Třinec

Pomník Obětem 2. světové války

Autor: David Kosina, 29.06.2016
Umístění: Třinec, městská část Guty, v travnatém pruhu za atobusovou zastávkou Třinec-Guty, škola
Nápis:
OBĚTEM FAŠISMU
DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY

OFIAROM FASZYZMU
DRUGIEJ WOJNY SWIATOWEJ
Poznámka:

V Gutech padlo za oběť války 8 občanů. Žádná odbojová skupina či partyzáni zde neexistovali. Iniciátorem stavby pomníku byl místní výbor KSČ, NF a MNV. Pomník byl odhalen 7. května 1975.
Renovace pomníku na podzim roku 2014.
Osadní výbor části Guty chtěl v roce 2015 zažádat o zřízení tabule se jmény obětí. V současné době ověřují jména u více zdrojů.
(zdroj: CEVH MO)


Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE8121-7697
Pomník přidal: David Kosina

Pomník Obětem 1. světové války

Autor: David Kosina, 30.06.2017
Umístění: Třinec, městská část Guty, hřbitov u Evangelického kostela
Nápis:
Pamieci
obywateli Gutów poległych w wojnie światowej
1914 - 1918
Bobek Paweł nr. 106 *1875
Bromek Andr. 120 1897
Cienciala Franc. 86 1893
Chowaniec Jan 64 1898
Chowaniok Pa. 127 1891
Chlebek Jerzy 39 1872
Glajc Paweł 95 1884
Glajcar Adam 26 1891
Glajcar Jan 26 1895
Górny Jan 115 1889
Kotas Paweł 107 1886
Kubiczek Jan 40 1878
Kubiczek Jan 12 1893

Kisza Adam nr. 40 *1873
Kisza Paweł 6 1886
Kisza Karol 6 1892
Kisza Paweł 72 1878
Rucki Andrz. 136 1889
Sabela Paweł 66 1887
Sikora Jerzy 35 1898
Szpandrzyk J. 24 1886
Szymik Paw. 129 1875
Zabystrzan P. 74 1898
Zahradnik Ad. 52 1881
Źmija Jan 68 1885
Źurek Jerzy 23 1896
Saran Marcin nr. 22 *1886
Oby oczy moje były zródłem łez abym we
dnie i w nocy płakał pomordowanych ludu mego.
Jerem. IX.I.

Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE8121-7709
Souřadnice: N49°39'1'' E18°35'46'' (střed hřbitova)
Pomník přidal: David Kosina

Památník Obětem 2. světové války a vojákům Rudé a Polské armády

Autor: CEVH MO ČR, 03.11.2011
Umístění: Třinec, Hřbitovní, městský hřbitov
Nápis:
(čelní pomník s PD vojákům Rudé armády)
1939 – 1945
(ze snímku jména nečitelná; v seznamu CEVH je 59 zajatců z tábora Borek, z toho 4 zajatci zastřelení na útěku z Tyry – součást Třince)
neznámý č. 34915
Alinerov Pjotr
Andrejek Maxim
Bibko Ivan Konstantin
Boljakov Aleksander Konstatin
Damilov Anton Alixander
Danin Anton Danil
Darevlov Ivan
Pjotr Davidčenko
Garanin Krigorij Ivan
Jofin Krigorij Gerasimčuk
Gricajenko Pjotr Jefim
Charitenov Alexej Pjotr
Ivanov Konstantin Alexej
Jacenko Pavel Konstatin
Janek Aleksej Pavel
Jegunov Michail Alexej
Karasov Georgin Michael
Kazarkin Gabril Greorgi
Kičenko Ivan Gabril
Kinikov Ivan
Konda Konstantin Ivan
Kononov Grigorij Konstantin
Kopšivin Vassilij Grigorij
Kubiškin Andrej Vasilij
Kungurcev Michail Andrej
KuzmenkoFědor Michail
Kuzněcov Pavel Fědor
Majerov Pavel
Makin Stefan
Michaljov Ivan
Motlov Vladimir
Naumen Jegor
Parnov Nikolaj
Perov Mikolaj
Robcov Ivan
Safenkov Michail Fědor
Salemetov Fedor Fědor
Semov Ivan
Serousov Fedor Fědor
Sevastjanov Nikolaj
Severov Semjonov Semionov
Sich Atanasij
Sinjanskij Kirik
Šinov Georgij
Slobin Pavel
Smirnov Vidor
Sujetin Anatolij
Sverov Vasil
Šapalov Pjotr
Šavegljadov Alexander
Šekov Timofej
ŠildoDimitrij
Tyščenko Foma
Vasin Alexander
Baljašov Vladimir vojín 1943 sovětský zajatec, zastřelen na útěku v Tyře
Kešov Nikolaj vojín 1945 sovětský zajatec - zastřelen na útěku v Tyře
Krobursnin Gregorin vojín 1943 sovětský zajatec, zastřelen na útěku v Tyře
Nesterovič Ivan vojín 1973 sovětský zajatec, zastřelen na útěku v Tyře

