Jeseník
Kenotaf vojáka
Umístění: Jeseník, Husova, městský hřbitovDem Andenken an
unseres Sohn u. Bruder
Alfred
+23./11.1918
in Ital.Gefangenschaft
Souřadnice: N50°14'6.33'' E17°12'36.28'' (střed hřbitova)
Pomník přidal: Milan Lašťovka
Kenotaf Franz Hackenberg
Umístění: Jeseník, Husova, městský hřbitovFranz Hackenberg
gefallen im Weltkriege
am 15 September 1915.
Hackenberg František: vojín p.pl.1. *1891 Česká Ves.(Böhmischdorf), okr. Frývaldov, Slezsko. +15.9.1915, padl v boji u Lesecznikyna ruském bojišti.
(zdroj: http://vuapraha.cz )
Souřadnice: N50°14'6.33'' E17°12'36.28'' (střed hřbitova)
Pomník přidal: Milan Lašťovka
Pomník Obětem 1. světové války - místo je zrušené
Umístění: Jeseník, Kostelní, u kostela Nanebevzetí Panny Mariebez nápisu
První pomník (březový kříž) Obětem 1. světové války na Jesenicku.
Odstraněn po 2. světové válce, stejně jako další dva.
Kříž je domalovaný na současnou fotografii, podle historického textu.
Souřadnice: N50°13'47.1'' E17°12'21.02'' - přibližná pozice dle adresy
Pomník přidal: Jaromír Knotek
Pomník Ján Capko
Umístění: Jeseník, Myslbekova, u Lázeňského hotelu AlbatrosPrimář MUDR.
Ján CAPKO
ředitel VLÚ a VLL
Jeseník
1990-2020
Věnovali letci a výsadkáři cestou Nadačního fondu speciálních sil.
Souřadnice: N50°14'22.16'' E17°11'3.44'' - přibližná pozice dle adresy
Pomník přidal: archiv Nadačního fondu speciálních sil
Příprava dat: Martin Brynych
Pamětní deska vyhnancům z pohraničí
Umístění: Jeseník, Nádražní, budova železniční stanice1938
Z TOHOTO NÁDRAŽÍ ODJÍŽDĚLY VLAKY S LIDMI,
KTERÝM TEROR SUDETONĚMECKÝCH HENLEINOVCŮ ZNEMOŽNIL ŽIVOT V JEJICH DOMOVECH V POHRANIČÍ.
DO VNITROZEMÍ TEHDY UPRCHLO TÉMĚŘ 370 000 ČESKOSLOVENSKÝCH OBČANŮ.
MNOZÍ BYLI ZAVRAŽDĚNI, JINÍ ODVLEČENI DO ŘÍŠE. PŘIPOMÍNEJME SI JEJICH UTRPENÍ A ODVAHU.
MĚSTO JESENÍK - KRUH 1938
2016
Souřadnice: N50°13'38.53'' E17°11'36.85'' - přibližná pozice dle adresy
Pomník přidal: Jaromír Knotek
Pomník vojákům Rudé armády - místo je zrušené
Umístění: Jeseník, náměstí Hrdinů, před budovou knihovnyPOMNÍK RUDOARMĚJCE
- v roce 1965 byl na místě někdejšího hrobu ruského kapitána Marka Mefodjeviče Fedorčenka,odhalen třímetrový pískovcový pomník Rudoarmějce podle návrhu jesenického rodáka Josefa Žbika
- v roce 1992 došlo k jeho odstranění
- v současné době se nachází ve skladech Městského úřadu v Jeseníku
Souřadnice: N50°13'41.5'' E17°12'6.5''
Pomník přidal: Roman Janas
Pomník porozumění
Umístění: Jeseník, náměstí Svobody, parčík na jižní straně náměstíPOMNÍK POROZUMĚNÍ
DENKMAL DER VERSTÄNDIGUNG
POMNÍK POROZUMIENIA
1908 JAHN – GEDENKSTEIN
1945 POMNÍK 28. ŘÍJNA
2006 POMNÍK POROZUMĚNÍ
RENOVOVÁN U PŘÍLEŽITOSTI VÝROČÍ
125 LET
MORAVSKO – SLEZSKÉHO
SUDETSKÉHO HORSKÉHO SPOLKU
125 JAHRE
MÄHRISCH – SCHLESISCHER
SUDETENGEBIRGSVEREIN
(1881 – 2006)
Souřadnice: N50°13'39.18'' E17°12'19.58'' - přibližná pozice dle adresy
Pomník přidal: Ing. Jana Tejnecká
Pamětní desky Obětem 1. světové války
Umístění: Jeseník, Palackého, v kostele Nanebevzetí P. MarieWIR WERDEN AUFERSTEHEN WIE CHRISTUS UNS VERHEISSEN HAT
Jména padlých vojáků byla (asi někdy v 50-tých letech) překryta citáty z Bible.
