Ústí nad Labem

Pomník Obětem 1. světové války

Autor: Milan Lašťovka, 14.07.2013
Umístění: Ústí nad Labem, Seifertova, křižovatka ulic Seifertova a Opletalova
Nápis:
SEZNAM PADLÝCH
KUTZLER VÁCLAV 1914 V SRBSKU
JINDRÁK JAN " " " "
HOŘIC VÁCLAV 1915 " RUSKU
KVAPIL JOSEF " " " "
ŘEZÁČ VÁCLAV " " " "
PUDIL ANTONÍN " " HALIČI
KUTZLER GUSTAV 1916 " RUSKU
TŘEŠŇÁK JAN " " " "
VEINDL JOSEF " " " "
JANOUŠEK JOSEF " " RUMUNSKU
HRBÁČEK JOSEF 1917 " VOLYNI
SLEZÁK JAROSLAV 1918 " RUSKU

SEZNAM ZEMŘELÝCH
PITRA FRANTIŠEK 1914 V UHRÁCH
TOMÁNEK JOSEF " " SRBSKU
BIM JAN 1915 " NEŠTĚMICÍCH
DROBNÝ JOSEF " " SRBSKU
PELC KAREL " " " "
SOCHŮREK ANTONÍN1916 " RUSKU
STIEBER EMIL " " HALIČI
BRABEC JOSEF 1917 " VÍDNI
HAMPL KAREL " " UHRÁCH
LHOTÁK KAREL " " " "
VLACH FRANTIŠEK " " ITÁLII
JANOUŠEK JOSEF 1918 " " "
NOSEK KAREL " " BEROUNĚ
SUCHOCHLEB FRANT." " RUSKU
BÍLEK VÁCLAV 1919 " ústí N/L.
KUTZLER ANTONÍN " NA MORAVĚ

SEZNAM NEZVĚSTNÝCH
VOJTĚCHOVSKÝ VÁCLAAV 1914 V SRBSKU
VEJLUPEK RUDOLF 1915 " HALIČI
ŠUSTA RUDOLF " " RUSKU
LAUFKA JOSEF 1918 " ITÁLII

GEFALLENE.
MÜLLER RUDOLF 1914 IN HERZEGOWINA
GÖCKERT HEINRICH " " SERBIEN.
KASPAR JOHANN " " " "
FOCKE JOSEF " " RUSSLAND.
HACKEL FRANZ " " " "
FOCKE RUDOLF " " TREBINJE.
GLATZL JOSEF " " RUSS.POLEN.
DAMATSCHKE JOSEF 1915 " RUSSLAND
KROLOP KARL " " " "
STRUPPE ERNST " " NOVY-POČAJOV.
JOCHMANN JOSEF 1917 " RUSSLAND.
JOCHMANN EMIL " " " "
TOTSCHE FRANZ " " ITALIEN.
SCHICKEL ERNST 1918 " " "

GESTORBENE.
LEITNER JOSEF 1914 IN SERBIEN.
LÖBEL FRANZ " " " "
STEZKA JOSEF " " UNGARN.
HEIDLER JULIUS 1915 " SERBIEN.
SELBITSCHKA RUDOLF " " MÄHREN.
PELZ ADOLF " " ITALIEN.
JANDOUSCH JOSEF 1917 " " "
MUTZE JOSEF " " AGRAM.
SEIDEL FRANZ " " PRAG.
STRUPPE JOSEF " " MARBURG.
ZECKERT FRANZ " " NESTOMITZ.
KONVALINKA JOSEF " WIEN.
DÖRNER JOSEF 1918 " ITALIEN
LEDERER ROBERT " " " "
GRUMICH JOSEF " " AUSSIG.
RAIDA HANS " " PRAG.
WEBERSINKE RUDOLF " NESTOMITZ.
WEIGERT JOSEF " " MÄHREN.
LAUBE JOSEF " " WIEN.
CHWALA PAUL 1919 " NESTOMITZ.

VERMISSTE.
FOCKE FRIEDRICH 1914 IN GALIZIEN.
SCHICKEL JOSEF 1915 " RUSSLAND.
HARTMANN ANTON " " " "
LEDERER KARL 1916 " " "
WEBERSINKE JOSEF " " " "
JENATSCHKE RUDOLF " " " "
KASPAR OTTO 1918 " SERBIEN.
KASPAR KARL " " ITAALIEN.
JACKEL EMIL " i.d. ADRIA
LEIPELT RICHARD 1919 IN ITALIEN.

Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE-4214-37403
Pomník přidal: Milan Lašťovka

Pomník Osvobození

Autor: Jiří Šich, 31.01.2018
Umístění: Ústí nad Labem, Sibiřská, parčík
Nápis:
Na památku
osvobození
České republiky
v roce 1945

Centrální evidence válečných hrobů: není evidován
Souřadnice: N50°40'25.18'' E14°6'15.47''
Pomník přidal: Milan Lašťovka

Pamětní deska František Zajíček

Autor: Wenda Wolf, 07.05.2018
Umístění: Ústí nad Labem, Tovární 975/3, peron nádraží Ústí nad Labem - Západ
Nápis:
FRANTIŠEK ZAJÍČEK
1896 - 1954
ŽELEZNIČÁŘ, ODBOJÁŘ ZA II. SVĚTOVÉ VÁLKY,
ČESTNÝ OBČAN MĚSTA ÚTSÍNAD LABEM
IN MEMORIAM.
v roce 1954 v inscenovaném procesu odsouzen
k trestu smrti a popraven v Praze 7.7.1954,
V ROCE 1990 PLNĚ SOUDNĚ REHABILITOVÁN.
ČEST JEHO PAMÁTCE
Česká dráhy a.s. Město Ústí nad Labem

Centrální evidence válečných hrobů: není evidován
Souřadnice: N50°39'30.32'' E14°1'46.62'' (poloha nádraží)
Pomník přidal: Milan Lašťovka

Pamětní deska Obětem výbuchu muničního skladu

Autor: Jaroslav Wagner, 06.08.2017
Umístění: Ústí nad Labem, U Cukrovaru, u ohradní zdi bývalého cukrovaru
Nápis:
OBĚTEM VÝBUCHU VOJENSKÉHO SKLADU
31.7.1945
IN ERRINERUNG
AN DIE OPFER EINER EXPLOSION IN MILITÄRLAGER
Poznámka:

V úterý 31. července 1945 v 15.30 došlo k mohutné explozi muničního skladiště v Krásném Březně. Série výbuchů trvala nejméně 20 minut. Bezprostředně při výbuchu přišlo v Krásném Březně o život nejméně 27 osob, několik desítek osob v Krásném Březně bylo při výbuchu zraněno.
Více o výbuchu a následné vlně násilí zde http://www.usti-nad-labem.cz/dejiny/1945-95/ul-8-9.htm


Centrální evidence válečných hrobů: není evidován
Pomník přidal: Milan Lašťovka

Pomník Jaroslav Klemeš

Autor: Wenda Wolf, 25.03.2019
Umístění: Ústí nad Labem, U Kapličky, parčík
Nápis:
"BOJOVAL JSEM ZA VLAST!"
GEN. JAROSLAV KLEMEŠ
31.1.1922 - 7.8.2017
PŘÍSLUŠNÍK PARADESANTNÍHO VÝSADKU PLATINUM PEWTER
ČLEN ZAHRANIČNÍHO ODBOJE ZA 2. SVĚTOVÉ VÁLKY
NOSITEL ŘÁDU BÍLÉHO LVA
Poznámka:

pomník odhalen 8. 11. 2018. Zhotovení pamětní desky pro Statutární město Ústí nad Labem zajistilo Muzeum města Ústí nad Labem.
Autorem pamětní desky je ústecký výtvarník Karel O.Hájek. Pamětní deska byla odhalena za přítomnosti primátorky Statutárního města Ústí nad Labem Ing. Věry Nechybové, starosty městského obvodu Ústí nad Labem – Střekov Petra Vinše, ředitele Muzea města Ústí nad Labem Mgr. Václava Houfka, vnučky Jaroslava Klemeše a dalších hostů, včetně dětí z místní školy.
Jaroslav Klemeš se narodil 22. ledna 1920 v Čadci na Slovensku. Počátkem roku 1940 odešel přes Maďarsko, Jugoslávii, Řecko, Turecko a Sýrii do Francie, kde se účastnil bojů proti nacistickému Německu. Po kapitulaci Francie se opět složitou a nebezpečnou cestou dostal do Velké Británie, kde opět okamžitě nastoupil k československému vojsku. Byl vycvičen jako spojař a radiotelegrafista, prodělal také náročný paradesantní výcvik. 17. února 1945 byl vysazen na okupovaném československém území a zapojil se do místního odboje, který zakončil v květnu 1945 svou účasti na květnovém povstání v Praze.
(zdroj: http://www.muzeumusti.cz )


Centrální evidence válečných hrobů: není evidován
Souřadnice: N50°37'11.65'' E14°4'45.87''
Pomník přidal: Milan Lašťovka

Hroby Obětí 1. a 2. světové války

Autor: Dan Vrba ml., 27.02.2010
Umístění: Ústí nad Labem, U krematoria, hřbitov na Střekově
Nápis:
(hrob v oddělení VI)
OBĚTEM VÁLEK
1914-1918 A 1939-1945
A FAŠISTICKÉHO NÁSILÍ
JEJICHŽ OSTATKY
JSOU ULOŽENY
V TOMTO HROBĚ.
NIKDY NEZAPOMENEME.