(PD před pěti nápisovými deskami)
STATEČNÝM LIDEM Z TŘINCE A OKOLÍ, KTEŘÍ POLOŽILI ŽIVOT
V BOJI ZA SVOBODU
OBYWATELOM TRZYNCA, KTORZY ZGINELI W WALCE Z WROGEM
ZA NASZA WOLNOŚĆ
(ze snímků jména nečitelná, dle CEVH jsou to tyto oběti války)
Pawel Badura 1899 1944 Gross Rosen
Franciszek Balcarek 1897 1940
Adolf Bander 1897 Oswiecim 1939-1945
Bernhard Bander 1865 Oswiecim 1939-1945
Jindřich Bander 1900 Oswiecim 1939-1945
Jiří Bander civilista 1934 Oswiecim 1939-1945
Blanka Banderová 1910 Oswiecim 1939-1945
Karol Banszel 1892 1939
Jan Bednarz 1922 1945
Józef Bialožyt 1923 1941
Jiří Bielesz 1906 1945
Józef Bielesz 1902 2.5.1943 Oswiecim
Jan Blacha 1908 1939 Dolní Líštná
Rudolf Blecha 1906 1945
Hedva Blumenfeldová 1920 Oswiecim 1939-1945
Malvína Blumenfeldová civilista 1894 Oswiecim 1939-1945
Pavel Bogucki 1886 1944
Walter Bohucki 1912 1944 Oswiecim
Jan Bojda 1894 1940 Dachau
Emilie Boroňová 1921 1939 Třinec
Jan Boszczyk 1924 1944
Josef Branny 1923 1945
Ignác Brauner 1898 Oswiecim 1939-1945
Erna Braunerová 1901 Oswiecim 1939-1945
Monika Braunerová 1930 Oswiecim 1939-1945
Zuzana Braunerová 1930 Oswiecim 1939-1940
Alois Broda 1910 1944 Katowice
Jan Brudny 1913 1941
Pavel Brzežek 1919 1940
Alfréd Bukowczan 1940 Oswiecim 1939-1945
Julie Bukowczanová 1919 Oswiecim 1939-1945
Jan Bury 1908 30.5.1944 Nebory
Pawel Byrtus 1911 1942 Gussen
Adam Cienciala 1908 1945
Franciszek Cienciala 1910 1944 Brandenburg
Jan Cienciala 1908 1940 Lublin
Józef Cienciala 1908 1941
Karol Cienciala 1914 1941
Gustaw Cieslar 1909 1942 Oswiecim
Jan Cichy 1913 1944 Vendryně
Jan Cymorek 1909 1942 Oswiecim
Jerzy Cymorek 1897 1941 Mauthausen
Józef Czepczor 1912 20.3.1942 Těšín
Pawel Czólko 1915 1944
Ludwik Danemark 1916 6.2.1945 Dolní Líštná
Elžběta Dusza 1927 1945 Třinec - Borek
Erna Dusza 1924 1945 Třinec - Borek
Gertruda Dusza 1930 1945 Třinec - Borek
Karel Dusza 1904 1945 Třinec - Borek
Adolf Dytko 1904 2.9.1944 Brandenburg
Józef Faruga 1913 1945 Gross Rosen
Tadeusz Firla 1909 1943
Otto Fischgrund 1921 1939-1945
Siegfried Fischgrund 1893 1939-1945
Elza Fischgrundová 1924 1939-1945
Greta Fischgrundová 1896 1939-1945
Žofie Forscherová 1892 Oswiecim 1939-1945
Jana Franková 1923 1945
Alois Gajdaczek 1900 1943
Józef Gajdaczek 1883 1945 Buchenwald
Jan Gajdzica 1907 2.5.1943 Katowice
Józef Gajdzica 1918 19.3.1943 Oswiecim
Klemens Galocz 1904 1942 Dachau
Oton Gaura 1918 1945 Lubeka
Pawel Gaura 1911 1941 Gussen
Amalia Gavor 1891 1943
Arnošt Gavor 1907 9.12.1943 Vídeň
Józef Gibec 1903 1942
Józef Glajc 1911 1940
Józef Gociek 1903 1941
Wladyslaw Gojniczek 1915 05/1945 Stein
Jan Góra 1896 1943 Warszawa
Jan Górecki 1916 1941
Antoni Górny 1904 1943 Oswiecim
Jiří Górny 1914 1944
Karol Grochol 1916 1939
Helena Grzegorz 1919 1944 Oswiecim
Józef Grzegorz 1924 1942
Rudolf Grzegorz 1914 1942
