Burg - San Candido

Bývalý hřbitov a pamětní desky padlých v 1. světové válce

Autor: Giovanni Terranova, 14.06.2018
Umístění: Burg - San Candido, (německy Inninchen), současný italský region Trentino – Alto Adige
Nápis:
DEN HIER
RUHENDEN
UNBEKANNTEN
SOLDATEN DES
WELTKRIGES
1914/1918
ZUM EHRENDEN
GEDENKEN

Im Jahre 1918 wurden auf diesem
Gräberfeld 364 italiensche Soldaten
Beerdigt. 1934 exhumiert und im
Ossarium Pocol/Cortina zugebettet.

Nel 1918 in questo sepolcreto furono
sepolti 364 soldati italiani. Le loro
spoglie furono riesumate e traslate
nell ossario di Pocol nel 1934.

Desky se jmény vojáků:
Splichal Anton Zderaz / Böhmen * 1872 + 3. 5. 1918, Starikow Andrej + 17. 5. 1918, Statinka Teodor + 11. 1. 1918, Steinhäusler Anton Viechtwang / OÖ. * 1883 + 13. 7. 1915, Steinitzer Johann Neuhaus / Stmk. * 1896 + 5. 10. 1915, Steurer Josef Olang * 1872 + 20. 9. 1915, Stevanovič Lukas Truova / Bosnien * 1869 + 3. 12. 1915, Stuhec Franz Altstrass / Stmk. * 1874 + 27. 10. 1918, Stynbe Gabor Tesfalva / Ungarn * 1882 + 28. 10. 1918, Stix Alois Buchkirchen / OÖ. * 1894 + 2. 11. 1915, Tamaskovič Andreas Nagysurány / Ungarn * 1893 + 7. 10. 1915, Tavernau Bartolo Rover / Parbonare * 1885 + 24. 12. 1914, Thalhauser Christian Tittmoning / OÖ. * 1896 + 16. 1. 1916, Tober Markus Ungarn *5. 11. 1915, Tamasini Dominikus Val Floriana * 1873 + 22. 4. 1915, Tschurtschenthaler Veit Sexten * 1896 + 24. 8. 1915, Ufimkow Jagor + 11. 7. 1918, Ugerto Pietro Porte / Turino * 1891 + 15. 8. 1915, Usatenko Sawely + 28. 9. 1918, Valencak Josef Gorgani * 1869 + 18. 12. 1917, Verdelin Davide Montecassino * 1897 + 12. 10. 1918, Veretti Biagio Lisignago * 1877 + 8. 3. 1915, Voit Josef Maria Schmolln / OÖ. * 1891 + 5. 11. 1915, Wackerle Lambert Telfs * 1889 + 6. 3. 1915, Weber Rudolf Hermsdorf / Böhmen * 1896 + 5. 4. 1916, Wechselberger David Schwendt / Tirol * 1892 + 16. 3. 1916, Wibmer Aois Windisch Matrei * 1894 + 21. 8. 1915, Wiedauer Georg Brixen im Thale * 1894 + 22. 5. 1915, Wiedl Leopold Wien * 1891 + 26. 8. 1915, Wilhelm Martin Kitzbühel * 1878 + 10. 3. 1916, Wimmer Franz Salzburg * 1888 + 11. 9. 1918, Winkler Georg Natz * 1891 + 8. 3. 1915, Wojczik Jakob Grybow / Galizien * 1899 + 20. 11. 1918, Wolkow Andrei + 28. 6. 1918, Zartea Luigi Canále San Bovo * 1887 + 17. 7. 1915, Zenkl Ottokar Nimburg / Böhmen * 1893 + 16. 1. 1915, Ziesacher Josef Millstat * 1896 + 29. 7. 1915, Zorič Markus Risovac / Bosnien * 1875 + 30. 4. 1918, Zung Ludwig Innsbruck * 1894 + 19. 6. 1915, Zwigl Franz Priglitz / NÖ. * 1886 + 29. 3. 1917 Österreichisches schwarzes Kreuz

