Brno

Absolonova, Adamovská, Antala Staška, Antonína Slavíka, Antonínská, Arne Nováka, Balbínova, Barvičova, Bašného, Bayerova, Bednářova, Beethovenova, Běhounská, Benešova, Berkova, Bílého, Bosonožské náměstí, Botanická, Božetěchova, Bratislavská, Bubeníčkova, Burešova, Burianovo náměstí, Cejl, Cupákova, Čápkova, Černopolní, Denisovy sady, Dlouhá, Domažlická, Dominikánské náměstí, Dornych, Drobného, Dukelská třída, Elišky Přemyslovny, Erbenova, Evropská, Fryčajova, Gajdošová, Geislerova, Gellnerova, Gorazdova, Gorkého, Grohova, Hanácká, Haškova, Havelkova, Havlíčkova, Heinrichova, Hilleho, Hlavní, Hlinky, Horova, Hrázní, Hroznová, Húskova, Husova, Hviezdoslavova, Hybešova, Ivanovické náměstí, Jakubské náměstí, Jamborova, Jánská, Jaselská, Jezuitská, Jihlavská, Jiráskova, Josefská, Joštova, K Dálnici, Kaleckého, Kamínky, Kapucínské náměstí, Karáskovo náměstí, Klácelova, Kladivova, Klimešova, Klobásova, Klobouček, Kníničská, Kobližná, Koliště, Komenského náměstí, Konečného, Körnerova, Kostelní zmola, Kotlářská, Kounicova, Králova, Kristenova, Křenová, Křivánkovo náměstí, Kuklenská, Labská, Lány, Lazaretní, Lerchova, Lesnická, Lidická, Lužova, Mácova, Malinovského náměstí, Masarykova, Masná, Mášova, Matlachova, Mendlovo náměstí, Merhautova, Mikuláškovo náměstí, Milady Horákové, Minská, Mlýnská, Mojžíšova, Mokrohorská, Moldavská, Moravské náměstí, Mozartova, Mučednická, Myslínova, Na návsi, Nad Topoly, Nádražní, náměstí Karla IV, náměstí 28. dubna, náměstí 28. října, náměstí 3. května, náměstí Míru, náměstí Odboje, náměstí SNP, náměstí Svobody, Nezamyslova, Nopova, Obřanská, Ondrova, Orlí, Ostrovačická, Palackého náměstí, Palackého třída, Pastviny, Pekárenská, Petrská, Pionýrská, Pisárecká, Plotní, Pohankova, Ponávka, Poříčí, Poštovská, Pratecká, Příční, Přízova, Purkyňova, Radnická, Rašínova, Rebešovická, Renneská, Revoluční, Rooseveltova, Rosická, Rotalova, Rudišova, Ruský vrch, Rybkova, Rybnická, Řipská, Sedláčkova, Sedlákova, Slovanské náměstí, Smetanova, Sokolova, Solniční, Soukopova, Staré náměstí, Stejskalova, Stromovka, Střední, Svatoplukova, Šaumannova, Šilingrovo náměstí, Šimáčkova, Špilberk, Štefánikova, Štěpánská, Štolcova, Šumavská, Tábor, Táborská, Tichého, Točná, Tolstého, Tomanova, Tomešova, Trávníky, Trnkova, třída Kapitána Jaroše, Tumaňanova, Tůmova, Tuřanské náměstí, Tvrdého, U Hájovny, U Křížku, Údolní, Úlehle, Uzavřená, V Pískách, Václavská, Vančurova, Veleckého, Veveří, Vídeňská, Vítězná, Vlhká, Vodova, Vranovská, Vrchlického sad, Všetičkova, Výpravní, Výspa, Wainerovo náměstí, Weissova, Wurmova, Zahradnická, Zahradníkova, Zámecká, Zeiberlichova, Zelný trh, Zemědělská, Zoubkova, Zubatého, Žampachova, Žilkova, Živného, Žižkova, nezařazeno

Pomník vojákům Rudé armády

Autor: Petr Válek, 12.04.2009
Umístění: Brno, Hviezdoslavova, Brno-Slatina
Nápis:
VÍTĚZNOU CESTOU
OD ŠITBOŘIC
ÚTOČILI K BRNU
RUDOARMĚJCI
V PŘEDVEČER
26.4.1945