Jan Heczko 1896 5.5.1941 Rawensbruck
Jan Heczko 1907 27.3.1943 Oswiecim
Walter Hecht LAC 27.04.1916 Třinec 01.11. 1943 Melksham, Anglie
Augusta Hechtová 1881 Oswiecim 1939-1945
Karel Herda 1903 1943
Jindřich Herz 1904 Oswiecim 1939-1945
Sali Herzová 1894 Oswiecim 1939-1945
Rudolf Hlawiczka 1923 1939 Dolní Líštná
Franciszek Hok 1895 1941 Oswiecim
Franciszek Huczala 1920 1944 Cieszyn
Józef Husar 1909 1942 Gussen
František Hutterer 1896 Oswiecim 1939-1945
Inge Huttererová 1930 Oswiecim 1939-1945
Růžena Huttererová 1904 Oswiecim 1939-1945
Veronika Huttererová 1937 Oswiecim 1939-1945
Adolf Chlebek 1916 1942 Těšín
Pawel Jakubek 1921 1944
Adam Janeczek 1924 29.3.1945 Hamburg
Antonin Janik 1892 1940
Karol Janik 1904 1945
Jan Jarco 1923 1943 Kraków
Jan Jaś 1902 1939 Polsko
Rudolf Josiek dozorčí finanční stráže 02.12.1914 Třinec-Lyžbice 28.9.1938 Horní Lomany (Františkovy Lázně)
Josef Jurczek 1914 1941 Wroclaw
Herma Justitzová 1879 Oswiecim 1939-1945
Karol Kajfosz 1913 1941 Oswiecim
František Kajzar 1906 19.3.1945 Oswiecim
Jiří Kaleta 1913 1945
Helena Kaletová 1924 1946
Franciszek Kantor 1889 27.4.1941 Neuengame
Jan Kantor 1899 1944
Pawel Kantor 1914 1943 Katowice
Anna Karasová 1908 1944 Ornienburg
Karol Kawulok 1911 17.9.1941 Halendorf
Edvard Keller 1919 3.2.1945 Cieszyn
Gustaw Kiedroń 1914 1940
Jan Kiedroń 1911 1944 Gross Rossen
Jan Kiedroń 1913 1944 Vídeň
Józef Kiedroń 1913 1944 Oswiecim
Pawel Kisiala 1914 13.4.1945 Mauthausen
Teodor Kivalský četař 1916 1944 Brno - Kounicovy koleje
Józef Klaisek 1889 1940
Karol Klimek 1920 1942 Oswiecim
Karel Kloda 1909 1943
Adam Klus 1905 14.8.1942 Oswiecim
Josef Klus 1908 1944 Gross Rossen
Anna Kobielová 1933 Oswiecim 1939-1945
Markéta Kobielová 1909 Oswiecim 1939-1945
Pawel Koczy 1911 1945 Cieszyn
Meschalem Kogler 1906 Oswiecim 1939-1945
Ludvík Kohót vojín 1914 1945 Liptovský Mikuláš
Piotr Kornuta 1880 1945
Alžběta Kornutová 1907 1944 Ravensbruck
Jan Kotas 1912 1944
Pawel Kowalczyk 1909 1943 Třinec - Guty
Jan Kowalski podporučík 8.IV.1912 Konská, Třinec 1941 Katyń
Karol Koziel 1920 1940
Fryderyk Kraus 1900 1942
Józef Kraus 1887 1944 Gross Rossen
Karol Krop 1911 1943 Třinec
Boguslaw Krzystek 1915 1944 Wolfenbuttel
Jan Kubaczka 1897 1940
Gustav Kubeczka 1919 1944
Jiří Kubeczka 1895 1945
Helena Kubeczková 1893 1945
Adam Kubiczek 1920 1943
Jan Kubiczek 1913 29.6.1943 Oswiecim
Maria Kubień 1919 1944
Gustaw Kubik 1917 1945 Stein
Pawel Kubik 1908 1945 Gross Rossen
Ludwik Kubiński 1894 1940
Karol Kubisz 1918 1939 Bochnia
Jan Kubok 1880 24.1.1941 Dachau
Karel Kulig 1879 1945
Pawel Kulig 1910 14.10.1942 Wroclaw
Jan Kuśnierz 1914 1942
Antoni Kwiatkowski 1891 1940 Mauthausen
Józef Labaj 1921 1939 Kraków
Ferdinand Lachs 1891 Polsko Oswiecim 1939-1945
Fryderyk Latoszyński 1915 1944 Halle
Leo Lerner 1916 Oswiecim 1939-1945
