Plzeň - město

Alej Svobody, Americká, Anglické nábřeží, Bedřicha Smetany, Bendova, Bolevecká, Bolevecká náves, Božkovská, Brojova, Cukrovarská, Čechova, Denisovo nábřeží, Domažlická, Doudlevecká, Dřevěná, Edvarda Beneše, Emila Škody, Goethova, Habrmannovo náměstí, Hankova, Havlíčkova, Hřbitovní, Husova, Chodské náměstí, Jablonského, Jateční, Jiráskovo náměstí, Jungmannova, K Hrádku, K pomníku padlých, Kaštanová, Ke Sv. Jiří, Klatovská třída, Komenského, Koperníkova, Koterovská, Křížkova, Mánesova, Masarykova, Mikulášská, Mikulášském náměstí, Na Pomezí, Nad Štolou, Nádražní, náměstí Generála Píky, náměstí Karla Panušky, náměstí Milady Horákové, náměstí Míru, náměstí Odboje, náměstí Republiky, náměstí T. G. Masaryka, náměstí T.G. Masaryka, Nerudova, Palackého, Partyzánská, Petákova, Plaská, Plzenecká, Plzeňská cesta, Pobřežní ulice, Pod Všemi svatými, Pod Záhorskem, Poděbradova, Poříční, Prokopova, Průmyslová, Resslova, Revoluční, Riegrova, Rokycanská, Rooseveltův most, Rubešova, sady Pětatřicátníků, Sedláčkova, Schwarzova, Skrétova, Slovanská alej, Smetanovy sady, Solní, Stará cesta, Šafaříkovy sady, Škroupova, Štefánikovo náměstí, Štruncovy sady, Thámova, Tovární, U Bazénu, U Prazdroje, U Vrby, Újezdská, Univerzitní, Vřesinská, Zábělská, Zahradní, Zborovská, Zbrojnická, Zemědělské náměstí, Zikmunda Wintra, Železniční, Žižkova, nezařazeno

Pomník Obětem 1. světové války

Autor: Kajuga, 02.04.2006
Umístění: Plzeň - město, Doudlevecká, travnaté prostranství před Benešovou školou
Nápis:
PAMÁTCE
HRDINSKÝCH
MUČEDNÍKŮ
RUMBURSKÝCH
1918 1933

ZA NAŠE STRASTI
VAŽ SI VLASTI

Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE-3209-05185
Souřadnice: N49°44'15.15'' E13°22'47.02''
Pomník přidal: Kajuga

Pamětní deska Edvard Beneš

Autor: Marek Lanzendorf, 27.06.2017
Umístění: Plzeň - město, Doudlevecká 1692/35, vedle vchodu budovy základní školy
Nápis:
Dr. EDVARD BENEŠ
*28.5.1884
+3.9.1948

NÁŠ PRVNÍ MINISTR ZAHRANIČÍ
A DRUHÝ PREZIDENT
ČESKOSLOVENSKÉ REPUBLIKY.
ZASLOUŽIL SE O JEJÍ VZNIK
A OBNOVENÍ PO 2. SVĚT. VÁLCE.

Centrální evidence válečných hrobů: není evidován
Pomník přidal: Marek Lanzendorf

Pamětní deska Arnošt Mansfeld

Autor: Marek Lanzendorf, 08.12.2018
Umístění: Plzeň - město, Dřevěná 345/8, na rohu Křižíkovy sady
Nápis:
(bez textu)
Poznámka:

Generál Mansfeld
1618 - Plzeň dobyta stavovským vojskem pod velením Arnošta Mansfelda
Autor: V. Šíp


Centrální evidence válečných hrobů: není evidován
Pomník přidal: Marek Lanzendorf

Pamětní deska Obětem 2. světové války

Autor: Kajuga, 14.04.2006
Umístění: Plzeň - město, Edvarda Beneše, na zdi pavilonu prof. Dr.Františka Šimera, FN Bory
Nápis:
ZDE PŮSOBILI

UNIV. PROFESOR MUDR. FRANTIŠEK ŠIMER
A JEHO ASISTENT MUDR. VILÉM HLINKA.

ZA VLASTENECKOU ČINNOST V R. 1941 - 42 BYLI ŽALÁŘOVÁNÍ
A 8. IX. 1943 V BERLÍNĚ POPRAVENI.

