Cheb

Hrob Josef Řepka

Autor: vets, 19.05.2021
Umístění: Cheb, hřbitov
Nápis:
není znám
Poznámka:

Pilotní žák npor. Josef Řepka zemřel dne 8.3.1921 při letecké nehodě v Chebu. V příliš prudkém stoupání po startu ztratil rychlost a spadl na letiště. Spolu s ním zemřel pozorovatel letmistr Emanuel Petrovič.
Další o jejich nehodě na stránkách Wikipedie; v článku Letecké nehody vojenských strojů České a Československé republiky: https://cs.wikipedia.org/wiki/Leteck%C3%A9_nehody_vojensk%C3%BDch_stroj%C5%AF_%C4%8Cesk%C3%A9_a_%C4%8Ceskoslovensk%C3%A9_republiky

Josef Řepka se narodil 24.2.1896 na Volyni na dnešní Ukrajině (dle matriky zemřelých ve Vladimiru Wolyňském, dle knihy Jiřího Rajlicha „Cheb 1917 – 1947“, str. 223 v Českém Kupičově na Volyni). Josef Řepka byl ruský legionář, a pilotní výcvik zahájil již v legiích, v Chebu jej dokončoval. V Chebu se taky dozvěděl o smrti svých dvou bratrů (dle knihy „Salmson 2A2 v Československu“, str. 25).
Pohřben byl 11.3.1921 na hřbitově v Chebu – dle matriky zemřelých církve evangelické v Chebu (matrika Cheb-evangelická 07, str. 80/84 na stránkách Porta fontium). Správa hřbitova v Chebu však nemá záznamy před rokem 1945, takže neví, ve kterém hrobě je pohřben.
Pozn.: dle knihy „Salmson 2A2 v Československu“, str. 26 byl téhož dne v Chebu pohřben i Emanuel Petrovič. Pohřební průvod Řepky a Petroviče šel ze zeměbraneckých kasáren na městský hřbitov. V evangelické matrice však Emanuel Petrovič není uveden, asi nebyl evangelického vyznání.

Pokud někdo ví, kde se jeho hrob (nebo hroby obou) nachází (nebo zda byl už zrušen), ať sem prosím informaci doplní, nebo sám hrob vloží na stránky Spolku pro vojenská pietní místa.


Centrální evidence válečných hrobů: není evidován
Pomník přidal: Petr Kudláček