Most

alej Boženy Němcové, Čsl. armády, Hřbitovní, Na Novém světě, park Šibeník, Pod Koňským vrchem, Slovenského národního povstání, Třída Budovatelů, Zdeňka Štěpánka

Pomník vojákům Rudé armády

  • + o skupině VPM (MO, Most, městský hřbitov)
Autor: Pavel Lajer, 01.02.2008
Umístění: Most, Pod Koňským vrchem, městský hřbitov
Nápis:
1939 - 1945

NA VĚČNOU PAMĚŤ PADLÝM HRDINŮM
SLAVNÉ RUDÉ ARMÁDY
NAŠÍ OSVOBODITELKY

Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE4209-39382
Pomník přidal: Pavel Lajer

Pomník spojeneckým letcům

  • + o skupině VPM (MO, Most, městský hřbitov)
Autor: David Kosina, 03.05.2016
Umístění: Most, Pod Koňským vrchem, městský hřbitov
Nápis:
F/LT
LESLIE G. BULL, DFC
*7 NOV 1916
LONDON, ENGLAND
109 SQUADRON RAF

F/LT
REGINALD V. KIERATH
*20 FEB 1915
NARROMINE, NSW, AUSTRALIA
450 SQUADRON RAAF

S/LDR
JOHN E. A. WILLIAMS, DFC
*6 MAY 1919
WELLINGTON, NEW ZEALAND
450 SQUADRON RAAF

F/O
JERZY T. MONDSCHEIN
*18 MAR 1909
WARSAW, POLAND
304 (POLISH) SQUADRON RAF

PO VELKÉM ÚTĚKU ZE ZAJATECKÉHO TÁBORA
STALAG LUFT III V SAGANU BYLA TATO ČTVEŘICE
LETCŮ DNE 28.3.1944 ZASTŘELENA GESTAPEM NA NEZNÁMÉM
MÍSTĚ V OKOLÍ MOSTU. JEJICH TĚLA BYLA ZPOPELNĚNA
VE ZDEJŠÍM KREMATORIU.

AFTER THE GREAT ESCAPE FROM STALAG LUFT III,
THESE FOUR AIRMEN WERE RECAPTURED AND SHOT
BY THE GESTAPO AT AN UNKNOWN LOCATION
NEAR MOST ON 28 MARCH 1944. THEIR BODIES
WERE CREMATED IN THE LOCAL CREMATORIUM.
Poznámka:

Některé informace o doposud ne zcela objasněném úmrtí čtyř spojeneckých letců, účastníků Velkého útěku ze Saganu, jsou součástí expozice o II. světové válce, která je přístupná veřejnosti na městském hřbitově Most v bývalém krematoriu.


Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE-4209-37716
Pomník přidal: David Kosina

Hrob Obětí 2. světové války

  • + o skupině VPM (MO, Most, městský hřbitov)
Autor: Pavel Lajer, 01.12.2006
Umístění: Most, Pod Koňským vrchem, městský hřbitov
Nápis:
Zde odpočívá
dvěstěšest umučených
z transportu smrti
z hromadného hrobu
z Třebušic.

Na věčnou paměť občané z Třebušic.
Poznámka:

Pohřbení byli přemístěni z dnes již zaniklé obce Třebušice (obec musela ustoupit těžbě uhlí).


Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE4209-39376
Pomník přidal: Pavel Lajer

Hrob Ignat Ivanovič Šumkov

  • + o skupině VPM (MO, Most, městský hřbitov)
Autor: Pavel Lajer, 21.01.2012
Umístění: Most, Pod Koňským vrchem, městský hřbitov
Nápis:
Ignat Ivanovič Šumkov

plukovník sovětské armády

* 20.12.1913
+ 16.10.1983

Centrální evidence válečných hrobů: není evidován
Pomník přidal: Pavel Lajer

Hrob vojáků Rudé armády

  • + o skupině VPM (MO, Most, městský hřbitov)
Autor: Pavel Lajer, 01.12.2006
Umístění: Most, Pod Koňským vrchem, městský hřbitov
Nápis:
ZDE LEŽÍ 6 NEZNÁMÝCH SOVĚTSKÝCH VOJÁKŮ
PŮVODNĚ POCHOVANÝCH NA HŘBITOVĚ V ALBRECHTICÍCH

ČEST JEJICH PAMÁTCE!

Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE4209-39381
Pomník přidal: Pavel Lajer

Hrob italských zajatců

  • + o skupině VPM (MO, Most, městský hřbitov)
Autor: Pavel Lajer, 01.12.2006
Umístění: Most, Pod Koňským vrchem, městský hřbitov
Nápis:
QUI RIPOSANO 184 MILITARI ITALIANI INTERNATI CHE IL LAVORO, LA FAME, IL PIOMBO UCCISE * TRASATI DAL DISSMESO CIMITERO CATTOLICO

CAP. ALESI MARIO 14.1.1920–21.7.1944,
SOL. ANTONIACOMI FAN?O 27.5.1920-21.7.1944,
SOL. ASCIUTTI GUINTIILE 14.4.1916-21.7.1944,
SOL. BACCHIN ETTORE 16.7.1913-7.4.1944,
SOL. BALESTRINI CARLO 26.2.1916-21.7.1944,
SOL. BASSO ANGELO 10.5.1910-21.7.1944,
SOL. BASSO CARLO 21.3.1919-24.12.1943,
SOL. BIASOTTO MARCELLO 28.10.1910-6.2.1944,
SOL. BIFFI ERNESTO 13.12.1913-7.1.1944,
SOL. BIONAZ GIUSEPPE 29.1.1919-8.3.1944,
BOGLIOLO FRANCESCO 25.11.1923-3.6.1944,
SOL. BOLIS BORTOLO 17.6.1912-7.1.1944,
SOL. BONUGLIA QUINTO 5.5.1923-23.7.1944,
SOL. BRIANTI LUIGI 7.5.1910-29.7.1944,
SOL. CALZAVARA GUIDO 4.6.1911-1.5.1944,
SOL. CAPECCHI GINO 13.3.1913-12.5.1944,
MARO. CAPOMAGGI PASQUALE 15.8.11923-14.3.1944,
SOL. CAPRIOTTI RANIERO 28.2.1914-9.12.1943,
SOL. CARAZZO ARMANDO 31.7.1913-21.7.1944,
SOL. CASTELLAN G. LUIGI 21.5.1913-8.12.1943,
SOL. CECCHINI NAZZARENO 17.4.1917-12.5.1944,
SOL. CERONI CESARE 28.2.1913-28.3.1944,
SOL. COMASTRI P. ANTONIO 10.2.1912-19.3.1944,
SOL. CONTE SALVATORE 9.12,1923-19.2.1944,
SOL. CORAZZA RODOLFO 3.5.1914-1.3.1944,
CAP. CORUZZI QUINNO 19.11.1913-12.5.1944,
CAP. CRETA ALESSANDRO 22.4.1912-12.5.1944,
SOL. CURTI GUISEPPE 9.1.1923-12.5.1944,
SOL. DELTURCO LUIGI 5.10.1918-21.7.1944,
SOL. DEPALMA ALFONSO 2.8.1922-6.3.1944,
SOL. DEROSSI GUISEPPE 31.10.1919-21.7.1944,
SOL. DIOCCO MARIO 23.4.1911-11.1.1944,
CAP. MAG. DISTERANO DOMENICO 22.3.1915-24.1.1944,
SOL. DONATI DINO 2.7.1910-7.1.1944,
SOL. DORAZIO TOMMASO 8.4.1923-22.4.1944,
SOL. ERMINI GIOVANNI 22.5.1909-12.5.1944,
SOL. FACCHINI PASQUALE 25.6.1918-21.7.1944,
SOL. FACCIONI CORADO 8.12.1910-12.5.1944,
SOL. FERRARA GIUSEPPE 10.1.1917-24.12.1943,
SOL. FERRARI DANIE 14.5.1900-2.3.1944,
SOL. FIORESE ANTONIO 8.11.1913-21.7.1944,
SOL. FIORINI ANNIBALE 8.6.1913-9.3.1944,
SOL. FONGARO VITORINO 1.1.1910-20.3.1944,
SOL. FONTANESI FRANCESCO 24.8.1914-21.7.1944,
SOL. FRATI SESTO 3.7.1924-12.5.1944,
SOL. GAROLI GIOVANNI 22.8.1922-21.7.1944,
SOL. GATTESCHI ALFREDO 17.12.1910-8.4.1944,
AVIERE. GATTI VITO 27.1.1920-17.3.1944,
SOL. GEUNA GIUSEPPE 27.12.1916-1.1.1944,
SOL. GIUFFRIDA SEBASTIANO 29.4.1920-7.1.1944,
SOL. IACOLO LEOPOLDO 25.12.1912-21.7.1944,
SOL. IANNELLI LUIGI 1.10.1922-7.1.1944,
CN. LABRIOLA M.ANTONIO 2.6.1902-21.9.1944,
SOL. LOGIUDICE FRANOSSCO 18.11.1912-21.7.1944,
