Teplice

Pamětní deska Obětem 2. světové války

Autor: Jiří Kašpar, 20.03.2019
Umístění: Teplice, Čs. dobrovolců 530/11, v budově Gymnazia
Nápis:
NAŠE OBĚTI V BOJI ZA OSVOBOZENÍ
1939 - 1945
PROF. ADÉLA EISNEROVÁ
PROF. WOLFGANG JANKOVEC

FRANTIŠEK BEDRNA
ING. KAREL HLADEČEK
VĚRA HYNKOVÁ
PAVEL KOHN
ANTONÍN ZIMMER
VALERIE FRIEDOVÁ

Centrální evidence válečných hrobů: není evidován
Souřadnice: N50°38'15.68'' E13°49'22.23''
Pomník přidal: Milan Lašťovka

Pamětní deska Adolf Svitek

Autor: Zdeněk Gartner, 01.08.2009
Umístění: Teplice, Dr. Vrbenského 1430, budova Sokola Teplice, vlevo ode dveří
Nápis:
PAMÁTCE
NÁČELNÍKA TĚLOCVIČNÉ JEDNOTY
SOKOL V TEPLICÍCH-ŠANOVĚ
BRATRA
ADOLFA SVITKA
PADL JAKO RUSKÝ LEGIONÁŘ
ZA SVOBODU VLASTI
DNE 2.7.1917 V BITVĚ U ZBOROVA

19.6.1927
Poznámka:

Svítek Adolf, nar. 9.1.1888, Divice okr. Louny. V RU armádě sloužil u 92. pěšího pluku jako vojín. Zajat 28.11.1914, Karpaty. Do čs legií v Rusku zařazen jako vojín k 2. střeleckému pluku. Padl 19.6.1917 u Zborova jako důstojnický zástupce.
(zdroj http://www.vuapraha.cz/fallensoldierdatabase )


Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE4213-53890
Pomník přidal: Zdeněk Gartner
Doplnění informací: Ing. František Jedlička
Příprava dat: Vladimír Štrupl

Pamětní desky Obětem 2. světové války

Autor: Zdeněk Gartner, 01.08.2009
Umístění: Teplice, Dr. Vrbenského 1430, budova Sokola Teplice, vpravo ode dveří
Nápis:
NÁRODNÍM MUČEDNÍKŮM DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY
BRATRU PRAVOSLAVU VYKOUKOVI STAROSTOVI
SESTŘE PAVLE VYKOUKOVÉ NÁČELNICI
BRATRU JUDR STANISLAVU ROPKOVI
BRATRU VÁCLAVU KLAUSOVI CVIČ. DOROSTU
SESTŘE LOVĚNĚ VESELÉ PROVD. KALIBEROVÉ
BRATRU ANTONÍNU POKORNÉMU ČLENU SPR. VÝBORU
BRATRU ZDEŇKU ŠAFRÁNKOVI
TĚLOCVIČNÁ JEDNOTA SOKOL V TEPLICÍCH-ŠANOVĚ
VĚČNÁ JIM PAMĚŤ!
DNE 23. ZÁŘÍ 1945

Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE4213-53891
Pomník přidal: Zdeněk Gartner
Příprava dat: Vladimír Štrupl

Památník bitvy u Chlumce

Autor: Wenda Wolf, 02.04.2017
Umístění: Teplice, Fráni Šrámka, pokračování ulice směr východ okolo vodojemů ve směru Drahkov
Nápis:
Zur
Erinnerung an
die Jahrhundert
feier der Schlacht bei
Kulm am 31. August
1813
Errichtet von der
Badestadt
Teplitz - Schönau
1913.
Poznámka:

Ku vzpomínce na stoleté výroční oslavy bitvy u Chlumce dne 31. srpna 1813. Zřízeno lázeňským městem Teplice-Šanov 1913.


Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE4213-54667
Souřadnice: N50°38'30.72'' E13°51'35.94''
Pomník přidal: Milan Lašťovka

Pomník Obětem 1. světové války - místo je zrušené

Autor: Karl W. Schubsky, 01.01.1111
Umístění: Teplice, Havlíčkovy sady
Nápis:
z fotografie nečitelné
Poznámka:

Pomník Obětem 1. světové války byl odhalen 8. června 1930.
Na cihlovém podstavci osm reliéfů znázorňovalo rozloučení vojáků s rodinami, odchod na frontu, zranění, hrůzy války, hrob hrdiny, truchlící matky, práci žen v zázemí i veškerou válečnou nouzi. Na vrcholu pomníku v desetimetrové výšce stál měděný umírající lev, zasažený kopím.
Pomník navrhl profesor J. Watzal z keramické školy v Teplicích.

