Český Těšín

Divadelní, Masarykovy sady, Nábřeží Svobody

Pomník Obětem 2. světové války

Autor: pplk. v.z. Ing. Jaroslav Houška, 01.06.2007
Umístění: Český Těšín, Divadelní, park
Nápis:
LETCŮM 1. ČS. SMÍŠENÉ LETECKÉ DIVIZE PADLÝM V BOJÍCH O MORAVSKOU BRÁNU V LETECH 1944-1945
DES. JÁN BILKA, RTM. JAROSLAV GUCMAN, NPOR. MICHAL MINKA, RTM. JULIUS MUDROŇ, RTM. PAVEL SLATINSKÝ, SVOB. JOZEF SÍČ, DES. JOZEF VACULÍK, DES. FERDINAND CHROMEK

LETCŮM Z TĚŠÍNSKA PADLÝM V LETECH 1939-1945
FEBER LEO, GRZEGORZ LUDVIK, HAVLÍK OLDŘICH, HECHT WALTER, HLAVAČ JAROSLAV, JARNOT ALOIS, JEŽOVIČ JOSEF, KONDZIOLKA LUDVÍK, LIFŠIC RUDOLF, MACURA KAREL, MIKOLÁŠ ANTONÍN, PAVELKA EDUARD, SLÍVA RUDOLF, SZELIGA EMIL, SZKUTA VLADISLAV, SZKUTEK PAVEL, ŠEBESTÍK JOSEF, VALOŠEK OSKAR, VELEBNOVSKÝ ANTONÍN, WANTULOK LUDWIK

BOJOVALI ZA SVOBODU ČESKOSLOVENSKA
Poznámka:

V databázi VÚA Praha dle dat na pomníku neztotožněni: Feber Leo, Grzegorz Ludvik, Ježovič Josef, Szkuta Vladislav, Szkutek Pavel, Wantulok Ludwik


Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE-8104-08086
Souřadnice: N49°44'43.09'' E18°36'46.67''
Pomník přidal: Vladimír Štrupl

Pomník Obětem 1. světové války

Autor: Dagmar Titzová, 07.11.2018
Umístění: Český Těšín, Masarykovy sady, parčík naproti kostelu
Nápis:
1914 - 1918

Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE8104-8083
Souřadnice: N49°44'54.62'' E18°37'17.15''
Pomník přidal: Milan Lašťovka

Pomník Tomáš Garigue Masaryk

Autor: Dagmar Titzová, 07.11.2018
Umístění: Český Těšín, Masarykovy sady, parčík naproti kostelu
Nápis:
T.G.MASARYK
Poznámka:

pomník odhalen v roce 2010, dílo sochaře Martina Kuchaře


Centrální evidence válečných hrobů: není evidován
Souřadnice: N49°44'54.41'' E18°37'18.37''
Pomník přidal: Milan Lašťovka

