Ústí nad Labem

Pomník vojákům Rudé armády

Autor: Dan Vrba ml., 27.02.2010
Umístění: Ústí nad Labem, Prostřední, Předlice, naproti škole
Nápis:
1941 - 1945

ZDE ODPOČÍVAJÍ RUŠTÍ BOJOVNÍCI,
KTEŘÍ V TÝLU NEPŘÍTELE V BOJI
ZA SVOBODU PROTI NĚMECKÉMU
FAŠISMU POLOŽILI SVÉ ŽIVOTY.

J. FOMIN, V. SOSULIN, PEDAJEV A J.

- VĚČNÁ SLÁVA HRDINŮM -

1941 - 1945
ЗДЕСЬ ПОКОЯТСЯ РУССКИЕ ВОИНЫ
ПОДНЯВШИЕ ОРУЖИЕ В ТЫЛУ
ВРАГА В БОРБЬЕ ЗА СВОБОДУ
ПРОТИВ НЕМЕЦКОГО ФАШИЗМА

И. ФОМИН - В. ЗОЗУЛИН
- ПЕДАЕВ И ДРУГИЕ -

- ВЕЧНАЯ СЛАВА ГЕРОЯМ -
Poznámka:

Pomník byl původně umístěn v Tovární ulici, kde byli pochováni 3 sovětští zajatci z tábora v Pětodomí, kteří počátkem května 1945 v pouličních bojích padli. Z komunikačních důvodů pomník v r. 1974 přestěhován na současné místo, ostatky uloženy v památníku na hřbitově v Trmicích. (zdroj databáze CEVH MO ČR)
viz CZE-4214-00380, VPM 11759


Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE-4214-32014
Pomník přidal: Dan Vrba ml.
Doplnění informací: Ing. František Jedlička

Pomník Obětem 1. světové války

Autor: Milan Lašťovka, 14.07.2013
Umístění: Ústí nad Labem, Seifertova, křižovatka ulic Seifertova a Opletalova
Nápis:
SEZNAM PADLÝCH
KUTZLER VÁCLAV 1914 V SRBSKU
JINDRÁK JAN " " " "
HOŘIC VÁCLAV 1915 " RUSKU
KVAPIL JOSEF " " " "
ŘEZÁČ VÁCLAV " " " "
PUDIL ANTONÍN " " HALIČI
KUTZLER GUSTAV 1916 " RUSKU
TŘEŠŇÁK JAN " " " "
VEINDL JOSEF " " " "
JANOUŠEK JOSEF " " RUMUNSKU
HRBÁČEK JOSEF 1917 " VOLYNI
SLEZÁK JAROSLAV 1918 " RUSKU

SEZNAM ZEMŘELÝCH
PITRA FRANTIŠEK 1914 V UHRÁCH
TOMÁNEK JOSEF " " SRBSKU
BIM JAN 1915 " NEŠTĚMICÍCH
DROBNÝ JOSEF " " SRBSKU
PELC KAREL " " " "
SOCHŮREK ANTONÍN1916 " RUSKU
STIEBER EMIL " " HALIČI
BRABEC JOSEF 1917 " VÍDNI
HAMPL KAREL " " UHRÁCH
LHOTÁK KAREL " " " "
VLACH FRANTIŠEK " " ITÁLII
JANOUŠEK JOSEF 1918 " " "
NOSEK KAREL " " BEROUNĚ
SUCHOCHLEB FRANT." " RUSKU
BÍLEK VÁCLAV 1919 " ústí N/L.
KUTZLER ANTONÍN " NA MORAVĚ

SEZNAM NEZVĚSTNÝCH
VOJTĚCHOVSKÝ VÁCLAAV 1914 V SRBSKU
VEJLUPEK RUDOLF 1915 " HALIČI
ŠUSTA RUDOLF " " RUSKU
LAUFKA JOSEF 1918 " ITÁLII

GEFALLENE.
MÜLLER RUDOLF 1914 IN HERZEGOWINA
GÖCKERT HEINRICH " " SERBIEN.
KASPAR JOHANN " " " "
FOCKE JOSEF " " RUSSLAND.
HACKEL FRANZ " " " "
FOCKE RUDOLF " " TREBINJE.
GLATZL JOSEF " " RUSS.POLEN.
DAMATSCHKE JOSEF 1915 " RUSSLAND
KROLOP KARL " " " "
STRUPPE ERNST " " NOVY-POČAJOV.
JOCHMANN JOSEF 1917 " RUSSLAND.
JOCHMANN EMIL " " " "
TOTSCHE FRANZ " " ITALIEN.
SCHICKEL ERNST 1918 " " "

