Plzeň - město

Pomník Obětem 1. a 2. světové války

Autor: Kajuga, 01.04.2006
Umístění: Plzeň - město, Revoluční, travnaté prostranství vedle kostela Sv. Martina a Prokopa
Nápis:
NA PAMĚŤ
STANKA VODIČKY
VŮDCE RUMBURSKÉ VZPOURY
KTERÝ BYL DNE 29.KVĚTNA R. 1918
V RUMBURKU ZASTŘELEN.
POSTAVILI JEHO PŘÁTELÉ A RODÁCI
R.1919

V DOBĚ OKUPACE 1939 AŽ 1945
BYLI Z LOBEZ A PETŘÍNA UMUČENI:
ADAMEC FRANTIŠEK - BUCHENWALD, GEBHARD GUSTAV - SACHSENHAUSEN DORA, JECHUMTÁL FRANTIŠEK - TEREZÍN, LEHKÝ JOSEF - OSVĚTIM, LEDVINA LUDVÍK - BUCHENWALD, ZÁMEK FRANTIŠEK - GROSS ROSEN, RICHTER KAREL - BERLIN PLOTZENSEE, KROFTA VÁCLAV - BERLIN
PLOTZENSEE, ŘÍHA BOHUMIL - BAYREUTH, TUHÁČEK ALOIS – HAMBURG
ČEST JEJICH PAMÁTCE
Poznámka:

Rumburská vzpoura byla reakcí na nedostatečné a špatné zásobování, nevyplacené žoldy a šikanu německých důstojníků. Vznikla v šest hodin ráno v úterý 21. května 1918 a ještě téhož dne byla krátce po deváté hodině večer potlačena pod Chotovickým vrchem u Nového Boru. Povstalci byli popraveni v Rumburku a v Novém Boru. Tři vůdcové povstání Stanko Vodička, František Xaver Noha a Vojtěch Kovář byli 29. května v časných ranních hodinách zastřeleni.
Stanným soudem, který zasedal v Rumburku v bývalém zámku a v Novém Boru, bylo odsouzeno k trestu smrti ještě dalších sedm vůdců povstání, kteří byli 29. května večer též popraveni zastřelením. U dalších čtrnácti odsouzených k smrti byl nakonec rozsudek „zmírněn“ na mnohaleté vězení. Z více jak 580 obviněných vzbouřenců jich bylo 116 za trest posláno na frontu a zbytek byl uvězněn v terezínské pevnosti. V roce 2008 se v Rumburku pořádaly oslavy k devadesátému výročí Rumburské vzpoury. Na námět vzpoury byl natočen film Hvězda zvaná Pelyněk. Stanko Vodička požádal před popravou evangelického faráře Georga Dölla o předání dopisu na rozloučenou a svého cvikru rodině. Nyní je pohřben na Domažlickém hřbitově po pravé straně cesty od hřbitovních vrat ke kostelu. Roku 1951 byla na památku povstalců do městského parku instalována socha Nepokořen od Vendelína Zrůbeckého.
Na místě popraviště byl v 60. letech minulého století instalován pomník popraveným vzbouřencům Stanko Vodičkovi, Františku Nohovi a Vojtěchu Kovářovi od místního kameníka.
(zdroj Wikipedie)


Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE-3209-05691
Souřadnice: N49°44'42.97'' E13°24'29.52'' - přibližná pozice dle adresy
Pomník přidal: Kajuga
Doplnění informací: Ing. František Jedlička