á | a | b | c | č | d | ď | e | f | g | h | ch | i | j | k | l | ł | m | n | o | p | r | ř | s | ś | š | t | ť | u | ú | v | w | z | ž (vše)

F/O Karel Čáp

* 12.10.1914 (Čtyři Dvory u Českých Budějovic)
† 13.2.2005 (Hamilton, Nový Zéland)

Předválečný československý pilot, který prošel poddůstojnickou školou v Chebu (1936), pokračovacím pilotním výcvikem v Prostějově a stíhacím kurzem v Hradci Králové (1937). Do zahraničního odboje odešel 28. května 1939.
Do Francie dorazil přes Polsko a od 28. června 1939 vstoupil na Place Ballard do Cizinecké legie, kde prošel výcvikem, v květnu 1940 se dostal do Casablanky. Odtud se vydal s transportem škpt. Bušiny do Británie. Do Liverpoolu připluli 12. července 1940 a o čtrnáct dní později vstoupil v Cosfordu do RAF VR v hodnosti Sergeant Pilot. Přes OTU Benson se dostal 25. listopadu 1940 k 245. peruti a přes 313. československou stíhací peruť přišel 17. srpna 1943 k 312. peruti, to už v hodnosti Warrant Officer. U ní setrval až do srpna 1944, kdy byl převelen na RAF Cottishall a v říjnu byl přemístěn do československého depa, kde setrval až do konce války. V lednu roku 1946 byl naposledy povýšen do hodnosti nadporučíka letectva v záloze.
Později odešel zpět do zahraničí, zemřel v roce 2005 na Novém Zélandu.

Vyznamenání:
2x Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem - 2. července 1941, ???
2x Československý válečný kříž 1939 - listopad 1942, 1. září 1944
1st Good Conduct Badge - 26. července 1943
Star 1939-1943 - 18. prosince 1944
Československá vojenská medaile Za zásluhy 1. stupně - 6. března 1946


Zdroje (mimo informací z desek):
vuapraha.cz

VPM:
pamětní deska - Ivančice, okres Brno - venkov
pomník - Praha 1, okres Praha 1


Vaše komentáře, připomínky, návrhy či doplnění zasílejte prosím na monument@vets.cz.