Plzeň - město

Pomník Obětem 2. světové války

Autor: Kajuga, 21.03.2007
Umístění: Plzeň - město, Jateční, Plzeň - Doubravka, nedaleko čistírny odpadních vod
Nápis:
OBĚTEM NÁLETU
DRUHÉ
SVĚTOVÉ VÁLKY
17.4.1945
Poznámka:

Válka už se blížila ke konci a všichni nedočkavě očekávali mír. I obyvatelé západočeské Plzně.Ti se ale místo toho dočkali bombardování. Čtyři hodiny ráno 17.4.1945. Tmu nad městem rozsvítilo tisíce světlic, shozených z 10.doprovodných Mosquit. 222 Avro 683 Lancasterů no. 5. Group, zaplnilo nebe nad Plzní. Začal nálet na plzeňské nádraží. Dvacet minut totální devastace. Po tuto dobu hřměly v Plzni bomby. Potom nastalo ticho a tma, přerušena jen někde hořícím požárem. Bylo zničeno desítky km. kolejí, tisíce vagonů, 80 lokomotiv, nádražní depo a mnoho dalších budov. Na budovu nádraží dopadly také dvě bomby. Jedna pohnula obrovskou kopulí nádražní budovy a druhá propadla až do nádražního krytu, kde zabila několik set německých a maďarských vojáků a uprchlíků z východu Německa, čekajícich na vlaky. Zásah dostal i právě projíždějící vlak s municí, který mohutně explodoval. Přesné počty objetí nejsou známy, ale odhaduje se, že zahynulo 850 lidí. Ne všechny pumy dopadly na nádraží. Bylo zničeno i mnoho civilních domů: městská jatka, dělnická čtvrť zvaná Cikánka byla totálně zničena. Bomby dopadly i na nedalekou čtvrť Doubravka a její část Letnou, i do plzeňského pivovaru. V nádražním krytu zahynulo 350 železničářů a civilních cestujících. Bylo svrženo 891 tun bomb a 5 tun zápalných bomb. Mezi nimi také 168, 1815kg bomb nazývaných v Anglii ne právě přilehavě "Cookie". (zdroj http://www.volny.cz/buschman/Lancaster.html)


Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE-3209-05681
Souřadnice: N49°45'43.23'' E13°24'17.52''
Pomník přidal: Kajuga
Doplnění informací: Ing. František Jedlička

Pomník Obětem 2. světové války

Autor: Jan Treml, 12.08.2018
Umístění: Plzeň - město, Jateční, mezi objektem Jateční ul. 38 a vjezdem do areálu dřevoprodeje Jateční 36, vedle pomníku Pyrotechniků
Nápis:
NA PAMÁTKU
OBĚTEM NÁLETU

17.4.1945

Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE3209-54656
Pomník přidal: Marek Lanzendorf

Pomník pyrotechnikům

Autor: Jan Treml, 12.08.2018
Umístění: Plzeň - město, Jateční, mezi objektem Jateční ul. 38 a vjezdem do areálu dřevoprodeje Jateční 36, vedle pomníku Obětem náletu
Nápis:
VĚNOVÁNO
OBĚTAVÉ PRÁCI
PYROTECHNIKŮ

LETECKÁ PUMA 500 lb
VĚNOVÁNO POLICIÍ ČR
Poznámka:

Poznámka z informační cedule:
Nacházíte se na místě bývalé dělnické kolonie ,,Cikánka,, . Tato kolonie byla při nočním náletu Royal Air Force (Britské královské letectvo) v noci, ze 16. na 17. dubna 1945 kompletně smetena ze zemského povrchu. Doplatila na svoje umístění v těsném sousedství seřaďovacího nádraží, které bylo jedním z hlavních cílů zmíněného náletu. V zemním krytu zde na místě zahynulo přes 80 místních obyvatel. Celkové oběti tohoto nočního náletu na území Plzně se odhadují až na 1000 osob. Náletem byla mimo seřaďovacího nádraží a jeho okolí zasažena také přilehlá čtvrť Doubravka, hlavní vlakové nádraží i Plzeňský pivovar.
Během náletu svrhlo 208 letounů Avro Lancaster 891 tun trhavých, 4 tuny zápalných, 3 tuny osvětlovacích pum a 168 kusů super těžkých 1816 kilogramových bomb. Odhadované škody na majetku dosáhly 111 miliónů tehdejších korun.
Do dnešních dnů se zde nacházejí nevybuchlé pumy. I po více jak sedmdesáti letech mohou způsobit materiální škody a hlavně způsobit zranění nebo i smrt občanů. Je proto třeba zmínit nebezpečnou, ale nepostradatelnou práci policejních pyrotechniků, kteří i dnes, desetiletí po válce, nasazují život na zneškodnění těchto pum. I jim patří naše úcta.
V roce 2017 rozhodlo zastupitelstvo městského obvodu Plzeň 4 o vybudování tohoto pietního místa. Od pyrotechnické služby Policie České republiky se podařilo získat darem zde umístěnou pumu americké výroby AN – M64 general purpose 500 liber použitou při náletu na Československo.
Toto místo by nám mělo připomínat, jak snadno se přijde o svobodu a kolik obětí pak je třeba zaplatit, pro její opětné získání…
Děkujeme za poskytnutí fotografií ze soukromých sbírek pana Fouda a pana Honzíka.


Centrální evidence válečných hrobů: není evidován
Pomník přidal: Marek Lanzendorf