(desky zleva doprava)
OSMI OBĚTEM
1. SVĚTOVÉ VÁLKY
1914-1918

NA PAMĚŤ ČTYŘEM
JUGOSLÁVSKÝM ZAJATCŮM
1942-1945

NA PAMĚŤ ANGLICKÉMU
A DVĚMA BELGICKÝM
VÁLEČNÝM ZAJATCŮM
1941-1945

NA PAMĚŤ PĚTI FRANCOUZSKÝCH
A SEDMI ITALSKÝCH
VÁLEČNÝCH ZAJATCŮ
1942-1945

NA VĚČNOU PAMĚŤ
JEDENÁCTI RUDOARMĚJCŮ
PADLÝCH V OSVOBOZOVACÍCH
BOJÍCH NA ÚSTECKU
V KVĚTNU 1945

NA VĚČNOU PAMĚŤ
V ZAJETÍ ZAHYNULÝCH
271 SOVĚTSKÝCH BOJOVNÍKŮ
1942-1945

NA PAMĚŤ 129 OBĚTÍ
KONCENTRAČNÍCH TÁBORŮ
V OKOLÍ
1943-1945

(samostatný hrob v části u rozsevné loučky)
NA TOMTO MÍSTĚ JSOU
ULOŽENY OSTATKY
ZE ZRUŠENÉHO CENTRÁL-
NÍHO HŘBITOVA NA OVČÍM
VRCHU, VČETNĚ HROMAD-
NÝCH HROBŮ OBĚTÍ SVĚTO-
VÝCH VÁLEK
POKOJ VÁM

HIER AN DIESEM ORT
SIND DIE STERBLICHEN
ÜBERRESTE
AUS DEM STILLGELEGTEN
AUSSIGER ZENTRALFRIED-
HOF AM SCHÄFERBERG
UND DEN MASSENGRÄBERN
BEIDER WELTKRIEGE
BEERDIGT
RUHE IN FRIEDEN

NÁVRH A REALIZACE:
HUŤ J. JANEČKA
MERKLOVICE-VAMBERK
1995
Poznámka:

Dva hroby obětí válek, vedené v CEVH pod jedním evidenčním číslem, umístěné v dvou lokalitách hřbitova:

Seznam obětí dle portálu CEVH MO ČR:
Michail Ajkanov +21.10.1942 Ústí nad Labem, Aleškin+9.10.1942 Ústí nad Labem, Ivan Alexandrov +27.12.1943 Ústí nad Labem, Nikolaj Alexanin +28.4.1943 Ústí nad Labem, Nikolaj Amalajev *10.10.1921 Minrody +11.2.1945 Rabštejn, Tatek Ančak +duben 1945 Rabštejn, Prochor Andrev +19.4.1945 Ústí nad Labem, Semjon Andrijachin +11.8.1942 Ústí nad Labem, Filemon Ansyk +7.1.1944 Ústí nad Labem, Andrej Artjuch *25.9.1910 Staryj Glibov +18.2.1945 Königstein, Sasko, Josef Augustinjak *20.11.1907 Razšel +19.6.1944 Litoměřice, Prochor Avdrev +květen 1945 Ústí nad Labem, Ivan Azarzev +18.1.1943 Ústí nad Labem, Ignatij Babickij +1.3.1944 Ústí nad Labem, Andrej Baborika +29.5.1944 Ústí nad Labem, Peter Babuntkin +29.6.1943 Ústí nad Labem, Tachen Balotnikov *5.2.1900 +12.4.1943 Ústí nad Labem, Vasilij Baraněnko +30.1.1945 Ústí nad Labem, Taras Baranik *25.2.1903 Dněpropetrovsk +18.2.1945 Königstein, Sasko, Basilev +10.7.1943 Ústí nad Labem, Andrej Bencan *16.11.1906 +19.6.1944 Litoměřice, Michail Bilow +16.1.1943 Ústí nad Labem, Nikifor Bogdanov +10.4.1943 Ústí nad Labem, Nikolaj Bojev +20.2.1943 Ústí nad Labem, Jakov Bojko *2.11.1901 Bojuslau +16.2.1945 Königstein, Sasko, Michail Bojko *20.11.1900 Ischewenkow- olepe +18.2.1945 Königstein, Sasko, Danil Bologorodskij +24.12.1942 Ústí nad Labem, Nikolaj Bolšakov *17.3.1896 Ostrošanka (oblast) +23.10.1942 Ústí nad Labem, Pavel Bordin +27.4.1943 Ústí nad Labem, Ivan Brežněv +13.4.1943 Ústí nad Labem, Ivan Brošenko +4.6.1944 Ústí nad Labem, Grigorij Bulekov +8.3.1944 Ústí nad Labem, Stěpan Burkovskij +4.9.1942 Ústí nad Labem, Peter Burlak +15.1.1944 Ústí nad Labem, Nikolaj Burlickij +22.3.1945 Ústí nad Labem, Ivan Cochlov +7.4.1943 Ústí nad Labem, Alex Černov +19.4.1945 Ústí nad Labem, Alex Černov +květen 1945 Ústí nad Labem, Paul Čeverov +19.1.1943 Ústí nad Labem, Ivan Čimirov +15.4.1943 Ústí nad Labem, Alexander Čistjakov +19.3.1943 Ústí nad Labem, Vasilij Dallhopollo *10.4.1919 Petrovka +11.2.1945 Rabštejn, Jakov Davidkov *23.3.1920 +28.1.1944 Ústí nad Labem, Davidov Ústí nad Labem, Děmesenkovič +19.4.1945 Ústí nad Labem, Děmesenkovič +duben 1945 Ústí nad Labem, Ivan Děrehjanko *25.5.1925 +26.6.1944 Litoměřice, Děrevjanko +28.1.1943 Ústí nad Labem, Vasilij Dětlov +4.2.1944 Ústí nad Labem, Leonid Dibrov *7.8.1909 SSSR +4.7.1944 Litoměřice, Ivan Dorošenko *14.3.1923 +5.7.1944 Litoměřice, Dimitrij Durov +22.3.1945 Ústí nad Labem, Anton Dyšlevskij +21.2.1944 Ústí nad Labem, Ivan Efimov +25.12.1942 Ústí nad Labem, Dimitrij Ermakov +18.4.1944 Ústí nad Labem, Filatov SSSR +19.4.1945 Ústí nad Labem, Filatov +duben 1945 Ústí nad Labem, Filipenko +1.6.1943 Ústí nad Labem, Andrej Filipenko *1908 Obuchov +12.5.1942 Ústí nad Labem, Fomenko +5.6.1943 Ústí nad Labem, Dimitrij Frolov +11.9.1943 Ústí nad Labem, Teodor Gerasimov *21.7.1926 Paritze +1.2.1945 Benešov nad Ploučnicí, Konrad Glusd +6.2.1943 Ústí nad Labem, Petr Gnojko *15.8.1914 Strelzovka +20.2.1945 Königstein, Sasko, Ivan Gojan +24.5.1943 Ústí nad Labem, Alexej Golovastikov 30 let +26.1.1943 Ústí nad Labem, Jakov Gorlov +1.1.1943 Ústí nad Labem, Boris Gosdzik *23.8.1901 Hruschka +3.7.1944 Litoměřice, Nikolaj Grigorjev +6.11.1943 Ústí nad Labem, Viktor Grigorov *20.2.1926 Chitrowska +20.4.1945 Ústí nad Labem, Ivan Griščenko SSSR +květen 1945 Ústí nad Labem, Demjaš Guzol *11.1.1899 Tymonovka +26.2.1945 Königstein, Sasko, Ivan Gvosdilko +22.3.1945 Ústí nad Labem, Vasil Holosny *3.7.1927 Horeschmok +17.4.1944 Ústí nad Labem, Andrej Holovkov +22.3.1945 Ústí nad Labem, Ivan Hrebenikov SSSR +19.4.1945 Ústí nad Labem, Ivan Hrišenko SSSR +19.4.1945 Ústí nad Labem, Peter Hudkov 31 let +13.10.1942 Ústí nad Labem, Anton Chlist 36 let +5.11.1942 Ústí nad Labem, Alex Chochotwz duben 1945 Ústí nad Labem, Alexandr