Stropkov

Cintorínská, Hlavná

Vojenský hřbitov Stropkov I.

Autor: Ing. Petr Tichý, 29.09.2018
Umístění: Stropkov, Cintorínská, v levé přední části místního hřbitova
Nápis:
Text centrální kříž:
NA ČESŤ A SLÁVU
BOŽIU
S ÚCTOU PADLÝM
VOJAKOM I. A II.
SVETOVEJ VOJNY
VENUJE RODINA
AK. MAL. FRANTIŠKA
VESELÉHO
ROK PÁNA 2006

Text levý pylon:
PAMIATKE PADLÝM V I. SVETOVEJ VOJNE

Text pravý pylon:
1914 – 1918

Text tabulky:
Aczéll Iván IR 46 1891 Szeged (HU) 1915
Adameck József IR 39 1884 Fegyvernek (HU) 1914
Albert Ferenc IR 2 1890 Kovászna (RO) 1914
Almási István IR 101 1889 Doboz (HU) 1914
Almási János 1915
Almási Pál IR 101 1885 Csanádpalota (HU) 1914
Andruk György IR 101 1884 Mezökovácsháza (HU) 1914
Argyelan István FKR 35 Ipp (RO) 1914
Árva Gábor IR 39 1883 Hajdúszoboszló (HU) 1914
Aszódi Balász IR 101 1886 Békésszentandrás (HU)1914
Azari Stefan TelR 1889 Telkibánya (HU) 1914
Bagocsan Marian TD 17 Arad (RO) 1914
Balász Pál IR 101 Endröd (HU) 1914
Ballangó Pál IR 101 Békéscsaba (HU) 1914
Balog Demeter IR 39 1888 Debrecen (HU) 1914
Balog János HR 12 1890 Papos (HU) 1915
Balogh János HR 7
Balogh Gábor IR 39 1890 Hajdúböszörmény (HU) 1914
Banku István IR 33 1884 Ötvény (RO) 1914
Bartha József IR 64 1891 Rákosd (RO) 1914
Bartók Lajos IR 2 1884 Lemhény (RO) 1914
Baszó Sándor IR 101 1887 Szentes (HU) 1914
Bencze Mihály IR 2 1879 Hosszúfalu (RO) 1914

Bencsík Antal IR 101 1884 Békésszentandrás (HU) 1914
Bendö György FKR 12 1888 Nagyida (SK) 1914
Bengye János IR 33 1880 Csigérszöllös (RO) 1914
Benkovics Johann TD 7 1883 Szarvas (HU) 1914
Bereczki Imre IR 39 1884 Vámospércs (HU) 1914
Bereczky Sándor HR 16 Biharkeresztes (HU) 1914
Besse Gergely IR 51 1914
Birkás Lajos László IR 39 1883 Tordas (HU) 1914
Bleiczeter József IR 33 1888 Újszentantal (RO) 1914
Blevha Pál IR 31 1890 Medgyes (RO) 1914
Bloos Márton FKR 12 1890 Szelindek (RO) 1914
Bodani Michael IR 5 1892 1892 Tasdan (RO) 1914
Boer András IR 31 1887 Dombos (RO) 1914
Bogaczan Marian 1914
Bojdik István IR 39 1882 Szentjobb (RO) 1914
Bokor Anton IR 46 1887 Szeged (HU) 1914
Boksa János IR 101 1886 Szarvas (HU) 1914
Borán Miklós IR 31 1886 Hásság (RO) 1914
Borgulya János IR 101 1888 Mezöberény (HU) 1914
Bozsó Antal IR 33 1888 Lugozó (RO) 1914
Brhlik Pavel IR 101 1914
Burkaricza György 1878 Domány (RO) 1914
Codrean György IR 33 1888 Sikló (RO) 1914