PLZEŇSKÁ ŽUPA Ú.J ČS.LÉKAŘŮ
Poznámka:

MUDr. František Šimer, narozen 20.4.1899 Praha, universitní profesor, primář interního oddělení Plzeňské městské nemocnice. Zatčen gestapem 2.8.1942, popraven 8.9.1943 v Berlíně.
MUDr. Vilém Hlinka, asistent MUDr. Šimery, popraven 8.9.1943 v Berlíně.
(zdroj: CEVH MO ČR)


Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE3209-39149
Souřadnice: N49°43'55.62'' E13°22'32.56''
Pomník přidal: Kajuga
Doplnění informací: Marek Lanzendorf

Pomník Obětem 2. světové války

Autor: Marek Lanzendorf, 26.01.2018
Umístění: Plzeň - město, Emila Škody, před V. bránou, přímo proti Planetáriu - Techmania Science Center
Nápis:
Oběti
II. světové války

Adámek Alois, Anton Jan, Baier Václav, Balvín Alois, Basl František, Baumruk Bohuslav, Baxa Karel, Bednář Čeněk, Benda Josef, Bělohlávek František, Bílí František, Blecha Josef, Boháč Václav, Bouda Jan, Brabec Miloslav, Brabec Tomáš, Brožík Jaroslav, Brožík Václav, Brychcín Karel, Bruj Josef, Březina Josef, Burda Antonín, Bureš Karel, Burešová Ludmila, Cafourek Václav, Cajthaml Václav, Ceplecha Václav, Cink Drahoslav, Čech Václav, Černota Alois, Černý Stanislav, Červený Jan, Čížek Josef, Daněk Bohumil, Deutscher František, Diviš Václav, Dobiáš Václav, Dráždil Jaroslav, Drle František, Drozda Jan, Dubská Marie, Duchek František, Dvořák Jaroslav, Egermaier Václav, Eichhorn Otakar, Eminger Antonín, Eret Miloslav, Ferčálek Jan, Feyerfeil Jaroslav, Ing., Fiala Václav, Fiala Zdeněk, Filip Josef

Fína Jiří, Fišer Jiří, Fišer Josef, Fišer Miloslav, Fišera Josef, Fleisner Josef, Franková Anna, Fremer Václav, Frydrych Václav, Gebhart Gustav, Gerhart Zdeněk, Gerl František, Gütter Ludvík, Hais Bohumil, Hájek Josef, Hašek Karel, Havránek Jaroslav, Havránek Josef, Herian Karel, Hodl Emanuel, Holzman Karel, Honomichl Václav, Horníček František, Housar Jiří, Hrdlička Josef, Hromádka Josef, Hroník Karel, Hrubý Tomáš, Hubálek Josef, Hucl Josef, Chmelík Alois, Chmelík František, Chudáček Ladislav, Chudáček Rudolf, Jahn Josef, Janda Jaromír, Janda Karel, Janda Rudolf, Janský Jan, Jára Václav, Jechuntál František, Jeslínek Josef, Judl Josef, Juránek Jiří, Kabát Antonín, Kania František, Kaplan Jaroslav, Kapras Karel, Kočárek Josef, Ing., Kohout Josef, Koch Karel, Kopecký Jaroslav, Kopřiva Bohumil, Kostelníček Vojtěch, Košař Antonín, Koubek Josef, Kovařík Antonín, Kovařík Rudolf, Kovařík Václav, Kozák Vojtěch, Kraft Josef, Krátký Bohuslav, Kratochvíl Vladimír, Kraus Josef, Ing., Kreidl Rudolf, Kroft Jan, Křečan Jindřich, Kubeš Václav, Kubík Jiří, Kučera Karel, Kuttenberk Jiří, Lang Václav, Láska Karel, Ledvina Ludvík, Lanc Josef, Lerch Ladislav, Linhart František, Lhotský Antonín, Louda Josef, Louda Vasilij, Lukeš Jaroslav

Bacík Alois, Balák Josef., Balák Josef, Baláková Helena, Bartovský Vojtěch, Bečvář Karel, Bendlová Terezie, Beran Václav, Beran František, Bešta Jan, Bitel Josef, Brejchová Jarmila, Broschard Václav, Ciprová Marie, Černá Marie, Češková Božena, Dalihod Václav, Diestlerová Matylda, Douša Antonín, Fait František, Fiala Bohumír, Fiala Martin, Fikar Václav, Fikarová Marie, Forejt Emanuel, Frank Emanuel, Fremlová Antonie, Fremundová Marie, Gregorides František, Hebr Antonín, Heřman Zdeněk, Hlávka Václav, Hofreiter Josef, Honzík Václav, Honzíková, Hrabě Jan, Hubený Jan, Huml Vladimír, Humlová Alena, Jílek Emanuel, Jílková Marie, Kaska Matěj, Kestler Josef, Kiesling Antonín, Klus Jan, Korandová Libuše, Korbus Karel, Košař Josef, Kotrbatý Robert, Kotrbatý Robert ml., Krásná Jana, Krs Josef, Křen František, Kubeš Josef, Kudrna Eduard, Kulhánek Václav, Kural Antonín, Kural Jiří, Landštof Jaroslav, Lauseker Jan, Losleben Josef, Loukota Zdeněk, Lukeš Zdeněk, Mach Josef

