Rožnov pod Radhoštěm

Pomník Obětem 2. světové války

Autor: Lenka Šimčíková, 12.04.2013
Umístění: Rožnov pod Radhoštěm, 5. května, ve středu hřbitova
Nápis:
MRTVÍ JICHŽ POPEL PO SVĚTĚ ROZMETÁN!
VY JSTE S NÁMI V KRAJI POD RADHOŠTĚM,
PAMÁTKU VAŠI ČAS NEVYHLADÍ.
Poznámka:

CEVH uvádí: Památník byl na tomto místě postaven po osvobození v roce 1945 jako upomínka na obyvatele Rožnova p. R., kteří zahynuli v nacistických koncentračních táborech a věznicích.


Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE-7206-30229
Pomník přidal: Lenka Šimčíková

Hrob Karel Tkadlec

Autor: Petr Kudláček, 15.04.2017
Umístění: Rožnov pod Radhoštěm, 5. května, starý hřbitov
Nápis:
Zde v P. odpočívá
KAREL TKADLEC
Desátník pilot a letecký akrobat.
nar. 1.10.1901. a zemř.20.11.1923,
při akrobacii prováděné nad Rožnovem
zřítil se nešťastně se svým letadlem
k zemi.
Poznámka:

Pilot Karel Tkadlec zahynul dne 20.11.1923 při letecké nehodě v Rožnově pod Radhoštěm, na pozemku bývalého hřbitova u kostela Všech Svatých (není to ten hřbitov, kde je pohřben). Místo nehody lze přesně určit podle dodnes zachovalé hřbitovní zdi a oválného okna budovy u kostela, na snímcích havarovaného letadla.

Moravské noviny napsaly 22.11.1923: Letecké neštěstí nad Rožnovem. Olomouc 21. listopadu. Včera dopoledne zahynul tragickým způsobem desátník pilot Kadlec od 2. leteckého pluku v Olomouci. Letěl na jednosedadlovém letadle typu "Spad". Nad Rožnovem při provádění vzdušné akrobacie ztratil ve výšce 300 m rychlost, přešel do vývrtky,? se však k zemi. Letadlo se rozbilo a pilot zůstal na místě ležeti mrtev. Katastrofa se stala 10 kroků od rožnovského kostela. Letadlo spadlo na hřbitov.
Dále Moravské noviny napsaly 23.11.1923: Tragická smrt vojenského letce. Rožnov 22. listopadu. Ke smrti desátníka Kadlece dovídáme se dalších podrobností. Kadlec, který byl výborným pilotem, ač teprve před nedávnem opustil pilotní školu, měl letět z Olomouce do Prostějova a přes Přerov zpět. Místo toho Kadlec zamířil přímo do svého domova Rožnova, kde chtěl ukázati užaslým Rožnovanům svoje akrobatické umění. Velké množství lidu přihlíželo odvážným kouskům svého rodáka. Po delší době odvážil se nejtěžšího akrobatického kousku tak zv. smrtelného skoku. V kritickém momentu vypověděl mu motor a aparát šílenou rychlostí sesunul se k zemi, takže záchrana byla nemožná. Looping the loop stal se pro něj skutečným smrtelným kouskem. Před užaslými zraky svých sourozenců našel hrob na rodném hřbitově. Na místo neštěstí dostavila se ihned komise, která však nemohla pravou příčinu selhání motoru zjistiti, protože letadlo je úplně roztříštěné. Ve čtvrtek byly pozůstatky nešťastného pilota za ohromné účasti obyvatelstva z celého okolí slavnostně s vojenskými poctami pohřbeny.

Pozn.: V článcích jsou zjevné chyby: pilot se jmenoval Tkadlec, žádný akrobatický prvek se nejmenuje smrtelný skok a looping (přemet) je naopak poměrně jednoduchý akrobatický prvek, kdy pilot řídí letadlo jen plynem a výškovým kormidlem.

Další na stránkách Wikipedie; v článku Letecké nehody vojenských strojů České a Československé republiky. https://cs.wikipedia.org/wiki/Leteck%C3%A9_nehody_vojensk%C3%BDch_stroj%C5%AF_%C4%8Cesk%C3%A9_a_%C4%8Ceskoslovensk%C3%A9_republiky


Centrální evidence válečných hrobů: není evidován
Pomník přidal: Petr Kudláček

Hrob Karel Matějka

Autor: Milan Veselý, 21.08.2021
Umístění: Rožnov pod Radhoštěm, 5. května, starý hřbitov
Nápis:
Rodina Matějkova

Karel pplk. pilot v Anglii
*1911 +2003

Centrální evidence válečných hrobů: není evidován
Pomník přidal: Marek Lanzendorf

Hrob Vitez Andrasy Karoly a Jan Molnár

Autor: Milan Veselý, 21.08.2021
Umístění: Rožnov pod Radhoštěm, 5. května, starý hřbitov
Nápis:
Na památku vojákům,
kteří padli koncem koncem II. světové války na území města
Rožnova pod Radhoštěm.

VITEZ ANDRASY KAROLY
vojín maďarské armády

JAN MOLNÁR
vojín maďarské armády

NEZNÁMÝ VOJÍN
německé armády
Poznámka:

Vitez Andrasy Karoly, narozen 4.1.1924, vojín, armáda maďarská, padl 28.4.1945 při přestřelce s partyzány v Rožnově pod Radhoštěm.
Jan Molnár, vojín, armáda maďarská, padl 30.4.1945 při přestřelce s partyzány v Rožnově pod Radhoštěm.

Hrob byl zrekonstruován v prosinci 2017.


Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE7206-36582
Pomník přidal: Marek Lanzendorf