Rokycany

Pomník Demarkační čáry

Autor: Ing. Petr Holý, 01.01.1111
Umístění: Rokycany, Pražská, u silnice
Nápis:
(na pomníku)
7.5.1945
DEMARKAČNÍ ČÁRA
ДЕМАРКАЦИОННАЯ ЛИНИЯ

DEMARKAČNÍ ČÁRA
THE LINE OF DEMARCATION

(texty na tabuli)
V TĚCHTO MÍSTECH DOŠLO POPRVÉ NA ÚZEMÍ ČESKOSLOVENSKÉ REPUBLIKY K SETKÁNÍ ARMÁD PROTIFAŠISTICKÉ KOALICE - ARMÁDY AMERICKÉ, KTERÁ OSVOBODILA ROKYCANY V PONDĚLÍ 7. KVĚTNA A RUDÉ ARMÁDY, KTERÁ VSTOUPILA DO BORKU VE STŘEDU 9. KVĚTNA 1945. NA VĚČNOU PAMÁTKU NAŠICH OSVOBODITELŮ S PODĚKOVÁNÍM ZA VŠECHNY OBĚTI.
HERE THE FIRST MEETING ON THE TERRITORY OF THE CZECHOSLOVAK REPUBLIC TOOK PLACE BETWEEN THE ARMIES OF THE ANTIFACIST COALITION – THE US ARMY, WHICH LIBERATED ROKYCANY ON MONDAY 7. MAY AND THE RED ARMY, WHICH ENTERED BOREK ON WEDNESDAY 9. MAY 1945. IN ETERNAL MEMORY OF OUR LIBERATORS AND IN GRATITUDE FOR ALL THEIR SACRIFICES.
В ЭТИХ МЕСТАХ ВПЕРВЫЕ НА ТЕРРИТОРИИ ЧЕХОСЛОВАЦКОЙ РЕСПУБЛИКИ ВСТРЕТИЛИСЬ АРМИИ АНТИФАШИСТСКОЙ КОАЛИЦИИ - АМЕРИКАНСКАЯ АРМИЯ, ОСВОБОДИВШАЯ ГОРОД РОКИЦАНЫ В ПОНЕДЕЛЬНИК, 7 МАЯ И КРАСНАЯ АРМИЯ, ВСТУПИВШАЯ В СЕЛО БОРЕК В СРЕДУ, 9 МАЯ 1945 ГОДА. НА ВЕЧНУЮ ПАМЯТЬ НАШИХ ОСВОБОДИТЕЛЕЙ С БЛАГОДАРНОСТЮ ЗА ВСЕ ЖЕРТВЫ.
Poznámka:

Začátkem května 1945, na závěr bojů 2. světové války, se setkali vojáci hlavních spojeneckých jednotek protihitlerovské koalice, Rudé armády SSSR a armády Spojených států amerických na stanovené linii dotyku – demarkační linii. Tato linie měla probíhat po původních hranicích předválečného Československa tak, jak stanovila Jaltská konference, které předsedali F. D. Roosevelt, J. V. Stalin a W. Churchill. Na základě posledního vývoje válečných operací na západě Čech došlo (po dohodě mezi A. I. Antonovem a D. D. Eisenhowerem) k posunu čáry dotyku na linii Karlovy Vary – Plzeň – České Budějovice. Do Plzně dorazily jednotky 3. armády USA generála Pattona dne 6. května 1945. Do Rokycan podle pamětníků přijeli vojáci 9. pluku 2. pěší divize generála Robertsona dne 7. května ráno. O tři dny později se zde setkali s jednotkami Rudé armády – 6. gardové tankové armády, 5. gardového tankového sboru. Ve městě Rokycany probíhala demarkační linie na jeho východním okraji, kde byl v roce 1999 odhalen pomník, který připomíná tuto historickou událost. Linie, která měla mít čistě vojenský účel, se změnila v politické rozhraní, které bylo počátkem významných změn v poválečném Československu. Sovětský svaz chtěl linií minimalizovat přítomnost americké armády na území Čech. Podíl americké armády na osvobození Čech byl po válce oficiální propagandou v lepších případech zamlčován, v těch hoších dezinterpretován či úplně vyloučen. Z obecného povědomí však nezmizel nikdy.
(zdroj http://www.sumava.cz/objekt_az/6262-pamatnik-demarkacni-cary-rokycany/ )


Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE3211-42878
Souřadnice: N49°44'37.79'' E13°36'43.32''
Pomník přidal: Ing. Petr Holý
Doplnění informací: Marek Lanzendorf
Příprava dat: Ing. František Jedlička