Křenovice

Boží muka Obětem napoleonských válek

Autor: Brigita Petrášová, 14.02.2021
Umístění: Křenovice, Václavská 701, prostranství vedle domu
Nápis:
Žádný nápis
Poznámka:

Podle místní kroniky stála tato Boží muka na svém místě od roku 1806 až do roku 1956, kdy ji údajně povalila vichřice. Ale podle svědků dodnes žijících boží muka nespadla následkem vichřice, ale byla záměrně pobořena. Znovu byla postavena v roce 2006.
K těmto božím mukám se váže pověst, kterou zachytil v minulém století historik Karel Ochman. Obce, přes které se přehnala vojska při válečném tažení v roce 1805, se z této události vzpamatovávaly po mnoho let. Ne jinak tomu bylo v Křenovicích. Vojáci, kteří se zde ubytovali, vše vyjedli a v obci nezbylo nic k jídlu ani osivo na příští rok. V jednom z mála dokladů o tom je uveden zápis ve staré školní kronice: "Před bitvou slavkovskou byli Francouzi v obci skoro plných 14 dní. Kde co bylo, pobrali, všechno pojedli. V celé vsi nebylo ani jedné krávy, ani jednoho prasete, ani z drůbeže nic." Z toho vyplývá, že několik dalších let bylo pro místní obyvatelstvo velmi nuzných.
Po bitvě zůstalo v lazaretech v okolních obcích plno raněných vojáků, kteří se buď pozvolna zotavovali, nebo, což se stávalo častěji, umírali. Také v jednom domě v Křenovicích zůstal raněný francouzský voják, který na následky svého zranění zemřel. Přesně, jak již bylo zmíněno, že byla po bitvě několik let bída a hlad, nechala do té doby chudá rodina ze zmíněného domu vystavit v roce 1806 na křižovatce cest ze Slavkova a z Vážan tato boží muka. To samozřejmě vyvolalo už v té době mnoho spekulací o tom, že zesnulý voják měl u sebe větší množství zlaťáků a rodina, která se o něj postarala, tak přišla v té době k nesmírnému bohatství. A boží muka nechala údajně postavit právě na počest svého dobrodince. Už sama skutečnost, že si někdo dovolil postavit po tak strašné válce, v té době jistě nákladná boží muka, o ledasčem vypovídá.
Jestli je tato pověst, která se šířila v ústním podání z generace na generaci, pravdivá, s určitostí nevíme. I sám Karel Ochman ji zachytil od jakéhosi pamětníka. Jisté však je, že boží muka vznikla záhy po bitvě u Slavkova, protože se objevují až na mapách z pozdějších let.
(zdroj: informační panel na místě)


Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE6215-33126
Souřadnice: N49°8'35.41'' E16°49'56.93''
Pomník přidal: Brigita Petrášová