Vyškov

Pomník Obětem 1. a 2. světové války

Autor: Zdeněk Surýnek, 16.12.2013
Umístění: Vyškov, Hřbitovní, hřbitov
Nápis:
VOJÁCI VOJÁKŮM
1939

POSTUJTE A VZPOMEŇTE
PADLÝCH BOJOVNÍKŮ,
POPRAVENÝCH A UMUČENÝCH
OBČANŮ VYŠKOVSKA,
KTEŘÍ POLOŽILI SVÉ ŽIVOTY
V 1. A 2. SVĚTOVÉ VÁLCE
ZA SVOBODU VLASTI

Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE-6219-17656
Pomník přidal: Zdeněk Surýnek

Hrob Vladimír Wildmann

Autor: Zlatuše Machová, 22.11.2016
Umístění: Vyškov, Hřbitovní, hřbitov
Nápis:
Poručík Vladimír Wildmann

*28.10.1903 Vyškov
+3.2.1926 Prostějov
Vyškovský rodák Vladimír Wildmann vstoupil
v roce 1922 do československé armády a
v roce 1924 k letectvu. Už jako poručík - pozorovatel
zahynul 3. února 1926 v letounu A12 po nárazu
křídla do kostelní věže a následném pádu letadla
v centru Prostějova.
Poznámka:

V novinách se o nehodě hodně psalo, například:
Večerní vydání Pozor 4.2.1926: … kolem 4. hod. odpolední byli obyvatelé Prostějova upozorněni hučením stroje, že nad městem letí aeroplán. Nebylo jej však hned viděti, poněvadž byla veliká a hustá mlha. Za chvíli měli obyvatelé řídkou podívanou, neboť nad náměstím objevilo se letadlo silně havarující a to jen ve výšce 50 metrů nad zemí. Diváci měli dojem, že stroj snad přistane na náměstí, než stalo se jinak. Pilot dostal stroj o několik metrů výše a poněvadž viděl před sebou věž kostela na náměstí (kostel Povýšení sv. Kříže), chtěl této vyhnout. Udělal sice znatelnou kličku, ale rozpětí křídel zničilo další úmysly. Levým křídlem zavadil stroj o věž ve výši hodin, letadlo dostalo smyk a šíleným tempem řítilo se do ulice Brecherovy (dnes Úprkova). Ulice Brecherova má většinou samé nízké domky, z nichž nejvyšší je dvouposchoďový dům fy Beamtové. Ten byl na ráně a do jeho přístavku s plochou střechou zřítilo se letadlo. Stalo se tak s úžasným nárazem velice hlučným. Stroj s posádkou prorazil slabou střechu a vnikl přes půdu do kuchyně v druhém poschodí. To nebyl konec ošklivé setrvačnosti letadla. I podlaha kuchyně byla proražena a tak část stroje ocitla se v I. poschodí v pokoji paní Beamtové, kdež tato ležela nemocná. Štěstím bylo, že choré ženě nestalo se nic. …

Večerní vydání Pozor 5.2.1926: … Četař-pilot Vlček poslán byl již do Olomouce, jeho zranění jest lehké, jak jsme včera uveřejnili. Je zraněn ve tváři a měl veliké štěstí, že byl připoután. Poručík Wildmann byl z letadla vyhozen a rozdrcen, poněvadž se během letu odvázal, chtěje pravděpodobně seskočiti a to bylo příčinou jeho tragické smrti.

Výpověď pilota je uvedena v novinách Pozor 6.2.1926: „Když letěli jsme z Nitry do Uherského Hradiště bylo jasno, později však husté mraky zahalily úplně zem. Poručík Wildmann nařídil (pozorovatel byl velitelem letadla), aby se vlétlo nad mraky. Po jisté době, kdy letěli jsme nad hustou clonou mraků, rozkázal, aby letoun snesl se dolů a prorazil mraky. Šel jsem v klouzavém letu dolů, ale náhle uviděl jsem město těsně pod sebou. Dal jsem plný plyn a znovu nařídil letadlo vzhůru nad mraky. Náhle ucítil jsem však po jedné straně náraz, letoun se zatočil, rychle jsem vypnul motor, avšak letadlo v tom již narazilo na střechu.

Další na: https://cs.wikipedia.org/wiki/Leteck%C3%A9_nehody_vojensk%C3%BDch_stroj%C5%AF_%C4%8Cesk%C3%A9_a_%C4%8Ceskoslovensk%C3%A9_republiky


Centrální evidence válečných hrobů: není evidován
Pomník přidal: Milan Lašťovka
Doplnění informací: Petr Kudláček

Kenotaf Pavel Andrejevič Varalev

Autor: Zdeněk Surýnek, 16.12.2013
Umístění: Vyškov, Hřbitovní, hřbitov
Nápis:
PAVEL
ANDREJEVIČ VARALEV
1917 – 1946
Poznámka:

informace z datábáze CEVH MO:
Pomník ruského vojáka Pavla Andrejeviče Varaleva. Pomník na hřbitově ve Vyškově. Betonový základ, obruby, písmo, hvězda. Vojín P.A.Varalev nar. 1917, úmrtí 19.2.1946 - zemřel při exhumaci padlých.


Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE-6219-17643
Pomník přidal: Zdeněk Surýnek

Kenotaf Jelizaveta Polikarpovna

Autor: Zdeněk Surýnek, 16.12.2013
Umístění: Vyškov, Hřbitovní, hřbitov
Nápis:
JELIZAVETA
POLIKARPOVNA
1886 – 1945
Poznámka:

informace z databáze CEVH MO:
Pomník na hřbitově. Betonový základ, obruby, písmo. Občanka Jelizaveta Polikarpovna zemřela 7.7.1945 při repatriaci do SSSR.


Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE-6219-17731
Pomník přidal: Zdeněk Surýnek