Památník Obětem 2. světové války

Autor: CEVH MO ČR, 29.04.2011
Umístění: Český Těšín, Nábřeží Svobody, u Ohře, u hranice mezi ČR a Polskem, místní část Kontešinec
Nápis:
(1. deska)
VZPOMEŇ NA RODÁKY – DŮSTOJNÍKY POLSKÉ ARMÁDY
ZAVRAŽDĚNÉ NKVD
DUBEN – KVĚTEN 1940 KWIECIEŇ – MAJ
POMINIJ O RODAKACH – OFICERACH WOJSKA POLSKIEGO
ZAMORDOWANYCH PRZEZ NKWD
POHŘBENÍ NA POLSKÉM VÁLEČNÉM HŘBITOVĚ V KATYNI
POGRZEBANI NA POLSKIM CMENTARZU WOJENNYM W KATYNIU
BLACHA WILHELM 30, BRACHACZEK RUDOLF 45, BUBIK WITOLD 32, BURZYK SYLWESTER 41, CHROMIK WALERIAN ERNEST 33, CZARNECKI CZESŁAW 46, DYBA ROMAN ALOJZY 32, DZWONEK ADOLF 35, FARNY ALFRED BERNARD 46, FILIPEK JAN 52, FILIPOWSKI JÓZEF ANTONI 42, FUCIK WIKTOR JAN 50, GAŁUSZKA ALOJZY 48, GOŁAB TADEUSZ MARCIN 25, HALAMA RUDOLF 40, JAGOSZ ALOJZY JAN 30, JANIK ANTONI JÓZEF 48, JAROSZ SYLWESTER 44, JOCH ANTONI 49, KABIESZ FERDYNAND 41, KISZKA JAN 52, KOHÓTEK JÓZEF 42, KOSMALA WACŁAW 31, KOWALSKI JAN 28, KRÓL FRYDERYK DOMINIK 45, MALEJKA LEON 43, MOTŁOCH EUGENIUSZ 28, MOTYKA PAWEŁ 27, NIEMIEC HENRYK MARIAN 42, PELAR JAN 28, PICHLER FRANCISZEK 47, POŃCZA JAN 43, PROBST JÓZEF 30, PUSTÓWKA JÓZEF 42, PYSZKO JAN 59, RAMSZA JAN PAWEL 28, REK FRANCISZEK 36, RIEGER ANDRZEJ 34, SANTARIUS KAROL 41, SZYMAŇSKI LUDWIK 53, SLIWKA KAROL 28, URBAŃCZYK ERWIN 43, WDÓWKA JÓZEF 34, WIECHEĆ KAROL 28, WILCZYŃSKI HENRYK FELIKS 30, WISEŁKA PAWEŁ 26, ZAHRAJ TEODOR 29, ŽYŁA WILHELM 30

POHŘBENÍ NA POLSKÉM VÁLEČNÉM HŘBITOVĚ V CHARKOVĚ
POGRZEBANI NA POLSKIM CMENTARZU WOJENNYM W CHARKOWIE
ADLER JAKUB WIT 37, BESELJAK ALFONS 45, BRODA KAROL 33, DOSTAL ADOLF 67, FEBER LEON 23, FRANEK KAROL BŁAŽEJ 31, GLUZA PAWEŁ 27

(2. deska)
GŁAB RUDOLF JAN 37, HOLAN ALBERT TEODOR 42, KOŽDOŃ WALTER FRYDERYK 42, KRÓL WŁADYSLAW 31, LASOTA JAN 43, MARCINEK ANTONI WIKTOR 30, MARKIEL JÓZEF 33, MOLIN JAN 29, MUSIAŁ JAN KAROL 41, REJSKI WITOLD 51, SABATH AUGUSTYN 45, SANTARIUS KAROL 41, SCHMIDT LEON 45, SZEFER TADEUSZ MIECZYSŁAW 26, WÖLLERSDORFER ADOLF 55, ZIELINA PAWEŁ 49

VZPOMEŇ NA RODÁKY – PŘÍSLUŠNÍKY POLICIE
A JINÝCH OZBROJENÝCH SLOŽEK POLSKÉ REPUBLIKY
ZAVRAŽDĚNÉ NKVD
DUBEN – KVĚTEN 1940 KWIECIEŃ – MAJ
POMNIJ O RODAKACH – FUNKCJONARIUSZACH POLICJI
I INNYCH FORMACJI ZBROJNYCH RZECZPOSPOLITEJ
POLSKIEJ TAMORDOWANYCH PRZEZ NKWD
POHŘNEMÍ NA POLSKÉM VÁLEČNÉM HŘBITOVĚ V MEDNĚM
POGRZEBANI NA POLSKIM CMENTARZU WOJENNYM W MIEDNOJE
BAJTEK FRANCISZEK 26, BARANEK GUSTAW 27, BEDNARZ ALOJZY 45, BILAND JAN 29, BONCZEK JÓZEF 42, BÖRNER RUDOLF 26, BRAZDA ANTONI 24, BRODA ANDRZEJ 28, BRUDNY JAN 27, BURDYNA BOGUSŁAW 41, BUZEK JAN 27, BYRA JAN 29, CHABINIOK PAWEL 47, CHROBOK FRYDERYK JÓZEF 48, CIASNOCHA JÓZEF 25, CIENCIAŁA KAROL 26, CIOŁEK MICHAŁ WACŁAW 28, DELONG KAROL 54, DO MINIK KAROL 29, DRÓŽDŽ PIOTR 41, FARNIK KAROL 43, FILIPEK JAN 3?, FOLWARCZNY ALOJZY 29, FOLWARCZNY JAN 50, FRANCUZ FRANCISZEK 44, GAŁGONEK LUDWIK 41, GASZCZYK KAROL 32, GLAJC JÓZEF 27, GOLASOWSKI ALOJZY 25, GWÓŽDŽ LEOPOLD 26, HERDA FRANCISZEK 42, HŁAWICZKA ADAM 58, JANIK WILHELM 27, JANISZEWSKI STANISŁAW 27, KALETA JAN 34, KALINA ARNOLD 28, KASZA LEOPOLD 43, KAWULOK JAN 28, KEMPNY JAROSŁAW 28, KLAS KAROL 27, KLAJA FRANCISZEK 43, KLEJCZYK ANTONI 48, KLUZ JAN

