Akce Bílé Poličany

 

Na zámku Bílé Poličany (9 km od Dvora Králové nad Labem a 4 km od Miletína) jsme se všichni šťastně setkali v pátek 20. dubna odpoledne, naštěstí nikdo nezabloudil. Prohlédli jsme si pěkné vnitřní prostory i zámecký park. Krátce jsme společně doladili program na víkend a přáli si na zítřek pěkné počasí.

 

V sobotu ráno sice sprchlo, ale během dne se počasí umoudřilo. Dopoledne jsme si prohlédli novou expozici Muzea války 1866 na Chlumu a vyslechli zajímavé vyprávění z úst zasvěcených průvodců, nejen o historii války, ale např. i co a kolik toho vojáci jedli, jak byli kteří vyzbrojeni a jak špatně byli ošetřováni v případě zranění apod. Potěšilo nás, že znají náš Spolek pro VPM a náš web. Někteří z nás si zkusili potěžkat repliky tehdejších vojenských pušek, vč. pověstné jehlovky a naprázdno si z nich i vystřelit. Při promítání krátkého filmu nám běhal mráz po zádech, když jsme viděli hrůzné záběry zranění a umírání vojáků z rekonstrukce bojů. Při prohlídce blízkého okolí jsme samozřejmě zmapovali pomníky a hroby obětí bojů.

Bohužel, viditelnost nebyla valná a tak jsme na blízkou rozhlednu ani nelezli.

 

V Josefově měl Pepa dohodnutý vstup i průvodce, ale jelikož jsme přijeli o něco dříve, navštívili jsme ještě předtím blízký pevnostní hřbitov. Tam jsem pochopitelně nafotili, co se dalo stihnout. Na naše stránky ale asi nic nepřibyde, neboť tam již před pár lety „řádil“ kolega IvoŠ, takže hřbitov už asi bude kompletně na webu. Zadní část hřbitova nyní prochází výraznými parkovými úpravami.

Při prohlídce pevnostního podzemí Josefova jsme natrefili na velmi vtipného staršího průvodce, který nás seznámil nejen s historií a okolnostmi stavby, ale i s radostmi a strastmi života vojáků místní posádky.

 

I když jsme si v pátek pochutnali na večeři v hotelu, přece nám nedalo, abychom nevyzkoušeli i místní blízké pohostinství Pod Vinicí v přízemí bývalé školy. Stojí za to ochutnat tam např. skvělou česnečku a některou z mnoha druhů plněných masových kapes, určitě si pochutnáte! Jen pro zajímavost – škola byla založena z odkazu rolníka Františka Sixty v r. 1892, předka Diany Štruplové, rozené Sixtové. Pamětní desku má uvnitř napravo nad schodištěm.

Večer jsme pak v příjemném prostředí zámeckého salonku den zhodnotili. Feďa nás podrobně seznámil s plánovaným blížícím se cyklopřejezdem, Pepa nás informoval o aktuálním dění v ČsOL a s možností vydat naši další brožuru o VPM. Vladimír s Dianou se pokusí do příštího května zajistit obnovu jednoho nebo dvou pomníčků v Mělnickém Vtelně za spolupráce ČSOL a také o chystaném očistění a opravě několika pomníčků padlých v Praze 5 – Motole a v Mělnickém Vtelně v květnu 2012.

 

Nedělní ráno nebylo moc přívětivé, ale i tak jsme položili květiny a zapálili svíčku u pomníku Obětem válek a T.G. Masaryka v Bílé Třemešné a uctili tak památku padlých v obou světových válkách. Po návštěvě a prohlídce nádherné přehrady Les Království jsme se rozloučili a před polednem jsme se rozjeli do svých domovů. Na cestě domů pak pražská skupina navštívila ještě pár měst, vesnic a hřbitovů, ale celkem bez valného úspěchu (celkem Pražáci najeli 410 km, Slováci určitě o kus více).

 

Společnou akci Jednoty ČsOL Český Brod a Spolku pro VPM jsme vyhodnotili i přes skromnou účast, jako úspěšnou a děkujeme Pepovi za vytvoření a zajištění zajímavého programu, Dianě za zajištění zámeckého ubytování a řediteli Robertovi Koniarikovi a personálu Zámku Bílé Poličany – hlavně všudypřítomnému panu číšníkovi, za ochotu a vstřícnost při zajištění naší akce.

 

Fotogalerie z akce  – ZDE

 

Odkazy:

http://www.florian-club.cz/

http://pod-vinici.unas.cz/

http://www.chlum1866.cz/

http://www.pevnostjosefov.cz/.

 

Zapsal Vladimír Štrupl, 5. května 2012