Znojmo

Hrob Bedřich Sláma

Autor: www.vets.cz, archiv, archiv
Umístění: Znojmo, hřbitov
Nápis:
není znám
[Bedřich Sláma]
Poznámka:

Letecký pozorovatel ppor. Bedřich Sláma od LP3 zemřel 22.1.1931 při letecké nehodě u obce Sv. Kríž nad Váhom (dnes Považany) na Slovensku. Na místě nehody je pomník (je na vets.cz). Spolu s ním zemřel pilot svob. Viliam Hlbočan. Další o jejich nehodě na stránkách Wikipedie; v článku Letecké nehody vojenských strojů České a Československé republiky. https://cs.wikipedia.org/wiki/Leteck%C3%A9_nehody_vojensk%C3%BDch_stroj%C5%AF_%C4%8Cesk%C3%A9_a_%C4%8Ceskoslovensk%C3%A9_republiky
V novinách Pozor vyšel dne 24.1.1931 o nehodě tento článek:
Praha 23.ledna. Posádka letounu A-11.59, pozorovatel podporučík presenční služby Sláma a pilot svobodník Vilém Hlbočan od leteckého pluku č.3 z Píšťan, měla včera odpoledne za úkol provésti orientační let v okolí slovenského Nového Města. Při provádění letu sestoupila náhle mlha, která znemožnila orientaci. Pilot snažil se přistáti z nouze, avšak mlha klesla k zemi, takže pilot nemaje rozhledu vrazil strojem přímo do země. Letoun se vzňal a posádka zahynula. Jak hustou byla mlha, tento nejhroznější nepřítel letadel, je patrno z toho, že hořící trosky muselo hledat mnoho osob, které postupovaly v rojích.
Bedřich Sláma se narodil ve Znojmě, kde by měl být i pohřben. Správa hřbitovů města Znojma však jeho jméno v počítačové databázi nemá, takže neví, kde je pohřben. Pokud někdo ví, kde se jeho hrob nachází (nebo zda byl už zrušen), ať sem prosím informaci doplní, nebo sám hrob vloží na stránky Spolku pro vojenská pietní místa.


Centrální evidence válečných hrobů: není evidován
Pomník přidal: Petr Kudláček