Pomník byl po roce 1945 odstraněn a nahrazen pomníkem Rudé armádě.
(zdroj: http://iteplice.cz/stare-teplice_vojenske_tradice_v_havlickovych_sadech.html )


Centrální evidence válečných hrobů: není evidován
Pomník přidal: Karl W. Schubsky
Doplnění informací: Jaromír Tlustý

Pomník Obětem 1. světové války

Autor: Mgr. Jaroslav Krídlo, 17.03.2015
Umístění: Teplice, Hřbitovní, hřbitov, na konci středového chodníku velké rozptylové loučky
Nápis:
Den
Opfern des Weltkrieges
1914-1918

"Vergis die treuen Toten nicht
und schmücke auch unsere Urne
mit dem Eichenkranz."

Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE-4213-00741
Souřadnice: N50°38'43.97'' E13°48'43.18'' (střed hřbitova)
Pomník přidal: Mgr. Jaroslav Krídlo

Pamětní deska Obětem 1. světové války

Autor: Martins Brousilová, 04.10.2016
Umístění: Teplice, Hřbitovní, židovský hřbitov
Nápis:
DEM ANDENKEN DEM WELTKRIEGE
1914 -1918
ZUM OPFER GEFALLENEN JÜDISCHEN SOLDATEN
*
RICHARD ABELES, JOSEF LAUBER
ARNOLD BONDY, FRITZ LECKNER
ALFRED BRANDEIS, ALBERT LEDERER
PHILIPP BRENNER, JUDr. EMIL LEDERER
THEODOR DUX, ERICH LEDERER
ERWIN ECKSTEIN, HANS LEDERER
HEINRICH EHRLICH, MUDr. RICHARD LEDERER
LEOPOLD FEDERER, FRITZ LICHTENSTEIN
JOSEF FISCHER, ARTUR LŮBL
MAX FISCHL, KARL LŮBL
GOTTLIEB FREUND, FRITZ LÖWY
VIKTOR FREUND, ALFRED MANDELIK
WILLI FREUND, BRUNO MENZEL
KARL FUCHS, SIGMUND MONSCHEIN
ALFRED GÄRTNER, RUDOLF PICK
WILHELM GRIMM, ERNST POLLAK
LOUIS HACKL, HUGO POLLAK
KARL HAHN, JOSEF POLLAK
MUDr. HANS HELLER, FRITZ ROTHSCHILD
PAUL HELLER, GEORG ROTHSCHILD
LEO HOTASCH, JOSEF SALUS
OTTO ILCHMANN, KARL SALUS
MAX KLAUBER, LEOPOLD SALUS
SIGMUND KLAUBER, OSKAR SEIDEMANN
IGNAZ KLEINER, ERNST SCHILLER
ROBERT KLEMPERER, JOSEF SPIEGEL
ADOLF KOHN, ERNST STEIN
EMIL KOHN, KARL STEINER
RICHARD KOHN, ARTUR STERN
SIGMUND KOHN, ALFRED WANTOCH
JUDr. HARRY LANG

ﬨנצבה

Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE4213-53892
Pomník přidal: Milan Lašťovka

Hroby vojáků Rudé armády

Autor: Antonín Nešpor, 20.02.2007
Umístění: Teplice, Hřbitovní, hřbitov, 100 m severně od hlavní brány
Nápis:
1941 1945
VĚČNÁ SLÁVA VOJÍNŮM RUDÉ ARMÁDY
PADLÝM V BOJI ČEST A SAMOSTATNOST
SOVĚTSKÉ VLASTI
A OSVOBOZENÍ SLOVANSKÝCH NÁRODŮ
OD FAŠISMU.

levá deska:
ГОДЫ ПРОИДАУТ ЗА ГОДАМИ
И ПРАХА НЕ БУДЕТ СЛЕДА,
НО CЛАБА О РУССКОМ СОЛДАТЕ
БУДЕТ ПАМЯТНА МИРУ БСЕГДА


pravá deska:
LÉTA PLYNOU ZA LÉTY
A VĚČNOST PRACH NÁŠ ROZMETÁ,
ALE SLÁVA RUSKÉHO VÍTĚZSTVÍ
V SRDCÍCH LIDSTVA NESKONÁ.

