Sokolov

Pomník Obětem válek 19. století - místo je zrušené

Autor: archiv PhDr. Vladimír Bružeňák, archiv
Umístění: Sokolov, Komenského, parkoviště u kostela sv. Antonína Paduánského
Nápis:
z archivních snímků nečitelné
Poznámka:

Sokolovský pomník padlým z rakouských válek 19. století byl umělecky vysoce ceněn. Stával v parčíku vedle klášterního kostela sv. Antonína Paduánského, v místech dnešního parkoviště. Odhalen byl 13. září 1903 za poměrně nevlídného počasí, přesto s hojnou účastí obyvatel z města i okolí, spolků, hasičů a vážených hostů včetně hraběte Erwina Nostitze a starosty města Vinzenze Kremlinga, hudby a za slavnostně vyzdobeného města. Byla sloužena slavnostní mše v kostele, po níž se vydal průvod stovek lidí na místo odhalení pomníku. Zde se odehrály slavnostní proslovy a starosta města symbolicky převzal pomník od spolku veteránů, kteří tento den korunovali své úsilí na zřízení pomníku, jež probíhalo tři roky a završovalo oslavy 70. narozenin císaře Františka Josefa I. v roce 1900.
Pomník navrhl liberecký sochař Emanuel Gerhart a zrealizoval sokolovský kameník Johann Fischer. Na výšku měřil úctyhodných 6,85 metru a sestával ze čtyř částí. Základ tvořily dva stupně z jindřichovické žuly, na nichž byl umístěn sokl z červené žuly a černého syenitu dovezenými ze Šluknova. Na vrchu byla instalována profesorem Gebhartem navržená bronzová socha útočícího praporečníka zasaženého kulí. Socha byla v životní velikosti 1,85 metru a vznikla ve slévárně ve městě Geislingen v německém Würtenbersku. Na přední straně pomníku se nacházela bronzová deska s nápisem „Zur Ehre der gefalennen Krieger“ (Ku cti padlým bojovníkům). Pod deskou byla umístěna plastika rakouské dvouhlavé orlice.
Na levé a pravé straně soklu se nacházely bronzové desky se jmény padlých vojáků. Levá deska nesla nápis:
Wudingrün (Vítkov)
Radler Josef, kadet 53. pěšího pluku, padl 1866 u Náchoda
Zieditz (Citice)
Stoidner Georg, svobodník 35. pěšího pluku, zemřel 1848 v Linci
Steinsdörfe
Karl Patrolf, 13. myslivecký prapor, padl 29. 6. 1866 u Hradce Králové
Pravá deska pak nesla nápis:
Falkenau (Sokolov)
Lorenz Emil, nadporučík 28. mysliveckého praporu, padl 28. 6. 1866 u Rokytnice nad Jizerou (Rochlitz)
Fischer Hans, 35. pěší pluk, padl 29. 6. 1866 u Jičína
Hampl Wenzel, Paus Karl, 35. pěší pluk, padli 24. 6. 1859 v Itálii
Pomník byl vybudován nákladem přibližně 17000 rakouských korun, které shromáždil spolek veteránů několikaletou sbírkou. Největším darem přispěla hraběcí rodina Nostitzů.
Na svém místě vydržel pomník zhruba půl století. Někdy na přelomu 40. a 50. let byl rozebrán, bronzová socha skončila údajně ve šrotu. V roce 2008 bylo z řeky Ohře vyzvednuto několik fragmentů podstavce, další část se nacházela v areálu technických služeb. Úvahy o obnově pomníku však dosud nenabyly reálných rozměrů.


Centrální evidence válečných hrobů: není evidován
Pomník přidal: PhDr. Vladimír Bružeňák