ДА ЗДРАВСТВУЕТ
СЛАВНАЯ
КРАСНАЯ АРМИЯ
ОСВОБОДИВШАЯ
НАШ ГОРОД
ОТ НЕМЕЦКИХ
ЗАХВАТЧИКОВ
26-ОГО АПРЕЛЯ 1945Г

Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE6203-40237
Souřadnice: N49°10'56.61'' E16°41'10.84''
Pomník přidal: Petr Válek

Pomník Obětem 1. a 2. světové války a komunismu - místo je zrušené

Autor: Ing. Petr Tichý, 23.07.2006
Umístění: Brno, Hybešova, Brno - střed, křižovatka ulic Hybešova a Nové sady
Nápis:
POSTŮJTE, CHODCI, KTEŘÍ TU KRÁČÍTE V POKLIDU, V HNĚVU, ROZESMÁTÍ. / VĚTREJTE PAMĚŤ, VRAŤTE SE V DUCHU DO ROKU ČTRNÁCTÉHO: / ZBRANĚ, JEŽ PO DLOUHÝ ČAS SE KUPILY V HALÁCH A SKLEPENÍCH, / SPUSTILY DĚSIVÉ DÍLO, ZÁKOPY ROZRYLY EVROPSKÉ PLÁNĚ // MUŽI S ČERNÝMI DŘEVĚNÝMI KUFŘÍKY SE SHLUKOVALI NA VENKOVSKÝCH NÁDRAŽÍCH. / VLAKY JE ROZVÁŽELI DO MĚST, ZA VRATA KASÁREN, A NEŽLI SE NADÁLI, / LEŽELI S PUŠKOU TVÁŘÍ V TVÁŘ CIZÍM HELMICÍM. / ŽENY NADARMO ČEKALY NA ŘÁDKY Z HALIČE, OD MARNY, OD PIAVY… // ČAS NÁŘKŮ A DOBRODRUŽNÝCH DEZERCÍ, ČAS KLAMNÝCH NADĚJÍ. / NA FRONTÁCH ČEKÁ SMRT V BOJI NIKOLI NAŠEM, ANEBO ZAJETÍ, NIČIVÍ, SPÁSNÉ? / MUŽI, SVOBODNÍ DŘÍVE NEŽ DOMA ŽENY, HLÍDAJÍ MAGISTRÁLU. // VRÁTÍ SE JICH JEN MÁLO, ŽENY TO TUŠÍ, NEPLÁČOU, VĚŘÍ. / PRVÉ POKUSNÉ VĚTY ČRTAJÍ VYSNĚNOU PODOBU BUDOUCNOSTI. / PADLÝCH NA DESET MILIONŮ, CHŘTÁN VÁLKY JE VŠAK NENASYTNÝ. // POSTŮJTE, CHODCI, PAMĚŤ VÁM VYPLAVÍ ROKY A LÉTA…

// POSTŮJTE, CHODCI. PTEJTE SE, JE VÁLKA VŠECH VÁLEK, TA DRUHÁ SVĚTOVÁ, / JEN POUHOPOUHÁ HISTORIE? NIKOMU NENÍ NIC NÁPADNÉ? NIKDO SI NIČEHO NEVŠÍMÁ? / POPŘEMÝŠLEJTE CHVÍLI, PÁD ROKŮ, PÁD REŽIMŮ, PŘEMÍRA ZBRANÍ. ZLO / INVAZE VELKÝCH SLOV, NADVLÁDA LHANÍ, MASOVÉ UHRANUTÍ A ROZUM? VYMAZÁN. // MUŽI S UZLÍKY V RUKOU JSOU NAKLÁDÁNI DO VAGONŮ JAKO DOBYTČATA, / VLAKY JE VYKLÁPĚJÍ V LÁGRECH, ZÁHY I ŽENY! EVROPA ŽÍHANÁ SVĚTLOMETY. / S PRVÝMI VÝBUCHY BOMB ZAZNÍVÁ PRVÝ PLÁČ A PRVÝ ODPOR SE STŘÁDÁ. / DO SNŮ SE VTLOUKAJÍ SLOVA BUCHENWALD, MAJDANEK, OSVĚTIM… / A DĚTI? SBÍRAJÍ KLÁSKY DIVNÝCH SLŮVEK, RMOUTÍ SE NEVĚDOUCE. / „HREJME DÁLE!“ VOLAJÍ BÁSNÍCI V POZASTŘENÍ, ZA HROU SE SKRÝVAJÍ ČINY. / SLOUPY KRVE ZE ZEMĚ VYRÁŽEJÍ. NA POPRAVIŠTÍCH ŽIVÁ FREKVENCE. // EVROPA ROZKOTÁNA. HRŮZA JÍMALA ŽENY. MUŽI JEN MLČELI. / ODBOJ V LESÍCH, ODBOJ V RUINÁCH, ODBOJ V DUŠÍCH. SALVY A VRZOT ŠIBENIC. / NA KONCI ŠEŘÍK, TYFUS, PICHLAVÁ SOUHVĚZDÍ. PADLÝCH NA TŘICET MILIONŮ. // POSTŮJTE, CHODCI. ZACHYŤTE PRŮVAN. VĚTREJTE PAMĚŤ. PTEJTE SE.

