Klučenice

Pomník Obětem 1. světové války

Autor: Lubomír Mach, 05.08.2007
Umístění: Klučenice, střed obce
Nápis:
VDĚČNĚ
PAMĚTLIVI OBĚTÍ
SVĚTOVÉ VÁLKY
A SLAVNÉHO BOJE
ZA SVOBODU VLASTI
PRACUJME
V MÍRU A LÁSCE
POCTIVĚ A SVORNĚ
PRO LEPŠÍ
BUDOUCNOST NÁRODA.

+
1914 - 1918
DROBÍLEK ANT., HLAVÁČ JOS., HOLUB JOS., CHROUST AUG., KOLKA JAROSL., KUBÍČEK JAN, KVASNIČKA JOS., MEZERA JOS., POLÍVKA JAN, ŠVAGR JOS., UHER ALOIS, VLNA JOS., VONDRÁK JOS.

Centrální evidence válečných hrobů: není evidován
Pomník přidal: Lubomír Mach

Pomník Obětem 1. světové války

Autor: Anděla Pejšová, 19.07.2014
Umístění: Klučenice, místní část Podskalí, u silnice v polích
Nápis:
Obětem
světové války
1914 - 1918

Josef Dvořák
Matěj Rozhoň
Frant. Hejna
Josef Rozhoň
Jan Rozhoň
Frant. Vilák
Josef Bezha
Ant. Křesina
Frant. Petřík
Poznámka:

Přes rozcestí, proti kapličce na malé návsi, mezi dvěma lipami, stál v Podskalí v malé ocelové ohrádce, k níž vedlo několik kamenných schodů, žulový památník padlým místním občanům v 1. světové válce.
Pomník byl před zatopením přestěhován nad zátopní čáru do polí při cestě do Voltýřova a Klučenic, u odbočky k statku Peškových, kde již tehdy stál jejich rodinný křížek. Z druhé strany podskalského „válečného“ pomníku byl přidán ještě křížek /při čelním pohled ten nepoškozený vlevo/, co stával v Podskalí na návsi před hospodou.


Centrální evidence válečných hrobů: není evidován
Pomník přidal: Lubomír Mach
Doplnění informací: Anděla Pejšová

Pomník Matěj Rozhoň

Autor: Anděla Pejšová, 19.07.2014
Umístění: Klučenice, místní část Podskalí, nedaleko pomníku Obětem 1. světové války, zhruba 5O m při cestě směrem od Podskalí k Voltýřovu, po pravé straně
Nápis:
nápis odstraněn
Poznámka:

Z rodiny Rozhoně – přezdívkou Krejčího z Podskalí č. 6 šli na frontu první světové války dva bratři, Matěj a František. Matěj ve válce, neznámo kde, padl, zasažen střelou dum-dum do břicha. František byl těžce raněn a vrátil se s jednou kratší nohou. Hned po válce na památku svého padlého bratra nechal Fr. Rozhoň na kraji jejich pole, které tak rád obdělával, postavit na žulovém podstavci z lomu z Podskalí ocelový kříž. Kříž tam stojí dodnes, bohužel ruka zlého vandala ho poškodila a železnou ozdobnou desku /umístěnou pod soškou Krista/ se jménem Matěje Rozhoně a nápisem o účelu pomníčku odstranila úplně.


Centrální evidence válečných hrobů: není evidován
Pomník přidal: Anděla Pejšová(rozená Rozhoňová)