Cholopov +8.10.1942 Ústí nad Labem, Stěpan Cholopov SSSR +19.4.1945 Ústí nad Labem, Alexandr Chramov +10.2.1943 Ústí nad Labem, Petr Chukov *asi 1918 SSSR +19.4.1945 Ústí nad Labem, Stěpan Chvarij +1.3.1944 Ústí nad Labem, Vladimir Ignatěv *7.12.1925 SSSR +27.1.1945 Rabštejn, Vasilij Ilin *9.1.1926 Krutovo +1.2.1945 Benešov nad Ploučnicí, Ivan Isaenko +13.10.1943 Ústí nad Labem, Andrej Ismajlov +14.4.1943 Ústí nad Labem, Peter Ivašenko *13.101913 Nyšniky +5.7.1944 Litoměřice, Filiš Jachcišin SSSR +19.4.1945 Ústí nad Labem, Filiš Jachsišin +duben 1945 Ústí nad Labem, Leonid Jakovčuk *9.12.1920 Krosnolskoje +6.11.1944 Rabštejn, Stěpan Janiuk *1901 SSSR +19.4.1945 Ústí nad Labem, Michael Jarski *29.9.1887 Karzevitče +21.10.1944 Rabštejn, Jašenkov +2.7.1943 Ústí nad Labem, Viktor Jaškov +4.3.1944 Ústí nad Labem, Andrej Jerofejev *28.6.1901 Ustinovka +17.5.1943 Ústí nad Labem, Valentin Jodrošnikov 28 let +24.2.1943 Ústí nad Labem, Ivan Judin +10.6.1944 Ústí nad Labem, Ivan Juchtarov *28.1.1922 Gorski +7.3.1945 Děčín, Andrej Kacpžak *11.10.1904 Arischev +2.3.1945 Rabštejn, Kališin +2.3.1944 Ústí nad Labem, Jonas Kalosauskas *1903 Litva +25.4.1945 Ústí nad Labem, Alexej Karpašev +15.10.1942 Ústí nad Labem, Grigorij Karpov SSSR +19.4.1945 Ústí nad Labem, Nikolaj Kasemihl *16.2.1926 Boroskoje +duben 1945 Ústí nad Labem, Vladislav Kausa *3.5.1915 +7.7.1944 Litoměřice, Ivan Kirilšenko *20.4.1922 Stalino +4.1.1945 Rabštejn, Fedor Kiritšek *25.5.1915 Klišky +21.2.1945 Königstein, Sasko, Paul Kišenko +23.1.1943 Ústí nad Labem, Peter Kochonov +15.12.1942 Ústí nad Labem, Stanislav Kokalj *6.5.1909 Kamnica +23.2.1945 Děčín, Kopalkin +24.6.1943 Ústí nad Labem, Kiril Kosinsky +5.7.1943 Ústí nad Labem, Alexej Kosir *23.2.1913 Aljerovo Petšatski, oblast Dněpropetrovsk +15.3.1943 Ústí nad Labem, Ivan Kosjak +21.3.1944 Ústí nad Labem, Martin Kostin SSSR +19.4.1945 Ústí nad Labem, Savelej Kostušenko SSSR +19.4.1945 Ústí nad Labem, Pavel Kotkov +23.4.1944 Ústí nad Labem, Ivan Kozlov +11.3.1943 Ústí nad Labem, Filip Kramšerminov SSSR +19.4.1945 Ústí nad Labem, Nikolaj Kravčenko +9.7.1943 Ústí nad Labem, Alexandr Kubrianski *25.10.1924 Kirovgrad +13.3.1945 Rabštejn, Sergej Kudrjancev +6.8.1943 Ústí nad Labem, Ivan Kumpan +11.2.1944 Ústí nad Labem, Sergej Kurbatov *20.10.1918 Balakov, SSSR +20.2.1945 Teplice, Stěpan Kurbatov SSSR +19.4.1945 Ústí nad Labem, Nikolaj Kurilin *2.4.1906 Kijev +10.2.1945 Teplice, Jakov Kurymšin +3.12.1942 Ústí nad Labem, Anton Kusmenko *1.12.1908 Wodinna +22.6.1944 Litoměřice, Jakob Kuzněcov +6.5.1942 Ústí nad Labem, Nikita Kuzněcov +20.7.1943 Ústí nad Labem, Kasimir Lang *1909 Lvov +17.4.1945 Ústí nad Labem, Grigorij Lebeděv +6.7.1943 Ústí nad Labem, Josef Lešantin *2.5.1911 Romandonomsky +17.11.1944 Rabštejn, Antonio Levacich *8.2.1922 +26.6.1944 Litoměřice, Vasilij Levin *5.5.1908 Kirovka, oblast Baku +7.10.1942 Ústí nad Labem, Nikita Levkover +14.12.1943 Ústí nad Labem, Sispan Lisetratenko +29.12.1942 Ústí nad Labem, Maxim Loktipov *1912 SSSR +19.4.1945 Ústí nad Labem, Ivan Makarenko 28 let +15.5.1945 Ústí nad Labem, Prochor Malenko +18.12.1944 Ústí nad Labem, Alexej Maligin +6.4.1943 Ústí nad Labem, Radion Mamykin +8.1.1943 Ústí nad Labem, Anatolij Mansev +22.12.1942 Ústí nad Labem, Nikolaj Marusenko *10.5.1899 +14.10.1944 Rabštejn, Grigorij Maslov +27.4.1944 Ústí nad Labem, Gregorij Maximenko +9.3.1943 Ústí nad Labem, Michail Maximov 24 let +25.1.1943 Ústí nad Labem, Dominik Mazur *11.6.1898 Bjella Podlaska +20.4.1945 Rabštejn, Eugen Melnik *20.9.1922 Proskurow +1.3.1945 Děčín, Pavel Mělzin +16.7.1943 Ústí nad Labem, Dimitrij Merkulov +14.3.1944 Ústí nad Labem, Egor Meščerinko 40 let +26.11.1942 Ústí nad Labem, Datsch Minnossjan +29.7.1944 Ústí nad Labem, Georgij Minukov +1944 Ústí nad Labem, Nikolaj Mitrofanov +8.4.1942 Ústí nad Labem, Anisin Mitšenko +14.10.1942 Ústí nad Labem, Vasilij Moltšanov +31.3.1943 Ústí nad Labem, Ilje Moradudov +16.12.1944 Ústí nad Labem, Georgij Morgunov *1.1.1899 Jekatěrinov +31.1.1945 Rabštejn, Adam Moskva *10.10.1904 Jasieliz +8.2.1945 Königstein, Sasko, Gerasin Mosulov +10.3.1945 Ústí nad Labem, Felix Muciong *24.6.1913 +3.7.1944 Litoměřice, Vasilij Mytčak +30.3.1945 Neštědice, Michail Nalejkin +17.5.1944 Ústí nad Labem, Vladimir Nebobucha *10.7.1927 Zaporose +28.6.1944 Litoměřice, neznámý +24.2.1945 Ústí nad Labem, Vasilij Nikitoškin +15.10.1942 Ústí nad Labem, Petr Nikonov +26.4.1944 Ústí nad Labem, Alexej Nosov +3.2.1943 Ústí nad Labem, Nikolaj Onitsčenko +3.8.1943 Ústí nad Labem, Orlov +11.6.1943 Ústí nad Labem, Afanasij Oropej +10.5.1943 Ústí nad Labem, Nikolaj Ososkov +22.3.1945 Ústí nad Labem, Michajlov Osterni *5.9.1925 Ignatowschina +30.5.1943 Ústí nad Labem, Michail Paljotov +21.3.1945 Ústí nad Labem, Pavel Palujevskij 31 let +15.3.1943 Ústí nad Labem, Ivan Pankratov *22.9.1911 Krilovka, oblast Rjasaň +24.10.1942 Ústí nad Labem, Georgij Panomarov +5.7.1943 Ústí nad Labem, Dimitrij Parachin *3.4.1917 Rostov +19.2.1945 Königstein, Sasko, Jurij Perfilov *20.1.1909 Sagudajevka +29.8.1944 Ústí nad Labem, Paul Perkanikov *1.1.1928 Osowina +9.1.1945 Rabštejn, Tichon Peršinko +22.1.1943 Ústí nad Labem, Stasys Petkaricius *23.12.1923 Mariampol +2.10.1944 Rabštejn, Kuzma Petrov +13.7.1944 Ústí nad Labem, Andrej Pilipenko +14.2.1943 Ústí nad Labem, Dimitrij Pisanjuk +28.3.1945 Ústí nad Labem, Stanislav Pisčalka *23.4.1911 Piaski +2.7.1944 Litoměřice, Alexej Platonov +1.1.1944 Ústí nad Labem, Vasilij Plechanov *15.7.1901 Kirily +7.2.1945 Königstein, Sasko, Grigorij Pogadějev +16.4.1944 Ústí nad Labem, Vaclav Pochondka *22.7.1905 +3.7.1944 Litoměřice, Vasil Polosjuk *17.4.1914 Dymuca, SSSR +19.4.1945 Rabštejn, Nikolaj Ponomarenko *15.10.1913 Tiskowka +20.2.1945 Königstein, Sasko, Ivan Popov +11.8.1942 Ústí nad Labem, Nikolaj Posnik *1922 +1942 Ústí nad Labem, Nikolaj Prokofjev +1.12.1942 Ústí nad Labem, Paul Prytkov +27.3.1943 Ústí nad Labem, Peter Pucina *22.2.1923 +3.7.1944 Litoměřice, Ivan Rabievski *1910 SSSR +14.4.1945 Ústí nad Labem, Ivan Rasinko 33 let +13.11.1942 Ústí nad Labem, Ivan Rejdka *12.11.1905 Meshipretsch +7.2.1945 Königstein, Sasko, Alexej Romanov +27.1.1944 Ústí nad Labem, Pavel Rosinovič *15.11.1907 Pavlograd +10.2.1945 Teplice, Boris Roškov *6.7.1922 Saratov +2.7.1944 Litoměřice, Rozariev SSSR +19.4.1945 Ústí nad Labem, Marko Rševskij +7.3.1943 Ústí nad Labem, Nikifor Rušilov SSSR +19.4.1945 Ústí nad Labem, Fedor Rybin +22.3.1945 Ústí nad Labem, Adam Rzencza *11.10.1891 Franopol +28.4.1945 Rabštejn, Ivan Sabelnikov *10.7.1922 Vetlanka, oblast Stalingrad +20.11.1942 Ústí nad Labem, Alexandr Saborovskij *10.9.1899 Astrachaň, oblast Stalingrad +29.10.1942 Ústí nad Labem, Viktor Sabostinači *1924 Litva +17.4.1945 Ústí nad Labem, Viktor Sabov *23.10.1922 Malutyne +20.4.1945 Ústí nad Labem, Pantrej Sadorošnyj +12.8.1944 Ústí nad Labem, Maxim Safronov +23.3.1943 Ústí nad Labem, Ivan Sacharenko +15.3.1943 Ústí nad Labem, Andrej Sajapin +5.8.1943 Ústí nad Labem, Jakob Sajcev *22.10.1906 SSSR +22.6.1944 Litoměřice, Peter Salnik *22.6.1902 Grigorowka, Poltawa +17.9.1942 Ústí nad Labem, Ivan Salučko +15.10.1942 Ústí nad Labem, Viktor Sanduckeli *3.1.1910 Tbilisi +13.10.1944 Rabštejn, Michael Sarin +24.11.1942 Ústí nad Labem, Konstantin Sarudny *27.8.1927 Kursk +15.5.1943 Ústí nad Labem, Ilja Sasin *18.7.1896 Noheisk, oblast Saporste +2.10.1942 Ústí nad Labem, Nikolaj Savenko *26.12.1905 Ternowo +20.2.1945 Königstein, Sasko, Fjodor Semagin +3.3.1944 Ústí nad Labem, Petr Sergej *14.5.1912 Charkov +19.2.1945 Königstein, Sasko, Jelisej Sergejev +10.2.1943 Ústí nad Labem, Vladimir