Zajímavostí je, že křížky (stále viditelné) u jmen vojáků se ve výroční den úmrtí rozsvítily.
Petr Stiborský napsal: "vedle tohoto pomníku je dodnes elektroskříň s tolika vypínači co bylo jmen a dal se u každého jména rozsvítit křížek"
Pravděpodobně byla jména vojáků na desce vyryta nebo přilepena a poté došlo k přebroušení jmen a napsání citátů.
Odhalení pamětních desek 15.8.1934 (viz další foto v příloze)
Jména uvedená na původní desce:
1914
Franke Franz, gef. 23.8., Krasnik;
Gottwald Erwin, verm. 23.8., Krasnik;
Kriegisch Albert, gef. 27.8., Lublin;
Pachonik Josef, gef. 27.8., Krasnik;
Rotter Rudolf, gef. 27.8., Lublin;
Weiser Josef, gef. 29.8., Majdan-Sielce;
Eβler Johann, gest. 31.8., Krasnik;
Winter Karl, verm. 31.8., Zaklikowo;
Pichner Viktor, gef. 9.9., Rawaruska;
Katzer Richard, verm. 16.9., Krupany;
Schromm Josef, gef. 20.9., Krupany;
Schroth Alfred, gest. 9.10., Tutzla;
Nitschke Franz, gef. 18.10., Mercavice;
Gröger Rudolf, gef. 26.10., Sadkowice;
Hoffmeister P., gef. 1.11., Argonnerwald;
Wiesner Adolf, gef. 19.11., Dlesec;
Pumm Viktor, gef. 21.11., Mniβeow;
Thanhäuser Josef, gest. 1.12., Prag;
Spiller Heinrich, verm. 4.12., Milanovac;
Wagner Josef, gef. 5.12., am Berg Godun;
Baum Adolf, gest. 11.12., Lobzow;
Lorenz Franz, gef. 12.12., Golice;
Sauer Rudolf, gef. 12.12., Ossek;
Hansel Viktor, gest. 13.12., Klucze;
Kriegisch Ernst, gest. 17.12., Arad;
Riedel Richard, gest. 18.12., Lussin-Piccolo;
Friedrich Cary, gest. 20.12., Mihály/Südung.;
Stöhr Adolf, verm. 21.12., a. d. Nida;
Görlich Rudolf, gest. 23.12., Zabrzeh;
Seifert Josef, gef. 24.12., Limanowo;
1915
Beier Josef, verm. 3.1., Serbien;
Leixner Otto, gest. 23.1., Wien;
Reinelt Adolf, gest. 24.1., Valjevo;
Katzer Ed., verm. 27.1., Serbien;
Barisch Josef, gest. 13.3., Sosolovica;
Brosig Franz, verm. 13.3., a. d. russ. Front;
Schroth Karl, gest. 22.4., Köln;
Lukas Josef, gest. 12.5., Marienburg;
Smekal Josef, gef. 13.5.;
Schön Hugo, gef. 15.5., Trykosy;
Thanhäuser G., gef. 15.5., Nadworna;
Vogt Adolf, gef. 15.5., Nadworna;
Weitz Karl, gef.15.5., Trykosy;
Bartsch G., gef. 16.5., Majdanhöhe;
Fietz B., verm. 16.5., Majdanhöhe;
Hackenberg F., gef. 16.5., Szatmár-Némety;
Kreuzer Otto, verm. 16.5., Nadworna;
Kreuzer Ad., verm. 16.5., Majdanhöhe;
Müller Emil, verm. 18.5., Ostra;
Seifert Josef, verm. 13.6., Nis/Montenegro;
Theuer Gustav, gef. 14.6., Isonzo;
Wolf Paul, gef. 16.6.;
Langer David, gef. 18.6., Kutyska;
Beier Adolf, verm. 19.6., Delatyn;