// 1948, 1951, 1954, 1968 A CELÁ LÉTA SEDMDESÁTÁ – KTERÝ Z TĚCH ROKŮ JE NEJTEMNĚJŠÍ? / TÍHA A PÁDY, ČERNOTA, POUŠŤ – ČAS BEZ NÁŘKU, ČAS BEZ NADĚJÍ. / STROJE ZMATENÍ HLOUBÍ PŘÍKOPY MEZI LIDMI A UDÁLOSTMI. / KDO SE OZVAL, BYL UMLČEN, KDO VZKŘIKL, ONĚMĚL. SEN O VELKÉM ŘÁDU // SE ZBORTIL. V POPELU BRODÍ SE DĚTI PYKAJÍ ZA MYŠLENÍ OTCŮ. / A PŘESTO VLAKY PLNÍ NĚMOU VZPOUROU, ANEKDOTY BUJÍ, ŽERT ROZŽEHUJE / OHEŇ NA HORÁCH A V CELÁCH TICHO. SLOVA ČERNÝCH TISKŮ MAJÍ ZVUK ZAKLÍNADEL. / VÍNO SKLEPNÍCH PŘÍPITKŮ NEVYSYCHÁ. PRAVDA ZALÉZÁ ZA NEHTY. // V PŘÍŠEŘÍ NIKDO VŠAK NEODPOVÍDÁ NA NESČETNÉ PTANÍ: / KDY NASTANE ČAS NELŽIVÝCH MYŠLENEK PŘIROZENÝCH JAK LÁSKA? / JSOU TO JEN ZAHRYZLÉ SNY? KDY ŠKVÍRY DĚJIN SE ŠIROCE ROZEVŘOU? // KDY DO NICH VSTOUPÍ SVOBODA NE JAKO VOJSKO, NÝBRŽ / JAK ŠIRÝ VZDUCH, JAK PÍSEČNÁ BOUŘE, JAK ČIRÁ VODA? NEZAPOMEŇTE: / KDO NA PODZIM OSMDESÁT DEVĚT POČÍTAL PADLÉ, NEMOHL VYČÍSLIT NEZMĚRNOST. // POSTŮJTE, CHODCI. ŽDÍMEJTE PAMĚŤ. VRAŤTE SE V DUCHU DO LET TŘÍ ODBOJŮ…
Poznámka:

Třikrát totožný text na třech deskách, na každé z desek zvýrazněna část textu týkajícího se jednoho z odbojů.

