a | b | c | č | d | ď | e | f | g | h | ch | i | j | k | l | ł | m | n | o | p | r | ř | s | š | t | u | ú | v | w | z | ž (vše)

W/Cdr. Josef Šnajdr

* 22.1.1909 (Luhačovice)
† 14.9.1992 (Brookwood Velká Británie)

- vystudoval Vyšší průmyslovou elektrotechnickou školu, dále v r. 1929 Základní důstojnickou školu v Prostějově (pozorovatel), 1931-33 Vojenskou akademii v Hranicích (pěchota), 1935 - vojenský tělocvičný kurz Praha, 1938 - pilotní kurz.
- zaměstnání - důstojník z povolání, od r. 1933 u 4. pěšího horského pluku v Jelšavě (Slovensko) a potom u 6. leteckého pluku Kbely
- z vlasti odešel 11.6.1939 v hodnosti npor. letectva
- 21.6.1939 přijíždí do Francie a 17.8.1940 byl přijat do Cizinecké legie jako S/Lt.
- 2.9.1939 byl přemístěn do výcvikového střediska pro bombardovací letectvo v Tours a 23.1.1940 do výcvikového střediska pro stíhací letectvo v Chartres.
- 19.2.1940 byl škrtnut z kádru důstojníků francouzské armády a navrácena mu bývalá hodnost v čs. armádě
- 19.6.1940 odjíždí z Francie s transportem mjr. Hesse
- 24.6.1940 příjezd do anglického Falmouthu
- 7.7.1940 by přemístěn z Czech Depot k 311. čs. bombardovací peruti v Honingtonu.
- 2.8.1940 byl přijat do RAF v hodnosti P/O a povýšen na A/F/Lt.
- 1.11.1940 byl povýšen na kapitána letectva
- 1.3.1941 povýšen na F/Lt.
- 27.5.1941 udělena hodnost A/S/Ldr.
- 20.4.1942 přemístěn do funkce velitele 311. perutě (po smrti Josefa Ocelky) a přiznána hodnost A/W/Cdr.
- 20.7.1942 oženil se se sl. H. C. Hodgkin
- 1.2.1943 přemístěn k čs. inspektorátu
- 7.3.1943 povýšen na škpt. letectva
- 15.4.1943 ustanoven přednostou studijní skupiny Inspektorátu čs. letectva
- 1.12.1943 ustanoven styčným důstojníkem u H.Q.C.C.
- 8.2.1944 se jim narodila dcera Anna Hilary
- 13.8.1944 přidělen k H.Q 18. Group
- 28.10.1944 povýšen na mjr. letectva
- 11.7.1945 přemístěn k H:Q.T.
- 18.7.1945 přemístěn k Czechoslovak Transport jako styčný důstojník
- 1.8.1945 povýšen na podplukovníka letectva
- 1.1.1946 návrat do vlasti, vrátil se k 6. leteckému pluku v Kbelích
- v r. 1948 emigroval do Velké Británie, kde působil jako předseda Svazu letců svobodného Československa, založil český Sokol v Londýně a stal se jeho starostou

Vyznamenání:
4 x Československý válečný kříž
Čs. medaile Za chrabrost
D.F.C.
Písemná pochvala Insp. čs. letectva za operační činnost
Čs. vojenská medaile Za zásluhy I. stupně

Zdroje (mimo informací z desek):
VUA

VPM:
hrob - Brookwood, stát Velká Británie
pamětní deska - Luhačovice, okres Zlín
pomník - Praha 1, okres Praha 1


Vaše komentáře, připomínky, návrhy či doplnění zasílejte prosím na monument@vets.cz.