zadní deska:
1941 - 1945
1941 - 1945
ВЕЧНАЯ СЛАВА ВОИНАМ КРАСНОЙ АРМИИ
ПОГИБШИМ В БОЯХ
ЗА ЧЕСТЬ И НЕЗАВИСИМОСТЬ
СОВЕТСКОЙ РОДИНЫ
И ОСВОБОЖДЕНИЕ СЛАВЯНСКИН НАРОДОВ
ОТ ФАШИЗМА

samostatné hroby:
ЛЕЙТ. ЛАЗБИКОБ М. И.
ЛЕЙТ. ВОВАНКОВ И. И.
ЛЕЙТЕНАНТ НЕИЗВЕСТНЫЙ
ЦТ. ЛЕЙТ. КАРАМАНОВ Б. Г.
МАЙОР ВОВК С. И.
ЕФИМ ЯКОВЛЕВИЧ ЗУСМАНОВИЧ
1921 - 2.5.1945
ЛЕЙТ. ДАВИДОВ П. И.
ГВ. ТЕХ. ЛЕЙТ. НЕИЗВЕСТНЫЙ
ГВ. СТ. ЛЕЙТ. ПОЛЯКОВ П. Т.
ГВ. КАПИТ. БЕЗРУКОВ А. В.
ГВ. СТ. ЛЕЙТ. ПАНОВ Б. А.
ГВ. КАПИТ. БРЕУСЕНКО В. Б.
ГВ. ЛЕЙТ. БАКАТЮК Г. М.
МАЙОР БОПЬШАКОВ А. Е.
ЛЕЙТ. ЦУКАНОВ А. И.
МАЙОР СЕРОВ С. И.
ГВ. КАПИТ. СКУНЕЦ А. В.
ГВ. КАПИТ. БОГДАНОВ Ф. О.
ГВ. ЦТ. ЛЕЙТ. БРИДНЯ И. С.
МЛ. ЛЕЙТ. КУЗНЕЦОВ А. Н.
МЛ. ЛЕЙТ. КОРЗИН М. И.
ГВ. ЛЕЙТ. КЛОЧКОВ В. Г.
ГВ. МЛ. ЛЕЙТ. ФИЛИМОНОВ М. В.


společné hroby:
I.
ГВ. СТ. ГАНУЕВ Н. М. ГВ. РЯДОВОЙ ДУБИН И. Д.
ГВ. ЦТ. ВЕРЕСОВ А. Г. ГВ. РЯДОВОЙ ЕРШОВ Г. Н.
ГВ. ЕФР. ТИМОФЕЕВ Ф. А. ГВ. РЯДОВОЙ ВОВК Ю. И.
ГВ. РЯДОВОЙ ПОЛИЩУК Ф. М. ГВ. СТ. СЕРЖ. ШАМАЙДАНОВ К.
ГВ. РЯДОВОЙ ГУЛИН Б. Н. ГВ. СТ. СЕРЖ. ЛЫТКИН Д. С.
ГВ. РЯДОВОЙ КОЗЛОВ В. М. ГВ. СТ. СЕРЖ. МИНИН А.
ГВ. РЯДОВОЙ ХЛЕБНИКОВ ГВ. СТ. СЕРЖ. ПОЛИКАРОВСКИЙ Е.
ГВ. РЯДОВОЙ ЛЕОНТЬЕВ Р. С. ГВ. СТ. СЕРЖ. КРАПИВЕНКО Н. М.
ГВ. РЯДОВОЙ ШУВАЛОВ ГВ. СТ. МИХНИЛОВ Б. Ф.
ГВ. РЯДОВОЙ ТОЛСТОШЕЕВ ГВ. СТ. СЕМЕНОВ И. Ф.
ГВ. РЯДОВОЙ ГОДУЛЯ Л. ГВ. СТ. СЕРЖ. ЦАРЕНЮК В. Я.
ГВ. РЯДОВОЙ ОРЕХОВ А. А. ГВ. СТ. СЕРЖ. РАЗУК А. Г.
ГВ. РЯДОВОЙ ПАЩЕНКО И. К. ГВ. СТ. СЕРЖ. ТОКНРЕВ П. И.
ГВ. РЯДОВОЙ ДОЦЕНКО С. К. ГВ. СТ. СЕРЖ. ПЛАЦИДА А. И.
ГВ. РЯДОВОЙ БАРАШ С. В. ГВ. МЛ. СЕРЖ. ГУЛЯ В. И.
ГВ. РЯДОВОЙ МЕЛЬНИКОВ В. ГВ. ЕФР. УКРАИНСКИЙ А. И.
ГВ. ЕФР. МОРОЗОВ Д. И. 3 ГВ. РЯДОВЫЕ НЕИЗВЕСТНЫЕ