Aktualizace 18.2.2021:
V roce 2010 byl památník demontován. Nová odbojová připomínka byla odhalena na podzim 2006 před budovou soudu - viz https://www.vets.cz/vpm/14380-pomnik-obetem-1-a-2-svetove-valky-a-komunismu/#14380-pomnik-obetem-1-a-2-svetove-valky-a-komunismu

Více na: http://www.pametnimista.usd.cas.cz/brno-pamatnik-tri-odboju/


Souřadnice: N49°11'22.2'' E16°36'26.28''
Pomník přidal: Ing. Petr Tichý
Doplnění informací: Brigita Petrášová

Kameny zmizelých – Friedrich Redlich

Autor: Vladimír Šustáček, 16.02.2022
Umístění: Brno, Hybešova 726/42, k.ú. Staré Brno, v dlažbě chodníku před vchodem
Nápis:
ZDE BYDLEL
FRIEDRICH REDLICH
NAR. 1893
DEPORTOVÁN 1942
DO TEREZÍNA
1944 DO OSVĚTIMI
ZAVRAŽDĚN
Poznámka:

Friedrich Ignaz Anton Redlich byl továrníkem a podnikatelem ve vinařství. V roce 1923 převzal po otci vedení rodinné textilní firmy vyrábějící vlněné látky.
V době obsazení Československa nacisty v roce 1939 pobýval u své sestry v Paříži. Podcenil situaci a vrátil se do Brna. V roce 1942 byla jeho továrna arizována a on poslán do Terezína. Zde se zamiloval, a když byla jeho láska poslána na východ (Osvětim přežila), přihlásil se dobrovolně do dalšího transportu. V Osvětimi však byl poslán přímo do plynové komory, údajně kvůli svým bílým vlasům.
Kámen zmizelého mu byl odhalen 9.6.2010. V tento den byl zahájen projekt Stolpersteine (Kameny zmizelých) v Brně – za účasti Guntera Demniga (autora projektu) a předsedy Židovské obce Brno bylo položeno prvních 8 kamenů na třech místech.
(více informací: Internetová encyklopedie dějin Brna – https://encyklopedie.brna.cz/home-mmb/?acc=profil_objektu&load=875)


Souřadnice: N49°11'22.62'' E16°36'0.07''
Pomník přidal: Vladimír Šustáček

Pomník Obětem 1. světové války

Autor: Petr Válek, 13.04.2009
Umístění: Brno, Ivanovické náměstí, Brněnské Ivanovice, náměstí
Nápis:
1914-1918

K UCTĚNÍ PAMÁTKY
PADLÝM SPOLUOBČANŮM
V I. SVĚTOVÉ VÁLCE
1914-1918

(pravá strana)
BARTA JOHANN
BARTA RICHARD
BITOMSKÝ JAN
BLASCHEK EMANUEL
BLASCHEK EMIL
BLASCHEK FRANZ
BLASHEK JOHANN
BŘEZA RUDOLF
CZANDERLE MATTHIAS
ČAK FRANZ
ČAK IGNAZ
ČIHÁK JOSEF
DOLESCHAL PAUL
DRASAL SIMON
DVOŘÁK FRANTIŠEK
EHRENBERGER JOHANN
FELTL LEOPOLD
FELTL RUDOLF
FRANC JAKOB
FRÖMMEL JOHANN
GALLA FRANZ
GALLA RUDOLF
HALUZA PETR
HEMSA LAMBERT
HERTL FRANZ
HOFMANN FRANTIŠEK
HOCHMANNN FRANTIŠEK

(zadní strana)
POMNÍK OBĚTEM
PRVNÍ SVĚTOVÉ VÁLKY
1914-1918
BYL ODHALEN 28.10.1923
NA TABULÍCH BYLO 55 JMEN

AUTOREM SOCHY
AKADEMCKÝ SOCHAŘ
FRANTIŠEK FABIÁNEK Z BRNA

POMNÍK OBNOVEN
28.10.1993
PÉČÍ MÍSTNÍHO ZASTUPITELSTVA
MĚSTSKÉ ČÁSTI BRNO-TUŘANY
Autorem repliky původní sochy
akademický sochař
Miroslav Buřival z Brna

POMNÍK RESTAUROVÁN
2005

(levá strana)
JOCHMAN FRANTIŠEK
KAŠTICKÝ AUGUST
KMUNICZEK LEOPOLD
KOPŘIVA FRANTIŠEK
KOTAS FRANTIŠEK
KŘÍŽ PAUL
LESCHINGER IGNAZ
MOLISCH LEO
MOLISCH OTTO
NEUMANN WILHELM
ODEHNAL LEOPOLD
PACAK FRANTIŠEK
PALAŠEK MATĚJ
PESKA FRANTIŠEK
PETERKA FRANZ
PRACHAŘ STEPHAN
RECHLÍK FRANZ
RECHLÍK KARL
RUBER JOHANN
RUBER LEOPOLD
RUBER MARTIN
RUBER PAUL
RUBER THOMAS
SCHON ANTON
SCHON FRANZ
SCHMIDT MATTHIAS
VAHALA FRANTIŠEK

Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE-6203-32661
Souřadnice: N49°9'11.5'' E16°39'14.33''
Pomník přidal: Petr Válek

Kameny zmizelých - rodina Weiszova

Autor: Lenka Šimčíková, 15.07.2014
Umístění: Brno, Jakubské náměstí 580/4, Brno - střed, v blízkosti kostela sv. Jakuba, v chodníku před domem
Nápis:
ZDE ŽILA
HELENA WEISZOVÁ
NAR. 1883
DEPORTOVÁNA 1942
DO TEREZÍNA
ZAVRAŽDĚNA 1942
V PIASKY

ZDE ŽILA
MARIE WEISZOVÁ
NAR. 1876
DEPORTOVÁNA 1942
DO TEREZÍNA
ZAVRAŽDĚNA 1942
V PIASKY

Toto místo je počítáno jako 2 VPM
Souřadnice: N49°11'48.44'' E16°36'30.17'' - přibližná pozice dle adresy
Pomník přidal: Lenka Šimčíková

Kameny zmizelých – rodina Werner-Schallinger

Autor: Vladimír Šustáček, 31.10.2021
Umístění: Brno, Jakubské náměstí 644/3, k.ú. Brno-město, v dlažbě chodníku před vchodem do domu
Nápis:
ZDE ŽILA
HELENA SCHALLINGER
ROZ. WERNER
NAR. 14. 4. 1904
DEPORTOVÁNA 28. 1. 1942
DO TEREZÍNA
ZAVRAŽDĚNA 1942
NA NEZNÁMÉM MÍSTĚ

ZDE ŽIL
ERNST SCHALLINGER
NAR. 19. 2. 1891
DEPORTOVÁN 28. 1. 1942
DO TEREZÍNA
ZAVRAŽDĚN 1942
NA NEZNÁMÉM MÍSTĚ

ZDE ŽIL
MUDr. JAKOB WERNER
NAR. 19. 12. 1865
DEPORTOVÁN 29. 3. 1942
DO TEREZÍNA
ZAVRAŽDĚN 1942
V TEREZÍNĚ
Poznámka:

Tyto Kameny zmizelých na památku obětí holocaustu byly odhaleny v roce 2019. Na této adrese žili manželé Ernst a Helene Schallinger a také Jakob Werner, otec Helene. Ernst Schallinger byl ruským legionářem.
(více informací: Internetová encyklopedie dějin Brna – https://encyklopedie.brna.cz/home-mmb/?acc=profil_objektu&load=1863)


Toto místo je počítáno jako 3 VPM
Souřadnice: N49°11'48.38'' E16°36'28.52''
Pomník přidal: Vladimír Šustáček

Pamětní deska Obětem 2. světové války

Autor: Petr Vacek, 07.08.2009
Umístění: Brno, Jamborova 65, Brno – Židenice, na Dělnickém domě
Nápis:
POKLOŇ SE PAMÁTCE
MRTVÝCH
A STŘEZ JEJICH ODKAZ!
1939 – 1945
DRAHÉ PAMÁTCE ZAVRAŽDĚNÝCH
A UMUČENÝCH ČLENŮ ZLOČINNOU
RUKOU NACISTICKÝCH BARBARŮ.
+10.9.1940 ŠILAR ALFRÉD
+11.8.1942 JAMBOR JAN
+1.12.1942 ŠTEFÁČEK ANT.
+19.3.1942 KONEČNÝ JAR.
+14.3.1942 SLÍVA ALOIS
+7.10.1943 ŠEDA ONDŘEJ
+21.11.1944 HASALA TOMÁŠ
VE VZPOMÍNKÁCH ŽIJÍ
STALI SE NESMRTELNÝMI
V SRDCÍCH NAŠICH.