GESTORBENE.
LEITNER JOSEF 1914 IN SERBIEN.
LÖBEL FRANZ " " " "
STEZKA JOSEF " " UNGARN.
HEIDLER JULIUS 1915 " SERBIEN.
SELBITSCHKA RUDOLF " " MÄHREN.
PELZ ADOLF " " ITALIEN.
JANDOUSCH JOSEF 1917 " " "
MUTZE JOSEF " " AGRAM.
SEIDEL FRANZ " " PRAG.
STRUPPE JOSEF " " MARBURG.
ZECKERT FRANZ " " NESTOMITZ.
KONVALINKA JOSEF " WIEN.
DÖRNER JOSEF 1918 " ITALIEN
LEDERER ROBERT " " " "
GRUMICH JOSEF " " AUSSIG.
RAIDA HANS " " PRAG.
WEBERSINKE RUDOLF " NESTOMITZ.
WEIGERT JOSEF " " MÄHREN.
LAUBE JOSEF " " WIEN.
CHWALA PAUL 1919 " NESTOMITZ.

VERMISSTE.
FOCKE FRIEDRICH 1914 IN GALIZIEN.
SCHICKEL JOSEF 1915 " RUSSLAND.
HARTMANN ANTON " " " "
LEDERER KARL 1916 " " "
WEBERSINKE JOSEF " " " "
JENATSCHKE RUDOLF " " " "
KASPAR OTTO 1918 " SERBIEN.
KASPAR KARL " " ITAALIEN.
JACKEL EMIL " i.d. ADRIA
LEIPELT RICHARD 1919 IN ITALIEN.

Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE-4214-37403
Pomník přidal: Milan Lašťovka

Pomník vojákům Rudé armády

Autor: Tomáš Klokočník, 19.10.2014
Umístění: Ústí nad Labem, Sokolská, v parčíku u křižovatky ul. Sokolská x Vítězná
Nápis:
NA POČEST
25. VÝROČÍ OSVOBOZENÍ
RUDOU ARMÁDOU
1945 - 1970

Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE-4214-36924
Pomník přidal: Tomáš Klokočník

Pamětní deska Obětem výbuchu muničního skladu

Autor: Jaroslav Wagner, 06.08.2017
Umístění: Ústí nad Labem, U Cukrovaru, u ohradní zdi bývalého cukrovaru
Nápis:
OBĚTEM VÝBUCHU VOJENSKÉHO SKLADU
31.7.1945
IN ERRINERUNG
AN DIE OPFER EINER EXPLOSION IN MILITÄRLAGER
Poznámka:

V úterý 31. července 1945 v 15.30 došlo k mohutné explozi muničního skladiště v Krásném Březně. Série výbuchů trvala nejméně 20 minut. Bezprostředně při výbuchu přišlo v Krásném Březně o život nejméně 27 osob, několik desítek osob v Krásném Březně bylo při výbuchu zraněno.
Více o výbuchu a následné vlně násilí zde http://www.usti-nad-labem.cz/dejiny/1945-95/ul-8-9.htm


Centrální evidence válečných hrobů: není evidován
Pomník přidal: Milan Lašťovka

Hroby Obětí 1. a 2. světové války

Autor: Dan Vrba ml., 27.02.2010
Umístění: Ústí nad Labem, U krematoria, hřbitov na Střekově
Nápis:
(hrob v oddělení VI)
OBĚTEM VÁLEK
1914-1918 A 1939-1945
A FAŠISTICKÉHO NÁSILÍ
JEJICHŽ OSTATKY
JSOU ULOŽENY
V TOMTO HROBĚ.
NIKDY NEZAPOMENEME.

(desky zleva doprava)
OSMI OBĚTEM
1. SVĚTOVÉ VÁLKY
1914-1918

NA PAMĚŤ ČTYŘEM
JUGOSLÁVSKÝM ZAJATCŮM
1942-1945

NA PAMĚŤ ANGLICKÉMU
A DVĚMA BELGICKÝM
VÁLEČNÝM ZAJATCŮM
1941-1945

NA PAMĚŤ PĚTI FRANCOUZSKÝCH
A SEDMI ITALSKÝCH
VÁLEČNÝCH ZAJATCŮ
1942-1945

NA VĚČNOU PAMĚŤ
JEDENÁCTI RUDOARMĚJCŮ
PADLÝCH V OSVOBOZOVACÍCH
BOJÍCH NA ÚSTECKU
V KVĚTNU 1945

NA VĚČNOU PAMĚŤ
V ZAJETÍ ZAHYNULÝCH
271 SOVĚTSKÝCH BOJOVNÍKŮ
1942-1945

NA PAMĚŤ 129 OBĚTÍ
KONCENTRAČNÍCH TÁBORŮ
V OKOLÍ
1943-1945

(samostatný hrob v části u rozsevné loučky)
NA TOMTO MÍSTĚ JSOU
ULOŽENY OSTATKY
ZE ZRUŠENÉHO CENTRÁL-
NÍHO HŘBITOVA NA OVČÍM
VRCHU, VČETNĚ HROMAD-
NÝCH HROBŮ OBĚTÍ SVĚTO-
VÝCH VÁLEK
POKOJ VÁM

