Český Krumlov

Pomník Obětem 1. světové války - místo je zrušené

Autor: archiv, Petr Pešek, 01.01.1111
Umístění: Český Krumlov, Linecká, městské sady
Nápis:
1914 - 1918
FÜR EUCH
(jména nečitelná)
Poznámka:

Pomník Obětem 1. světové války byl umístěn poblíž dnešního pomníku bojů a vítězství nad fašismem. Před instalací tohoto pomníku došlo k odstranění původního pomníku Obětem 1. světové války.


Centrální evidence válečných hrobů: není evidován
Pomník přidal: Petr Pešek

Pamětní deska letcům

Autor: Martin Brynych, 03.07.2015
Umístění: Český Krumlov, náměstí Svornosti, budova MÚ
Nápis:
ZA IDEÁLY T. G. MASARYKA
A ZA SVOBODU ČSR BOJOVALI
NA VŠECH FRONTÁCH EVROPY
VE II. SVĚTOVÉ VÁLCE
LETCI Z REGIONU ČESKÝ KRUMLOV
Prokop BRÁZDA
Jiří ENGEL
Josef KUBÁK
Jan MAYER
František PETR
MUDr. Karel PLAŇANSKÝ
František RYPL
Vojtěch SMOLÍK – DFC
Poznámka:

Brázda Prokop, plukovník in memoriam, nar. 2.7.1915 Kosov, okres České Budějovice, osobní číslo Z; L-145; RAF/787673, příslušník RAF, 313. peruť. Odveden 2.10.1939, Francie; Paříž, svobodník čs. Smrtelně zraněn, poručík, 24.4.1942 při operačním letu, stroj Spitfire BM357 (RY-D) se zřítil; Velká Británie, Woodbridge (Martlesham), Suffolk; 29.4.1942 pohřben na hřbitově v Hornchurchi, hrob č. A 1369 (KR NT 9/42)
Brázda Prokop, F/Sgt, 787673, 313 Sqdn, rtm. /R/plk., *2/7/15, Kosov /České Budějovice/, pilot,†24/4/42 (zdroj http://www.acr.army.cz/historie/seznam-prislusniku-ceskoslovenskeho-letectva-v-raf-1940-1945-494/ )
Engel Jiří, kapitán, nar. 14.2.1917 Český Krumlov, osobní číslo Z; L-24; RAF/82597. Odveden 2.10.1939, Francie; Paříž, poručík letectva z pov. čs.
Engel Jiří, F/Lt, 82597, 311 Sqdn, kpt., *14/2/17, Český Krumlov, pilot, †26/10/45 (zdroj http://www.acr.army.cz/historie/seznam-prislusniku-ceskoslovenskeho-letectva-v-raf-1940-1945-494/ )
Kubák Josef, podplukovník, nar. 30.8.1910 Netřebice, okres České Budějovice, osobní číslo Z; L-69; RAF/104130. Odveden 2.10.1939, Francie; Paříž, rotmistr letectva z pov. čs.
Kubák Josef, F/Lt, 787983 (104130), 310 Sqdn, npor. - pplk. v.v., *30/8/10, Netřebice /Český Krumlov/, pilot, †23/8/75 (zdroj http://www.acr.army.cz/historie/seznam-prislusniku-ceskoslovenskeho-letectva-v-raf-1940-1945-494/ )
Mayer Jan, štábní rotmistr, nar. 11.6.1918 Německý Benešov, okres Kaplice, osobní číslo Z; J-273; RAF/787384. Odveden 29.10.1939, Francie; Agde, desátník dsl. čs.
Mayer Jan, W/O, 787384, 311, 312 Sqdn, šrtm.,*11/6/18, Benešov n. Černou /Český Krumlov/, pilot (zdroj http://www.acr.army.cz/historie/seznam-prislusniku-ceskoslovenskeho-letectva-v-raf-1940-1945-494/ )
Petr František, plukovník, nar. 26.11.1918 Žďár-Hubenov, okres Kaplice, osobní číslo Z; L-306; RAF/787175. Odveden 2.10.1939 (prezentace), Francie; Paříž, svobodník letectva čs.
Petr František, W/O, 787175, 311 Sqdn, čet./R/plk., *26/11/18, Hubenov /Český Krumlov/, pilot (zdroj http://www.acr.army.cz/historie/seznam-prislusniku-ceskoslovenskeho-letectva-v-raf-1940-1945-494/ )
Plaňanský Karel, MUDr., F/Lt, 109917, 311 Sqdn, mjr./R/plk., *6/5/04, Soběnov /Český Krumlov/, Medical Officer (zdroj http://www.acr.army.cz/historie/seznam-prislusniku-ceskoslovenskeho-letectva-v-raf-1940-1945-494/ ); v databázi VÚA Praha nenalezen
Rypl František, Matěj, generálmajor, nar. 2.4.1903 Český Krumlov, osobní číslo Z; F-2808, kmenové číslo 0.884/D. Odveden 3.4.1940, Francie; Marseille, štábní kapitán letectva z pov. čs.
Rypl František, W/Cdr, 81900, 310 Sqdn, pplk. - genmjr. v. v.,*2/4/03, Český Krumlov, pilot, †2/8/73 (zdroj http://www.acr.army.cz/historie/seznam-prislusniku-ceskoslovenskeho-letectva-v-raf-1940-1945-494/ )
František Rypl (nar. 2.4.1903 v Českém Krumlově) studoval na Vojenské akademii v Hranicích od října 1923. Po jejím ukončení nastoupil v srpnu 1925 k dělostřeleckému pluku 52 do Josefova. V říjnu téhož roku byl vyslán na aplikační školu při Dělostřeleckém učilišti v Olomouci. Následně od července 1926 sloužil u III. oddílu dělostřeleckého pluku 2 ve Stříbře jako nižší důstojník baterie, pobočník velitele oddílu a první důstojník baterie. V listopadu 1928 byl vyslán do pozorovatelské školy při Leteckém učilišti v Prostějově a k dělostřelectvu se již nevrátil. V srpnu 1929 se stal příslušníkem leteckého pluku 3, nejprve jako pozorovatel u letky 64 ve Vajnorech, později jako nižší důstojník 9. letky v Piešťanech. V červenci 1930 došlo k jeho oficiálnímu převedení ze stavovské skupiny důstojníků dělostřelectva k letectvu. Od listopadu 1930 do prosince 1932 absolvoval několik kurzů v Olomouci, Prostějově a Chebu, během nichž prodělal přeškolení na stíhacího pilota. Poté se vrátil k leteckému pluku 3 a následně v rychlém sledu vystřídal funkce pobočníka velitele III. peruti, nižšího důstojníka letky 39, pobočníka velitele pluku a nižšího důstojníka cvičné letky. V červenci 1935 se stal velitelem Letecké četnické hlídky v Hradci Králové. Po vyhlášení mobilizace působil od konce září 1938 na Ministerstvu vnitra. V lednu 1940 odešel přes Maďarsko a Jugoslávii do Francie a krátce před její porážkou přelétl ve skupině škpt. Seckého z Bordeaux do britského Hendonu. V červenci 1940 se stal zakládajícím příslušníkem 310. čs. stíhací perutě. Na majora byl povýšen 7.3.1941. V květnu 1941 odešel na Inspektorát čs. letectva a v prosinci téhož roku byl přemístěn k Vojenské kanceláři prezidenta republiky. Po tříměsíčním přeškolení na létání v noci sloužil od září 1942 u polské 307. noční stíhací perutě. V listopadu téhož roku utrpěl při letecké havárii těžké zranění a po vyléčení se v únoru 1943 vrátil do VKPR. V srpnu 1944 se přihlásil k přeložení na východní frontu a do SSSR dorazil o měsíc později. U formující se 1. čs. smíšené letecké divize byl zařazen jako šturman 3. čs. bitevního leteckého pluku. K 28.10.1944 dosáhl hodnosti podplukovníka. 9.5.1945 se stal prvním čs. letcem, který přistál (společně se sovětskými letci na letounu Pe-2) v osvobozené Praze. Od září 1945 studoval v SSSR na Nejvyšší vojenské akademii K. J. Vorošilova. V říjnu 1945 se stal plukovníkem se zpětnou platností k 1.8.1945. Po návratu z Moskvy byl v srpnu 1947 určen velitelem Letecké vojenské akademie v Hradci Králové. Do hodnosti brigádního generála byl povýšen v říjnu 1948 se zpětnou platností k 1.9.1948. V čele LVA setrval do června 1951 a následně působil u Leteckého výzkumného ústavu, z počátku jako zástupce přednosty a od dubna 1952 ve funkci velitele. Genmjr. František Rypl odešel do zálohy v polovině července 1954 a zemřel 2.8.1973. (zdroj http://vojenstvi.cz/vasedotazy_97.htm )
Smolík Vojtěch, plukovník, nar. 22.9.1914 Besednice, okres České Budějovice, osobní číslo Z; L-350; RAF/117369. Odveden 2.10.1939 (prezentace), Francie; Paříž, četař dsl. letectva čs.
Smolík Vojtěch DFC, F/Lt, 787708 (117369), 312 Sqdn, por./R/plk., *22/9/14, Besednice /Český Krumlov/, pilot, †7/8/91 (zdroj http://www.acr.army.cz/historie/seznam-prislusniku-ceskoslovenskeho-letectva-v-raf-1940-1945-494/ )
(zdroj: http://www.vuapraha.cz/fallensoldierdatabase )


Centrální evidence válečných hrobů: není evidován
Pomník přidal: Martin Brynych
Doplnění informací: Ing. František Jedlička

Pamětní deska Obětem holokaustu

Autor: Karl W Schubsky, 04.09.2017
Umístění: Český Krumlov, Za soudem 282, na zdi bývalé synagogy
Nápis:
ZDE VZÝVALI BOHA
NAŠI SOUVĚRCI,
KTEŘÍ BYLI ZA
OKUPACE NACISTY
UMUČENI.
ŽID. NÁB. OBEC V Č. BUDĚJOVICÍCH

Centrální evidence válečných hrobů: není evidován
Souřadnice: N48°48'27.39'' E14°19'3.49''
Pomník přidal: Milan Lašťovka