Malý Josef, Maňas Karel, Marek Josef, Maršálek Jaroslav, Martinovec František, Martinovec Václav, Mašek Jaroslav, Mašek Václav, Matějíček Jaroslav, Mezera Karel, Mištera Josef, Moravcová Bohumíra, Muchka Václav, Musil Jan, Ondříčková Jiřina, Oulík Miloslav, Padevět Miroslav, Palečková Jarmila, Pašek Josef, Pašek Josef, Pavliš Václav, Pečenka Jan, Pech Adolf, Pelák F., Pelnařová Růžena, Pešta Jan, Pfeffer Jaroslav, Pivec Emanuel, Plzák Jan, Pojer Karel, Polívka František, Poucha Josef, Půlpytel Karel, Rozsypalová Zdeňka, Rypl Jaroslav, Řezáč Václav, Říha Josef, Seidl Karel, Singbartl František, Singerová Růžena, Skala Martin, Skalová Milena, Sládek Adolf, Starý Karel, Stejskal Jan, Süss Josef, Syrový Josef, Šafář Václav, Šefčík Rudolf, Šmolík Josef, Šmolík Josef, Šmolíková Božena, Šmolíková Marta, Šnebergrová Anastázie, Šoustek Rudolf, Štadlerová Alice, Štefl Jan, Šteiner Josef, Tengler Josef, Trčka František, Trnka Jaroslav, Trnka Josef, Trnka Rudolf, Tykvart Karel, Uksová Jiřina, Ukša Václav, Vávra Václav, Vinařová Ludmila, Vlček Bohumír, Zíka František, Žabka Rudolf, Žabková Božena, Žižková Marie

Lulek František, Malina Josef, Mäntl Jiří, Marek Rudolf, Mareš Josef, Mareška Josef, Martínek Josef, Maryška Antonín, Mazanec Jiří, Melota Břetislav, Mencl Miroslav, Michl Emanuel, Mladý Josef, Mráček Josef, Murtinger Josef, Muzikant Antonín, Neiman Jiří, Ing., Nauč Jan, Nágr Tomáš, Němec Miloslav, Nosek Josef, Nováček František, Novák Josef, Nový Jaroslav, Nový Josef, Oliverius Vlastimil, Ott František, Panuška Karel, Panýrek Karel, Ing., Pavlík Jindřich, Pártl Miroslav

Pech František, Pech Josef, Pešek Karel, Petr Miloslav, Peteřík Josef, Petřík František, Pěchouček Karel, Pflanzer Eduard, Placák Jan, Ing., Plzák Josef, Plzák Stanislav, Pokorný František, Pompl František, Procházka Ludvík, Psohlavec Alois, Pytlík František, Rada Josef, Rada Václav, Rajchard Jan, Randa František, Rádl Václav, Roztočil Jaroslav, Růžička Jan, Rybář Václav, Řezáč Ladislav, Říha Bohumil, Říha Václav, Sedlák Václav, Seidler Antonín, Schejbal Josef, Schmadl Bedřich, Schneeberg Vladimír, Sklenář Jan, Skolek Zdeněk, Skopov Bohuslav, Sokol Rudolf, Soukup Vilém, Staněk Ladislav, Steinbach Arnošt, Ing., Strubinský Josef, Suchý Jaroslav, Sůva Josef, Svoboda Josef, Šalda Miroslav, Šašek Josef, Šedivec Vojtěch, Ševčík Václav, Šiman Václav, Škoda Josef, Šmíd Gustav, Šmíd Josef, Šmíd Václav, Šneberger Karel, Šneidar František, Šolar Jaroslav, Špaček Josef, Šroub Jan, Štait Václav, Štait Jaroslav, Šťastný Adolf, Štěpanovský Josef, Štrunc Jan, Šůla Václav, Tobrman Stanislav, Tomášek Vladimír, Tomčík Josef, Toupal Jiří, Touš Bohumil, Trazník Karel, Trnka Václav, Tupý Alois, Turinský František, Tůma Josef, Ungr Josef, Uzel Antonín