II.
ГВ. СТ. БРУСЕНЦОВ П. Н. ГВ. РЯДОВОЙ РОМЦЕВ В. А.
ГВ. СТ. СЕРЖ. ИГНАТОВ А. П. ГВ. РЯДОВОЙ ШВАЛЬБА А. М.
ГВ. СЕРЖ. ПЕТРОВ И. Ф. ГВ. РЯДОВОЙ КРЫЛОВ Д. А.
ГВ. СЕРЖ. ВОСЮКОВСКИЙ И.Г. ГВ. РЯДОВОЙ ПОДЯПОЛСКИЙ А. Р.
ГВ. ЕФР. БУЯНОВ А. И. ГВ. РЯДОВОЙ НЕСОМНЕННЫЙ П. М.
ГВ. НЕИЗВ. ВЛАДИМИР К. ГВ. РЯДОВОЙ АБРОЛЕВИЧ И. Ф.
ГВ. РЯДОВОЙ МЕДВЕДЕВ И. В. ГВ. РЯДОВОЙ ВИКОЛЬ И. А.
ГВ. РЯДОВОЙ СОЛОВЬЕВ И. В. ГВ. РЯДОВОЙ ЛЬГА И. А.
ГВ. '' САТАНОВИЦКИЙ Р. A. ГВ. РЯДОВОЙ ПШИН Н. В.
ГВ. РЯДОВОЙ ТЕЛЬМЫХ Ф. К. ГВ. РЯДОВОЙ НЕИЗВ. СТЕПАН М.
ГВ. РЯДОВОЙ СТЕПАНОВ А. К. ГВ. РЯДОВОЙ ГАВРИКОВ Ц. И.
ГВ. РЯДОВОЙ ГНЕТИКОВ И. И. ГВ. РЯДОВОЙ РУЙКИС П.
4 ГВ. РЯДОВЫЕ НЕИЗВЕСТНЫЕ

III.
ГВ. РЯДОВОЙ ТЕЛЕГИН А. В СБ. РЯДОВОЙ ПОЯКО
ГВ. РЯДОВОЙ НОВАНКОВ И. ГВ. РЯДОВОЙ МАРКОРИК Л. А.
ГВ. РЯДОВОЙ РЕБЕНЗОВ Г. ГВ. РЯДОВОЙ ЛИТВИКОВ В. Ц.
ГВ. РЯДОВОЙ СЕРГЕЕВ ГВ. РЯДОВОЙ ЛИШАНИН Л. Л.
ГВ. РЯДОВОЙ ЛЕРОМНИР Н. ГВ. РЯДОВОЙ СЕМЕНОВ К. С.
ГВ. РЯДОВОЙ МИКЕНЗОВ М. ГВ. РЯДОВОЙ МИХАИЛОВ М. И.
ГВ. РЯДОВОЙ ЗАХОВ ГВ. РЯДОВОЙ УСКОЙ Н.
ГВ. РЯДОВОЙ ОЛУКАШИК Б. ГВ. РЯДОВОЙ ВОЛОШЕВ
ГВ. РЯДОВОЙ БОРЗЕНКО А. ГВ. РЯДОВОЙ СОБАЛЕВ
ГВ. БАБИНЮК В. В.
ГВ. РЯДОВАЯ ПАВЛОВА Г.
ГВ. РЯДОВАЯ ЛЕБЕДЕВА А.
ГВ. РЯДОВАЯ КАРЕЛОВА Т. П.
4 ГВ. РЯДОВЫЕ НЕИЗБЕСТНЫЕ

IV.
ВСЕГО 25 НЕИЗВЕСТНЫХ
ВОЙНОВ КРАСНОЙ АРМИИ
Poznámka:

Okolo ústředního pomníku jsou umístěny v útvaru 4 společné a 18 jednotlivých hrobů jejichž uvádějící jména a hodnosti pohřbených. Celkem tedy 23 VPM.


Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE-4213-00734
Toto místo je počítáno jako 23 VPM
Pomník přidal: Antonín Nešpor

Hrob Jan Staněk

Autor: Mgr. Jaroslav Krídlo, 17.03.2015
Umístění: Teplice, Hřbitovní, hřbitov
Nápis:
JAN STANĚK
DŮSTOJNÍK ČS. ARMÁDY

Centrální evidence válečných hrobů: není evidován
Souřadnice: N50°38'43.97'' E13°48'43.18'' (střed hřbitova)
Pomník přidal: Mgr. Jaroslav Krídlo

Hrob Gustav Kratzmann

Autor: Mgr. Jaroslav Krídlo, 17.03.2015
Umístění: Teplice, Hřbitovní, hřbitov
Nápis:
Gustav Kratzmann
k. u. k. Major i. R.
geb. d. 15. Octob. 1839
gest. d. 11. Mai 1902

Centrální evidence válečných hrobů: není evidován
Souřadnice: N50°38'43.97'' E18°48'43.18'' (střed hřbitova)
Pomník přidal: Mgr. Jaroslav Krídlo