Skanda Josef, gef. 19.6., Horyklady;
Reichert Mor., verm. 21.6., a. d. russ. Front;
Dr. Schindler Max, gest. 27.6., Troppau;
Bernert Richard, gef. 11.7., Zczawa;
Spielvogel Johann, verm. 13.7., russ. Polen;
Felkel Alfred, gef. 17.7., Sokal;
Greipel Richard, gef. 19.7., Malaruska;
Otte Gustav, gef. 15.7., Delatyn;
Henschel Em., gef. 19.7.;
Theier Karl, gef. 6.8.;
Gröger Adolf, gef. 16.8., am Isonzo;
Kiffe Pinkus, verm. 3.9.;
Buchmann Em., gef. 5.9., Bukowina;
Kreuzer Josef, gef. 5.9., Holehrady;
Reichel Ferdinand, gest. 5.9., Kolomea;
Bielitzer Josef, verm. 7.9., Winiatynce;
Schreiber Josef, gef. 7.9., Szczylowce;
Warschitzka Johann, verm. 7.9., Szczylowce;
Heider Richard, verm. 8.9., Winiatyne;
Hauke Adolf, gest. 13.9., Jaktar;
Gröger Adolf, gest. 15.9., Tarnów;
Drescher Ignaz, gef. 17.9., Dubno;
Hackenberg Gustav, gest. 21.9., Troppau;
Axmann Albert, gest. 29.9., Tarnów;
Brenner Friedrich, gest. 20.9., Lemberg;
Schünzel Josef, gest. 4.10., Márámáros-Szigeth;
Klaner Alf., gest. 9.10., N. Nikolajewsk;
Ludwig Rudolf, gest. 19.10., Zololaja;
Neugebauer Adolf, gest. 23.10., Korneuburg;
Strnath Josef, gef. 1.11., Glogna a. Isonzo;
Kühnel Franz, gef. 4.11. Winiatynce;
Drechsler Moritz, gef. 6.11., Grodek;
Gröger Richard, gest. 9.11., Smordwa;
Schindler Franz, gef.10.11., a. d. ital. Front;
Kriegisch Emil, gef. 24.11., Szczylowsce;
Bernert Rudolf, gef.;
Böse Josef, gef.;
Reinelt Josef, gest. 27.1., Valjevo;
1916
Otte Gustav, gef.12.1., Winiatynce;
Jamnitzy Johann, gest. 16.1., Freiwaldau;
Fitz Rudolf, gest. 20.1., Grodek;
Schmidt Gustav, gest. 21.1., Feldbach;
Klecker Josef, gest. 10.2., Radom;
Weese Konrad, gest. 12.2., Feldbach;
Folger Richard, gest. 9.3., Grodek;
Mattner Rudolf, gest. 10.3., Freiwaldau;
Böse Richard, gef. 16.4., Monte;
Kober Ferdinand, gest. 20.4., Ottmachau;
Plischke Franz, gef. 21.4., Lotto;
Böhm Heinrich, gef. 4.6., Arsiero;
Dittrich Wilhelm, verm. 16.6.;
Hackenberg Al., gef. 16.6., Chisi;
Weitz Franz, verm. 20.6., a. d. russ. Front;
Hannig Erwin, verm. 29.6.;
Friemel Richard, verm. 29.6.;
Heisig, verm. 4.7., a. d. russ. Front;
Schlesinger Adolf, gest. 5.7., Graz;
Pusch Maximilian, gest. 15.7., Neu-Sandez;
Schneider Hans, verm. 28.7., Olesza;
Strnath Emil, gef. 7.8., Markow;
Harbich Franz, verm. 29.8., Nerlin;
Scholz Heinrich, gest. 5.10., Mika-Savinsku;
Waiser Johann, gest. 8.11., Freiwaldau;
Gröger Franz, gest. 14.12., Freiwaldau;
Brendel Ernst, gest. 18.12., Rusetut;