Csepregi Pál IR 101 1890 Békéscsaba (HU) 1914
Csizmadia Mihály IR 39 1883 Hajdúszoboszló (HU) 1914
Csizmás György IR 33 1883 Erdöskerek (RO) 1914
Csöndörlich Gyula FKR 37 1894 Naszvad (SK) 1915
Csupaliga Péter IR 33 1890 Kürtös (RO) 1914
Csúcs Péter IR 46 1914
Cusán Vazul IR 31 1884 Berethalom (RO) 1914
Czifra Emerich IR 39 1914
Czifra Gábor IR 13 Békés (HU) 1914
Danilla János IR 39 1883 Gurba (RO) 1914
Darabant Lázár 1887 Kraszna (RO) 1914
Darai Daniel FHR 7 1885 Püspökladány (HU) 1914
Dávid János FKR 19 Váradszölös (RO) 1914
Deffert Gáspár Ferenc IR 46 1886 Nákófalva (SRB) 1914
Deme Dániel IR 39 1891 Téglás (HU) 1914
Dénes Miklós IR 2 1882 Árapatak (RO) 1914
Dienes Imre IR 37 1914
Dina Daniel IR 24 1914
Dombi Sándor IR 39 1884 Derecske (HU) 1914
Domokos Ferencz IR 101 1914
Döbre István IR 39 1882 Aranyvásár (RO) 1914
Drakulicz Sitanie 1915
Drúja Sándor IR 39 1887 Kissoma (RO) 1914

Duča Nikol IR 43 1914
Egeresi Alexander 1914
Egeresi Gyula IR 39 1890 Érköbölkut (RO) 1914
Egri Pál IR 101 1883 Békéscaba (HU) 1914
Elek János IR 39 1883 Hajdúszoboszló (HU) 1914
Erina Todór IR 61 Klopódia (RO) 1914
Faragó András IR 101 1885 Békés (HU) 1914
Farkas Gábor FKR 1891 Balmazúkváros (HU) 1914
Farkasinszki Menyhért IR 101 Endröd (HU) 1914
Fehér Gábor IR 39 1914
Fekete Ferenc IR 39 1892 Hajdúsámson (HU) 1914
Fekete Gábor IR 101 1886 Gellér (SK) 1914
Ferch Mihály IR 33 1880 Temeshidegkút (RO) 1914
Fersch Mihály IR 33 Temeshidegkút (RO) 1914
Fésün Mihály IR 101 1895 Békés (HU) 1914
Fodor József HR 4 1914
Földi András IR 39 1894 Nádudvar (HU) 1914
Frei Ádám IR 101 1882 Mezöberény (HU) 1914
Fürtön Vince IR 46 1885 Szeged (HU) 1914
Fürus Lajos IR 2 1895 Zágon (RO) 1914
Füszkutyán Alexander IR 62 1883 1914
Gál György FKR 35 1914
Gál János IR 101 1892 Bihar (RO) 1914

Gál Sándor IR 24 1914
Gáll János IR 39 Debrecen (HU) 1914
Gáll Sándor IR 39 Kécz (RO) 1914
Ganea Avzan IR 31 1892 Újegyháza (RO) 1914
Gancza Abraham IR 39 1915
Geló Károly IR 39 1884 Tetétlen (HU) 1914
Gere Károly HR 1914
Gergely Imre IR 39 1884 Hajdúböszörmény (HU) 1914
Germann Pál IR 39 1887 Nagykér (RO) 1915
Géza Hermann HIR 17 1887 Istvánmajor (HU) 1915
Gegyanku Péter IR 61 1883 Alsóvárany (RO) 1914
Gogács János IR
Goika Péter IR 61 1886 Gerebenc (SRB) 1914
Gosz Mátyás HIR 17 1882 Nágocs (HU) 1914
Gradjanku Péter IR 61 1914
Grobsoreán György IR 61 1891 Nagykomiós (RO) 1915
Gróza Ferenc IR 2 1885 Karatnavolál (RO) 1914
Gróza Ferenc IR 39 1888 Hajdúszoboszló (HU) 1914
Gulyás János 1877 Köröstarcsa (HU) 1914
György Stefan TD 1888 Budapest (HU) 1914
Halász Márton IR 39 1882 Kaba (HU) 1914
Hallai András FKR 20 1888 Szaján (SRB) 1915
Harangi Benjamin IR 39 1914

