Kojetín

Hrob vojáků Rumunské armády

Autor: Ervín Silný, 01.08.2006
Umístění: Kojetín, Křenovská, hřbitov
Nápis:
žádný
Poznámka:

kříž se sochou - symbolický hrob rumunských vojáků padlých ve 2.sv.válce (zdroj databáze CEVH MO ČR)


Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE-7109-07085
Pomník přidal: Ervín Silný
Doplnění informací: Ing. František Jedlička

Pomník Obětem 2. světové války

Autor: Zdeněk Surýnek, 01.05.2012
Umístění: Kojetín, náměstí Republiky, v parku
Nápis:
KVĚTEN
1945


OBĚTEM DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY
ZAHYNULI VE VĚZNICÍCH A KONCENTRAČNÍCH TÁBORECH


1. Bajer Josef 1942 Osvětim
2. Chytil Vladimír 1943 Osvětim
3. Masar Oldřich 1942 Osvětim
4. Masar Stanislav 1941 Praha
5. Navrátil Rajmund 1944 Praha
6. Navrátilová Anežka 1944 Praha
7. Navrátilová Kamila 1944 Praha
8. Pecha Ondřej 1944 Kojetín
9. Peštuka Jan 1941 Praha
10. Raška Jaroslav 1944 Vratislav
11. Procházka Josef 1942 Dachau
12. Riegl Jindřich 1942 Osvětim
13. Schick Otmar 1942 Buchenwald
14. Šenk Jan 1942 Osvětim
15. Šmejdovec František 1943 Wohlau
16. Šmejdovec Sigmundd 1943 Brieg
17. Š?in Josef 1942 Praha
18. Štefek Jan 1944 Flossenbürg
19. Tesaříková Anna 1942 Brno
20. Zapletal Eduard 1940 Olomouc
21. Zezula Vincenc 1942 Osvětim
22. Zlámal Emil 1942 Vratislav
23. Žák Jaroslav 1941 Brieg
24. Žák Stanislav 1943 Briegl
25. Řihošek Josef 1941 Brno
26. Mlčoch Leopold 1941 Brno
27. Majda František 1941 Brno
28. Lužný Josef 1941 Brno
29. Zouvala František 1942 Mauchausen
30. Březina František 1941 Výmar
31. Hrabal Bohumil 1941 Vratislav
32. Chytil Vladislav 1913 Osvětim
33. Králik Alois 1944 Praha
34. Navrátil Jan 1942 Tábor
35. Navrátilová Bohumila 1942 Tábor
36. Horák Leopold 1941 Brno
37. Ivan Josef 1941 Brno

NA PAMĚŤ OSVOBOZENÍ
SOVĚTSKOU ARMÁDOU
A ÚČASTNÍKŮM ODBOJE
MĚST. NV KOJETÍN

(na druhé desce – padlí v Kojetíně)
Miroslav Bartoněk *27.12.1927 +3.5.1945
Adolf Dedek *8.10.1884 +5.5.1945
Antonín Drozdovský *17.04.1878 +30.4.1945
Petr Fajgl *26.06.1888 +5.5.1945
Evžen Fornúsek *22.05.1911 +5.5.1945
Kateřina Gajdošová *12.11.1898 +5.5.1945
Štěpánka Gajdošová *22.01.1922 +5.5.1945
Františka Hrozová +27.8.1945
František Hufka +2.6.1945
Metoděj Kalman +10.5.1945
Josef Klusák +2.6.1945
Antonín Korytář +4.5.1945
Rudolf Kovář +5.5.1945
Julius Kudlička +7.5.1945
Leopold Lambot +5.5.1945
Jiří Legerský +4.5.1945
Jan Majdinec +3.5.1945
Josef Martínek +3.5.1945
Matylda Mirvaldová +23.5.1945
Augustin Nosek +5.5.1945
František Novák +3.5.1945
Jaroslav Rensa +3.5.1945
František Říha +5.5.1945
Josef Sládeček +5.5.1945
Jindřich Smažinka +5.5.1945
Josef Svoboda +3.5.1945
Františka Šťastníková +3.5.1945
Josef Večerka +5.5.1945
Drahomíra Ventrubová +1.5.1945
Květoslav Volek +1.5.1945
František Vožda +9.5.1945
Stanislav Zahradníček +3.5.1945
Oldřich Žůrek +5.5.1945
Poznámka:

Pomník tvoří socha ženy a dvě samostatné desky se jmény obětí.


Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE-7109-07081
Pomník přidal: Zdeněk Surýnek

Pamětní deska Jan Šenk

Autor: Ervín Silný, 01.08.2006
Umístění: Kojetín, náměstí Republiky, sokolovna
Nápis:
NÁRODNÍMU MUČEDNÍKU
BRATRU
JANU ŠENKOVI
UMUČENÉMU V OSVĚČIMĚ
ZA DLOUHOLETOU PRÁCI
SOKOLSKOU
NA NEHYNOUCÍ PAMĚŤ
věnuje IV. okrsek sokolské
župy Hanácké r. 1945
Poznámka:

Jan Šenk *27.5.1890 Bukovany u Olomouce – †13.6.1942 Osvětim; válka a odboj 1914–1919; legionář ruský; válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; učitelé Země moravskoslezské; zahynul v koncentračním táboře; zaměstnání řídící učitel, obecná škola chlapecká v Kojetíně, okr. Přerov. Domovská obec Bukovany, okr. Olomouc.
V rakousko-uherské armádě svobodník 54. pěšího pluku. Zajat 27.10.1914. Přihlášení do legií 9.7.1917, Nový Nikolajevsk, Tomská gubernie. Do čs. legie v Rusku zařazen 9.8.1917, 6. střelecký pluk, vojín. Konec v legiích 29.9.1920, poslední útvar 6. střelecký pluk, poslední hodnost četař. Demobilizován. V databázi www.vuapraha.army.cz je uvedeno i druhé datum narození: 27. 5. 1889.
(zdroj http://encyklopedie.brna.cz/home-mmb/?acc=profil_osobnosti&load=1303)


Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE-7109-07082
Pomník přidal: Ervín Silný
Doplnění informací: Ing. František Jedlička

Pamětní deska Obětem 2. světové války

Autor: Ervín Silný, 01.08.2006
Umístění: Kojetín, náměstí Republiky, sokolovna
Nápis:
ZEMŘELI, ABY NÁROD ŽIL.

ŠENK JAN, starosta Sokola nar. 27.V.1890, umučen 13.VI.1942 v Osvětimi.
RIEGL JINDŘICH, náměstek starosty, nar. 7.VII.1893, umučen 13.II.1942 v Osvětimi.
BAJER JOSEF, nar. 13.III.1888 - umučen 26.III.1942 v Osvětimi.
MLČOCH LEOPOLD, nar. 10.XI.1900 - popraven 3.X.1941 v Brně.
ŘIHOŠEK JOSEF, nar. 8.II.1891 - popraven 8.X.1941 v Brně.
Ing. SCHICK OTOMAR, nar. 25.IV.1890 - umučen 21.X.1942 v Oranienburgu.
ZOUVALA FRANT., nar. 2.VI.1892 - umučen 22.V.1942 v Mauthausenu.
ŽÁK JAROSLAV, nar. 25.III.1920 - umučen 28.II.1944 v Briegu.
ŽÁK STANISLAV, nar. 7.V.1921 - umučen 19.VI.1943 Briegu.

PAMÁTCE PADLÝCH HRDINŮ NA VĚČNÉ ČASY
VĚNUJE SOKOL.

Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE-7109-07083
Pomník přidal: Ervín Silný

Pomník vojákům Rudé a Rumunské armády

Autor: Ervín Silný, 01.08.2006
Umístění: Kojetín, náměstí Svobody, před vchodem na hřbitov
Nápis:
HRDINNÉ SOVĚTSKÉ ARMÁDĚ
ZA SVOBODU

ДОБЛЕСТНОЙ СОВЕТСКОЙ АРМИИ
ЗА СВОБОДУ

SVÝM OSVOBODITELŮM
RUMUNSKÉ A SOVĚTSKÉ ARMÁDĚ
MĚSTO KOJETÍN

Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE-7109-34179
Pomník přidal: Ervín Silný

Pamětní deska Obětem 1. světové války

Autor: Miloš Krybus, 04.05.2022
Umístění: Kojetín, náměstí Svobody, hřbitov, kaple Panny Marie Bolestné
Nápis:
K uctění památky
kojetínských padlých a zemřelých c. a k. vojáků
ve Velké válce v letech 1914-1918