(3. deska)
KOCUR FERDYNAND 41, KOŁATEK JÓZEF 49, KOŁDER JÓZEF 45, KORNAS TEOFIL 60, KORZEC ANTONI 43, KOŠMIDER RUDOLF 26, KOTAS WILHELM 32, KOWALCZYK FRANCISZEK 25, KOŽUSZNIK JAN 44, KREMIEC EDWARD 31, KUBACZKA JAN 43, KUBALA JAN 44, KUBECZKA KAROL 44, KUBIENIEC JÓZEF 34, KUCZATY ADOLF 54, KUŠNIERZ FRANCISZEK 29, KWOLEK LIDWIK 26, LACH JÓZEF 43, LANKOCZ WILHELM 27, LISZTWAN RUDOLF 29, ŁABUDEK KAROL 45, MACOSZEK FRANCISZEK 47, MACURA JÓZEF 50, MACURA HENRYK 36, MAROSZ KAROL 26, MARUSZCZAK ERNEST 28, MARYNIOK RUDOLF 29, MICHAŁEK JAN 28, MICZEK LEOPOLD 24, MIKULA ERNEST 22, MITRENGA JÓZEF 26, MITREGA JAN 45, MOTYKA JÓZEF 25, MRÓZEK JAN 25, NAPIERAŁA LUDWIK 38, NAWRAT JÓZEF 44, NIEROSTEK LUDWIK 30, NIESŁANIK PAWEŁ 29, NOWACZEK JÓZEF 52, OCZADŁY JÓZEF 44, OLBRZYMEK KAROL 29, PARZYK FRANCISZEK 25, PAWLAS KAROL 32, PAWLUS MIKOŁAJ 40, PIECZKA JÓZEF 51, PIEKARZ WALENTY 47, PIETER ALOJZY 28, PIETRZYK MIECZYSŁAW 25, PILICH JÓZEF 46, PINDEJ EMIL 21, PODESZWA ANTONI 28, POWAŁA FRANCISZEK 28, PRZYBUŁA JÓZEF 25, PYTEL WIKTOR 46, PYTLIK EMIL 23, RASZYK ROBERT 45, REICHENBACH ANTON 24, ROZBRÓJ JAN 46, RUSEK ERWIN 28, RUSSEK JAN 41, RYGIEL LEON 32, SAGITTARIUS KAROL 25, SAMIEC KAROL 32, SANTARIUS JÓZEF 44, SANTARIUS KAROL 49, SIKORA ADAM 24, SIKORA ALOJZY 29, SIKORA KAROL 41, SKABUŁA WŁADYSŁAW 42, SKÓRKIEWICZ KAROL 28, SKUPNIK FRANCISZEK 46, SKUPNIK JÓZEF 25, SMUŽ ALOJZY 27, SPIEŇ ADAM 47, SPORYSZ JAN 26, STANIEK FRANCISZEK 45, STEFAN EMIL 28, STEMON SZCZEPAN 41, STROKOSZ KAROL 25, SUPUK KAROL 29, SWACZYNA WIKTOR 48, SZAFARCZYK ALOJZY LEON 44, SZARZEC KAROL 26, SZCZUKA ADOLF 29, SZOTKOWSKY ANTONI 26, SZTEFIK JAN 28, SZTEFIK PAWEŁ 30, SZYMIK KAROL 41, SZYPKA EMIL 27, ŠNIEGOŃ KAROL 45, TOMAN JÓZEF 45, TROJAK JAN 29, TROMBIK ALOJZY 30, TROSZKA ALOJZY 54, TUROŃ PAWEŁ 47, WANTULOOK LUDWIK 27, WASZEK WŁADYSŁAW 29, WAWRZYK FLORIAN ANTON 25, WELCHOWSKI KAROL 30, WEGLORZ FERDYNAND 41, WEGLORZ KAROL 39, WEGLORZ RUDOLF 24, WITOŠZEK RUDOLF 39, WOJNAR KAROL 40, WOJNAR KAROL 25, WOSKA PAWEŁ 41, ZIELIŃSKI ANTONI 42, ZIETEK JAN 5?

