á | a | b | c | č | d | ď | e | f | g | h | ch | i | j | k | l | ł | m | n | o | p | r | ř | s | ś | š | t | ť | u | ú | v | w | z | ž (vše)

S/Ldr. Hugo Hrbáček, D.F.C.

* 1.12.1914 (Trident, Itálie)
† 5.10.1982 (Velká Británie)

V roce 1934 nastoupil do Záložní důstojnické školy pěchoty v Trenčíně a v roce 1935 nastoupil do Vojenské akademie Hranice - Prostějov. Po vyřazení absolvoval v letech 1937/38 aplikační letecký kurs v Prostějově a roku 1938 nastoupil službu v československém letectvu v hodnosti poručíka.
Do zahraničního odboje odešel přes Polsko 6. května 1939. Poněkud netypicky se odtud vydal do Británie a z ní pak 3. července 1939 odplul do Francie. Zde vstoupil do Cizinecké legie a byl převelen do výcvikového střediska v Sidi-bel-Abbés v hodnosti Sergeanta. Odtud odchází 2. září 1939 k leteckému výcviku do Marakeše a přes Blidu se dostává v listopadu 1939 do francouzského Oranu k Groupe de Chasse 1/7, vybavené stíhačkami Morane 406. 20. ledna 1940 se přesouvá do Sýrie. Po pádu Francie se přes Palestinu a Suez 25. 10. 1940 dostává lodí do Liverpoolu ve Velké Británii.
Do řad RAF VR byl přijat 6. listopadu 1940 v československém depu v Cosfordu v hodnosti Pilot Officer. Po přeškolení na britskou techniku, které ukončil u 61. OTU v Hestonu, byl přidělen k 310. peruti. V únoru 1942 se stává velitelem letky A. V říjnu 1943 odchází od 310. perutě na Inspektorát československého letectva a zpět k 310. peruti se vrací 13. března 1944, je mu přiznána hodnost A/S/Ldr. O necelé dva měsíce později, 21. května 1944 je hlášen jako nezvěstný z operačního letu s tím, že je pravděpodobně válečným vězněm. Podařil se mu však únik zpět, 18. srpna 1944 překročil anglické linie, o den později se hlásil na letišti v Notholtu a 20. srpna na Inspektorátu československého letectva. Zpět k bojovým perutím se dostal až 5. dubna 1945, kdy nastoupil k 312. peruti a 19. dubna 1945 byl ustanoven jejím velitelem. Zpět do Československa se vrátil společně s dalšími 13. srpna 1945 jako pilot jednoho ze Spitfirů, které přistály na letišti v Ruzyni.
V Československu se stal velitelem 7. leteckého pluku v Brně a od července 1946 velel 5. leteckému pluku v Českých Budějovicích. Od srpna 1947 působil u 41. pluku na strojích Siebel v Milovicích.
Po Únoru 1948 odešel do exilu a vrátil se k RAF. Zemřel 5. října 1982 v Británii a byl pohřben na hřbitově v Brookwoodu. Rozkazem ze 7. března 1992 byl prezidentem republiky povýšen do hodnosti generálmajora letectva in memoriam.

Vyznamenání:
Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem 26. října 1942, 18. srpna 1945
Československý válečný kříž 5. května 1943
Československá medaile Za zásluhy I. stupně 22. listopadu 1944
Distinguished Flying Cross 31. prosince 1944
Star 1939-43 12. ledna 1945



Zdroje (mimo informací z desek):
vuapraha.cz, smerovka.cz

VPM:
hrob - Brookwood, stát Velká Británie
pamětní deska - Ivančice, okres Brno - venkov
pomník - Praha 1, okres Praha 1


Vaše komentáře, připomínky, návrhy či doplnění zasílejte prosím na monument@vets.cz.