Schustek Rudolf, gest. 24.12., Troppau;
König Franz, verm. 21.7., Ostrov;
Hadwiger Rudolf, gest.18.5., Lemberg;
1917
Gottwald Alfred, gest. 18.1., Jägerndorf;
Jung Karl, gest. 10.2., Fieri;
Plischke Josef, gest. 15.2., Wien;
Bernert Josef, gef. 5.4., Berie;
Hackenberg Rudolf, gest. 11.4., Mipaky;
Bernert Rudolf, gest. 23.5., Troppau;
Schünzel Viktor, gef. 21.6., Prosecco;
Warschitzka Otto, verm. 30.6., Ruβland;
Link Wilhelm, gest. 17.7., Dejvic b. Prag;
Eglseer Wilhelm, verm. 22.8., Koslanievica;
Nistler Josef, gef. 30.8., Cernizza;
Franke Josef, gest. 31.8., Pardubitz;
Brieger Josef, gest. 1.9., Lom di Canale;
Lux Josef, verm. 14.9., russ. Gef.;
Wahn Viktor, gest. 16.9., Unterloitsch;
Reinelt Josef, gest. 18.10., Wien;
Brosig Josef, gest. 11.11., Wien;
Franke Josef, gest. 19.11., Feiwaldau;
Bittner Franz, gest. 11.12., Stangenansi;
Volkmann Robert, gest. 11.12., Wiene;
Otte Fr., verm. 27.12., russ. Gef;
Sauer Franz, gest. 4.1., Freiwaldau;
1918
Polke Eduard, gef. 1.2.;
Neugebauer Ferdinand, gest. 14.2., Folgaria;
Schmidt Robert, gest. 16.2., Freiwaldau;
Hadwiger Otto, gest. 17.2., Mähr. Ostrau;
Schinke Gustav, verm. 1.3., Skobelow;
Förster Franz, gest. 13.3., Neutra;
Prieβnitz Rudolf, gest. 14.3., Jägerndorf;
Bahr Johann, gef. 13.5., Durazzo;
Sauer Rudolf, gest. 29.5., Karanovici;
Augsten Egon, gef. 17.6., San Belesine;
Altmann Rudolf, gest. 22.6., Astrachan;
Broll Felix, gest. 25.6., Cervignano;
Spicka Josef, gest. 27.6., Italien;
Effenberger Ad., gest. 28.6., Borgo-Bianchi;
Franke Em., gest. 4.7., Freiwaldau;
Hauke Adolf, gef. 8.7., C. Pradon;
Weese Alois, gest. 9.7., G. Zeno;
Blazek Anton, gest. 13.7., Johannisthal;
Kaller Emil, gest. 18.7., Portogruaro;
Überall Josef, gest. 21.7., Mar. Vásárhely;
Seidel Egon, gest., russ. Gef.;
Klos Moritz, gef. 9.8., Faldanos;
Czabka Erwin, gest. 20.8., Osijek;
Katzer Robert, gest. 27.8., Nisano;
Müller Alfred, gest. 28.8., Wladimir-Wolynski;
Nistler Adolf, gest. 7.9., Wetschwotz;
Hackenberg Josef, gest. 8.9., Freiwaldau;
Pollak Alexander, gef. 9.9.;
Böhm Josef, verm. 17.9., bei Col;
Mann Ferdinand, gef. 17.9., beo Col des Basso;
Seemann Alois, gest. 24.9., Brünn;
Beierle Alois, gest. 22.9., Piave di Cadore;
Pferschi Franz, gest. 26.9., Wien;
Spielvogel Karl, gest. 29.9., Mezocorona;
Hoffmann Franz, gest. 3.10., Graniza;
Gottwald Alfred, gef. 5.10., Stino die Livenza;
Schönwälder Fr., gest. 12.10., Feiwaldau;
Scholze Edwin, gest. 20.10., Innsbruck;
Franke Franz, gef. 20.10., Co do Vungo;