Harangozó Miklós IR 61 1892 Petre (SRB) 1915
Hegedüs Vendel RAD 6 1883 Füzesabony (HU) 1914
Hell Mihály IR 33 1883 Újszentanna (RO) 1915
Hermann István FKR 35 1883 Bátos (RO) 1914
Hidegkúti György IR 39 1892 Nagyléta (HU) 1914
Herczeg Lajos IR 39 1881 Hajdúszoboszló (HU) 1914
Horga György IR 33 1889 Zarándnádas (RO) 1915
Horváth Antal IR 39 1881Hajdúsámson (HU) 1914
Chim Johann IR 62 1884 Magyarszilvás (RO) 1914
Chriblovski Fedor IR 46
Ivanov Michail 1915
Istvándy Zsigmund HR 2 1893 Hegyköszentmiklós (RO) 1914
Jakab József HIR 3 1882 Debrecen (HU) 1914
Jelen Pál IR 101 1884 Szarvas (HU) 1914
Jurnei jan IR 46 1914
Kádár János IR 39 1880 Hegyközpályi (RO) 1914
Kádár József IR 39 1899 Zalánpatak (RO) 1914
Kalmár János IR 39 1899 Csongrád (HU) 1914
Kalló József IR 101 Kevermes (HU) 1914
Kanzler Ignáz IR 39 1915
Kap Péter IR 33 1895 Arad (RO) 1914
Kapusi Márton IR 39 1881 Hajdúböszörmény (HU) 1914
Karaschek Vostyimer IR 33 1885 Gerba (RO) 1914

Kasztell Mátyás IR 33 1885 Háslak (RO) 1914
Kis István 1882 Onga (HU) 1914
Kiss Gábor Gyoma (HU) 1914
Klic Géza 1915
Kocsis Nikola IR 46 1914
Kolozsvári józsef IR 39 1892 Érbogyoszló (RO) 1914
Komán György IR 33 1886 Kisszentmiklós (RO) 1915
Kondács Mihály IR 101 1882 Szarvas (HU) 1914
Kónya Mátyás IR 46 1883 Tápé (HU) 1915
Kopász István TD 1914
Koré András IR 2 1890 Kisborosnyó (RO) 1914
Kornya Miklós IR 64 1884 Pojána (RO) 1914
Kortyis Alfonz IR 39 1891 Baromlak (RO) 1914
Kotraczo János IR 101 Kevermes (HU) 1914
Kovács István HIR 1 1883 Kecskemét (HU) 1915
Kovács János IR 39 1883 Egyek (HU) 1914
Kovács Péter IR 33 1885 1914
Kovács Sándor IR 39 1883 Siter (RO) 1914
Kovacser Emil HIR 17 1891 Ada (SRB) 1915
Kozega Ferenc HR 6 1914
Kroitor Miklós IR 61 1890 Nagykomlós (RO) 1915
Krpács János IR 61 1915
Krustai Ilie IR 43 1914

Kucsa János IR 101 Hegyesháza (HU) 1914
Labúcz Matyás IR 96 1915
Lajten Mátyás IR 43 1894 Somosréve (RO) 1915
Lakatos Pál IR 39 1885 Hajdúdorog (HU) 1914
Laub Kristóf FHR 7 1886 Temesmóra (RO) 1914
László Kálmán IR 101 1892 Szentes (HU) 1914
Lehoczky István IR 101 1914
Lénárt Károly IR 39 1882 Mikepércs (HU) 1914
Linarcsík András IR 39 1884 Bodonos (RO) 1914
Lipos István LstIB 21 1914
Lipovec Andreas IR 17 1914
Liszkai Gábor IR 101 Békés (HU) 1914
Lukács Demeter FKR 7 1883 Vasziova (RO) 1914
Lukács Pál IR 2 1885 Hidvég (RO) 1914
Lukaj János IR 64 1888 Ludesd (RO) 1914
Lustyik Mátyás IR 39 1882 Szarvas (HU) 1914
Madár János IR 39 1886 Lok (Élesdlok) (RO) 1914
Marcso Anton IR 37 1914
Markovits Ivan
Marschetzky Antal Temesrékás (RO) 1914
Márton István HR 7 1891 Solt (HU) 1914
Mataisz Pál IR 101 Nagylak (HU/RO) 1914
Mazur István IR 96 1914