Valeš Václav, Vágner Alois, Veselý František, Vlach Karel, Vlk Karel, Vokurka František, Volf Josef, Votruba Antonín, Vydra Tomáš, Vyskočil František, Wágner Jan, Wildman Jan, Wolf Alois, Wolmann Karel, Zalabák Josef, Záleský Alois, Zeman Václav, Zika Jan, Zvoníček Václav, Ženíšek František, Ženíšek Josef, Žilina František
Poznámka:

Památník z roku 2017 připomíná 398 jmen obětí 2. světové války. Slavnostní odhalení proběhlo 28. listopadu 2017. Trojboký památník z odolného kovu nechala zbudovat Krsek Foundation – Nadační fond Martiny a Tomáše Krskových.
(zdroj: https://mapy.cz/ )

Jan Anton, narozen 17.3.1903 Nedanice, popraven 18.8.1944 Drážďany.
Alois Bacík, zemřel při náletu 17.4.1945 Plzeň.
Václav Baier, narozen 7.7.1898 Plzeň, popraven 2.8.1944 Drážďany.
Josef Balák, narozen 15.7.1894, zemřel při náletu 17.4.1945 Plzeň.
Helena Baláková, zemřela při náletu 17.4.1945 Plzeň.
Alois Balvín, narozen 6.6.1901 Plzeň - Letná, umučen 15.6.1944 KT Buchenwald - Dora.
Čeněk Bednář, narozen 14.12.1907 Velké Tresné, zemřel 31.3.1943 KT Osvětim.
Josef Benda, narozen 8.9.1924 Nebílovy, zabit nacisty 5.5.1945 Plzeň - Černice.
Tereza Bendová, narozena 15.10.1901, zemřela při náletu 25.4.1945 Plzeň.
Václav Beran, zemřel při náletu 16.10.1944 Plzeň.
Josef Blecha, narozen 19.2.1898 Radnice, popraven 11.3.1943 Drážďany.
Jan Bouda, narozen 24.1.1914 Erkenschwick, popraven 26.7.1944 Drážďany.
Miloslav Brabec, narozen 14.12.1917 Buková, popraven 26.7.1944 Drážďany.
Tomáš Brabec, narozen 9.9.1914 Otěšice (u Merklína), zemřel - nemoc 6.5.1945 KT Dachau.
Jarmila Brejchová, zemřela při náletu 25.4.1945 Plzeň.
Josef Březina, narozen 7.7.1914 Litomyšl, zemřel 14.11.1944 Gollnov.
Jaroslav Brožík, narozen 17.4.1913 Chrást, popraven 12.12.1944 Drážďany.
Josef Bruj, narozen 19.1.1904 Chotiná, zemřel na tyfus 3.1.1945, KT Mathausen.
Antonín Burda, narozen 3.3.1905 Plzeň, popraven 22.2.1945 Waldheim.
Karel Bureš, narozen 14.4.1901 Plzeň, popraven 21.10.1944 Praha - Kobylisy.
Ludmila Burešová, narozená 17.9.1904 Újezd, popravena 21.10.1944 Praha - Kobylisy.
Václav Cajthaml, narozen 8.9.1911 Vitinka, popraven 7.6.1944 Drážďany.
Václav Čech, narozen 12.2.1902 Plzeň, zemřel 1945 Buchenwald.
Marie Ciprová, narozena 20.11.1906, zemřela při náletu 17.4.1945 Plzeň.
Antonín Douša, zemřel při náletu 17.4.1945 Plzeň.
František Fait, zemřel při náletu 16.10.1944 Plzeň.
Martin Fiala, narozen 5.11.1898, zemřel při náletu 17.4.1945.
Václav Fikar, zemřel při náletu 17.4.1945 Plzeň.
Jiří Fína, narozen 24.4.1913 Plzeň-Skvrňany, zahynul 12.3.1942 jako kapitán letounu Wellington KX-P, 311. bombardovací perutě.
Jiří Fišer, narozen 12.10.1909 Neuměř, popraven 26.7.1944 Drážďany.
Josef Fišer, narozen 25.12.1903 Neuměř, popraven 26.7.1944 Drážďany.
Miloslav Fišer, narozen 16.1.1921 Slatina, popraven 14.12.1944 Berlín.
Josef Fišera, narozen 12.3.1917 Horní Branné, příslušník 311. sq. RAF, zemřel 30.8.1943 Beaulieu, havárie letadla.
Josef Fleisner (Flaisner), narozen 11.2.1903 Plzeň - Bolevec, zemřel na vysílení 28.12.1944 Výmar.