Polovinkin Konstantin Russland * 1893 + 4. 10. 1918, Poppelbauer Franz + 2. 11. 1915, Poslusný Herbert Vsetu / Böhmen * 1885 + 8. 10. 1918, Preisler Konrad Reichenau / Böhmen * 1881 + 14. 8. 1918, Probst Anton Leutasch / Tirol * 1884 + 20. 3. 1916, Quickner Unterangerberg * 1890 + 21. 10. 1917, Racz Viktor Důnakiliti / Ungarn * 1892 + 10. 9. 1915, Radina Adalbert Chlumetz / Böhmen * 1866 + 11. 3. 1916, Rampinelli Guido * 1894 + 7. 8. 1915, Ramponi Vincenz Dimaro * 1868 + 6. 12. 1915, Rankovic Dimidrije Akletatg. / Serbien * 1899 + 26. 10. 1918, Reichl FRanz Ausserfurth / Slbg. * 1896 + 28. 12. 1915, Reininger Franz Karlsbad / Böhmen * 1882 + 4. 8. 1915, Reitter Rudolf Ebensee / OÖ. * 1897 + 8. 9. 1915, Reyer Andreä St. Martin / Gsies * 1894 + 11. 12. 1914, Riegler Josef Gries / Bozen * 1895 + 14. 11. 1917, Riepl Johann Gallneukirchen * 1891 + 4. 8. 1915, Rohrauer Emmerich Kirchdorf / OÖ. * 1876 + 24. 1. 1918, Rola Ivan Buczacz / Galizien * 1880 + 31. 7. 1918, Romac Josef Prest / Bolun / Istrien * 1896 + 30. 8. 1915, Ronska Franz Krouna / Böhmen * 1871 + 21. 3. 1918, Rossi Vincenz Centa / Borgo * 1895 + 17. 8. 1915, Rusnand Alexander + 7. 10. 1918, Rutzinger Johann Frauchling / OÖ. * 1877 + 14. 3. 1916, Ryant Franz Bózetice / Böhmen * 1873 + 27. 1. 1918, Scheder Walter Heiligenkreuz / NÖ. * 1896 + 5. 2. 1916, Schedmayer Franz Wien * 1872 + 2. 1. 1918, Schikalow Gregori + 14. 6. 1918, Schmid Stefan Galtersdorf / Böhmen * 1894 + 7. 9. 1917, Schmidt Johann + 2. 5. 1916, Schmiedt Vinzenz Aschach / OÖ. * 1885 + 24. 7. 1915, Schmötzlinger Jakob Mellmach / OÖ. * 1895 + 17. 8. 1915, Schoeffthaler Hermann Rietz * 1880 + 7. 4. 1916, Schulz Karl Bratelsbrunn / Mähren * 1882 + 3. 11. 1917, Scotti Ludwig Wien * 1878 + 5. 3. 1916, Seperovie Ahmel Slimena / Rusland * 1879 + 14. 10. 1918, Serban Theodor Mezö / Ungarn * 1883 + 21. 7. 1915, Siemosonkowo Alexi + 18. 1. 1916, Siergcyow Stepan + 6. 12. 1915, Smetanka Konstantin Okniga / Rusland * 1890 + 23. 10. 1918