Medvegy János IR 101 1883 Szarvas (HU) 1914
Menyhért András IR 101 1882 Szegvár (HU) 1914
Mert Gyula IR 46 1914
Metzinger Mikloš FHR 7 1914
Mihalacska Emil 1890 Nagykikinda (SRB) 1914
Mineszku János IR 61 1890 Temesforgács (RO) 1915
Misaczky István IR 101 1882 Battonya (HU) 1914
Miszlai Márton IR 101 1888 Gádoros (HU) 1914
Molus Josef IR 29 1914
Monje Vasilie IR 39 Bihar (RO) 1914
Morár Tivadar IR 101 1890 Sajtény (RO) 1914
Muntyán Péter János 1885 Alvinc (RO) 1914
Muntyán Sándor IR 64 Debrecen (HU) 1914
Nagy Gábor IR 101 1876 Békés (HU) 1914
Nagy Márton IR 39 1883 Kaba (HU) 1914
Nagy Sándor IR 39 1891 Csokaly (RO) 1914
Nagy Il. Sándor IR 39 1881 Bihardiószeg (RO) 1914
Nas Gábor 1891 Kokad (HU) 1914
Nemes György IR 64 Szászváros (RO) 1914
Német József HIR 7 1889 Szekszárd (HU) 1914
Német Ferencz IR 101 1886 Orosháza (HU) 1914
Német Sándor 1890 Gáva (HU) 1914
Németi István IR 39 1880 Debrecen (HU) 1914

Nyilas Mihály Békésszentandrás (HU) 1914
Oláh József IR 39 1892 Hajdúnánás (HU) 1914
Oláh Miklós IR 39 1888 Hajdúnánás (HU) 1914
Ollár Lörinc IR 39 1881 Almás (RO) 1914
Omota János IR 33 1891 Jelmíves (RO) 1914
Onódi Sándor IR 39 1882 Hajdúszoboszló (HU) 1914
Opálos Flórián IR 33 1889 Karia Radua (RO) 1914
Opra György IR 64 1888 Boica (RO) 1914
Orbán József IR 39 Ebesi puszta (HU) 1914
Orbán József IR 39 1893 Debrecen (HU) 1914
Oros Ferencz IR 101 1891 Kisújszállás (HU) 1914
Pál Adalbert IR 82 Feltizezik 1914
Pál Ödön IR 33 1883 Borossebes (RO) 1914
Pálinkás János HR 7 1891 Pécel (HU) 1915
Palis János IR 61 1883 Lippa (RO) 1914
Pantye Nikolauš IR 39 1914
Papp Jánoš IR 46 1914
Pató Rezsö IR 33 1881 Csóka (SRB) 1914
Paul János IR 64 1890 Bulzesd (RO) 1914
Peres Pavel IR 101 1914
Pesti Sándor IR 39 1883 Pocsaj (HU) 1914
Péter Mihály 1915
Petö Lajos IR 39 1891 Hajdúbádudvar (HU) 1914

Petrecz János HR 7 1884 Miske (HU) 1915
Petrucza Péter IR 43 1893 Sebesmezö (RO) 1915
Puskás Antal IR 39 1914
Pocsáji Sándor IR 39 1882 Püspökladány (HU) 1914
Polaček Jan HIR 3 1882 Baromlak (RO) 1915
Polgár Mihály Békés (HU) 1914
Púján Jakub IR 31 1891 Farkastelke (HU) 1914
Pulis Jan 1914
Purger Mihály IR 101 1883 Szegvár (HU) 1914
Purkaricza György 1879 Domány (RO) 1914
Rácz János IR 33 1884 Elek (HU) 1914
Rácz János IR 101 1886 Szarvas (HU) 1914
Rankú István IR 33 1884 Ótvény (RO) 1914
Risztin Miklós IR 33 1884 Monostor (RO) 1914
Rónyai Vincze IR 101 1889 Öcsöd (RO) 1914
Rosity Boguljub IR 33 1891 Varjas (RO) 1914
Sapszki András IR 101 1887 Szarvas (HU) 1914
Sára Simon IR 64 Alvinc (RO) 1914
Seikovics Dusán IR 61 1890 Homokbálványos (SRB) 1915
Serege Pál FKR 12 1882 Kenderes (HU) 1914
Schiel József IR 33 1884 Öthalom (RO) 1914
Schriffert András IR 33 1914
Sibel József IR 33 Fakert (RO) 1914

