazaretu v Plzni a následně v Klatovech, kde se dožil konce války. Snyder byl převezen do dosud neidentifikovaného stalagu.
Krutý osud však čekal na ostatní. Zbytek posádky ve složení Smith, Lake, Borden, Malires, R. A. Johnson, C. B. Johnson, Parker dopadli po seskoku do prostoru cvičiště zbraní SS (SS-Truppen-übungsplatz Böhmen). Byli následně zajati a odvezeni na motocyklech do areálu zámku Konopiště, do bývalého hotelu Zámecká, kde se v té době nacházelo velitelství cvičiště jednotek SS.
Uniknout se však podařilo N. B. Parkerovi, kterého ukryli mimo cvičiště čeští vlastenci. Petera Malirese, posledního člena, zastřelila vystrašená hlídka maďarských vojáků, když se vzdával v lese u Bučovic.
Druhá posádka bombardéru s číslem 43 - 38701 z 850. bomb. squadrony už neměla čas opustit palubu letadla. Letadlo se zřejmě dostalo do "vývrtky", což byl kritický moment, kdy už se vlivem odstředivé síly nedalo letadlo opustit. Pouze seržant L. E. Dole, J. A. Trojanowski - bombometčík a W. L. Lesh opustili letoun na padácích. Poté následovala obrovská detonace a na zem dopadly už jen trosky letadla se zbylými letci. Byli to velitel a zároveň první pilot Paul. A. Snyder, zadní střelec seržant Richard B. Philips, spodní střelec seržant George B. Langley, navigátor F/O William Wilson, radiooperátor a střelec zároveň poručík Wayne W. Stauffer a boční střelec seržant Wllian G. Zuendel. Tato část tragédie se odehrála v prostoru mezi obcemi Sestrouň, Prosenická Lhota, Luhy, Hradišťko a Zberaz, nedaleko Sedlčan, opět v prostoru cvičiště SS.
Tři již zmíněné členy posádky, kteří opustili letoun těsně před výbuchem, čekal stejně krutý osud jako část členů posádky z bombardéru s č. 43 – 38078, s kterými se setkali při výslechu na velitelství jednotek SS. Zde je osobně vyslýchal brigadefürher SS Alfred Karasch se svým zástupcem Otto Hauptrichem a tlumočníkem. Zajatci byli dle svědků biti. Vypověděli, že měli bombardovat Ústí nad Labem, kde shodou náhody bydlela rodina Otto Hauptricha. Tato okolnost měla zřejmě za následek, že Karasch na popud Hauptricha nechal letce téhož večera - kolem 22 hodiny zastřelit. Stalo se to na silnici, která vede přes Konopiště k Václavicům, přibližně 80 m od můstku přes potok. Potom těla převezli asi o 1 km dál, kde je pohřbili tajně do hromadného hrobu na louce Váňova statku čp. 466. Po válce byl hrob náhodně objeven p. Václavem Hrbkem při soukromé snaze objasnit záhadu pohřešovaných amerických letců, protože věděl, že zde na Konopišti byla Americká komise, která zde bezvýsledně pátrala. Ostatky všech, zde zmiňovaných, letců odvezli po exhumaci Američané.
Ostatky posádky bombardéru B - 17( 43 - 38701) Paula A. Snydera, sestřeleného u Hradišťka, byly dočasně pohřbeny na hřbitově v Sedlčanech a v roce 1948 exumovány a odvezeny vojáky do USA.

Poznámka autora tohoto článku:
V roce 2002 v srpnu a znovu v roce 2005 navštívil pan Robert . A. Norvell se svojí chotí paní Ednou, na soukromé pozvání autora tohoto článku, místa spjatá s posledními okamžiky života jeho zavražděné posádky a posádky druhé B 17G u Sedlčan.
Robert A. Norvell zemřel 2. srpna 2012. Parker zemřel na rakovinu a W. S. Snyder na infarkt okolo roku 1975- 1976.


Centrální evidence válečných hrobů: není evidován
Souřadnice: N49°40'28.96'' E14°28'01.45''
Pomník přidal: Jiří Turyna

Pomník letcům US armády

Autor: CEVH MO, 28.06.2010
Umístění: Hradišťko, 500 m jižně za obcí, na mezi u lesa

Nápis:
IN MEMORY OF THE BRAVE
AMERICAN AIRMEN
SHOT DOWN ON APRIL 19th
1945

NA PAMÁTKU
AMERICKÝCH LETCŮ
SESTŘELENÝCH 19.4.1945
Poznámka:

foto v příloze pilot R. A. Norvell při jeho návštěvě v ČR v r. 2005


Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE-2123-01731
Souřadnice: N49°40'20.45'' E14°27'27.83''
Pomník přidal: Jiří Turyna