Salomon Lerner 1904 Oswiecim 1939-1945
Sára Lernerová 1874 Oswiecim 1939-1945
Sidonie Lernerová 1907 Oswiecim 1939-1945
Pawel Liberda 1914 29.3.1943 Oswiecim
Franciszek Lisztwan 1910 1944 Oswiecim
Jerzy Lisztwan 1908 1942 Mauthausen
Hilda Loschnerová 1904 Oswiecim 1939-1945
Alfréd Lowenbein 1914 Oswiecim 1939-1945
Józef Luka 1922 1942 Oswiecim
Józef Lukanek 1905 1941 Oswiecim
Alois Macoszek vojín 11.3.1923 Třinec – Konská 11.4.1945 Dunkerque
Józef Macura 1907 1940
Karel Macura rotný 10.3.1920 Třinec 23.2.1945 La Manche, (mezi Bradwell Bay a Manstonem, Anglie)
Emil Maczala 1918 1942 Oswiecim
František Madejczyk 1906 1943
František Madzia 1923 1944
Wojciech Mach 1911 1945 Litoměřice
Franciszek Malysz 1900 24.8.1944 Oswiecim
Józef Malysz 1924 1945
Karol Marosz 1901 1941
Helena Miarková 1915 1945
Leopold Miczek 1916 1940
Józef Michejda 1874 1942 W. Strzelce
Jan Michna 1912 1945
Robert Milata 1912 1945
Josef Mitrenga 1904 1944
Josef Mitrenga 1895 1945
Karel Mocek 1895 1944
Karel Molin 1906 1943 Oswiecim
Pavel Motyka 1913 1940
Karol Mrógala 1910 1943 Katowice
Jan Mrózek 1913 1945 Stein
Karol Mrózek 1910 1944 Vendryně
Pawel Mrózek 1920 1943 Wladyslaw
Mrózek 1921 1943 Warszawa
Vilém Munk 29.6.1915 Oswiecim 1939-1945
Pavel Musiol 1905 1943 Katowice
Jan Niedoba 1890 1944
Jan Niemiec 1900 1943 Oswiecim
Alfred Nowak 1939 1945
Anna Nowak 1903 1945
Rudolf Obracaj 14.4.1903 1939 Polsko
Henryk Olszak 11.7.1887 1.4.1940 Mauthausen
Józef Ostruszka 1887 1940
Gustaw Oźana 1907 1945
Alojzy Pasterniak 1899 1941
Augustyn Paździora 1886 13.9.1942 Mauthausen
Josef Pešek 1906 1944
Wladyslaw Pietroniec 1.5.1922 19.2.1942 Oswiecim
Karel Pindor 30.10.1911 29.3.1943 Oswiecim
Ludwik Pokluda 23.7.1917 1.9.1939 Dolní Lištná
Leopold Pollak 1884 Oswiecim 1939-1945
Anna Pollaková 1889 Oswiecim 1939-1945
Marta Pollaková 1880 Oswiecim 1939-1945
Vítězslava Pollaková 1886 Oswiecim 1939-1945
Jan Pomykacz 1899 26.5.1941 Pappenburg
Josef Prokop 1915 1944
Franciszek Pszczólka 1898 20.6.1942 Oranienburg
Karol Pszczólka 1923 3.5.1945 Ostrava
Karol Pszczólka 1918 1945
Aloizy Pustówka 1895 1940
Anna Pustówkowa 1915 1943
Jan Raszka 1901 24.3.1944 Oswiecim
Jan Raszka 1911 1941
Josef Raszka 1921 1942
Maria Raszka 1926 1943
Františka Ringelhauptová 1884 Oswiecim 1939-1945
Erna Rosenbergová 1883 Oswiecim 1939-1945
Hugo Roth 1902 Oswiecim 1939-1945
Raul Roth civilista 1930 Oswiecim 1939-1945
Valtr Roth 1911 Oswiecim 1939-1945
Alžběta Rothová 1908 Oswiecim 1939-1945
Pavel Rozkurz 1901 1942
Boguslaw Rzyman 1920 1941 Oswiecim
Karol Sabela 1902 1939 Bochnia
Karol Samiec 1908 1940
Karol Saran 1913 1943
Josefa Seelenfreundová 1896 Oswiecim 1939-1945
Ruth Seelenfreundová 1922 Oswiecim 1939-1945
Arnošta Schroterová 1870 Oswiecim 1939-1945
Aloizy Siedlaczek 23.6.1912 1.9.1939 Dolní Lištná
Franciszek Sikora 1905 27.3.1943 Oswiecim