SOL. MAGGIOLO GIOVANNI 12.5.1916-21.7.1944,
SOL. MARETTI LUIGI 17.11.1914-16.2.1944,
SOL. MARISALDI ELIO 24.11.1924-2.3.1944,
SERG.MAG. MARTINIS LUIGI 1.8.1913-21.7.1944,
SOL. MASCOTTO GIUSEPPE 22.2.1910-12.5.1944,
SOL. MAZZARELLA PIETRO 3.1.1912-9.1.1944,
SOL. MAZZOLI ANGELO 23.12.1910-12.5.1944,
SOL. MENNINI IVANO 8.5.1923-2.11.1943,
SOL. MIGNATTI GIOVANNI 26.2.1911-21.7.1944,
SOL. MILANI OTTORINO 23.5.1910-21.7.1944,
SOL. MONTERMINI GIUSEPPE 13.8.1913-26.4.1944,
SOL. MORTARINO ALDO 24.11.1914-21.7.1944,
SOL. NEGANTI ANACIETO 12.4.1910-21.7.1944,
CAP.MAG. NOSEDA GIUSEPPE 16.4.1916-12.5.1944,
CAP.MAG. NOSEDA NICOLA 1.12.1918-12.5.1944,
SOL. PAPURELLO FRANCESCO 5.3.1916-27.12.1943,
CAP. PASTORI BRUNO 12.3.1921-12.5.1944,
SOL. PELLANDA GUERRINO 29.10.1922-12.5.1944,
SOL. PERICOLI ADINO 26.4.1923-19.4.1944,
SOL. PERICOLI MARIO 11.3.1923-21.7.1944,
SOL. PETRINETTO GIUSEPPE 8.9.1918-31.12.1943,
SOL. PEZZOLI ALFREDO 4.7.1912-15.3.1944,
SOL. PIANTANIDA MARIO 29.12.1920-12.3.1944,
SOL. POSARELLI LUIGI 4.11.1915-12.5.1944,
SOL. PRESTIANI VINCENZO 5.8.1914-21.7.1944,
SOL. PULCINI NAZZARENO 1.3.1911-29.4.1944,
SOL. RITI AMAIDO 29.12.1915-21.7.1944,
SOL. RIZZO GUISEPPE 10.3.1911-12.5.1944,
SOL. ROBELLI M.BATTISTA 22.5.1910-21.7.1944,
SOL. ROMANI ARTURO 30.10.1915-21.7.1944,
SOL. ROBATO GIOVANNI 1.4.1923-15.5.1944,
SOL. ROSATI ANTONIO 1.4.1920-19.1.1944,
SOL. ROSSANC ANTONIO 24.3.1917-21.7.1944,
SOL. ROVELLI LUIGI 25.3.1913-17.3.1944,
SOL. SACCUCCI ANTONIO 20.12.1914-3.3.1944,
SOL. SANTOLINI LINO 23.12.1915-12.5.1944,
SOL. SCALIN ENRICO 6.9.1923-6.3.1944,
SOL. SEBASTIANELLI PIETRO 1.6.1923-30.6.1944,
SOL. SIGNORINI ANGELO 8.4.1916-9.8.1944,
SOL. STABILE GIUSEPPE 8.6.1921-4.2.1944,
SOL. STANCHIERI PASQUELE 20.11.1915-16.3.1944,
SOL. TACCHINI GIOVANI 29.7.1922-20.2.1944,
SOL. TAGLIOLI ENZO 11.5.1922-16.4.1944,
SOL. TREGNAGO GINO 22.3.1914-27.12.1943,
CAP. TRIBBI LIVIO 23.9.1921-21.7.1944,
SOL. TURCHI GLAUCO 4.2.1925-21.7.1944,
SOL. URBANI DOMENICO 8.10.1919-13.4.1944,
SOL. USTINI GIOVANNI 1.11.1912-12.5.1944,
SOL. VICARIOTTO OTTAVIO 21.11.1923-28.3.1944,
SOL. VISINTIN RODOLFO 21.10.1911-31.5.1944,
SOL. VISONA GELSOMINO 8.3.1918-21.7.1944,
SOL. VIZZACCHERO F.ANTONIO 27.7.1914-28.2.1944,
SOL. ZITO GIOVANNI 25.1.1912-23.2.1944,
*. ALOISI GUISEPPE 1.6.1902-12.5.1944,
PARTIG. APOCA LUIGI 26.7.1905-17.1.1945,
BAGGIOLINI GIUSEPPE 1.6.1902-12.5.1944,
BEGGIOATO ETTORE 12.5.1920-29.10.1943
BENASSI VERALDO 12.3.1891- 29.11.1941,
BERGAMASCHI CARLO,
SOL. BERNARDUCCI MARIANO 1.10.1913-16.1.1945,
SOL. BERTI LUIGI 26.1.1924-29.7.1944,
CIVILE. BERTO ETTORE 6.7.1900-12.5.1944,
BISI MICHELE,
CIVILE. BUTTI G.AUGUSTO 2.2.1908-7.6.1943,
CARELLI ADOLFO 10.6.1906-30.5.1942,