Sifert Miklós IR 101 1885 Békés (HU) 1914
Sijawa Pál IR 89 1893 Frigyesvágása (PL) 1915
Simeg Demeter 1879 Resicabánya (RO) 1914
Sojka Peter IR 61 1914
Steopa Illés IR 64 1886 Brád (RP) 1914
Sütö Imre IR 2 1889 Zabola (RO) 1914
Svecz György IR 101 1892 Békéscsaba (HU) 1914
Szabó András IR 39 1881 Konyár (HU) 1914
Szabó György IR 39 1889 Tóti (RO) 1914
Szalai István IR 101 1886 Püspöki (RO) 1914
Szák Mátyás HR 1 1884 Békéscsaba (HU) 1914
Szász Márton IR 39 1882 Kaba (HU) 1914
Szász Márton IR 39 1886 Püspökkladány 1914
Szebelyén Vince IR 61 Temesdoboz (RO) 1915
Szegedi András IR 39 1883 Kanálos 1914
Szegi Sándor IR 101 1886 Szentes (HU) 1914
Szendrei József IR 101 1887 Gyoma (HU) 1914
Szentmiklósi Imre IR 39 1884 Érkeserü (RO) 1914
Szepesi Mátyás IR 101 1885 Csanádpalota 1914
Szinye Pavel 1915
Szilágyi György 1882 Fazekastarnó 1914
Szilágyi Gyula IR 39 1886 Kaba (HU) 1914
Szilágyi István IR 39 1887 Debrecen (HU) 1914

Szilágyi Lajos IR 39 1890 Hajdúhadháza (HU) 1914
Szivéri Márton IR 46 1892 Kiskundorozsma (HU) 1914
Szörnyü András IR 39 Földes (HU) 1914
Szöke Pál IR 61 1895 Magyarcsernye (SRB) 1915
Sztojka József IR 64 1892 Nyírmezö (RO) 1914
Szucsin Johann IR 82 1885 Marosujvár (RO) 1914
Szücs Antal IR 39 1894 Nádudvar (HU) 1914
Szücs István IR 62 1914
Szücs Georg TD 7 1882 Vilagos (RO) 1914
Szücs Pál IR 39 1889 Álmosd (HU) 1914
Takács József IR 39 1881 Derecske (HU) 1914
Takács I. József IR 39 1882 Derecske (HU) 1914
Tamucza Miklós IR 39 1885 Körösszegapáti (HU) 1914
Tatár Imre IR 39 1889 Hatház (HU) 1914
Toma András IR 39 1891 Debrecen (HU) 1914
Tischin Ignác 1915
Tóth Alexander HR 1 1914
Tóth Emanuel IR 39 1914
Tóth Ferenc IR 39 1891 Piskolt (RO) 1914
Tóth István IR 101 1891 Tótkomlós (HU) 1914
Tóth Miklós IR 101 Békés (HU) 1914
Tóth Pál HR 7 1890 Kerekegyháza (HU) 1914
Tóth Sándor HR 1 1886 Nagyszalonta (RO) 1914

Török Benjamin IR 101 1883 Szentes (HU) 1914
Törö Péter HIR 7 1880 Újdombóvár (HU) 1915
Turok Pavel IR 46 1914
Ulveczky András IR 39 1885 Püspökladány (HU) 1914
Vajas Josef IR 46 1885 Szeged (HU) 1914
Vakan József IR 61 1914
Valent Pál IR 101 1883 Szarvas (HU) 1914
Vasvári László IR 39 1891 Hajdúdorog (HU) 1914
Vágner Ferencz IR 101 1884 Felsölövö (AT) 1914
Ványi Gyula IR 39 1885 Földes (HU) 1914
Vértessy István IR 39 1883 Debrecen (HU) 1914
Viló István HR 7 1891 Foktö (HU) 1914
Vincze Imre IR 46 1892 Mindszent (HU) 1915
Vizi János IR 101 1882 Szarvas (HU) 1914
Vizsnyai Ferenc IR 39 1888 Nádudvar (HU) 1914
Wagner Márton Mezöberény (HU) 1914
Zagyva Sándor IR 39 1882 Hajdúszoboszló (HU) 1914
Zach Jan IR 17 1914
Zsibrita Jánoš IR 101 1914
Zoltán Lajos IR 39 1883 Nagyléta (HU) 1914
Zsurka Todor IR 39 1886 Székelytelek (RO) 1914
380 DOPOSIAĽ NEIDENTIFIKOVANÝCH PADLÝCH VOJAKOV
DEAE SOLDIERS NOR INDENTIFIED SO FAR
Poznámka:

Vojenský hřbitov Stropkov I., patří mezi největší hřbitovy v okrese Stropkov, je součástí městského hřbitova. Nachází se na něm 96 hrobů, z toho 80 hrobů jednotlivých a 16 hrobů hromadných, v kterých je pohřbeno 10 – 100 obětí.
Rozloha hřbitova je přibližně 1350 metrů čtverečních, má tvar pravidelného obdélníku, v jehož středě se nachází kaplička.
Rozmístění a uspořádání hrobů svědčí o odborné práci pohřebního komanda. Hřbitov má vlastní architekturu, zjevně byl projektován jako monumentální a pietní místo pro padlé hrdiny monarchie.
Ze 700 pohřbených je zde pohřbeno 647 rakousko-uherských vojáků a 43 vojáků ruských, u deseti obětí z hromadného hrobu č. 5 není známa příslušnost. Původně byly známé jména u 93 obětí, studiem archivních materiálů členy Klubu vojenské historie Beskydy (Humenné) jsou dnes známa jména 320 pohřbených. U většiny obětí, pohřbených v jednotlivých hrobech je známo i přesné datum smrti. Oběti v jednotlivých hrobech padly ba bojišti, nebo zemřely na následky zranění. V hromadných hrobech jsou pohřbeny většinou oběti epidemie cholery.
V roce 1998 došlo k úpravě hřbitova, hrobová místa byla srovnána a plocha zatravněna. V roce 2006 přibyl centrální kříž. Památník se jmény pohřbených byl slavnostně odhalen 29.9.2018 za účasti členů vojensko historických klubů z několika státu, vojenské hudby Armády Slovenské republiky, dobové vojenské hudby, slovenských politiků i cizích diplomatů a množství místních i přespolních občanů. Odhalení bylo spojeno s řadou dalších akcí, přednášek, vystoupení vojenských kapel a ukázek vojenských klubů, které se konaly na nedalekém náměstí a stropkovském hradě.
Vojenský hřbitov je označen jako Stropkov I., dalším místem kde byli pohřbeni vojáci, je místní židovský hřbitov. Byli tam pohřbeni dva vojáci židovského vyznání, příslušníci 14. královského honvédského pěšího pluku, Mikloš Heschkovics a Isidor Mistrik Rach, oba padli 27.4.1915 v Stropkově. Hroby se nezachovaly, lze zjistit jen přibližné místo, kde leží.
(zdroj: Klub vojenské historie Beskydy (Humenné) www.kvhbeskydy.sk )


Centrální evidence válečných hrobů: není evidován
Souřadnice: N49°12'8.99'' E21°39'25.8'' (brána hřbitova)
Pomník přidal: Ing. Petr Tichý
Příprava dat: KVH Beskydy

Pamätná tabuľa Oslobodenie mesta

Autor: Kamil Pánik, 27.01.2004
Umístění: Stropkov, Hlavná 26, na budove Okresného úradu Stropkov
Nápis:
ČESŤ A SLÁVA
OSLOBODITEĽOM,
KTORÍ DŇA 26. XI. 1944
OSLOBODILI NAŠE MESTO

Centrální evidence válečných hrobů: není evidován
Pomník přidal: Ladislav Barabás

Pamätná tabuľa Vladimír Sisra

Autor: Kamil Pánik, 27.01.2014
Umístění: Stropkov, Hlavná 26, Na budove Okresného úradu Stropkov
Nápis:
OSLOBODITEĽOVI STROPKOVA
ppor. VLADIMÍROVI SISROVI
VĎAČNÍ OBČANIA MESTA
28.11.1944
28.11.1969

Centrální evidence válečných hrobů: není evidován
Pomník přidal: Ladislav Barabás