Lerch Anton Langgrün / Böhmen * 1888 + 5. 9. 1915, Liederer Franz Atzersberg / OÖ. * 1873 + 2. 1. 1916, Liewald Rudolf Kupferberg / Böhmen * 1886 + 9. 9. 1915, Limpl Matthias Uttersdorf / Slbg. * 1882 + 15. 9. 1915, Lindner Leopold Gallneukirchen / OÖ. * 1872 + 4. 1. 1918, List Johann Wien * 1884 + 11. 9. 1915, Lovczinski Jenwej + 4. 2. 1916, Luksz Anton Battonya / Ungarn * 1875 + 18. 12. 1915, Machatadse Simon + 25. 4. 1918, Mai Josef Karl Kalsching / Böhmen * 1884 + 11. 8. 1915, Mair Albert Rietz / Tirol * 1879 + 8. 12. 1915, Männer Johann Sandau / Böhmen * 1874 + 20. 8. 1915, Maroni Emil Pre / Riva * 1873 + 8. 10. 1915, Massoupust Rudolf Reichenau / Böhmen * 1880 + 12. 9. 1915, Mayrhofer Alois Seeb / NÖ. * 1889 + 29. 12. 1914, Mroczko Piotr Borki / Galizien * 1900 + 15. 9. 1918, Müller Johann Ungarn * 1883 + 16. 4. 1916, Nemet Antal Karezfalva / Ungarn * 1900 + 12. 8. 1918, Nenadov Matthias Temesvár / Ungarn * 1876 + 9. 10. 1918, Neugebauer Hubert Glödnitz / Kärnten * 1886 + 6. 3. 1916, Neuner Kaspar Telfs / Mösern * 1895 + 11. 5. 1915, Neurauter Alois Oetz * 1869 + 6. 9. 1915, Neyer Conrad Hittisau / Vlbg. * 1892 + 15. 11. 1914, Niederfuhr Gustav Wien * 1886 + 10. 12. 1917, Niedermaier Franz Andorf / OÖ. * 1897 + 2. 9. 1917, Obst Kamillo Olmütz / Mähren * 1888 + 6. 9. 1915, Pagatow Milan + 24. 11. 1915, Peneczl Nikolaus Sambor / Galizien * 1861 + 5. 8. 1915, Panhon Ivan + 21. 3. 1916, Pap Gabor Telcs / Ungarn * 1882 + 19. 8. 1918, Pater Emmeran Martin O. F. M. Schwarzach * 1885 + 5. 3. 1916, Pichler Egon Tramin * 1891 + 25. 6. 1915, Pinter Josef Orfaln / Ungarn * 1880 + 17. 7. 1918, Plachy Vincenz Kossojed / Böhmen * 1892 + 25. 7. 1918, Plattner Josef Oetz / Tirol * 1882 + 27. 5. 1916, Pletschko anton Greitschbach / Ktn. * 1875 + 26. 1. 1918, Pokorny Alfred Marburg * 1892 + 23. 11. 1918, Polacsak Thomas Kopany / Ungarn * 1894 + 23. 10. 1918, Poli Josef Kurtatsch * 1885 + 10. 4. 1915, Poliarusch Simonov + 9. 12. 1917

Hoy Franz St. Lambrecht / Murau * 1898 + 4. 12. 1917, Huber Anton Nassereith / Tirol * 1892 + 13. 6. 1916, Huber Franz Fornach O /Ö. * 1881 + 9. 9. 1915, Hustyn Josef Fürstental / Bukowina * 1885 + 16. 4. 1916, Irnberg Alexander Hofgastein * 1883 + 3. 1. 1916, Ivanic Paul Degoj / Kroatien * 1869 + 11. 5. 1918, Jamon Alexei + 22. 7. 1918, Jatter Josef Tresdorf / Kärnten * 1869 + 16. 4. 1916, Jog Ferdinand Gerlsdorf / Mähren * 1893 + 28. 11. 1915, Jovanczek Janos + 18. 10. 1918, Jowonichiu Paul + 3. 1. 1916, Kaimmüler Johann 31. 1. 1916, Karolic Stefan Jedlanka / Russland * 1900 + 2. 10. 1918, Karoljow Ivan + 11. 6. 1918, Katro Wenzeslaus Siscany / Böhmen * 1876 + 18. 4. 1918, Kauffmann Josef Enzersdorf / NÖ. * 1894 + 16. 4. 1916, Kern Eugen Alfrettendorf * 1896 + 5. 3. 1916, Kiedanow Petro + 8. 4. 1918, Kirchner Anton Hall / Tirol * 1897 + 2. 1. 1916, Kirchschläger Michael Enns / OÖ. * 1897 + 16. 4. 1916, Kitzbichler Georg Niederndorf / Tirol * 1895 + 6. 10. 1915, Klammer Franz Obertilliach * 1875 + 5. 9. 1915, Klimenko Peter + 22. 6. 1918, Klingenschmid Jakob Hall / Tirol * 1886 + 9. 7. 1915, Kobuydo Ivan + 6. 1. 1916, Kofler Anton Traunkirschen * 1881 + 14. 6. 1915, Koloskow Nikolaj + 5. 7. 1918, Komarow Ivan + 28. 4. 1918, Korovkin Ivan + 31. 7. 1918, Korytar Johann Karlowitz / Mähren * 1894 + 17. 3. 1916, Kralinger Johann Achwaz * 1868 + 21. 6. 1915, Kratky Vincenz Pritiwanou / Mähren * 1866 + 23. 4. 1916, Kronlackner Karl Thalheim / Wels * 1895 + 7. 8. 1915, Kropinnik Rudolf St. Leonhard / Kärnten * 1887 + 12. 9. 1918, Krum Ludwig Tischau / Böhmen * 1887 + 18. 4. 1916, Krupitzka Anton Wiener Neustadt * 1891 + 25. 4. 1914, Kurtz Johann St. Gallen / Stmk. * 1897 + 23. 8. 1917, Ladner Franz Flirsch * 1870 + 6. 11. 1916, Lasser Karl Linz * 1891 + 3. 3. 1916, Laszlo Andreas Ungarn * 1897 + 15. 6. 1915


