ZÁPISKY LEGIONÁRA

Jozef Honza-Dubnický

ZÁPISKY LEGIONÁRA

kniha fv Téma československých legií a legionářů nebylo v souladu s ideologií minulého režimu; mělo být vytěsněno z povědomí veřejnosti. Skutečné místo se tomuto tématu vrací teprve postupně, s překonáváním různých mýtů. J. Honza-Dubnický – bojovník v československých legiích ve Francii – je o to zajímavější postavou, že po několikaletém pobytu v Americe přichází do legií nikoli z tábora válečných zajatců, nýbrž v rámci dobrovolnického náboru právě přímo z prostředí amerických Slováků. To je specifická a zpravidla zapomínaná složka legionářských dějin. V USA se setkal s vedoucími představiteli československé zahraniční akce Tomášem Garrigue Masarykem a Milanem Rastislavem Štefánikem a byl velitelem první výpravy dobrovolníků slovenské národnosti z Ameriky do Francie v listopadu 1917. Ve Francii se stýkal s Edvardem Benešem, Josefem Šnejdárkem, Lvem Sychravou a dalšími představiteli prvního odboje. Honza byl jedním z trojice legionářů, kteří 29. června 1918 eskortovali bojový prapor na přísahu do Darney.

Ve svém poválečném životě se nestal tak slavnou osobností, jako byli například slovenští legionář Janko Jesenský či Ján Papánek, nebyl ovšem ani postavou okrajovou. Tím spíše je barvitou, přitažlivou osobností. Vydání Dubnického pamětí představuje „živé dějiny“.

 

Text + ilustrace         Jozef Honza-Dubnický

Editor                       Ferdinand Vrábel

Vydání                      první, březen 2014

Vydavatel                 PRO Banská Bystrica

Kategorie                  historie, literatura faktu

Počet stran               176

Formát                     17 x 24 cm

Vazba                       pevná

Jazyk                        slovenský / český

Balení                      jednotlivě ve folii

ISBN                        978-80-89057-46-7

Doporučená cena      405,- Kč/ks (s DPH 15 %)

Knihu není třeba objednávat zo Slovenska – poštovné by cenu knihy veľmi predražilo – je zde možnost objednat si ji přímo u autora a záujemcom bude doručena do Prahy, kde si ju môžu kúpiť za režijnú cenu, čo je o 30 percent menej ako v kníhkupectvách a navyše  aj s prirážkou za poštovné.