Serov +23.10.1942 Ústí nad Labem, Arsentij Sgtschurk +2.4.1945 Neštědice, Alexander Sidorov +10.4.1945 Ústí nad Labem, Ivan Sinovij *23.3.1903 Kursk +duben 1945 Ústí nad Labem, Alex Sirovij SSSR +19.4.1945 Ústí nad Labem, Stěpan Skripka +19.11.1942 Ústí nad Labem, Jefim Slabucha *13.4.1908 SSSR +25.6.1944 Litoměrice, Fedor Slajkovskij 42 let +20.10.1942 Ústí nad Labem, Jakov Smirnov +15.12.1943 Ústí nad Labem, Vasilij Smirnov 34 let +15.3.1943 Ústí nad Labem, Pavel Sokolov +25.1.1943 Ústí nad Labem, Vladimir Solovjev +20.4.1943 Ústí nad Labem, Boris Songin *15.12.1922 Minsk +20.4.1945 Ústí nad Labem, Vasilij Sorokin 36 let +6.3.1943 Ústí nad Labem, Alexander Sosinskij *1896 Skeiniewice +5.7.1944 Litoměrice, Michael Sosulja +22.2.1943 Ústí nad Labem, Vasilij Starlov SSSR +19.4.1945 Ústí nad Labem, Ivan Stasjuk *1915 +7.7.1944 Litoměrice, Alexander Stěpanov *15.3.1911 Zarosla, oblast Čeljabinsk +25.10.1942 Ústí nad Labem, Nikolaj Stěpanov +17.10.1942 Ústí nad Labem, Ivan Stipunov *8.5.1905 +8.3.1943 Ústí nad Labem, Dimitrij Stukalenko +23.2.1944 Ústí nad Labem, Terentij Suchomlin +28.2.1943 Ústí nad Labem, Sultanbekov +20.3.1944 Ústí nad Labem, Jevgenij Sutkin +29.5.1943 Ústí nad Labem, Alex Sveret +duben 1945 Ústí nad Labem, Moisej Sytnik *20.10.1909 Makaritschi, oblast Polesje +13.10.1942 Ústí nad Labem, Šalinov +16.6.1943 Ústí nad Labem, Alexej Ščulko +15.1.1944 Ústí nad Labem, Šedov +11.2.1943 Ústí nad Labem, Michael Šelachov *1925 +13.11.1943 Ústí nad Labem, Nikolaj Šelenkov +23.12.1942 Ústí nad Labem, Tichon Šelesnov +22.3.1945 Ústí nad Labem, Vasilij Šelichov *28.11.1916 Kuschendejewo +6.2.1945 Königstein, Sasko, Konstantin Ševčenko +26.3.1943 Ústí nad Labem, Nikolaj Ševčuk *15.12.1918 +10.6.1943 Ústí nad Labem, Jurij Ševelčenko +13.10.1942 Ústí nad Labem, Ruth Šimečko *1920 Sinnianowitz +17.4.1945 Ústí nad Labem, Jakob Širpkov +28.3.1943 Ústí nad Labem, Etta Šlager *4.5.1920 +13.12.1944 Benešov nad Ploučnicí, Egon Šlenkin +31.3.1945 Ústí nad Labem, Matvie Michail Šobin *6.8.1904 Voskezenovka, oblast Ervian +31.10.1942 Ústí nad Labem, Ivan Šotkov +květen 1945 Ústí nad Labem, Ivan Šotkov SSSR +19.4.1945 Ústí nad Labem, Gerasim Šovna *5.3.1908 Wyasma +13.2.1945 Königstein, Sasko, Semen Šurov *2.9.1924 Bormašovo +12.2.1945 Königstein, Sasko, Alexander Tacherjavskij +10.3.1945 Ústí nad Labem, Nikita Tarasov +12.7.19 Terensev +6.3.1943 Ústí nad Labem, Nikolaj Tiftjakov +15.3.1943 Ústí nad Labem, Alex Tkatšinov *17.4.1907 Akinovka +21.4.1945 Rabštejn, Petr Tokovilov *asi 1906 SSSR +19.4.1945 Ústí nad Labem, Leonid Tošin +16.5.1944 Ústí nad Labem, Danil Trochonovič +21.10.1942 Ústí nad Labem, Michael Turmasov +28.3.1943 Ústí nad Labem, Leopold Turzyn *3.1.1895 Kawanzien +20.4.1945 Rabštejn, Fedor Udatčin SSSR +19.4.1945 Ústí nad Labem, Alex Usinin +22.3.1945 Ústí nad Labem, Ivan Ušakov *22.7.1906 +8.3.1943 Ústí nad Labem, Simon Vasilčenko +12.2.1942 Ústí nad Labem, Alexej Vasuva +16.3.1943 Ústí nad Labem, Michail Vavilov +29.2.1944 Ústí nad Labem, Sergej Versun *6.10.1896 Borisan +10.4.1945 Ústí nad Labem, Pavel Vervekin +18.5.1944 Ústí nad Labem, Vitenka +1.5.1943 Ústí nad Labem, Katilius Vladas asi +17.4.1945 Ústí nad Labem, Ivan Vladimirov +15.8.1944 Ústí nad Labem, Ivan Vlakarenko SSSR +19.4.1945 Ústí nad Labem, Nikolaj Vlasenko +28.7.1943 Ústí nad Labem, Vasilij Vlasenko +28.5.1944 Ústí nad Labem, Sergej Vlasov +6.12.1942 Ústí nad Labem, Vasil Vlasovoc *17.3.1914 Novopavlovsk +7.7.1944 Litoměrice, Alexander Vokov +7.1.1944 Ústí nad Labem, Michail Volodin +10.3.1945 Ústí nad Labem, Ivan Voroběv +10.3.1945 Ústí nad Labem, Alexander Vysockij +16.12.1942 Ústí nad Labem, Stanislav Winter +5.7.1944 Litoměrice, Bichem Zavašili *2.3.1915 Oaziche +13.10.1944 Rabštejn, Arsentic Zoloř *15.1.1907 +30.3.1945 Ústí nad Labem


Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE-4214-00391
Toto místo je počítáno jako 2 VPM
Pomník přidal: Dan Vrba ml.
Doplnění informací: Ing. František Jedlička, Marek Lanzendorf

Hrob Nikolaj Kubarič

Autor: Marie Pribanova, 20.03.2016
Umístění: Ústí nad Labem, U Krematoria, hřbitov, část u starého krematoria, oddíl I. a číslo 12
Nápis:
Plk. Nikolaj Kubarič
veterán 2. světové války
*2.10.1919 +30.4.2010
Poznámka:

Nikolaj Kubarič se narodil 2. 10. 1919 v obci Podpleša v okrese Tačevo na Podkarpatské Rusi. Byl z osmi sourozenců. V roce 1939 byl odveden do maďarské armády, ale brzy odešel do Sovětského svazu. Tam strávil tři roky v gulagu na Vorkutě. Třiadvacátého ledna 1943 narukoval k československé jednotce. V březnu 1943 se účastnil bojů o Sokolovo, v listopadu téhož roku se účastnil bojů o Kyjev. Po bojích o Bílou Cerkev v lednu 1944 byl následně vysazen se skupinou Borkaňuk na Slovensko do týlu nepřítele. Po přechodu fronty bojoval na Dukle, při bojích u Liptovského Mikuláše byl těžce zraněn. V nemocnici na Podkarpatské Rusi ho zastihl konec války, po válce dodělal maturitu a vystudoval vojenskou akademii.
http://www.pametnaroda.cz/


Centrální evidence válečných hrobů: není evidován
Pomník přidal: Milan Lašťovka

Hrob Jan Ernyeš

Autor: Wenda Wolf, 02.09.2016
Umístění: Ústí nad Labem, U Krematoria, hřbitov na Střekově, oddíl VI, přímo proti hrobu 467
Nápis:
JAN ERNYEŠ
VOJÍN ZÁKLADNÍ SLUŽBY
narozen 25.7.1939
zemřel tragicky 25.1.1960
Poznámka:

Na hrobě kresba letadla. Vzhledem k této skutečnosti je možná souvislost s leteckou nehodou letounu IL-12 (OK-DBG) ČSA dne 20.1.1960 u letiště Praha-Ruzyně. Letoun před VPD narazil do země. Příčinou byla chyba pilota.


Centrální evidence válečných hrobů: není evidován
Pomník přidal: Wenda Wolf
Doplnění informací: Marek Lanzendorf

Hrob Ottto a Ernst Zulegerovi

Autor: Marek Lanzendorf, 12.11.2017
Umístění: Ústí nad Labem, U krematoria, hřbitov na Střekově, oddíl V, číslo hrobu 14
Nápis:
OTTO ZULEGER
Ing. ERNST ZULEGER *22.7.1903
UMUČENI V POSTOLOPRTECH DNE 7.6.1945

Centrální evidence válečných hrobů: není evidován
Pomník přidal: Marek Lanzendorf

Hrob Rudolf Habrych

Autor: Marek Lanzendorf, 12.11.2017
Umístění: Ústí nad Labem, U krematoria, hřbitov, oddíl V, číslo hrobu 280
Nápis:
RUDOLF HABRYCH

*15.X.1928 +17.IV.1945
PŘI NÁLETU V ÚSTÍ N./L.

Centrální evidence válečných hrobů: není evidován
Pomník přidal: Marek Lanzendorf