Feldbacher Johann Salzburg * 1893 + 4. 6. 1915, Fiedler Andreas Aldrans / Tirol * 1877 + 5. 12. 1915, Fontos Johann Feldkurát Szeged / Ungarn * 1883 + 6. 10. 1918, Forstinger Heinrich Neukirchen / NÖ. * 1875 + 7. 3. 1918, Franczůski Paul Nygykikinda / Ungarn * 1882 + 13. 8. 1915, Franko Anna Ungarn + 4. 10. 1918, Frohlick Karl Rankweil / Vlbg. * 1896 + 6. 5. 1916, Gadenz Johann Primiero * 1896 + 5. 3. 1916, Ganitzer Josef St. Johann im Pongau * 1895 + 13. 2. 1915, Gerasimcuk Pavel Krupowie / Russland * 1883 + 19. 10. 1918, Gerza Florian Ternowa / Mähren * 1882 + 15. 3. 1916, Geyer Friedrich IIliboka / Bukowina * 1880 + 13. 8. 1918, Gilde Peter Billed / Ungarn * 1895 + 18. 9. 1918, Gmachl Christian Bergheim / Slbg. * 1875 + 24. 6. 1915, Goller Sebastian + 15. 10. 1918, Grabherr Johann Dormbirn * 1879 + 10. 4. 1916, Grabner Karl Gallsbach * 1892 + 19. 12. 1914, Gregorzyk Stanislaus Czakowa / Galizien * 1897 + 12. 12. 1917, Greifeneder Johann Eberschwang / OÖ. * 1895 + 28. 7. 1915, Greil Johann Iselsberg * 1892 + 10. 5. 1914, Groller Martin Klagenfurt * 1873 + 3. 5. 1916, Gugg Friedrich Geigl / Slbg. * 1889 + 21. 3. 1915, Guschl Franz Wartberg / OÖ. * 1875 + 13. 1. 1916, Gut Pauul Ucisko / Galizien * 1875 + 23. 7. 1918, Hackhofer Franz Toblach * 1898 + 10. 5. 1917, Hangöbl Josef Hondenberg / Braunau * 1895 + 18. 4. 1915, Harrer Alois Laa / OÖ. *1881 + 4. 3. 1916, Hassler Anton St. Johann / Slbg. * 1888 + 4. 11. 1915, Hemetsberger Josef Fronach / OÖ. * 1891 + 8. 10. 1915, Hengl Robert Wien * 1894 + 5. 3. 1916, Hergeth Richard Graslitz / Böhmen * 1893 + 5. 8. 1915, Hirterhans Josef + 11. 9. 1917, Hissen Beschen Sarina / Macedonien * 1890 + 18. 10. 1918, Hochegger Martin Altheim / OÖ. * 1896 + 5. 3. 1016, Hofer Alois Reischach * 1895 + 3. 11. 1915, Hofinger Leopold St. Martin / OÖ. * 1895 + 4. 11. 1915, Hofmann Alois Karlsbad / Böhmen * 1891 + 22. 10. 1917, Holobek Thomas Sbejsow / Mähren * 1877 + 17. 3. 1916, Hora Josef Petrowitz / Böhmen * 1892 + 12. 3. 1016, Horvath Josef Oberwart / Bgl. * 1893 + 29. 1. 1916


