á | a | b | c | č | d | ď | e | f | g | h | ch | i | j | k | l | ł | m | n | o | p | r | ř | s | ś | š | t | ť | u | ú | v | w | z | ž (vše)

S/Ldr. Bohuslav Kimlička

* 19.9.1915 (Louny)
† 31.5.1991 (Bembridge, Velká Británie)

Z Československa odešel 11. června 1939 přes Polsko a od 1. srpna 1939 vyčkával ve francouzském de Dugny na vyřízení žádosti o vstup do Cizinecké legie. Jejím členem se stal 7. října 1939, ale už o tři dny později byl přemístěn do výcvikového střediska v Chartres a později k polním jednotkám.
Po pádu Francie se s transportem kapitána generálního štábu Kulhánka vydal přes Alžírsko (Oran) a marockou Casablanku do Británie (Liverpool), kam dorazil 2. srpna 1940. V Československém depu byl přijat do RAF VR v hodnosti Pilot Officer. Hned 6. srpna nastoupil jako zakládající člen k 310. peruti. Od ní si 15. září odskočil k 312. peruti, ale po několika dnech se vrátil zpět k 310. Později sloužil také u 313. perutě, ale konce druhého operačního turnusu dosáhl v lednu 1944 opět u 310. perutě. Poté byl přemístěn na Československý inspektorát v Londýně. Konec války ho zastihl v hodnosti Acting Squadron Leader, do hodnosti Squadron Leadera byl povýšen 1. listopadu 1945.

Vyznamenání:
2x Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem - 8. srpna 1941, 26. října 1942
Československý válečný kříž - 5. května 1943
Star 1939-43 - 12. ledna 1945
Československá medaile Za zásluhy I. stupně - 20. června 1945
Francouzský válečný kříž


Zdroje (mimo informací z desek):
vuapraha.cz

VPM:
hřbitov - Brookwood, stát Velká Británie
pamětní deska - Louny, okres Louny
pamětní deska - Ivančice, okres Brno - venkov
pomník - Praha 1, okres Praha 1


Vaše komentáře, připomínky, návrhy či doplnění zasílejte prosím na monument@vets.cz.