Anna Franková, narozena 5.2.1912 Plzeň, umučena 28.4.1943 KT Osvětim.
Antonie Fremlová, zemřela při náletu 17.4.1945 Plzeň.
Zdeněk Gebhart, narozen 21.6.1909 Lipí, popraven 13.4.1945 Lipsko.
František Gerl, narozen 25.5.1911 Šnory, zemřel 5.9.1944 Budišín.
Ludvík Gutter, narozen 21.5.1911 Přívozec, zemřel 2.12.1944 Budišín.
Josef Hájek, narozen 12.10.1896 Klabava, zemřel 7.2.1945 KT Buchenwald.
Karel Hašek, narozen 25.4.1913 Chotíkov, popraven 14.2.1944 Drážďany.
Jaroslav Havránek, narozen 14.11.1914 Kozčín, popraven 29.12.1944 Drážďany.
Josef Havránek, narozen 29.6.1907, popraven Drážďany.
Antonín Hebr, zemřel při náletu 16.10.1944 Plzeň.
Zdeněk Heřman, zemřel při náletu 26.9.1944 (16.12.1944) Plzeň.
Václav Hlávka, narozen 11.4.1915, zemřel při náletu 16.10.1944 Plzeň.
Jan Hubený, narozen 31.12.1892, zemřel při náletu 17.4.1945 Plzeň.
Robert Kotrbatý, narozen 6.6.1893, zemřel při náletu 17.4.1945 Plzeň.
Robert Kotrbatý ml., narozen 19.4.1922, zemřel při náletu 17.4.1945 Plzeň.
Jana Krásná, zemřela při náletu 17.4.1945 Plzeň.
Josef Kubeš, zemřel při náletu 25.4.1945 Plzeň.
Václav Kulhánek, zemřel při náletu 16.10.1944 Plzeň.
Jaroslav Landštof, zemřel při náletu 17.4.1945 Plzeň.
Josef Losleben, zemřel při náletu 16.10.1944 Plzeň.
Zdeněk Loukota, zemřel při náletu 14.5.1943 Plzeň.
Josef Malina, narozen 24.12.1914 Plzeň - Bolevec, zemřel při náletu 6.2.1945, Buchenwald.
Josef Malý, zemřel při náletu 14.5.1943 Plzeň.
Jiří Mantl, narozen 28.12.1924 Plzeň, popraven 15.9.1944.
Rudofl Marek, narozen 12.8.1917, zemřel na následky věznění 10.5.1945 KT Mathausen.
Josef Mareška, narozen 2.2.1905 Slaný, popraven 30.11.1943 Drážďany.
Jaroslav Maršálek, zemřel při náletu 20.12.1944 Plzeň.
Josef Martínek, narozen 5.2.1911 Plzeň, zemřel na zranění 13.8.1944 KT Terezín.
František Martinovec, narozen 30.1.1890, zemřel při náletu 20.12.1944 Plzeň.
Antonín Maryška, narozen 10.1.1909 Praha - Košíře, popraven 20.9.1944 Drážďany.
Václav Mašek, narozen 4.12.1908, zemřel při náletu 17.4.1945 Plzeň.
Jiří Mazanec, narozen 29.5.1920 Havlovice, popraven 18.7.1944 Drážďany.
Emanuel Michl, narozen 4.5.1904 Plzeň, popraven 16.8.1944 Drážďany.
Josef Mištera, zemřel při náletu 17.4.1945 Plzeň.
Josef Mladý, narozen 28.10.1921 Plzeň, dělník, popraven 15.6.1944 Praha - Pankrác.
Josef Mraček, narozen 3.9.1899 Šťáhlavy, popraven 17.4.1944 Drážďany.
Václav Muchka, zemřel při náletu 25.4.1945 Plzeň.
Jan Musil, zemřel při náletu 16.5.1943 Plzeň.
Antonín Muzikant, narozen 13.10.1883 Krchleby, popraven v plynové komoře 16.7.1942, KT Mauthausen.
Miloslav Němec, narozen 5.2.1918 Štěnovice, zemřel na pochodu smrti 18.3.1945 KT Flossenburg.
Josef Nosek, narozen 4.8.1916 Plzeň-Koterov. Zatčen dne 6.11.1943 společně s dalšími odbojáři. Poté prošel věznicemi v Plzni, v Terezíně, v Norimberku a nakonec v Drážďanech, kde zahynul při náletu.
František Nováček, popraven 15.6.1944 Praha - Pankrác.
Jaroslav Nový, narozen 28.12.1898, popraven 6.11.1944 Drážďany.