Geppert Gustav, gest. 26.10., Prag;
Sedlatschek Al., gef. 26.10., Monte Pertica;
Müller Franz, gest. 3.11., Melinic;
Göttlicher Josef, gest. 22.11., Innsbruck;
Schustek Viktor, gest. 23.11., Freiwaldau;
Seipelt Alfred, gest. 25.11., Luca;
Exner Erwin, gest. 3.12., Freiwaldau;
Göppert Stefan, verm. 30.12., Gefangenschaft;
1919
Smekal Alois, gest. 29.1.;
Melde Emanuel, gest. 15.2.;
Bund Julius, gest. 10.4.;
Harbich Rudolf, gest. 20.5.;
Kauf Johann, gest. 20.7.;
Seidel Adolf, gest. 12.9;
1920
Neugebauer Josef, gest. 9.1., Pardubitz;
Stöhr Richard, gest. 16.3., Krasnojarsk;
Franz Ferdinand, gest. 15.6., Olmütz;
Ender Josef, gest. 1.8., Freiwaldau
1921
Richard, gest. 20.1., Liegnitz;
Schubert Josef, gest. 24.10., Troppau;
1923
Blazek Karl, gest., Frankfurt/M.
(zdroj: Heimatbuch 1982, vydaný v Kirheimu unter Teck)
Text pod PD: Den toten helden unserer Heimat Stadt zum ewigen Gedächtnis!
(překlad: Mrtvým hrdinům našeho rodného města pro věčnou památku!)
Autor fotografie PD v kostele byl Franke Rudolf, Photo-Kunstanstalt Freiwaldau (sbírka SOKa Jeseník).
Souřadnice: N50°13'49.22'' E17°12'21.96'' - přibližná pozice dle adresy
Pomník přidal: Jaromír Knotek
Pamětní deska OF
Umístění: Jeseník, Palackého 176/12, bývalá Katovna, IC Jeseník, u vstupu do zahradyOBČANÉ!
ZAKLÁDEJTE
OBČANSKÁ
FÓRA
V TOMTO DOMĚ BYLA VE VEČERNÍCH HODINÁCH 21. LISTOPADU 1989
SPONTÁNNĚ ZALOŽENA MÍSTNÍ SEKCE OBČANSKÉHO FÓRA,
KTERÁ MĚLA V POHNUTÝCH DNECH SAMETOVÉ REVOLUCE ZÁSADNÍ PODÍL
NA FORMOVÁNÍ DEMOKRACIE V REGIONU A V ROCE 1990 PŘIVEDLA JESENÍK
K PRVNÍM SVOBODNÝM VOLBÁM PO VÍCE JAK 40 LETECH TOTALITY.
Autorem grafického ztvárnění pamětní desky je zdejší umělec Filip Raif.
Významnými osobnostmi spojenými s listopadovými událostmi roku 1989, byly například Ladislav Hajný, tváří sametové revoluce v Jeseníku nebo Petr Košacký, první porevoluční starosta města.
Souřadnice: N50°13'49.22'' E17°12'21.96'' - přibližná pozice dle adresy
Pomník přidal: Jaromír Knotek
Pamětní lípa k výročí 100 let republiky
Umístění: Jeseník, Palackého 176/12, zahrada Katovnyžádný nápis
Zasazena 2018.
Sváteční slovo pronesla místostarostka Zdeňka Blišťanová, Dan Drápal za církevní spolky, Nikol Krutská zahradní architektka, Mgr. K. Growka z jesenického archivu.
Na akci se spolupodíleli spolek Sudetikus z.s.,jesenické církevní spolky, IC Katovna Jeseník, SOkA Jeseník, MKZ Jeseník.
Souřadnice: N50°13'53.43'' E17°12'19.5''
Pomník přidal: Jaromír Knotek