NA VĚČNOU PAMĚŤ VĚNUJE
SPOLEK DĚLNICKÝ DŮM

Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE-6203-38564
Souřadnice: N49°11'45.07'' E16°39'1.34''
Pomník přidal: Petr Vacek

Pamětní deska Obětem 2. světové války

Autor: Ivo Šťastný, 21.09.2005
Umístění: Brno, Jánská 8, Brno - střed, vstupní hala České spořitelny
Nápis:
NA VDĚČNOU PAMĚŤ

VŠEM SVÝM VKLADATELŮM
A OBCHODNÍM PŘÁTELŮM
KTEŘÍ SVOBODĚ NÁRODA
OBĚTOVALI SVOJE ŽIVOTY

PRVNÍ MORAVSKÁ SPOŘITELNA
V BRNĚ
V 95. ROCE SVÉHO TRVÁNÍ
1947

Souřadnice: N49°11'39.15'' E16°36'35.87''
Pomník přidal: Ivo Šťastný

Kameny zmizelých – Zdeněk Leopold Volf

Autor: Vladimír Šustáček, 12.11.2022
Umístění: Brno, Jaselská 193/10, k.ú. Veveří, v dlažbě chodníku před vchodem do domu
Nápis:
ZDE ŽIL
Ing. ZDENĚK LEOPOLD VOLF
NAR. 4. 9. 1900
ZATČEN GESTAPEM 1942
POPRAVEN
13. 6. 1942
V BRNĚ
Poznámka:

Zdeněk Leopold Volf se za okupace zapojil do odboje, byl jedním z velitelů Jindry, pomáhal při roznášení zbraní. Dne 16.1.1942 byl zatčen, popraven byl 13.6.1942 během druhého stanného práva.
Kámen zmizelého mu byl odhalen 23.9.2018 zástupcem Sokola Brno I.
(více informací: Internetová encyklopedie dějin Brna – https://encyklopedie.brna.cz/home-mmb/?acc=profil_objektu&load=1784)


Souřadnice: N49°11'54.56'' E16°36'4.47''
Pomník přidal: Vladimír Šustáček

Pomník Martin Středa

Autor: Brigita Petrášová, 24.08.2020
Umístění: Brno, Jezuitská, roh ulic Jezuitská a Beethovenova
Nápis:
"Netrap se předčasně starostmi o to, co se stane. Stačí zlé, co přináší každý den.
Měj rád prosté věci a spokoj se s málem - zakusíš velký pokoj"
P. MARTIN STŘEDA, SJ
Poznámka:

*11.11.1587 Hlivice, Polsko
+26.8.1649 Brno

Jezuitský kněz.
V roce 1645, při obléhání Brna Švédy, proslul jako duchovní vůdce obrany Brna, zasloužil se o to, že jako jediné moravské město dokázalo Brno odolat mnohonásobné přesile. Neúnavně povzbuzoval Brňany k obraně města, nepodléhal panice ani strachu, přesvědčoval o nutnosti vytrvat, vedl modlitby a bohoslužby a v obráncích udržoval odhodlání a morálku. Ve zbrani dal vycvičit 70 studentů jezuitské koleje, kteří odrazili švédské pokusy vniknout do města zazděnou tzv. Dřevěnou bránou. Byl neustále v centru boje, povzbuzoval, pečoval o raněné, pomáhal potřebným a vyzýval k odvaze.
Po vítězství se také zasloužil o odstranění škod v Brně i okolních obcích.
Je pochován ve skleněné rakvi v hrobce brněnského jezuitského kostela.
Vyjádření městské rady z r. 1671:
"Není pochyb, že on s Boží pomocí zachránili město a celou vlast, protože její osud závisel na osudu Brna."
(zdroj: jesuit.cz, wikipedia.cz)

Socha byla slavnostně odhalena 15.8.2020.

Více zde:
http://www.jesuit.cz/osobnost.php?id=56
https://encyklopedie.brna.cz/home-mmb/?acc=profil_udalosti&load=139
https://brno.rozhlas.cz/nova-socha-v-centru-brna-bude-pripominat-jezuitskeho-kneze-martina-stredu-8271426


Souřadnice: N49°11'48.51'' E16°36'36.24''
Pomník přidal: Brigita Petrášová