Jan Sikora 1912 1943
Karol Sikora 1920 3.6.1943 Katowice
Pawel Sikora 1916 1944 Karpentná
Wilhelm Sikora 1920 1939
Zuzanna Sikorowa 1903 1943 Oranienburg
Erna Silbersteinová 1906 Oswiecim 1939-1945
Arnošt Silbiger 1932 Oswiecim 1939-1945
Jeremiáš Silbiger 1895 Oswiecim 1939-1945
Lenka Silbigerová 1900 Oswiecim 1939-1945
Alois Slavík 1897 1942
Andrzej Śliź 21.11.1907 6.6.1943 Wolfenbuttel
Josef Śliź 1893 1945
Jiří Śniegoń 1918 1945
Karol Śniegoń 1920 28.3.1945 Baranina
Leo Soldiger 1908 Oswiecim 1939-1945
Mojžíš Sommer 1907 Oswiecim 1939-1945
Jan Sporysz 1914 1941 Katyň
Jerzy Sporysz 1897 19.3.1943 Oswiecim
Rudolf Staniek 1903 29.3.1943
Józef Stefik 1910 1941
Alžběta Steinerová 1910 Oswiecim 1939-1945
Žofie Steinerová 1888 Oswiecim 1939-1945
Josef Stonawski 1924 1944 Dukla
Alojzy Strokosz 1909 1942 Katowice
Józef Strokosz 1911 1941 Oswiecim
Józef Strokosz 1879 1944 Lwow
Karol Strokosz 1915 1941 Katyň
Karol Supik 1911 1940
Karol Świrczek 1910 15.1.1943 Gross Rosen
Adolf Szczuka 1912 1941 Katyň
Józef Szkuta 1909 11.10.1940 Mauthausen
Karol Szlibner 1919 1944 Kraków
Jan Szolony 1896 1942
Franciszek Szopa 18.9.1917 1945 Polsko
Pawel Sztefik 1.12.1910 1940 Polsko
Ewa Sztefkowa 1890 1942 Oswiecim
Emilie Tilová 1911 1944
Karol Tomanek 1903 7.3.1943 Myslowice
Rudolf Tomanek 1879 1942
Alojzy Trombik 1910 1940
Pawel Turoń 1893 1940
Ludvik Twardzik 1902 1945
Hugo Tyras 1908
Růžena Tyrasová 1876
Karel Tyrna 1889 1942
Karel Vojkovský 18.8.1923 1944 Gross Rosen
Josef Waclawik 1904 1945
Józef Walach 1907 1942 Cieszyn
Ludwik Wantulok 20.8.1922 Dolní Líštná 27.8.1944 Solymar, Maďarsko
Pavel Wasserthal 1938 Oswiecim 1939-1945
Pinkus Wasserthal 1915 Oswiecim 1939-1945
Salomon Wasserthal 1905 Oswiecim 1939-1945
Regina Wasserthalová 1911 Oswiecim 1939-1945
Pawel Wawrzyk 1911 1943
Józef Wdówka 1906 1940
Rudolf Węglorz 1916 1940
Isidor Weiss 1907 Oświecim 1939-1945
Pawel Wiewiórka 1908 1943 Sagen
Karol Wilhelm 1912 1945 Aschend
Arnošt Windholz 1905 Oswiecim 1939-1945
Bedřich Windholz 1916 Oswiecim 1939-1945
Ignác Windholz 1870 Oswiecim 1939-1945
Ludvík Windholz 1877 Oswiecim 1939-1945
Berta Windholzová 1880 Oswiecim 1939-1945
Berta Windholzová 1908 Oswiecim 1939-1945
Erna Windholzová 1908 Oswiecim 1939-1945
Růžena Windholzová 1883 Oswiecim 1939-1945
Józef Witosz 4.3.1909 13.8.1942 Itálie
Ludwik Witosz 10.2.1915 10.4.1941 Hamburg
Anton Wojnar 1912 1945
Alojzy Wolny 1923 9.11.1944 Kojkovice
Józef Wolny 1927 1944 Ustroň
Jan Zadrožny 1911 1944
Jan Zientek policejní strážmistr 16.12.1888 Karpentná, Třinec 1940 Miednoje
Rudolf Zientek 21.11.1902 30.8.1944 Rozwadów Pol.
Adolf Zientek, dr. 21.12.0906 1944 Warszawa
Max Zolman 1921 Oswiecim 1939-1945
Breit Zolmanová 1888 Oswiecim 1939-1945
Erna Zolmanová 1922 Oswiecim 1939-1945
Gabriel Źyla 1919 1943