(4. deska)
VZPOMEŇ NA RODÁKY PADLÉ
V ČESKOSLOVENSKÝCH VOJENSKÝCH JEDNOTKÁCH
V LETECH 1939 – 1945 W LATACH
POMNIJ O RODAKACH POLEGŁYCH
W CZECHOSŁOWACKICH JEDNOSTKACH WOJSKOWYCH
BEDNÁREK ZDENĚK 20 DUNKERQUE, BENEK ALOIS 28 DUKLA, BOHDANES NORBERT 26 FRÝDEK, BOLEK BRONISLAV 20 DUNKERQUE, BRIBRAM VILÉM 44 SHENLEY, BRODA RUDOLF 22 DUNKERQUE, BRONCLÍK ADOLF 31 DUNKERQUE, BRUNN KURT 33 BĚLAJA CERKOV, CIELEPA EMIL 21 DUBKERQUE, CICHÝ (SKÁLA) FERDINAND 22 DUNKERQUE, ČEČOTKA KAREL 26 SEDLIŠTĚ, ČERNÍK JAROSLAV 33 DUNKERQUE, ČOLKO PAVEL 29 DUNKERQUE, DOLEŽEL FRANTIŠEK 32 FRÝDEK, DRNEC ERICH 18 FRÝDEK, DRONG ALOIS 29 DUKLA, DUBIL JOSEF 34 DUNKERQUE, DUBNICKÝ JOSEF 23 DUNKERQUE, DURST JINDŘICH 47 JACHOVŠČINA, EGGER KAREL 34 SOKOLOVO, ELSNER ARNOŠT 23 SSSR, FALTER ARNOŠT 41 BĚLAJA CERKOV, FALTER ERVÍN 34 JACHNOVŠČINA, FAUST JOSEF 21 BUZULUK, FILIP JOSEF 30 LÍSKOVEC, FOLTÝN EMANUEL 30 DUKLA, FORSCHER TADEÁŠ 24 JACHNOVŠČINA, FRANK JINDŘICH 40 DUKLA, FRISCHER VÍTĚZSLAV 36 KROSNO, FRISCHLING CHAIM 18 VRÚTKY, GAWEL KAREL 31 DUNKERQUE, GLESINGER ERVÍN 30 VALUJKY, GROBARČÍK JAN 20 KRNOV, HAVLÍK OLDŘICH 22 DUNKERQUE, HECHT WALTER 27 MELKHAM, HERMANN BEDŘICH 21 DUNKERQUE, HOFFMAN ERICH 24 JACHNOVŠČINA, HOLCAR MAXMILIAN ? DUKLA, HOLLÄNDER BEDŘICH 44 DUKLA, HRABEC JINDŘICH 27 FRÝDEK, HUDZIECZEK KAREL 32 SOKOLOVO, JARNOT ALOIS 23 LINGEN, JAROŠEK HUBERT 30 OOSTERWOLDE, JASIOK RUDOLF 25 DUKLA, JEŽOVIČ JOSEF 27 VELKÁ BRITÁNIE, JUŘICA MIROSLAV ? FRÝDEK, JUSTITZ-LANGE ERVÍN 34 BEAULIEAU, KAŠPER JOSEF 20 FRÝDEK, KENĎURA (OLŠAR) JAROSLAV 20 DUNKERQUE, KIPPEL JAN 19, SOKOLOVO, KLOZA EDUARD 20 DUNKERQUE, KOBLIŽKA BOHDAN 47 STARÉ MĚSTO

