Prušánky

Pomník Obětem 1. a 2. světové války

Autor: Petr Tichý, 18.07.2005
Umístění: Prušánky, Hlavní, před kulturním domem
Nápis:
VĚČNÁ SLÁVA PADLÝM HRDINŮM

OBĚTI 1. SVĚTOVÉ VÁLKY

FLAMÍK FRANTIŠEK, GALINOVSKÝ JOSEF, HROMEK JAKUB, HROMEK JIŘÍ, HROMEK JOSEF, HROMEK PAVEL, HŘEBAČKA FERDINAND, HŘEBAČKA LUDVÍK, HŘEBAČKA JOSEF, JANEČEK JAKUB, KUHAJDA TOMÁŠ, KŮRKA FRANTIŠEK, KŮRKA JAN, KŮRKA MARTIN, KŮRKA MICHAL, MADĚRYČ FRANTIŠEK, MAKUDERA JAN, MICHALICA FRANTIŠEK, MRÁKA FRANTIŠEK, Miller FRANTIŠEK, POLÁCH PAVEL, POLÁCH TOMÁŠ, PROCHÁZKA FERDINAND, RAŠOVSKÝ JAKUB, ŘEHÁNEK FRANTIŠEK, SALAJKA JAN, SASÍN JAKUB, SEJÁK PROKOP, SKŘIVÁNEK CIRYL, ŠIMEK JAN, ŠTĚTKA MATĚJ, TARASKA JAKUB, TICHÝ JAKUB, TRECHA PAVEL, VRÁDEK LUDVÍK

OBĚTI 2. SVĚTOVÉ VÁLKY

SOV. VOJ. PAVEL ANDREJEVIČ ANDREJEV PADL PŘI OSVOB. PRUŠÁNEK 14.4.1945
KOSTIHA VÁCLAV POPR. V BRNĚ 1.7.1942
NOSKOVÁ FRANTIŠKA PŘI NÁLETU NA HEILLEBRON 3.12.1943
POLÁCH FRANTIŠEK NÁSLEDKEM ZRANĚNÍ 3.5.1945
POLÁCH JINDŘICH POPR. V OSVĚTIMI 1942
ÚLEHLA FRANTIŠEK POPR. V ORENIENBURGU 8.2.1940
ZÁLEŠÁK JAN POPR. V PRUŠÁNKÁCH 11.4.1945
KALUŽA FRANTIŠEK PŘI NÁLETU NA PRUŠÁNKY 11.4.1945
Poznámka:

Informace o dalších obětech:
Pavel Andrejevič Andrejev
"Dne 25. dubna v parku u sv.Floriana byl vykopán hrob pro zemřelého ruského vojína, který byl v bojích o hlavní město Moravy Brno těžce raněn a sanitním autem odvážen do zázemí. Avšak cestou zemřel. Jeho posledním přáním bylo, aby byl pochován tam, kde zemře. Tak se i stalo... byl pochován tak jak předpisuje služební vojenský řád ruské armády..." Zemřelý hrdina se jmenoval Pavel Andrejevič Andrejev, bylo mu 30 let, na frontě si pobyl 3 roky. Byl mechanik a tankista. Pocházel z Novgorodské oblasti Mošenský rajon ze sela Falolejevo"

Václav Kostiha
Mezi občany, kteří dlouhodobě žili v naší obci a byli postiženy nejtvrdším postihem, byl bývalý prušánecký farář P. Václav Kostiha. Byl přeložen z Prušánek v roce 1940 do farnosti Ždánice. Zde byl spolu se svým kaplanem Františkem Vonešem zatčen 26. června 1942. Dne 1. července 1942 byli oba po krutém výslechu popraveni v Kounicových kolejich v Brně. Zatčeni byli za pomoc, kterou poskytli členům paradesantní skupiny Zinc z Anglie.

František Polách
Byl těžce zraněn na svém dvorku střepinou z granátu při vstupu ruských vojsk do obce Prušánky 14. dubna roku 1945. Těžkému zranění podlehl.

Jan Zálešák
O tragickém konci Jana Zálešáka kronikář Prušánek píše toto: "Skorem nikdo nevěděl, že tento občan se pustil do takové nebespečné sabotáže, jakou prováděl. Využiv každé příležitosti, přiblížil se k německým autům, přičemž dlouhým šídlem propichoval pneumatiky. Kolik aut poškodil a jak to dlouho dělal, se přesně neví. Až byl tento nešťastník dne 11. dubna r. 1945 před 7. hodinou ráno při propichování kola na autě německým pochopem přistižen. Jan Zálešák byl bez soudu zastřelen za Pročkovým mlýnem."

Kaluža František
Ale i události, které s sebou nesly radost, měly tragické okamžiky. Snad neopatrnost, zvědavost nebo přesvědčení, že se už nemůže nic stát, zapříčinily, že ruské letadlo přelétající nad Nechorami zautočilo na hlouček lidí. "Snad nepostřehl ruský letec, že to nejsou žádní Němci, kteří tábořili po celých Nachorách... František Kaluža mladší byl úlomkem raněn do břicha. Dosti vážně byl raněn Imrich Martin do nohou...Lehce byla raněna Františka Pavlicová." František Kaluža svému zranění podlehl.
(zdroj kniha Druhá světová válka v kronikách regionu Podluží)


Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE6206-42646
Souřadnice: N48°49'37.98'' E16°58'52.38''
Pomník přidal: Petr Tichý
Doplnění informací: Jaroslav Kotlaba