Bělín Josef 1896 1916 Ukrajina
Bernatzký František 1887 1915 Ukrajina
Bilík Vincenc 1891 1915 Ukrajina
Bocan Klement 1885 1916 Ukrajina
Bomer Rudolf 1892 1916 Ukrajina
Bosák Josef 1873 1914 Slovensko
Černoch Karel 1881 1915 Ukrajina
Černoch Václav 1889 1914 Polsko
Černý Julius 1875 1915 Rusko
Doležel František 1893 1918 Itálie
Dostalík Raimund 1893 1915 Ukrajina
Doubrava Ferdinand 1893 1918 Itálie
Dragoun Josef 1896 1915 Ukrajina
Drbal Bedřich 1889 1918 Itálie
Eisner Alois 1884 1914 Polsko
Goldmann František 1891 1918 Itálie
Grohar František 1887 1914 Polsko
Grydil Alois 1886 1918 Itálie
Hradil Tomáš 1872 1916 Ukrajina
Hřeblo Alois 1896 1916 Ukrajina
Chalupa Jan 1891 1916 Itálie
Chovanec Jan 1892 1917 Česko
Chyba Kašpar 1879 1916 Ukrajina
Ivan Antonín 1885 1914 Rakousko
Jelínek František 1887 1918 Itálie
Ježek František 1874 1916 Ukrajina
Ježek Josef 1896 1916 Ukrajina
Kapoun Josef 1885 1915 Ukrajina
Kareš Jindřich 1892 1915 Ukrajina
Kaucký Augustín 1891 1918 Itálie
Kaucký František 1893 1918 Slovensko
Kotek František 1898 1917 Itálie
Koutný Tomáš 1896 1915 Ukrajina
Kratochvil Josef 1879 1916 Itálie
Krybus Bedřich 1895 1915 Ukrajina
Krybus Jan 1887 1914 Polsko
Krybus Metoděj 1878 1918 Itálie
Křeček Vladimír 1889 1915 Ukrajina
Kubes Petr 1880 1916 Ukrajina
Kulfánek Ferdinand 1873 1916 Ukrajina
Kutal Josef 1890 1915 Ukrajina
Marcisz František 1883 1915 Slovensko
Mazánek Klement 1884 1915 Ukrajina
Mikeš Vladimír 1894 1916 Ukrajina
Mirwald František 1896 1915 Ukrajina
Mlynařík Vladimír 1899 1918 Rakousko
Mraček Josef 1887 1917 Rusko
Navrátil Bedřich 1886 1915 Itálie

Navrátil Jakub 1892 1914 Polsko
Navrátil Josef 1894 1916 Ukrajina
Odložil Ferdinand 1893 1914 Polsko
Ořechovský Antonín 1880 1915 Polsko
Pavlík František 1877 1915 Ukrajina
Pavlík Ludvík 1883 1916 Uzbekistán
Peštuka Alois 1894 1915 Polsko
Peštuka Antonín 1879 1914 Česko
Píšek Cyril 1878 1918 Itálie
Pleva Karel 1882 1914 Polsko
Pospíšil Adolf 1892 1914 Polsko
Raclavský Josef 1895 1915 Ukrajina
Režný Theodor 1880 1916 Ukrajina
Rinda Rudolf 1880 1914 Polsko
Rumplík Jan 1887 1915 Ukrajina
Řezníček Alois 1891 1916 Rusko
Řezníček Jan 1890 1914 Polsko
Schön Antonín 1890 1914 Polsko
Spáčil Cyril 1885 1915 Česko
Spáčil Jaroslav 1898 1917 Ukrajina
Stelzel Antonín 1891 1914 Srbsko
Šacha Josef 1893 1917 Ukrajina
Šima Rudolf 1891 1915 Polsko
Šlosárek Cyril 1897 1916 Ukrajina
Štábl Alois 1886 1917 Rumunsko
Štábl Augustin 1896 1916 Ukrajina
Štábl František 1885 1915 Itálie
Štábl Jan 1885 1916 Ukrajina
Štábl Josef 1868 1917 Česko
Šubík Cyril 1882 1914 Polsko
Telička Rudolf 1885 1916 Rusko
Tesařík Jan 1893 1916 Rakousko
Tesařík Karel 1889 1914 Polsko
Ticháček Cyril 1896 1915 Ukrajina
Toman Otakar 1882 1915 Polsko
Trefil Otakar 1887 1914 Polsko
Triltš Leopold 1890 1914 Polsko
Vávra Rudolf 1887 1918 Česko
Vincour Josef 1893 1914 Polsko
Voráč Josef 1883 1918 Rusko
Vražina Jaroslav 1896 1918 Česko
Weisskopf Oskar 1880 1918 Polsko
Zahradníček Antonín 1891 1917 Rumunsko
Zaoral Viktor 1886 1917 Rusko
Zřídkaveselý Karel 1893 1918 Jadranské moře
Ztratil Antonín 1894 1915 Itálie
Živný František 1897 1918 Itálie
Žižlavský Václav 1894 1915 Polsko
Věnuje Město Kojetín 2022

Centrální evidence válečných hrobů: není evidován
Souřadnice: N49°20'57.8'' E17°17'41.64''
Pomník přidal: Miloš Krybus