Sluková

Pomník vojákům Rudé armády

Autor: Irena Klepalová, 31.03.2010
Umístění: Sluková
Nápis:
bez nápisu
Poznámka:

Pomník byl odhalen v r. 1946. jako podklad byl použit rozpracovaný pomník z místního kamenolomu. Oproti původnímu německému je širší, nemá podestu a tesaný kamenný štít. Místo štítu měl malou bronzovou desku s jednoduchým nápisem, prý stejným jaký měl nápis na odhaleném pomníku v mateřské obci Valkeřice. Nápis zněl: Věčné památce vítězné Rudé armádě 1945. Tento pomník byl odhalen následující den potom, co byl odhalen ve Valkeřicích.
Tento pomník nestojí na místě, kde byl původně postaven. Byl odhalen o několik metrů výše od křižovatky, směrem k Blankarticím. V místě, kde nyní stojí, dříve stály dřevěné sloupy původního elektrického vedení po vsi a sloup tehdejšího telefonního vedení do Rychnova.
I tento pomník byl při násilné likvidaci vesničky povalen, ale po upozornění bývalých obyvatel, že je to pomník jako vděk osvobození v r. 1945, byl znovu postaven a obetonován na současném místě.
(zdroj: http://www.zanikleobce.cz/index.php?detail=1470781 )

Autorem pomníku je zřejmě Fritz Tampe ( http://cs.wikipedia.org/wiki/Fritz_Tampe ), jako i mnoha dalších míst v okrese Děčín.


Centrální evidence válečných hrobů: není evidován
Pomník přidal: Irena Klepalová
Doplnění informací: Josef Janotka

Pomník Obětem 1. světové války - místo je zrušené

Autor: Irena Klepalová, archiv
Umístění: Sluková, střed obce
Nápis:
nápis nečitelný
Poznámka:

Pomník byl zničen postupující polskou armádou, která jako první oblast osvobodila. Následné zničení bylo dokončeno sovětskou armádou, které poté tuto oblast obsadila.
(zdroj: http://www.zanikleobce.cz/index.php?detail=1470781 )

Autorem pomníku je zřejmě Fritz Tampe (http://cs.wikipedia.org/wiki/Fritz_Tampe ), jako i mnoha dalších míst v okrese Děčín.


Centrální evidence válečných hrobů: není evidován
Pomník přidal: Irena Klepalová
Doplnění informací: Josef Janotka