Praha 3

Hrob Josef Kratochvíl

  • + o skupině VPM (P-03, Olšanské hřbitovy, I. obecní hřbitov)
    • .
Autor: www.vets.cz, archiv
Umístění: Praha 3, Jana Želivského, Olšanské hřbitovy
Nápis:
neznámý
Poznámka:

Pilotní žák čet. Josef Kratochvíl zemřel 16.4.1954 při letecké nehodě u obce Kotvrdovice v okr. Blansko. Spolu s ním zemřel i instruktor por. Jaroslav Sigmund. Vletěli do sněhové přeháňky, a ani instruktor nedokázal letět bez viditelnosti. Na místě nehody je pomník jen Jaroslava Sigmunda (na vets.cz). Více o jejich nehodě na stránkách Wikipedie; v článku Letecké nehody vojenských strojů České a Československé republiky: https://cs.wikipedia.org/wiki/Leteck%C3%A9_nehody_vojensk%C3%BDch_stroj%C5%AF_%C4%8Cesk%C3%A9_a_%C4%8Ceskoslovensk%C3%A9_republiky
a na stránkách Letecké badatelny: http://www.leteckabadatelna.cz/havarie-a-sestrely/detail/131/
V knize Zbyňka Čeřovského a Martina Čížka „Zlomená křídla Československa; Katastrofy československého vojenského letectva v letech 1945 – 1965“, vydání 2020, je na str. 13 psáno, že Josef Kratochvíl byl z Prahy, byl jediným synem svých rodičů, a jeho hrob je na Olšanských hřbitovech vpravo, nedaleko hlavního vchodu. Správa hřbitova však záznam o pohřbu nemá, takže neví, ve kterém hrobě leží.
Pokud o hrobu Josefa Kratochvíla víte (nebo zda byl již zrušen), prosím Vás o doplnění hrobového místa nebo o vložení jeho hrobu.


Centrální evidence válečných hrobů: není evidován
Pomník přidal: Petr Kudláček