Josef Nový, narozen 24.8.1903 Tymákov, zatčen za spolupráci s národně revolučním výborem dne 17.1.1944, 24.2. byl odsouzen do vězení na tři a půl roku. Zemřel při odjišťování nevybuchlé bomby, která explodovala, těsně před osvobozením káznice spojeneckými vojsky 5.2.1945 Bernau am Chiemsee.
Vlastimil Oliverius, narozen 12.8.1919 Klatovy, popraven 8.1.1945 Berlín.
Jiřina Ondříčková, narozena 21.2.1910, zahynula při náletu 20.12.1944 Plzeň.
František Ott, narozen 2.11.1904 Plzeň, popraven 26.7.1944 Drážďany.
Miroslav Pártl, narozen 13.3.1914 České Budějovice, popraven 17.11.1944 Drážďany.
Josef Pašek, zemřel při náletu 17.4.1945 Plzeň.
Jindřich Pavlík, narozen 4.10.1902 Plzeň, popraven 25.10.1944 Drážďany.
Jan Pečenka, zemřel při náletu 25.4.1945 Plzeň.
Adolf Pech, zemřel při náletu 18.4.1945 Plzeň.
František Pech, narozen 13.2.1913 Plzeň, zámečník ze Škodových závodů, popraven 27.6.1942 Vejprnice - lokalita Suchý důl.
Josef Pech, narozen 28.1.1892 Holoubkov, zemřel KT Osvětim.
Karel Pěchouček, narozen 11.1.1901 Plzeň, popraven 16.8.1944 Drážďany.
František Pelák, zahynul při náletu 1945.
Josef Peteřík, narozen 16.8.1920 Křenovy, popraven 26.7.1944 Drážďany.
Plukovník in memoriam Miloslav Petr, pilot 310. perutě RAF, nezvěstný z operačního letu, 29.1.1943 Morlaix, Francie.
František Petřík, narozen 20.11.1898 Praha - Podolí, zemřel 20.4.1945 Hamburk.
Eduard Pflanzer, narozen 25.1.1907 Zbůch, zemřel 12.3.1944 KT Buchenwald - Dora.
Ing. Jan Placák, narozen 26.3.1900 Příbor, popraven 6.1.1944 Berlín.
Josef Plzák, narozen 23.1.1908 Černice, popraven 20.9.1944 Drážďany.
František Polívka, zemřel při náletu 20.12.1944 Plzeň.
Alois Psohlavec, narozen 20.6.1904 Lužany, popraven 28.7.1944 Drážďany.
František Pytlík, narozen 22.11.1895 Bolevec, zemřel 3.9.1944 KT Buchenwald.
Josef Rada, narozen 5.3.1903 Tymákov, popraven 28.6.1944 Drážďany.
Václav Rada, narozen 29.5.1914 Přestavlky, umučen 14.3.1943 KT Osvětim.
Václav Rádl, narozen 22.3.1903 Štěnovice, zemřel 2.3.1945 KT Buchenwald.
Jan Rajchard, narozen 19.4.1907 Vřeskovice, popraven 29.9.1944 Drážďany.
František Randa, narozen 22.10.1905 Ledce, zemřel 1945 Drážďany.
Václav Řezáč, zemřel při náletu 17.4.1945 Plzeň.
Josef Říha, zemřel při náletu 18.4.1945 Plzeň.
Jan Růžička, narozen 14.11.1897 Vídeň, zemřel 26.2.1943 KT Osvětim.
Jaroslav Rypl, zemřel při náletu 17.4.1945 Plzeň.
Karel Seidl, zemřel při náletu 17.4.1945 Plzeň.
František Singbartl, zemřel při náletu 17.4.1945 Plzeň.
Josef Šmolík, zemřel při náletu 18.4.1945 Plzeň.
Božena Šmolíková, zemřela při náletu 17.4.1945 Plzeň.
Anastázie Šnebergrová, narozena 25.4.1908, zahynula při náletu 25.4.1945 Plzeň.
Rudolf Šoustek, zemřel při náletu 17.4.1945 Plzeň.
Alice Štádlerová, zemřela při náletu 17.4.1945 Plzeň.
Jan Stejskal, zemřel při náletu 14.5.1943 Plzeň.
Josef Suss, narozen 9.8.1910, zemřel při náletu 17.4.1945 Plzeň.
Josef Tengler, narozen 25.4.1920, zemřel při náletu 17.4.1945 Plzeň.
Rudolf Trnka, zemřel při náletu 17.4.1945 Plzeň.
(zdroj: CEVH MO ČR)


Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE3209-55904
Pomník přidal: Marek Lanzendorf
Příprava dat: Aleš Zahradníček

Kameny zmizelých - Max Winterstein

  • + o skupině VPM (Kameny zmizelých)
    • Projekt Kameny zmizelých (Stolpersteine)

      Německý termín „Stolperstein“ je složenina ze slov, která znamenají „zakopnout, škobrtnout“ a „kámen“. Volně tedy Stolpersteine lze přeložit jako „Kameny, které Vás přimějí k zastavení“ nebo „Kameny zmizelých“.
      Účel projektu Kameny zmizelých spočívá zejména v uctění a připomenutí památky obětí nacistické genocidy za druhé světové války.
      Zavražděným Židům, Romům, homosexuálům, fyzicky handicapovaným a Svědkům Jehovovým se prostřednictvím kostek s popisky individualizujícími každou z obětí a její osud dostává trvalé památky.
      Kostky jsou umísťovány na ulicích evropských měst na chodníku před domem, v němž nacisty zavražděný člověk naposledy bydlel. Kostky zde tvoří součást dlažby a stávají se ve veřejném prostoru stálou připomínkou zločinu, který byl nacisty a jejich pomahači spáchán.

      V České republice ja tato akce zaštítěna Českou unií židovské mládeže. Více o projektu a dalších kamenech ve světě na http://www.stolpersteine.com/
    • Zobrazit všechna VPM ve skupině
Autor: Marek Lanzendorf, 11.09.2020
Umístění: Plzeň - město, Goethova 295/10, chodník
Nápis:
ZDE ŽIL
MUDR. MAX
WINTERSTEIN
NAR. 1868
DEPORTOVÁN 1942
DO TEREZÍNA
ZAVRAŽDĚN 22.4.1942
Poznámka:

MUDr. Max Winterstein, narozen 7. 11. 1868. Poslední bydliště před deportací Plzeň. Adresa/místo registrace v Protektorátu Plzeň. Transport T, č. 283 (26. 1. 1942, Plzeň-Terezín). Zahynul 22. 4. 1942 Terezín.
(zdroj: https://www.holocaust.cz/ )
V roce 2020 město Plzeň již po čtvrté umisťovalo kameny zmizelých. Tento patří mezi 24 kamenů umístěných v roce 2020 na 10 místech.


Centrální evidence válečných hrobů: není evidován
Pomník přidal: Marek Lanzendorf

Lípa obětem náletu

Autor: Marek Lanzendorf, 25.10.2017
Umístění: Plzeň - město, Habrmannovo náměstí, na severozápadním okraji Habrmannova náměstí, vedle ulice Železničářská
Nápis:
TATO LÍPA BYLA VĚNOVÁNA
OBĚTEM NÁLETU NA PLZEŇ
17. DUBNA 1945

MĚSTSKÝ OBVOD PLZEŇ 4/2006

Centrální evidence válečných hrobů: není evidován
Pomník přidal: Marek Lanzendorf

Pamětní deska Emil Štrunc

Autor: Marek Lanzendorf, 22.01.2021
Umístění: Plzeň - město, Hankova 1455/6, uvnitř budovy, schodiště
Nápis:
NA PAMĚŤ NAŠEHO
SPOLUPRACOVNÍKA
V TOMTO ZÁVODĚ
EMILA ŠTRUNCE,
FAKTORA, KTERÝ ZDE PRACOVAL AŽ DO
SVÉHO ZATČENÍ GESTAPEM R. 1941. PODLEHL
MUČENÍ V KONCENTRAČNÍM TÁBORU V OSVĚTIMI
29.1.1942. NEZRADIL - POLOŽIL HRDINNĚ
SVŮJ ŽIVOT PRO VLAST A SOKOLSKOU IDEU.
ČEST JEHO SVĚTLÉ PAMÁTCE!

Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE3209-41598
Pomník přidal: Marek Lanzendorf

Pamětní deska Julius Fučík

Autor: Marek Lanzendorf, 08.12.2018
Umístění: Plzeň - město, Havlíčkova 751/17
Nápis:
LIDÉ, MĚL JSEM VÁS RÁD, BDĚTE!