HIER AN DIESEM ORT
SIND DIE STERBLICHEN
ÜBERRESTE
AUS DEM STILLGELEGTEN
AUSSIGER ZENTRALFRIED-
HOF AM SCHÄFERBERG
UND DEN MASSENGRÄBERN
BEIDER WELTKRIEGE
BEERDIGT
RUHE IN FRIEDEN

NÁVRH A REALIZACE:
HUŤ J. JANEČKA
MERKLOVICE-VAMBERK
1995
Poznámka:

Dva hroby obětí válek, vedené v CEVH pod jedním evidenčním číslem, umístěné v dvou lokalitách hřbitova:

Seznam obětí dle portálu CEVH MO ČR:
Michail Ajkanov +21.10.1942 Ústí nad Labem, Aleškin+9.10.1942 Ústí nad Labem, Ivan Alexandrov +27.12.1943 Ústí nad Labem, Nikolaj Alexanin +28.4.1943 Ústí nad Labem, Nikolaj Amalajev *10.10.1921 Minrody +11.2.1945 Rabštejn, Tatek Ančak +duben 1945 Rabštejn, Prochor Andrev +19.4.1945 Ústí nad Labem, Semjon Andrijachin +11.8.1942 Ústí nad Labem, Filemon Ansyk +7.1.1944 Ústí nad Labem, Andrej Artjuch *25.9.1910 Staryj Glibov +18.2.1945 Königstein, Sasko, Josef Augustinjak *20.11.1907 Razšel +19.6.1944 Litoměřice, Prochor Avdrev +květen 1945 Ústí nad Labem, Ivan Azarzev +18.1.1943 Ústí nad Labem, Ignatij Babickij +1.3.1944 Ústí nad Labem, Andrej Baborika +29.5.1944 Ústí nad Labem, Peter Babuntkin +29.6.1943 Ústí nad Labem, Tachen Balotnikov *5.2.1900 +12.4.1943 Ústí nad Labem, Vasilij Baraněnko +30.1.1945 Ústí nad Labem, Taras Baranik *25.2.1903 Dněpropetrovsk +18.2.1945 Königstein, Sasko, Basilev +10.7.1943 Ústí nad Labem, Andrej Bencan *16.11.1906 +19.6.1944 Litoměřice, Michail Bilow +16.1.1943 Ústí nad Labem, Nikifor Bogdanov +10.4.1943 Ústí nad Labem, Nikolaj Bojev +20.2.1943 Ústí nad Labem, Jakov Bojko *2.11.1901 Bojuslau +16.2.1945 Königstein, Sasko, Michail Bojko *20.11.1900 Ischewenkow- olepe +18.2.1945 Königstein, Sasko, Danil Bologorodskij +24.12.1942 Ústí nad Labem, Nikolaj Bolšakov *17.3.1896 Ostrošanka (oblast) +23.10.1942 Ústí nad Labem, Pavel Bordin +27.4.1943 Ústí nad Labem, Ivan Brežněv +13.4.1943 Ústí nad Labem, Ivan Brošenko +4.6.1944 Ústí nad Labem, Grigorij Bulekov +8.3.1944 Ústí nad Labem, Stěpan Burkovskij +4.9.1942 Ústí nad Labem, Peter Burlak +15.1.1944 Ústí nad Labem, Nikolaj Burlickij +22.3.1945 Ústí nad Labem, Ivan Cochlov +7.4.1943 Ústí nad Labem, Alex Černov +19.4.1945 Ústí nad Labem, Alex Černov +květen 1945 Ústí nad Labem, Paul Čeverov +19.1.1943 Ústí nad Labem, Ivan Čimirov +15.4.1943 Ústí nad Labem, Alexander Čistjakov +19.3.1943 Ústí nad Labem, Vasilij Dallhopollo *10.4.1919 Petrovka +11.2.1945 Rabštejn, Jakov Davidkov *23.3.1920 +28.1.1944 Ústí nad Labem, Davidov Ústí nad Labem, Děmesenkovič +19.4.1945 Ústí nad Labem, Děmesenkovič +duben 1945 Ústí nad Labem, Ivan Děrehjanko *25.5.1925 +26.6.1944 Litoměřice, Děrevjanko +28.1.1943 Ústí nad Labem, Vasilij Dětlov +4.2.1944 Ústí nad Labem, Leonid Dibrov *7.8.1909 SSSR +4.7.1944 Litoměřice, Ivan Dorošenko *14.3.1923 +5.7.1944 Litoměřice, Dimitrij Durov +22.3.1945 Ústí nad Labem, Anton Dyšlevskij +21.2.1944 Ústí nad Labem, Ivan Efimov +25.12.1942 Ústí nad Labem, Dimitrij Ermakov +18.4.1944 Ústí nad Labem, Filatov SSSR +19.4.1945 Ústí nad Labem, Filatov +duben 1945 Ústí nad Labem, Filipenko +1.6.1943 Ústí nad Labem, Andrej Filipenko *1908 Obuchov +12.5.1942 Ústí nad Labem, Fomenko +5.6.1943 Ústí nad Labem, Dimitrij Frolov +11.9.1943 Ústí nad Labem, Teodor Gerasimov *21.7.1926 Paritze +1.2.1945 Benešov nad Ploučnicí, Konrad Glusd +6.2.1943 Ústí nad Labem, Petr Gnojko *15.8.1914 Strelzovka +20.2.1945 Königstein, Sasko, Ivan Gojan +24.5.1943 Ústí nad Labem, Alexej Golovastikov 30 let +26.1.1943 Ústí nad Labem, Jakov Gorlov +1.1.1943 Ústí nad Labem, Boris Gosdzik *23.8.1901 Hruschka +3.7.1944 Litoměřice, Nikolaj Grigorjev +6.11.1943 Ústí nad Labem, Viktor Grigorov *20.2.1926 Chitrowska +20.4.1945 Ústí nad Labem, Ivan Griščenko SSSR +květen 1945 Ústí nad Labem, Demjaš Guzol *11.1.1899 Tymonovka +26.2.1945 Königstein, Sasko, Ivan Gvosdilko +22.3.1945 Ústí nad Labem, Vasil Holosny *3.7.1927 Horeschmok +17.4.1944 Ústí nad Labem, Andrej Holovkov +22.3.1945 Ústí nad Labem, Ivan Hrebenikov SSSR +19.4.1945 Ústí nad Labem, Ivan Hrišenko SSSR +19.4.1945 Ústí nad Labem, Peter Hudkov 31 let +13.10.1942 Ústí nad Labem, Anton Chlist 36 let +5.11.1942 Ústí nad Labem, Alex Chochotwz duben 1945 Ústí nad Labem, Alexandr Cholopov +8.10.1942 Ústí nad Labem, Stěpan Cholopov SSSR +19.4.1945 Ústí nad Labem, Alexandr Chramov +10.2.1943 Ústí nad Labem, Petr Chukov *asi 1918 SSSR +19.4.1945 Ústí nad Labem, Stěpan Chvarij +1.3.1944 Ústí nad Labem, Vladimir Ignatěv *7.12.1925 SSSR +27.1.1945 Rabštejn, Vasilij Ilin *9.1.1926 Krutovo +1.2.1945 Benešov nad Ploučnicí, Ivan Isaenko +13.10.1943 Ústí nad Labem, Andrej Ismajlov +14.4.1943 Ústí nad Labem, Peter Ivašenko *13.101913 Nyšniky +5.7.1944 Litoměřice, Filiš Jachcišin SSSR +19.4.1945 Ústí nad Labem, Filiš Jachsišin +duben 1945 Ústí nad Labem, Leonid Jakovčuk *9.12.1920 Krosnolskoje +6.11.1944 Rabštejn, Stěpan Janiuk *1901 SSSR +19.4.1945 Ústí nad Labem, Michael Jarski *29.9.1887 Karzevitče +21.10.1944 Rabštejn, Jašenkov +2.7.1943 Ústí nad Labem, Viktor Jaškov +4.3.1944 Ústí nad Labem, Andrej Jerofejev *28.6.1901 Ustinovka +17.5.1943 Ústí nad Labem, Valentin Jodrošnikov 28 let +24.2.1943 Ústí nad Labem, Ivan Judin +10.6.1944 Ústí nad Labem, Ivan Juchtarov *28.1.1922 Gorski +7.3.1945 Děčín, Andrej Kacpžak *11.10.1904 Arischev +2.3.1945 Rabštejn, Kališin +2.3.1944 Ústí nad Labem, Jonas Kalosauskas *1903 Litva +25.4.1945 Ústí nad Labem, Alexej Karpašev +15.10.1942 Ústí nad Labem, Grigorij Karpov SSSR +19.4.1945 Ústí nad Labem, Nikolaj Kasemihl *16.2.1926 Boroskoje +duben 1945 Ústí nad Labem, Vladislav Kausa *3.5.1915 +7.7.1944 Litoměřice, Ivan Kirilšenko *20.4.1922 Stalino +4.1.1945 Rabštejn, Fedor Kiritšek *25.5.1915 Klišky +21.2.1945 Königstein, Sasko, Paul Kišenko +23.1.1943 Ústí nad Labem, Peter Kochonov +15.12.1942 Ústí nad Labem, Stanislav Kokalj *6.5.1909 Kamnica +23.2.1945 Děčín, Kopalkin +24.6.1943 Ústí nad Labem, Kiril Kosinsky +5.7.1943 Ústí nad Labem, Alexej Kosir *23.2.1913 Aljerovo Petšatski, oblast Dněpropetrovsk +15.3.1943 Ústí nad Labem, Ivan Kosjak +21.3.1944 Ústí nad Labem, Martin Kostin SSSR +19.4.1945 Ústí nad Labem, Savelej Kostušenko SSSR +19.4.1945 Ústí nad Labem, Pavel Kotkov +23.4.1944 Ústí nad Labem, Ivan Kozlov +11.3.1943 Ústí nad Labem, Filip Kramšerminov SSSR +19.4.1945 Ústí