Abuchow Piotr + 27. 9. 1918, Achleitner Georg Inerschwandt / OÖ. * 1895 + 13. 11. 1915, Aigner Johann Terfens * 1881 + 21. 6. 1915, Altstatter Josef + 11. 8. 1918, Andrs Johann Krocelavy / Böhmen * 1882 + 15. 3. 1916, Angerer Eduard Dürnberg / Slbg. * 1896 + 19. 2. 1916, Anzinger Alois St. Georgen / OÖ. * 1889 + 9. 9. 1915, Aseu Michael Vöcklabruck * 1870 + 2. 5. 1916, Aumüller Robert + 15. 9. 1915, Ausanikov Ivan + 12. 11. 1915, Bagayov Iwan Meskorvsky / Russland * 1875 + 25. 10. 1918, Balog Alexander Teplitz / Böhmen * 1886 + 20. 8. 1915, Barabul Ilia + 2. 1. 1916, Baranow Stefan Wilna / Russland * 1883 + 24. 10. 1918, Baroczi Georg Kecskemet / Ungarn * 1895 + 2. 10. 1918, Belenika Ivan + 29. 7. 1918, Benatzky Dr. Rudolf Hallein / Slbg. * 1882 + 22. 6. 1916, Bergholz Theodor Wien * 1896 + 27. 8. 1915, Bergmann Anton + 25. 2. 1915, Binder Johann Hallstatt / OÖ. * 1897 + 27. 2. 1916, Brahos Jaroslav * 1896 + 17. 9. 1918, Brichotka Marko Nikolaj + 25. 11. 1917, Brinkow Dimitri + 18. 7. 1918, Broriak Johann + 7. 11. 1917, Bruscuzew Afanty + 4. 9. 1918, Brussino Bernandin + 7. 8. 1915, Burmasovič Marinko + 18. 3. 1918, Calovi Paul Faedo * 1879 + 12. 1. 1915, Cerny Johann Weimislitz / Mähren * 1876 + 15. 9. 1918, Chaimow Ivan + 4. 8. 1918, Copič Ilija Strigowo / Bosnien * 1875 + 5. 12. 1917, Cornelli Luigi Revolta d Adda + 9. 8. 1915, Czabala Anna Ungarn * 1887 + 25. 12. 1917, Damowits Felix Travnica / Russland * 1884 + 11. 10. 1918, Deluca Karl Belluno * 1890 + 21. 8. 1915, Deporta Johann Villnöb * 1880 + 28. 12. 1914, Draxl Georg Thaur * 1896 + 29. 2. 1016, Egger Andreas Vigaun / Slbg. * 1887 + 12. 6. 1915, Eidlitz Johann Wien * 1892 + 4. 11. 1915, Eurglski Oblaski + 3. 1. 1915, Eyc Adolf Studenec / Böhmen * 1887 + 24. 8. 1918
Poznámka:

Rakousko – uherský vojenský hřbitov v italské lokalitě Burg - San Candido (německy Inninchen) – současný italský region Trentino – Alto Adige, vznikl v roce 1915 krátce po vstupu Itálie do 1. světové války. Zdejší území bylo v té době součástí Rakousko – Uherska. Na tomto hřbitově byli v letech 1915 – 1918 pohřbíváni především vojáci, kteří zemřeli v blízkých vojenských nemocnicích – příslušníci rakousko – uherských ozbrojených sil a váleční zajatci – italští, ruští, rumunští a srbští vojáci. Celkem zde bylo do konce 1. světové války pohřbeno v jednotlivých hrobech 700 vojáků a další, blíže neurčený počet neznámých vojáků byl pohřben ve společných hrobech. Hřbitov byl zrušen v roce 1934 v rámci budování centrálních vojenských pohřebišť. Ostatky italských vojáků a spolu s nimi i ostatky rakousko – uherských vojáků, pocházejících z regionu Trentino – Alto Adige byly přeneseny na nové centrální vojenské pohřebiště „Sacrario militare di San Candido“, uvedené do provozu v roce 1939. Ostatky ostatních padlých vojáků byly přeneseny na jiná pohřebiště, především na rakousko – uherský vojenský hřbitov ve městě Varna poblíž Brixenu. V letech 2003 – 2004 byl zrušený vojenský hřbitov Burg – San Candido rekonstruován a opět vysvěcen. V té době zde byly rakouskou organizací Černý kříž, která pečuje o rakouské válečné hroby, umístěny bronzové desky se jmény některých zde původně pohřbených vojáků. Pan Giovanni Terranova zaslal příslušnou fotografickou dokumentaci ZÚ Řím a na základě jejího prozkoumání bylo identifikováno celkem 33 jmen rakousko – uherských vojáků, pocházejících ze současného území České republiky (Češi i Sudetští Němci). U 27 z nich se následně panu Terranova podařilo dohledat a ověřit existenci jejich současných hrobů na vojenském hřbitově ve Varna – Brixen. Při této příležitosti byl objeven i výše uvedený hrob československého domobrance Vincence Plevy.


Centrální evidence válečných hrobů: není evidován
Pomník přidal: PhDr. Ing. Jozef Špánik
Příprava dat: Martin Brynych, Aleš Zahradníček