SOL. CARPANELLI DANTE 23.6.1912-12.6.1945,
CIVILE. CAVALLASCA DOMENICO 18.9.1906-12.5.1944,
CIVILE. CENTORAME ANTONIO 31.1.1913-29.11.1944,
COMBA CELESTINO,
CIVILE. COSCI ULISSE 20.8.1908-15.4.1945,
CIVILE. D´ANGELO DOMENICO 20.6.1906-21.7.1944,
DEBIAGI ROBERTO 9.9.19?6-16.1.1945,
CIVILE. DEGANIS RINALDO 21.11.1906-21.7.1944,
CIVILE. DEGANO BRUNO 2.11.1910-30.4.1944,
CIVILE. DEGIAMPIETRO GUISEPPE 7.11.1901-2.2.1945,
SOL. DIBONO SALVATORE 3.2.1923-15.1.1945,
CIVILE. DILIBERO GIUSEPPE 22.12.1908-31.5.1944,
CIVILE. ECCEL ENRICO 11.3.1899-25.7.1944,
FACCHIN PIETRO 20.5.1889-2.9.1942,
CIVILE. FAGNANI ERNESTO 23.5.1898-12.5.1944,
CIVILE. FAVA CESARE 2.3.1908-2.5.1944,
CIVILE. FILETTI CARLO 22.2.1912-21.7.1944,
CIVILE. FORESI ANTONIO 4.5.1901-12.5.1944,
CIVILE. FORGIARINI ANTONIO 2.10.1914-24.11.1943,
CIVILE. FRANCHI ELEAZZARO 23.2.1910-12.9.1942,
CIVILE. FRANCHIN SILVIO 3.7.1887-14.5.1944,
GIOBBI ASCANIO 27.3.18?8-15.7.1945,
SOL. GRANDI NERINO 5.2.1922-18.8.1945,
CAP.MAGG.GUARNIERI LUIGI 7.10.1912-12.1.1945,
INCUDINE PANORAZIO 1895,
CIVILE. LEONI ENRICO 19.9.1889-4.1.1945,
CIVILE. LOLLI VINCENZO 30.2.1800-12.5.1944,
MALACARNE NANDO 21.7.1944,
MANGIATTI AMEDEO 17.7.1883-12.5.1944,
CIVILE. MARCHESI ALBERTO 21.9.1911-24.4.1944,
SOL. MARTELLI AMEDEO 7.3.1912-27.11.1944,
SOL. MATTIAZZO OTIMIO 21.5.1811-1.2.1945,
PARTIG. MENEGHINI MARIO 11.8.1820-21.7.1944,
CAP. MERAZZI ABRAMO 17.9.1904-12.5.1944,
CIVILE. MINIATI ALFREDO 3.3.1907-20.3.1944,
CIVILE. MUCELLI P.GUISEPPO 8.3.1907-21.7.1944,
SOL. NAPOLITANO R.NICODEMO 16.10.1917-16.1.1945,
PASSARELLI MARIO 10.5.1944,
CIVILE. PERGOLI OTTAVIO 26.5.1904-27.4.1945,
MARINALO. PERLA LUIGI 31.1.1920-16.1.1945,
SOL. PESCADOR ANTONIO 7.1.1920-16.1.1945,
CIVILE. PISTONE GIOVANNI 17.2.1910-21.7.1944,
CIVILE. RAIMONDI GUGLIELMO 16.2.1908-4.3.1943,
CIVILE. RIZZIERI SANTO 31.10.1897-17.1.1943,
CIVILE. ROSSATO ERNESTO 5.6.1907-8.3.1944,
ROSSO VITTORIO 15.5.1906-17.3.1943,
CIVILE. SARTI G.EUGENIO 18.5.1901-12.5.1944,
SATEJ FEDERICO 26.12.1915-3.9.1942,
AV.GOV. SERENARI MARINO 7.10.1922-13.2.1945,
CIVILE. SIMONETTO AGOSTINO 25.10.1893-12.6.1944,
CIVILE. SITTARO BRUNO 8.10.1913-12.2.1944,
TEMPESTINI CARLO 20.6.1912-11.3.1943,
TENTIVIOLA GIUSEPPE 23.8.1906-19.1.1943,
CIVILE. TETTAMENTI GIOVANNI 27.11.1900-12.5.1944,
CIVILE. TIBERIO GIOVANNI 24.6.1899-12.5.1944,
TOMASETTI NATALE 18.12.1893-15.10.1945,
SOL. TORRIGIANI GINO 26.1.1922-13.4.1945,
CIVILE. TRAMONTIN ERMENEGILDO 22.4.1910-30.10.1942,
URBAN ANGELO 5.8.1899-17.1.1945,
CAR. VANIN MICHELE 24.8.1915-16.1.1945,
PARTIG.VIDOTTO MARIO 14.10.1927-16.1.1945,
VILLA GIORGIO 3.3.1887-13.10.1941
PARTIG. ZANELLA VIRGINIO 8.4.1925-21.7.1944
L ITALIA LI RICORDA

Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE4209-39396
Pomník přidal: Pavel Lajer

Hrob V. N. Tuturin

  • + o skupině VPM (MO, Most, městský hřbitov)
Autor: Pavel Lajer, 01.06.2006
Umístění: Most, Pod Koňským vrchem, městský hřbitov
Nápis:
ВЛАДИМИРЬ НИКОЛАЕВИЧЬ ТУТУРИНЬ

ПРАПОРЩИКЬ 319 ПБХ
БУГУЛЬМИНСКАГО ПОЛКА
СКОНЧАЛСЯ 13/26 vi. 1915 Г.

МИРЬ ПРАХУ ТВОЕМУ
ДОРОГОЙ ТОВАРИЩЬ !

Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE4209-39397
Pomník přidal: Pavel Lajer

Hrob Edvard Termota

  • + o skupině VPM (MO, Most, městský hřbitov)
Autor: David Kosina, 03.04.2016
Umístění: Most, Pod Koňským vrchem, městský hřbitov, přibližně ve dvou třetinách cesty od býv. krematoria do středového kruhu hřbitova
Nápis:
Zde odpočívá
EDVARD TERMOTA
*18.2.1924. +9.5.1945.

Svůj mladý život dal
na oltář vlasti,
kterou tolik miloval.

Truchlící rodiče a sourozenci
ČEST TVÉ PAMÁTCE!

Centrální evidence válečných hrobů: není evidován
Pomník přidal: David Kosina

Hrob Eduard Loos

  • + o skupině VPM (MO, Most, městský hřbitov)
Autor: Milan Lašťovka, 24.07.2017
Umístění: Most, Pod Koňským vrchem, městský hřbitov
Nápis:
Hier ruhet in Frieden
unser unvergesslicher Gatte und Vater
Herr Eduard Loos
Bahnoffizial i.R.Hausbesitzer und
Ehrenobmann d.Verb.ehem.Artilleristen
geb. 20. März 1855, gest. 28. Mai 1926.

Centrální evidence válečných hrobů: není evidován
Pomník přidal: Milan Lašťovka

Hrob Marie Slepičková

  • + o skupině VPM (MO, Most, městský hřbitov)
Autor: Milan Lašťovka, 24.07.2017
Umístění: Most, Pod Koňským vrchem, městský hřbitov
Nápis:
MÁŇA
OBĚŤ NÁLETU 12. KVĚTNA 1944
V NEJKRÁSNĚJŠÍM VĚKU 23 LET

Centrální evidence válečných hrobů: není evidován
Pomník přidal: Milan Lašťovka