(PD v zadním pořadí)
POLSKÝM VOJÁKŮM PADLÝM V TŘINCI A OKOLÍ V BOJI PROTI NEPŘÁTELŮM
W HOLDZIE TYM, KTÓRZY ODDALI ŹYCIE W WALCE S NIE??
Poznámka:

Český svaz bojovníků za svobodu v r. 2004 sesbíral jména osob zahynulých během 2. sv. v. na okolních památnících, a tato jména byla předložena Městu Třinec s žádostí o zhotovení bronzových desek s těmito 322 jmény. Rekonstruovaný památník byl slavnostně odhalen v září 2004, po jeho rekonstrukci, na hřbitově Lyžbice (Folvark). Na další pamětní desce umístěné na "hlavním" soklu jsou jména 59 ruských vojáků z původního pomníku (obětí i pracovního tábora Borek).
(zdroj CEVH MO ČR)


Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE8121-7702
Pomník přidal: Ing. František Jedlička

Hrob Rudolf Josiek

Autor: Sylvie Stupková, 19.11.2008
Umístění: Třinec, Hřbitovní, hřbitov u římsko-katolického kostela
Nápis:
RUDOLF JOSIEK
DOZORCE FINANČNÍ STRÁŽE
PADL NA PŘEDNÍ STRÁŽI
28.IX.1938
Poznámka:

doz. fin. stráže Rudolf JOSIEK
Narozen 2. prosince 1914 v obci Lyžbice (okr. Český Těšín), v letech 1933-1935 absolvoval prezenční službu u p. pl. 8, poté zůstal v armádě jako délesloužící, v březnu 1938 ukončil službu jako četař přestupem k fin. stráži. Přidělen na odd. fin. stráže Hazlov, padl dne 28. září 1938 v Horních Lomanech u Františkových Lázní, pohřben v rodné obci.
Od 21. května do 21. září 1938 byla četa SOS Hazlov umístěna v okolí Hazlova. Dne 22. září ve 4.30 hod. četa ustoupila pod tlakem přesily na pozice určené velitelem praporu SOS Falknov majorem Helvínem. Tyto pozice se nalézaly na západním okraji obce Horní Lomany. Zde za stálých přestřelek s ordnery padl dne 28. září o 2. hod. ranní u záseků u železničního přejezdu dozorce fin. stráže Rudolf Josiek. Dne 29. září byli v odvetu zastřeleni v boji tři členové Freikorpsu, za což byli členové družstva za války vyšetřováni gestapem. Dne 30. září byl nařízen ústup, který se prováděl v etapách, jak pokračoval zábor pohraničí, až do Kralovic. Zde byla SOS rozpuštěna a bylo nařízeno nastoupit běžnou rezortní službu fin. stráže na nové hranici.
(zdroj: https://www.codyprint.cz/padli/ces/ces17.html )


Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE-8121-21517
Pomník přidal: Eva Drašnarová
Doplnění informací: Milan Lašťovka

