Praha 6

Pamětní deska Božena Kropáčková

Autor: Marek Lanzendorf, 15.06.2017
Umístění: Praha 6, Buzulucká, roh ulic Buzulucká a Kafkova
Nápis:
NA PAMÁTKU

BOŽENY KROPÁČKOVÉ

V TOMTO DOMĚ SE SVÝMI DĚTMI
NA JAŘE 1942 UKRÝVALA
NADPORUČÍKA ADOLFA OPÁLKU,
VELITELE PARAVÝSADKU
OUT DISTANCE

MĚSTSKÁ ČÁST PRAHA 6
2017
Poznámka:

V domě na rohu dnešních ulic Buzulucká a Kafkova neváhala Božena Kropáčková nabídnout azyl veliteli výsadku Out Distance a shánět jídlo dalším výsadkářům, ačkoliv její muž byl tou dobou vězněn nacisty a měla dvě malé děti. Právě z tohoto bytu Opálka po atentátu na Heydricha odešel do krypty kostela v Resslově ulici, kde spolu s dalšími parašutisty po několikahodinovém boji s německou přesilou zemřel.

Když Opálka 5. června 1942 odcházel do úkrytu, dala mu Kropáčková s sebou kromě zásob jídla a cigaret také šedý vlněný svetr, který upletla svému muži ještě před válkou. Václav Kropáček, prvorepublikový důstojník československé armády a po okupaci příslušník domácího odboje, tento svetr nosil i během svého věznění na Pankráci. Opálka v něm prožil poslední dny svého života. Také Kropáček se nedožil osvobození, nacisté ho popravili v Drážďanech v prosinci 1943. Ze svetru, který je připomínkou hrdinství dvou mužů a jedné ženy, zbylo jen malé klubíčko vlny. Rodina Václava Kropáčka ho sedmdesát let uchovávala jako vzácnou relikvii. Šedočernou melírovanou vlnu před několika lety věnovala jeho snacha do sbírek Vojenského historického ústavu.
(zdroj: http://www.radio.cz )

další informace:
Narodila se v roce 1901 v Čeladné na severní Moravě.
Manžel legionář Václav Kropáček se ihned v roce 1939 zapojil do odboje, téhož roku byl zatčen gestapem a tři roky vězněn na Pankráci. V roce 1943 odsouzen v Drážďanech k trestu smrti za velezradu a popraven.
Ve svém bytě v pražských Dejvicích v Buzulucké ukrývala květnu 1942 parašutistu Adolfa Opálku.
Po válce vyznamenána za ukrývání Adolfa Opálky medailí za chrabrost a obdržela osvědčení o státní a národní spolehlivosti.
V létě 1948 zatčena a obviněna z protistátní činnosti- údajně pomáhala některým bývalým demokratickým politikům k útěku za hranice a měla prostřednictvím svých kontaktů v pankrácké věznici usilovat o osvobození Prokopa Drtiny. Ve vězení strávila několik měsíců, potom zproštěna obvinění a propuštěna na svobodu. Manželův rodný statek v Soběkurech byl znárodněn.
Zemřela v Havířově v roce 1975.
(zdroj: https://dvojka.rozhlas.cz/ )


Souřadnice: N50°5'57.19'' E14°23'37.82'' - přibližná pozice dle adresy
Pomník přidal: Marek Lanzendorf