nad Labem, Nikolaj Kravčenko +9.7.1943 Ústí nad Labem, Alexandr Kubrianski *25.10.1924 Kirovgrad +13.3.1945 Rabštejn, Sergej Kudrjancev +6.8.1943 Ústí nad Labem, Ivan Kumpan +11.2.1944 Ústí nad Labem, Sergej Kurbatov *20.10.1918 Balakov, SSSR +20.2.1945 Teplice, Stěpan Kurbatov SSSR +19.4.1945 Ústí nad Labem, Nikolaj Kurilin *2.4.1906 Kijev +10.2.1945 Teplice, Jakov Kurymšin +3.12.1942 Ústí nad Labem, Anton Kusmenko *1.12.1908 Wodinna +22.6.1944 Litoměřice, Jakob Kuzněcov +6.5.1942 Ústí nad Labem, Nikita Kuzněcov +20.7.1943 Ústí nad Labem, Kasimir Lang *1909 Lvov +17.4.1945 Ústí nad Labem, Grigorij Lebeděv +6.7.1943 Ústí nad Labem, Josef Lešantin *2.5.1911 Romandonomsky +17.11.1944 Rabštejn, Antonio Levacich *8.2.1922 +26.6.1944 Litoměřice, Vasilij Levin *5.5.1908 Kirovka, oblast Baku +7.10.1942 Ústí nad Labem, Nikita Levkover +14.12.1943 Ústí nad Labem, Sispan Lisetratenko +29.12.1942 Ústí nad Labem, Maxim Loktipov *1912 SSSR +19.4.1945 Ústí nad Labem, Ivan Makarenko 28 let +15.5.1945 Ústí nad Labem, Prochor Malenko +18.12.1944 Ústí nad Labem, Alexej Maligin +6.4.1943 Ústí nad Labem, Radion Mamykin +8.1.1943 Ústí nad Labem, Anatolij Mansev +22.12.1942 Ústí nad Labem, Nikolaj Marusenko *10.5.1899 +14.10.1944 Rabštejn, Grigorij Maslov +27.4.1944 Ústí nad Labem, Gregorij Maximenko +9.3.1943 Ústí nad Labem, Michail Maximov 24 let +25.1.1943 Ústí nad Labem, Dominik Mazur *11.6.1898 Bjella Podlaska +20.4.1945 Rabštejn, Eugen Melnik *20.9.1922 Proskurow +1.3.1945 Děčín, Pavel Mělzin +16.7.1943 Ústí nad Labem, Dimitrij Merkulov +14.3.1944 Ústí nad Labem, Egor Meščerinko 40 let +26.11.1942 Ústí nad Labem, Datsch Minnossjan +29.7.1944 Ústí nad Labem, Georgij Minukov +1944 Ústí nad Labem, Nikolaj Mitrofanov +8.4.1942 Ústí nad Labem, Anisin Mitšenko +14.10.1942 Ústí nad Labem, Vasilij Moltšanov +31.3.1943 Ústí nad Labem, Ilje Moradudov +16.12.1944 Ústí nad Labem, Georgij Morgunov *1.1.1899 Jekatěrinov +31.1.1945 Rabštejn, Adam Moskva *10.10.1904 Jasieliz +8.2.1945 Königstein, Sasko, Gerasin Mosulov +10.3.1945 Ústí nad Labem, Felix Muciong *24.6.1913 +3.7.1944 Litoměřice, Vasilij Mytčak +30.3.1945 Neštědice, Michail Nalejkin +17.5.1944 Ústí nad Labem, Vladimir Nebobucha *10.7.1927 Zaporose +28.6.1944 Litoměřice, neznámý +24.2.1945 Ústí nad Labem, Vasilij Nikitoškin +15.10.1942 Ústí nad Labem, Petr Nikonov +26.4.1944 Ústí nad Labem, Alexej Nosov +3.2.1943 Ústí nad Labem, Nikolaj Onitsčenko +3.8.1943 Ústí nad Labem, Orlov +11.6.1943 Ústí nad Labem, Afanasij Oropej +10.5.1943 Ústí nad Labem, Nikolaj Ososkov +22.3.1945 Ústí nad Labem, Michajlov Osterni *5.9.1925 Ignatowschina +30.5.1943 Ústí nad Labem, Michail Paljotov +21.3.1945 Ústí nad Labem, Pavel Palujevskij 31 let +15.3.1943 Ústí nad Labem, Ivan Pankratov *22.9.1911 Krilovka, oblast Rjasaň +24.10.1942 Ústí nad Labem, Georgij Panomarov +5.7.1943 Ústí nad Labem, Dimitrij Parachin *3.4.1917 Rostov +19.2.1945 Königstein, Sasko, Jurij Perfilov *20.1.1909 Sagudajevka +29.8.1944 Ústí nad Labem, Paul Perkanikov *1.1.1928 Osowina +9.1.1945 Rabštejn, Tichon Peršinko +22.1.1943 Ústí nad Labem, Stasys Petkaricius *23.12.1923 Mariampol +2.10.1944 Rabštejn, Kuzma Petrov +13.7.1944 Ústí nad Labem, Andrej Pilipenko +14.2.1943 Ústí nad Labem, Dimitrij Pisanjuk +28.3.1945 Ústí nad Labem, Stanislav Pisčalka *23.4.1911 Piaski +2.7.1944 Litoměřice, Alexej Platonov +1.1.1944 Ústí nad Labem, Vasilij Plechanov *15.7.1901 Kirily +7.2.1945 Königstein, Sasko, Grigorij Pogadějev +16.4.1944 Ústí nad Labem, Vaclav Pochondka *22.7.1905 +3.7.1944 Litoměřice, Vasil Polosjuk *17.4.1914 Dymuca, SSSR +19.4.1945 Rabštejn, Nikolaj Ponomarenko *15.10.1913 Tiskowka +20.2.1945 Königstein, Sasko, Ivan Popov +11.8.1942 Ústí nad Labem, Nikolaj Posnik *1922 +1942 Ústí nad Labem, Nikolaj Prokofjev +1.12.1942 Ústí nad Labem, Paul Prytkov +27.3.1943 Ústí nad Labem, Peter Pucina *22.2.1923 +3.7.1944 Litoměřice, Ivan Rabievski *1910 SSSR +14.4.1945 Ústí nad Labem, Ivan Rasinko 33 let +13.11.1942 Ústí nad Labem, Ivan Rejdka *12.11.1905 Meshipretsch +7.2.1945 Königstein, Sasko, Alexej Romanov +27.1.1944 Ústí nad Labem, Pavel Rosinovič *15.11.1907 Pavlograd +10.2.1945 Teplice, Boris Roškov *6.7.1922 Saratov +2.7.1944 Litoměřice, Rozariev SSSR +19.4.1945 Ústí nad Labem, Marko Rševskij +7.3.1943 Ústí nad Labem, Nikifor Rušilov SSSR +19.4.1945 Ústí nad Labem, Fedor Rybin +22.3.1945 Ústí nad Labem, Adam Rzencza *11.10.1891 Franopol +28.4.1945 Rabštejn, Ivan Sabelnikov *10.7.1922 Vetlanka, oblast Stalingrad +20.11.1942 Ústí nad Labem, Alexandr Saborovskij *10.9.1899 Astrachaň, oblast Stalingrad +29.10.1942 Ústí nad Labem, Viktor Sabostinači *1924 Litva +17.4.1945 Ústí nad Labem, Viktor Sabov *23.10.1922 Malutyne +20.4.1945 Ústí nad Labem, Pantrej Sadorošnyj +12.8.1944 Ústí nad Labem, Maxim Safronov +23.3.1943 Ústí nad Labem, Ivan Sacharenko +15.3.1943 Ústí nad Labem, Andrej Sajapin +5.8.1943 Ústí nad Labem, Jakob Sajcev *22.10.1906 SSSR +22.6.1944 Litoměřice, Peter Salnik *22.6.1902 Grigorowka, Poltawa +17.9.1942 Ústí nad Labem, Ivan Salučko +15.10.1942 Ústí nad Labem, Viktor Sanduckeli *3.1.1910 Tbilisi +13.10.1944 Rabštejn, Michael Sarin +24.11.1942 Ústí nad Labem, Konstantin Sarudny *27.8.1927 Kursk +15.5.1943 Ústí nad Labem, Ilja Sasin *18.7.1896 Noheisk, oblast Saporste +2.10.1942 Ústí nad Labem, Nikolaj Savenko *26.12.1905 Ternowo +20.2.1945 Königstein, Sasko, Fjodor Semagin +3.3.1944 Ústí nad Labem, Petr Sergej *14.5.1912 Charkov +19.2.1945 Königstein, Sasko, Jelisej Sergejev +10.2.1943 Ústí nad Labem, Vladimir Serov +23.10.1942 Ústí nad Labem, Arsentij Sgtschurk +2.4.1945 Neštědice, Alexander Sidorov +10.4.1945 Ústí nad Labem, Ivan Sinovij *23.3.1903 Kursk +duben 1945 Ústí nad Labem, Alex Sirovij SSSR +19.4.1945 Ústí nad Labem, Stěpan Skripka +19.11.1942 Ústí nad Labem, Jefim Slabucha *13.4.1908 SSSR +25.6.1944 Litoměrice, Fedor Slajkovskij 42 let +20.10.1942 Ústí nad Labem, Jakov Smirnov +15.12.1943 Ústí nad Labem, Vasilij Smirnov 34 let +15.3.1943 Ústí nad Labem, Pavel Sokolov +25.1.1943 Ústí nad Labem, Vladimir Solovjev +20.4.1943 Ústí nad Labem, Boris Songin *15.12.1922 Minsk +20.4.1945 Ústí nad Labem, Vasilij Sorokin 36 let +6.3.1943 Ústí nad Labem, Alexander Sosinskij *1896 