Pomník Obětem 1. světové války

Autor: David Kosina, 29.06.2016
Umístění: Třinec, Jablunkovská, křižovatka ulic Jablunkovská a Husova, v travnatém svahu před budovou ZUŠ
Nápis:
Padli: Polegli: Gefallen:
BOCEK PAWEL, HORWAT ALBRECHT, NIKLIBORC JAN
BAUR RUDOLF, JANTA FRANCISZEK, NOWOTARSKI SYLVESTR
BRUDNY JÓZEF, JURZICA ALOIS, POLAK JÓZEF
CIEŚLAR JÓZEF, KOPIECZEK FERDYNAND, PINDOR JAN
CIEŚLAR PAWEL, KIVALSKI TEODOR, PLINTA JÓZEF
CIEŚLAR JAN, KLEPACZ LUDWIK, POKORNY JOSEF
CHOLEWA JÓZEF, KLODA KAROL, SLUŠNÝ LUDVÍK
DAMOVSKÝ JAN, KÖHLER JOSEF, SPORYSZ KAROL
FARUGA JÓZEF, KOPIDOL JAN, SOLARSKI FRANCISZEK
FILIPEK JÓZEF, LAPISCH KARL, SORDYL FRANCISZEK
FILIPEK RUDOLF, MITSCHEK EMIL, ŠLOUF VOJTĚCH
GABRYŚ PAWEL, MITREGA JÓZEF, TOMICZEK JAN
GRZEGORZ JAN, MICHALEK FRANCISZEK, WOJNAR JAN
GRZEGORZ FRANCISZEK, MUCINA JÓZEF, WESTEN HUGO
GRYCZ JÓZEF, NESCHETT RUDOLF, ZAHRADNIK JAN
PIETRULA ALOIS, KOSTKA JOSEF, KAPUSTKA JAN

Zemřeli: Umarli: Gestorben:
BRAUNER EMIL, KAGNUS ADOLF, PIETRONIEC KAROL
BIELKA JOSEF, KUBOK JAN, STRYJA PAWEL
BOBEK JÓZEF, LANDESBERG IGNATZ, SPORYSZ PAWEL
HECZKO ADAM, MICHALIK JÓZEF, WIDENKA JOSEF
KAJFOSZ EMIL, POLAK KAROL, MORZOL JERZY
KRZYZANEK JÓZEF, POKORNY ANTONÍN, HECZKO JOSEF
SCHMID LEOPOLD, HENACZ FRANCISZEK

Nezvěstní: Zaginieni: Vermisst:
BLUMENFELD FRIEDRICH, KUBISZ LUDWIK, PIETRONIEC LUDWIK
CHWASTEK JAN, KISZA GEORG, RADLER HUBERT
FISCHGRUND LEO, MAZUR FRANCISZEK, TESTAR ROBERT
HOLCZAK LAURENZ, POLAK ANTON, PIETRULA LUDWIK
KAPUSTKA KAROL, FREIT ALOIS, LIBERDA JÓZEF

1914-1918
Poznámka:

Iniciátorem stavby pomníku byl spolek válečných veteránů. Veškerou kameninu dodal stavitel Vrána, v jehož zahradě byl pomník umístěn. Pomník byl odhalen v roce 1932. Městská kronika obsahuje záznam z roku 1954 o přeložení pomníku asi o 10 m dále směrem do zahrady tehdejší hudební školy. Důvodem bylo rozšíření silnice vedoucí do Lyžbic.
V roce 2009 - v jeho závěru (prosinec) byla z 90% dokončena oprava pomníku s celkovou částkou 193.803 Kč.
(zdroj: CEVH MO)


Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE8121-7664
Pomník přidal: David Kosina

Pomník Obětem 2. světové války

Autor: David Kosina, 29.06.2016
Umístění: Třinec, nám. Míru, v parku u evangelického kostela
Nápis:
JIŽ NIKDY FAŠISMUS PRACÍ UHÁJÍME MÍR
PRECZZ FASZYZMEM PRACA UTRWALIMY POKOJ

OBĚTEM FAŠISMU
Z TŘINCE A OKOLÍ
OFIAROM FASZYZMU
Z TRZYNCA I OKOLICY
1939-1945
ČECHŮ
CZECHÓW
20
POLÁKŮ
POLAKÓW
89
ŽIDŮ
ZYDÓW
70
Poznámka:

Na desce je pouze poznačeno, že seznam umučených je zazděn (20 Čechů, 89 Poláků, 70 Židů).

zdroj: CEVH MO


Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE8121-7704
Pomník přidal: David Kosina