(5. deska)
KROČEK JINDŘICH 44 FRÝDEK, KRUPA STANISLAV 50 FRÝDEK, KUČA RUDOLF 23 NOVÉ DVORY, KÜHN ŠIMON 38 BUZULUK, KUCHAŘ LADISLAV 28 DUNKERQUE, KULIHA JAN 38 NOVÉ DVORY, KURT RADO 32 VYŠNÍ HÁGY, KUŠ ALOIS (HRUBÝ JAROSLAV) 20 DUNKERQUE, LIFŠIC RUDOLF 30 KELPEN, LITTNER (DOLEŽIL) LEO 29 DUNKERQUE, LOHNER-LOM JAROSLAV 26 SOKOLOVO, MACOŠEK ALOIS 22 DUNKERQUE, MACURA KAREL 25 MEZI BRADWELL BAY A MANSTONEM, MALY JUREK FRANTIŠEK 21 DUNKERQUE, MARCINČO JAN 22 BACHMATOVCE, MATLOCH EVŽEN 21 DUNKERQUE, MECA EDUARD 17 FRÝDEK, MICHEJDA WILHELM 44 CALAIS, MIKOLÁŠ ANTONÍN 22 HULLAVINGTON, MIKULA MILOSLAV 22 NOVÉ DVORY, MIRECKÝ ROBERT 25 SOKOLOVO, MUSIOL JOSEF 23 DUNKERQUE, MUŽÍK OLDŘICH 21 DUNKERQUE, NASCH ALFRÉD 22 SOKOLOVO, PASTOR JINDŘICH 24 LAMMERMUIR HILLS, PAVELKA EDUARD 31 BISKAJSKÝ ZÁLIV, PETEREK ANTONÍN 22 NOVÉ DVORY, PŠČOLKA KAREL 19 DUNKERQUE, PSZCZOŁKA RUDOLF 31 DUKLA, RAIK OTA 50 SEMIPOLKY, RAMÍK RAJMONT 43 NOVÉ DVORY, RAWEK BERNARD 20 BUZULUK, RAWEK MAX 38 BUZULUK, ŘEHA OLDŘICH 21 ZADNÝ GERLACH, SARAN KAREL 30 BUZULUK, SEKERA JOSEF 17 NOVÉ DVORY, SKUPNÍK KAREL 20 DUNKERQUE, SKUTEK PAVEL 20 CUMBERLAND, SLÍVA RUDOLF 31 SWANTON MORLEY, SMUŽ JAN 31 DUNKERQUE, STEIER KURT 19 SOKOLOVO, STRYJA JOSEF 20 DUNKERQUE, SUDEK AUGUSTIN 31 TOBRUK, SUCHÁNEK JOSEF 32 BOLATICE, SZOTEK EMANUEL 26 DUKLA, ŠAJTER JAROSLAV 22 DUNKERQUE, ŠEBESTÍK JOSEF 28 TAIN, ŠELIGA EMIL 25 BEAULIEU, ŠIMON VÁCLAV 20 BRUZOVICE, ŠKANDERA JOSEF 23 DUNKERQUE, STANOWSKI JOSEF 20 DUKLA, ŠTEPPER BEDŘICH 23 DUKLA, ŠTĚRBA ADOLF 21 DUNKERQUE, ŠTIGEL JOSEF (MELCKO PEPE) 20 DUNKERQUE, TEITELBAUM HARRY 19 BUZULUK, TIŠLER VIKTOR 23 VAVRIŠOVO, TOFEL PAVEL 27 BISKAJSKÝ ZÁLIV, TRUCHTER SAMUEL 29 DUKLA, TUROŇ PAVEL 21 MONTAGNAC, UHLAŘ FRANTIŠEK 26 KARPATY, VÁCLAVČÍK HILARIUS 24 DUNKERQUE, VALACH BOHUMIL 21 DUNKERQUE, VALÍČEK FRANTIŠEK 46 FRÝDEK, VALOŠEK OSKAR 24 ELTON, VANĚK JINDŘICH 24 DUNKERQUE