Skeiniewice +5.7.1944 Litoměrice, Michael Sosulja +22.2.1943 Ústí nad Labem, Vasilij Starlov SSSR +19.4.1945 Ústí nad Labem, Ivan Stasjuk *1915 +7.7.1944 Litoměrice, Alexander Stěpanov *15.3.1911 Zarosla, oblast Čeljabinsk +25.10.1942 Ústí nad Labem, Nikolaj Stěpanov +17.10.1942 Ústí nad Labem, Ivan Stipunov *8.5.1905 +8.3.1943 Ústí nad Labem, Dimitrij Stukalenko +23.2.1944 Ústí nad Labem, Terentij Suchomlin +28.2.1943 Ústí nad Labem, Sultanbekov +20.3.1944 Ústí nad Labem, Jevgenij Sutkin +29.5.1943 Ústí nad Labem, Alex Sveret +duben 1945 Ústí nad Labem, Moisej Sytnik *20.10.1909 Makaritschi, oblast Polesje +13.10.1942 Ústí nad Labem, Šalinov +16.6.1943 Ústí nad Labem, Alexej Ščulko +15.1.1944 Ústí nad Labem, Šedov +11.2.1943 Ústí nad Labem, Michael Šelachov *1925 +13.11.1943 Ústí nad Labem, Nikolaj Šelenkov +23.12.1942 Ústí nad Labem, Tichon Šelesnov +22.3.1945 Ústí nad Labem, Vasilij Šelichov *28.11.1916 Kuschendejewo +6.2.1945 Königstein, Sasko, Konstantin Ševčenko +26.3.1943 Ústí nad Labem, Nikolaj Ševčuk *15.12.1918 +10.6.1943 Ústí nad Labem, Jurij Ševelčenko +13.10.1942 Ústí nad Labem, Ruth Šimečko *1920 Sinnianowitz +17.4.1945 Ústí nad Labem, Jakob Širpkov +28.3.1943 Ústí nad Labem, Etta Šlager *4.5.1920 +13.12.1944 Benešov nad Ploučnicí, Egon Šlenkin +31.3.1945 Ústí nad Labem, Matvie Michail Šobin *6.8.1904 Voskezenovka, oblast Ervian +31.10.1942 Ústí nad Labem, Ivan Šotkov +květen 1945 Ústí nad Labem, Ivan Šotkov SSSR +19.4.1945 Ústí nad Labem, Gerasim Šovna *5.3.1908 Wyasma +13.2.1945 Königstein, Sasko, Semen Šurov *2.9.1924 Bormašovo +12.2.1945 Königstein, Sasko, Alexander Tacherjavskij +10.3.1945 Ústí nad Labem, Nikita Tarasov +12.7.19 Terensev +6.3.1943 Ústí nad Labem, Nikolaj Tiftjakov +15.3.1943 Ústí nad Labem, Alex Tkatšinov *17.4.1907 Akinovka +21.4.1945 Rabštejn, Petr Tokovilov *asi 1906 SSSR +19.4.1945 Ústí nad Labem, Leonid Tošin +16.5.1944 Ústí nad Labem, Danil Trochonovič +21.10.1942 Ústí nad Labem, Michael Turmasov +28.3.1943 Ústí nad Labem, Leopold Turzyn *3.1.1895 Kawanzien +20.4.1945 Rabštejn, Fedor Udatčin SSSR +19.4.1945 Ústí nad Labem, Alex Usinin +22.3.1945 Ústí nad Labem, Ivan Ušakov *22.7.1906 +8.3.1943 Ústí nad Labem, Simon Vasilčenko +12.2.1942 Ústí nad Labem, Alexej Vasuva +16.3.1943 Ústí nad Labem, Michail Vavilov +29.2.1944 Ústí nad Labem, Sergej Versun *6.10.1896 Borisan +10.4.1945 Ústí nad Labem, Pavel Vervekin +18.5.1944 Ústí nad Labem, Vitenka +1.5.1943 Ústí nad Labem, Katilius Vladas asi +17.4.1945 Ústí nad Labem, Ivan Vladimirov +15.8.1944 Ústí nad Labem, Ivan Vlakarenko SSSR +19.4.1945 Ústí nad Labem, Nikolaj Vlasenko +28.7.1943 Ústí nad Labem, Vasilij Vlasenko +28.5.1944 Ústí nad Labem, Sergej Vlasov +6.12.1942 Ústí nad Labem, Vasil Vlasovoc *17.3.1914 Novopavlovsk +7.7.1944 Litoměrice, Alexander Vokov +7.1.1944 Ústí nad Labem, Michail Volodin +10.3.1945 Ústí nad Labem, Ivan Voroběv +10.3.1945 Ústí nad Labem, Alexander Vysockij +16.12.1942 Ústí nad Labem, Stanislav Winter +5.7.1944 Litoměrice, Bichem Zavašili *2.3.1915 Oaziche +13.10.1944 Rabštejn, Arsentic Zoloř *15.1.1907 +30.3.1945 Ústí nad Labem


Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE-4214-00391
Toto místo je počítáno jako 2 VPM
Pomník přidal: Dan Vrba ml.
Doplnění informací: Ing. František Jedlička, Marek Lanzendorf

Hrob Nikolaj Kubarič

Autor: Marie Pribanova, 20.03.2016
Umístění: Ústí nad Labem, U Krematoria, hřbitov, část u starého krematoria, oddíl I. a číslo 12
Nápis:
Plk. Nikolaj Kubarič
veterán 2. světové války
*2.10.1919 +30.4.2010
Poznámka:

Nikolaj Kubarič se narodil 2. 10. 1919 v obci Podpleša v okrese Tačevo na Podkarpatské Rusi. Byl z osmi sourozenců. V roce 1939 byl odveden do maďarské armády, ale brzy odešel do Sovětského svazu. Tam strávil tři roky v gulagu na Vorkutě. Třiadvacátého ledna 1943 narukoval k československé jednotce. V březnu 1943 se účastnil bojů o Sokolovo, v listopadu téhož roku se účastnil bojů o Kyjev. Po bojích o Bílou Cerkev v lednu 1944 byl následně vysazen se skupinou Borkaňuk na Slovensko do týlu nepřítele. Po přechodu fronty bojoval na Dukle, při bojích u Liptovského Mikuláše byl těžce zraněn. V nemocnici na Podkarpatské Rusi ho zastihl konec války, po válce dodělal maturitu a vystudoval vojenskou akademii.
http://www.pametnaroda.cz/


Centrální evidence válečných hrobů: není evidován
Pomník přidal: Milan Lašťovka

Hrob Jan Ernyeš

Autor: Wenda Wolf, 02.09.2016
Umístění: Ústí nad Labem, U Krematoria, hřbitov na Střekově, oddíl VI, přímo proti hrobu 467
Nápis:
JAN ERNYEŠ
VOJÍN ZÁKLADNÍ SLUŽBY
narozen 25.7.1939
zemřel tragicky 25.1.1960
Poznámka:

Na hrobě kresba letadla. Vzhledem k této skutečnosti je možná souvislost s leteckou nehodou letounu IL-12 (OK-DBG) ČSA dne 20.1.1960 u letiště Praha-Ruzyně. Letoun před VPD narazil do země. Příčinou byla chyba pilota.


Centrální evidence válečných hrobů: není evidován
Pomník přidal: Wenda Wolf
Doplnění informací: Marek Lanzendorf

Hrob Ottto a Ernst Zulegerovi

Autor: Marek Lanzendorf, 12.11.2017
Umístění: Ústí nad Labem, U krematoria, hřbitov na Střekově, oddíl V, číslo hrobu 14
Nápis:
OTTO ZULEGER
Ing. ERNST ZULEGER *22.7.1903
UMUČENI V POSTOLOPRTECH DNE 7.6.1945

Centrální evidence válečných hrobů: není evidován
Pomník přidal: Marek Lanzendorf

Hrob Rudolf Habrych

Autor: Marek Lanzendorf, 12.11.2017
Umístění: Ústí nad Labem, U krematoria, hřbitov, oddíl V, číslo hrobu 280
Nápis:
RUDOLF HABRYCH

*15.X.1928 +17.IV.1945
PŘI NÁLETU V ÚSTÍ N./L.

Centrální evidence válečných hrobů: není evidován
Pomník přidal: Marek Lanzendorf

Hrob Ivan Benčák

Autor: Marek Lanzendorf, 12.11.2017
Umístění: Ústí nad Labem, U krematoria, hřbitov, oddíl V , hrob umístěn přímo vedle hrobu č. 330
Nápis:
plukovník v.v. IVAN BENČÁK
VETERÁN 2. SVĚTOVÉ VÁLKY
*17.3.1919 +4.8.2007
Poznámka:

Zřejmě se jedná o Ivan Benčak, nar. 17.2.1919 Novoselice, okres Teresva (od 01.07.1928 okres Ťačovo)., Odveden 23.06.1944 ČSVJ/NT, 27.06.1944 (PR 136/44), Kaměněc Podolskij, vojín maď., národnost rusínská, kmenové číslo 15.239/M.
(zdroj http://www.vuapraha.cz/fallensoldierdatabase )


Centrální evidence válečných hrobů: není evidován
Pomník přidal: Marek Lanzendorf
Doplnění informací: Ing. František Jedlička