Hazlov

Pomník Obětem 1. světové války

Autor: Milan Lašťovka, 11.09.2012
Umístění: Hazlov, návrší Kalvárie nad obcí
Nápis:
nápisy nečitelné
Poznámka:

Pomník byl údajně po 2. světové válce poničen a stržena orlice, po roce 1990 byl obnoven. Návrší je velmi zarostlé, bez pomoci domorodců je těžko dohledatelný.
Texty na pomníku jsou poničené a velmi špatně čitelné.
Jména padlých z pomníku uvedená v databázi CEVH MO:
JOHANN ADLER, ADAM BAIER, GEORG BAIER, JOHANN BAIER, KARL BAIER, JOHANN BAR, ADOLF BAUER, GEORG BAUMANN, JOSEF BAUMANN, PAUL BAUMGARFL, JOSEF BERGLER, JOHANN BERNGLEIN, ADAM BIEDERMANN, ADAM BIEDERMANN, JOHANN BIEDERMANN, LEOPOLD BIEDERMANN, ED. BIRKELBACH, ADAM BOHM, ANDREAS BOHM, JOHANN BOHM, GEORG BOSSWETTER, JOHANN BURGER, JOHANN DANKERL, ERB. DIETRICH, ADAM ECKERT, GEORG FISCHER, ADOLF FRANK, JOHANN FRIEDRICH, GEORG FRITSCH, GEORG GENAPER, ADAM GOLDSCHALD, ANTON GOLDSCHALD, GUSTAV GOLDSCHALD, PET. GREINER, ADAM HAMPL, ANDR. HANKERL, JOHANN KAISER, JOSEF KAISER, JOHANN KIRSCHNEK, ROB. KLINGER, KURT KNAUSS, JOH. KNOMMER, GEORG KOHL, JOHANN KOHL, MENZL KOHLER, JOHANN KUNST, ADAM KUNZL, LORENZ KUNZL, ADAM LAMMER, JOSEF LEUTNER, JOHANN MARTIN, ADAM MULLER, ADOLF PFEIFER, NIKLAS PFEIFER, JOHANN PFORTNER, MICHAEL PFORTNER, JOHANN PLEUMEISTER, ADAM PLOSS, JOHANN PLOTSCH, ADAM POTTMANN, GEORG POTTMANN, ADOLF REICHENGERGER, JOHANN ROSSLER, JOHANN RUSTLER, CHR. SCHALLER, JOHANN SCHALLERT, FRIEDRICH SCHUTZ, KARL SCHWACK, JOHANN SCHWAGER, GEORG SOUKUP, JOHANN STADLER, KARL STEFAN, WENZL STEFFL, GEORG SUCHANEK, JOHANN THOMAS, WILHELM THUMSER, WILLHELM THUMSER, JOHANN TITZER, JOSEF UHL, LOR. UHL, JOHANN GEORG VOGL, GEORG WAGNER, JOHANN WAGNER, JOHANN WAGNER, ANDR. WINKLER, ADAM WITT, GEORG WOLF, LOR. ZATSCHKA.


Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE-4101-10095
Pomník přidal: Milan Lašťovka

Pomník Obětem 2. světové války

Autor: Miroslav Hudeček, 16.02.2013
Umístění: Hazlov, křižovatka silnic 64 (Cheb - Aš) a 213 (Libá - Vojtanov)
Nápis:
V BOJI PROTI FAŠISMU
ZA SVOBODU A MÍR POLOŽILI ŽIVOTY:

JOSIEK RUDOLF
BAUMGÄRTEL JAN
FICKL ANTONÍN
FISCHER JOSEF
HEIDLER JIŘÍ
HERMANN ADAM
KAIM AGOLF
MUDR. TERNER K.
MÄHNER ANTONÍN
REICHERT BRUNO
SCHINDLER FERDINAND
SCHLICKER JAN
SCHNEIDER GUSTAV
ZIMMERMANN JIŘÍ
BAREUTHER WOLFGANG
ZERNROVÁ M.

POSTAVENO 1959 - SPB HAZLOV
OBNOVENO - 1992

Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE-4101-39766
Souřadnice: N50°9'23.15'' E12°16'21.85''
Pomník přidal: Miroslav Hudeček

Pomník Josef Stehlíček

Autor: Ing. Milan Ostrovský, 31.03.2015
Umístění: Hazlov, u silnice č.213, vlevo ve směru jízdy od Hazlova, cca 100 m před odbočkou na obec Polná
Nápis:
JOSEF
STEHLÍČEK
*22.I.50 + 2I.III.7I
Poznámka:

vzpomínky kolegy Josefa Stehlíčka:
"Sloužil jsem na Polné v letech 1969 - 1971. Pepíka Stehlíčka jsem dobře znal. Mockrát jsme se střídali na Ohybu, kde převážně sloužil. Po jeho smrti bylo dost pochybností. Stalo se to v den, kdy měli naši mazáci povolenou rozlučku v jedné z hospod. Bylo stanoveno, že pro ně přijede V3S z roty a přiveze je domů. Jediný Pepík prohlásil, že s opilci nepojede a že půjde domů. Nepamatuji, že by se na vycházce někdy opil. Byl spíše abstinent. Při vyšetřování jeho smrti vyšlo najevo, že byl pravděpodobně sražen autem, před tím, než jej V3S směrem od Hazlova, která vezla zbytek opilců, přejela. Vyšetřování se táhlo poměrně dost dlouho a v podezření se objevila i Sovětská armáda, která byla umístěna na nedaleké pohraniční rotě Pata. Vedle jeho těla se údajně mělo najít sklo z rozbitého reflektoru a na kabátě měl mít otisky zelené (khaki) barvy. Asi po třídenním vyšetřování najednou vše utichlo a bylo konstatováno, že v opilosti usnul na silnici. Jak to skutečně bylo, nemohu říci. Pouze konstatuji to, co jsem se o tom dozvěděl. Já jsem jej před touto tragédií střídal na Ohybu, kam jsem šel na noční přesah (tak se tomu za mne říkávalo). Ještě mi podával ruku a říkal, že jsem byl jeho nejmilejší bažant. Rád na něho vzpomínám, byl to dobrej a upřímnej kluk. Bohužel, již je tomu 40 let co se to stalo a pravda se asi nikdy nezjistí. Alespoň ten pomníček jsme mu s Pepíkem Kurakem postavili. To je vše, co mohu k této události uvést. Co je pravda a nebo smyšlenka nevím... Snad jsem tímto alespoň trochu pomohl k objasnění této tragédie. Že by byl Pepík opilý, tomu jsme ani já ani ostatní kamarádi nevěřili. Znali jsme ho dobře. Proto vzdávám čest jeho památce."


Centrální evidence válečných hrobů: není evidován
Pomník přidal: Ing. Milan Ostrovský
Doplnění informací: Arno Glaser