(6. deska)
VAŠÍČEK FRANTIŠEK 31 TOBRUK, VELEBNOVSKÝ ANTONÍN 26 TANGMERE GAFFAM, VRÁBEL JOSEF 19 NOVÉ DVORY, WECHSBERG LEO 32 SOKOLOVO, WINGHOLZ EGON 37 JACHNOVŠČINA, WITTMANN VÍTĚZSLAV 30 CHARKOV, WOJNAR ANTONÍN 33 DUNKERQUE, WOWRA EMIL 21 DUNKERQUE, ZUBEK KVĚTOSLAV 17 NOVÉ DVORY
VZPOMEŇ NA RODÁKY
PADLÉ V POLSKÝCH OZBROJENÝCH JEDNOTKÁCH
V LETECH 1939 – 1945 + LATACH
POMNIJ O RODAKACH
POLEGŁYCH W POLSKICH SIŁACH ZBROJNYCH
ADAMCZYK JAN PAWEŁ 41 BOLONIA, BALCAR ALOJZY 23 BELGIA, BEDNARSKI JÓZEF 45 RAMLEH, BEDNARZ JAN 23 BOLONIA, BRACHACZEK FRANCISZEK 23 RONCITELLI, BRODA PAWIEŁ 34 HOLANDIA, CIEŠLAR FRANCISZEK 29 ALEKSANDRIA, CZYŽ JÓZEF 30 LANGANNERIE, DABROWSKI FLORIAN 33 GALFARA, DAMBSKI TADEUSZ ROCH 27 KHANAGIN, DRONG JERZY 36 BRINDISI, FILIPCZYK ANTONI 31 KHANAGIN, FIRLA GUSTAW JÓZEF 43 FRESNES, FLACH EMIL 39 PERTH, GADZINA JÓZEF 32 LORETO, GRZEGORZ RUDOLF 27 COWLEY, GRZONKA JÓZEF 46 ATLANTYK, GURDZIEL HENRYK 22 EDYNBURG, HAMULEWICZ EUGENIUSZ 25 KERMINE, JANAS SZCZEPAN 30 KAZACHSTAN, JEDNAKI JÓZEF 24 CHERBOURG, JEZOVICZ JÓZEF ANTONI 27 DALCROSS, JURAS JÓZEF 31 TEHERAN, KAŁUŽA (LASEK) PAWEŁ 26 LOMMEL, KANIA STANISŁAW 27 THOUARS, KANTOR GUSTAW 19 BREDA, KAPSLA JÓZEF 21 LORETO, KEMPNY ADOLF 29 NARWIK, KICA STANISŁAW 2? MONTE CASSINO, KISZA JÓZEF 38 BOLONIA, KLUSEK FRYDERYK 29 W MORZU, KOCUR EMANUEL 31 FATTORIA, KOSARZ KAROL WILHELM 32 NORTHWOOD