V TOMTO DOMĚ ŽIL
NÁRODNÍ HRDINA
JULIUS FUČÍK
V LETECH 1913-1937

Centrální evidence válečných hrobů: není evidován
Pomník přidal: Marek Lanzendorf

Kameny zmizelých - Otto Eisenschiml a Bondyovi

  • + o skupině VPM (Kameny zmizelých)
    • Projekt Kameny zmizelých (Stolpersteine)

      Německý termín „Stolperstein“ je složenina ze slov, která znamenají „zakopnout, škobrtnout“ a „kámen“. Volně tedy Stolpersteine lze přeložit jako „Kameny, které Vás přimějí k zastavení“ nebo „Kameny zmizelých“.
      Účel projektu Kameny zmizelých spočívá zejména v uctění a připomenutí památky obětí nacistické genocidy za druhé světové války.
      Zavražděným Židům, Romům, homosexuálům, fyzicky handicapovaným a Svědkům Jehovovým se prostřednictvím kostek s popisky individualizujícími každou z obětí a její osud dostává trvalé památky.
      Kostky jsou umísťovány na ulicích evropských měst na chodníku před domem, v němž nacisty zavražděný člověk naposledy bydlel. Kostky zde tvoří součást dlažby a stávají se ve veřejném prostoru stálou připomínkou zločinu, který byl nacisty a jejich pomahači spáchán.

      V České republice ja tato akce zaštítěna Českou unií židovské mládeže. Více o projektu a dalších kamenech ve světě na http://www.stolpersteine.com/
    • Zobrazit všechna VPM ve skupině
Autor: Marek Lanzendorf, 11.09.2020
Umístění: Plzeň - město, Havlíčkova 886/24, chodník
Nápis:
ZDE ŽIL
OTTO EISENSCHIML
NAR. 1897
DEPORTOVÁN
DO TEREZÍNA
ZAVRAŽDĚN 19.3.1945

ZDE ŽIL
OSKAR BONDY
NAR. 1891
DEPORTOVÁN 1942
DO TEREZÍNA
ZAVRAŽDĚN
V IZBICI

ZDE ŽILA
IDA BONDYOVÁ
NAR. 1892
DEPORTOVÁNA 1942
DO TEREZÍNA
ZAVRAŽDĚNA
V IZBICI

ZDE ŽIL
LADISLAV BONDY
NAR. 1921
DEPORTOVÁN 1942
DO TEREZÍNA
ZAVRAŽDĚN
V IZBICI
Poznámka:

Otto Eisenschiml, narozen 6. 10. 1897, poslední bydliště před deportací Plzeň. Adresa/místo registrace v Protektorátu Plzeň. Zahynul 19. 3. 1945 Terezín.
Otto Eisenschiml se nejprve snažil v předtuše neblahého osudu přestěhovat do Jižní Ameriky a po neúspěšném pokusu, stejně jako někteří další občané židovské víry, přijal v pohnutých letech římskokatolickou víru. Nakonec byl deportován do Terezína, a to na udání majitele domu, kde zahynul těsně před koncem války.
Oskar Bondy, narozen 7. 11. 1891, poslední bydliště před deportací Plzeň. Adresa/místo registrace v Protektorátu Plzeň. Transport T, č. 87 (26. 1. 1942, Plzeň-Terezín). Transport Aa, č. 487 (11. 3. 1942, Terezín-Izbica). Zahynul.
Ida Bondyová, narozena 1. 12. 1892. Poslední bydliště před deportací Plzeň. Adresa/místo registrace v Protektorátu Plzeň. Transport T, č. 86 (26. 1. 1942, Plzeň-Terezín). Transport Aa, č. 486 (11. 3. 1942, Terezín-Izbica). Zahynula.
Ladislav Bondy, narozen 18. 12. 1921. Poslední bydliště před deportací Plzeň. Adresa/místo registrace v Protektorátu Plzeň. Transport T, č. 88 (26. 1. 1942, Plzeň-Terezín). Transport Aa, č. 488 (11. 3. 1942, Terezín-Izbica). Zahynul.
(zdroj: https://www.holocaust.cz/ , https://www.plzen.eu/ )
V roce 2020 město Plzeň již po čtvrté umisťovalo kameny zmizelých. Tyto patří mezi 24 kamenů umístěných v roce 2020 na 10 místech.


Centrální evidence válečných hrobů: není evidován
Toto místo je počítáno jako 4 VPM
Pomník přidal: Marek Lanzendorf