(7. deska)
KRAWCZYK KAZIMIERZ 25 HEANOR, KRZYWOŃ TADEUSZ 31 W MORZU, KUREK RUDOLF 40 MONTE CASSINO, KUROWSKI JAN 39 ABBEVILLE, LANG PAWEŁ 35 BREDA, ŁAZOWSKI FELIKS 36 NAD MORZEM, ŁOBODA ALOJZY 22 TOBRUK, ŁUKSZA JAN GABRIEL 26 SOUTHAMPTON, MACURA JAN 20 PERTH, MORAWIEC ALOJZY ST. 27 WESTON S. MARE, MROZIŃSKI JÓZEF 25 LOMMEL, NIEDOBA JAN 54 RAMLEH, NOWICKI BOGUSŁAW ? ZESTRZELONY, OBRACAJ FRANCISZEK 22 NIEMCY, OWCZARZY HENRYK 25 CASAMASSIMA, CZIEMBŁOWSKI JERZY 24 KLINGBECK, PAJAK JÓZEF 46 PERTH, PIECH WŁADYSŁAW 40 PERTH, PIECZONKA WŁADYSŁAW 19 RONCITELLI, PIŁATOWICZ ANTONI 29 DOVADOLA, PINDOR PAWEŁ 34 BAGNO, POLAK LUDWIK 19 BOLONIA, PYTLIK JÓZEF 28 MATRUCH, RUCKI RUDOLF ? LANGANNIERIE, STANIEK ANTONI 34 HASELUENE, STANKO JAN 20 BREDA, STEBEL (KOTIOŁ) PAWEŁ 33 ROULERS, STYRSKI EMIL 36 TORONTO ONTARIO, STARZYŃSKY SEP OSWALD 31 W ADRIATYKU, SZKANDERA KAROL 24 TOBRUK, SZKUTA ALOJZY 32 W MORZU, SZOTKOWSKI JAN 24 CASA MASSIMA, SZYMKOWIAK TADEUSZ 21 TILLOY LES CONTY, ŠLISŽ JÓZEF 38 EDYNBURG, ŠLIŽ ALOJZY 23 ALPHEN, ŠNIEGOŃ JERZY 27 BOLONIA, ŠNIEGOŃ RUDOLF 22 LANGANNIERIE, UHER WŁLADYSŁAW 27 ZESTRZOLONY, WANTULOK LUDWIK 22 SOLYMAR, WARDAS FRANCISZEK 29 BREDA, WARZAGIER ŁUCJA 23 KHANAGIN, WASSERTEIL PINKUS 27 GUZAR, WAWRZYCZEK PAWEŁ 37 DZAŁAŁ-ABAD, WACHSBERG EMIL 42 ZSSR, WITOSZ JÓZEF 21 MA´ATEN-BOGUSH, WITOSZEK OSKAR 23 LORETO, WRZOŁ FRANCISZEK 22 STRUCKLINGEN, ZAGURA JAN Ł JANGI-JUL, ZAMARSKI KAROL 48 PERTH, ZAREMBA ERNEST 33 RAMLEH, ŽARNOWSKI FRANCISZEK 19 BOLONIA
Poznámka:

V místní části Kontešinec v době 1. světové války stávala kaple a vojenský lazaret, v období 1. republiky zde byla umístěna kasárna a v r. 1941 nacisté v této lokalitě zřídili zajatecký tábor (od r. 1942 označený jako Stalag VIII B), kde byli shromažďováni váleční zajatci z celé Evropy. Hlavní těšínský tábor spravoval několik desítek pobočných táborů v širokém okolí. Většina zajatců pracovala v hornictví. Původní pomníček byl postaven jako památka na zajatecký tábor. Stávající pomník pochází z r. 1979. Jeho autorem je akademický sochař Štěpán Mikula, návrh pochází z dílny makedonského Řeka Ing. Koce Krstovského. Na vydlážděném volném prostoru je umístěn vysoký hranolový pilíř z pohledového betonu, v 1/3 výšky jsou upevněny bronzové desky s reliéfními postavami vězňů. Celková rekonstrukce proběhla v letech 2010-2011. Památník opravil Michal Mikula, syn původního (již zemřelého) sochaře. V r. 2011 zde byly odhaleny pamětní desky rodákům padlých v letech 1939-1945 v československých a polských ozbrojených jednotkách a rodákům-důstojníkům polské armády zavražděných NKVD v r. 1940.
(zdroj: portál CEVH MO ČR a internet)

Jména níže uvedená jsou na konci desky č. 6 a na začátku desky č. 7 uvedena omylem dvakrát:
KOCUR EMANUEL 31 FATTORIA, KOSARZ KAROL WILHELM 32 NORTHWOOD, KRAWCZYK KAZIMIERZ 25 HEANOR, KRZYWOŃ TADEUSZ 31 W MORZU, KUREK RUDOLF 49 MONTE CASSINO, KUROWSKI JAN 39 ABBEVILLE
V přepisu byly vynechány autorem vkladu VPM, tím se texty na deskách a zde liší.


Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE8104-39113
Souřadnice: N49°45'4.1'' E18°37'19.95''
Pomník přidal: Ing. František Jedlička